Professional Documents
Culture Documents
PROIECT DIDACTIC
I.DATE DE IDENTIFICARE
Domeniul de cunoaştere: Mediul social si cultural
Categoria de activitate: a) Educarea limbajului
b) Activitate practică
Tema activitatii: a)Legenda ouălor roşii-povestire
b)Felicitare de Paste-lipire
Tipul activitaţii:Mixt
II.OBIECTIVE
A)Obiective cadru: a)Dezvoltarea exprimării orale, înţelegerea si utilizarea
corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale
b)Formarea si consolidarea unor abilitaţi practice specifice
nivelului de dezvoltare motrică; Dezvoltarea simţului
practic si estetic.
B)Obiective de referinta: a)Să înteleagă şi să transmită mesaje simple; să
reacţioneze la acestea.
Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile
acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles.
b)Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru
pentru realizarea unei activitaţi practice.
C)Exemple de comportamente:a)O1-Să urmărească linia unei povestiri;
O2-Să cunoască semnificaţia Sfintelor Paşti;
O3-Să răspundă la intrebările puse de
educatoare;
O4-Să se exprime corect în propoziţii sau fraze;
O5-Să sesizeze importanţa păstrării acestei
tradiţii.
b)O1-Să cunoască şi să utilizeze unelte de lucru
pentru realizarea temei;
O2-Să se orienteze în spaţiu respectând spaţiul
dat pentru lipirea elementelor;
O3-Să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii în
vederea realizării lucrării;
O4-Să-şi dezvolte deprinderi practice de lipire;
O5-Să aibă o atitudine pozitivă fată de muncă.
III.STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: proiectul integrat, conversaţie, observare, povestire,
explicaţie, demonstraţie, exerciţiul.
Mijloace didactice: cruce, coş cu ouă, planşe, felicitări, planşa model, coşuleţe cu
bucăţi de hârtie, lipici, planşe.
Forma de organizare: frontală.
SCENARIUL DIDACTIC-A) EDUCAREA LIMBAJULUI
Etapele activităţii Activitatea educatoarei Activitatea copiilor O.O. Evaluare
1.Organizarea Pregătesc materialul didactic pentru Intră în sală cântând un cântecel în limba
activităţii. activitate. italiană.
9.Analiza Expunerea lucrărilor şi autoaprecierea din Analizează lucrările proprii şi ale O5 individuală
rezultatelor lucrării. partea copiilor. colegilor folosind un limbaj adecvat.
1. ACTIVITĂŢI PE ARII DE STIMULARE
I.SECTOARE: a)Construcţii
b)Artă-desen
-modelaj
c)Bibliotecă
4.Desfăşurarea Voi face scurte demonstraţii la fiecare Copiii urmăresc demonstraţiile cu -demonstraţia,
activităţii. sector. atenţie. -desene, creioane,
Se va realiza prin executarea jocurilor Copiii lucrează la sectoarele alese de ei. plastelină, cărţi
de către copii.
mozaic
-exerciţiul
OBIECTIV CADRU:
Dezvoltarea spiritului de orientare;
coordonarea mişcărilor şi dezvoltarea
atenţiei.
OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Să-si formeze o ţinută corporală
corectă (în poziţia stând, şezând şi
în deplasare).
EXEMPLE DE COMPORTAMENTE: Să realizeze sarcina motrică
dată;
Să respecte regulile jocului.
METODE ŞI PROCEDEE: jocul, explicaţia, demonstraţia.
DOCUMENTARE BIBLIOGRAFICĂ
“Metoda proiectelor la vârste timpurii”-Miniped, Bucureşti, 2002
“Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”
-2005
“Cartea educatoarei”-Târgu Mureş, 2000