Professional Documents
Culture Documents
Chemistry Solutions
Chemistry Solutions
Solutions
Solutions
SECTION - A
Objective Type Questions (One option is correct)
1. What is the molarity of 4.9% H3PO4 solution by mass (density of H3PO4 = 1.22 g/ml)?
(1) 0.61 M (2) 4.9 M (3) 1.22 M (4) 1 M
Sol. Answer (1)
Given: of H3PO4 solution = 1.22 g/ml
Let the volume of solution = 1000 ml
m
mSolution = 1.22 × 1000 = 1220 g
v
4.9
WH3PO4 = 1220 g
100
W 4.9 1220
n 0.61
M 100 98
0.61 moles are present in 1L
Molarity is 0.61 M
2. Amongst the following, the solution which shows highest osmotic pressure is
(1) 0.05 M NaCl (2) 0.10 M BaCl2 (3) 0.05 M FeCl3 (4) 0.05 M Na2SO4
Sol. Answer (2)
Osmotic Pressure = i×C×S×T
NaCl (i = 2) C1 = 0.05
BaCl2 (i = 3) C2 = 0.10
FeCl3 (i = 4) C3 = 0.05
Na2SO4 (i = 3) C4 = 0.05
Product of C and i is maximum for BaCl2.
BaCl2 solution has maximum Osmotic pressure.
36 Solutions Solution of Assignment
1 103
Molality = = 0.858 m
1165
4. The vapour pressure of pure liquid A is 70 torr at 27°C. It forms an ideal solution with another liquid B. The
mole fraction of B is 0.2 and total vapour pressure of the solution is 84 torr at 27°C. The vapour pressure of
pure liquid B at 27°C is
(1) 140 torr (2) 50 torr (3) 14 torr (4) 70 torr
Sol. Answer (1)
Given: PoA = 70 torr
XB = 0.2; PT = 84 torr
We know that
PT = PoA XA + PoB XB
28
or = PoB = 140 mm Hg
0 .2
5. If relative decrease in vapour pressure is 0.4 for a solution containing 1 mol NaCl in 3 mol of H2O, then %
ionization of NaCl is
(1) 60% (2) 80% (3) 40% (4) 100%
Sol. Answer (4)
P Ps in
P in N
i1
0.4 = i 1 3
i=2
For NaCl, i = 1 +
or 2 = 1 +
or = 1
NaCl is 100% ionized.
Solution of Assignment Solutions 37
6. When NaCl is added to aqueous solution of glucose
(1) Freezing point is raised (2) Freezing point is lowered
(3) Boiling point is lowered (4) No change in freezing point or boiling point
Sol. Answer (2)
NaCl is a solute which will cause the depression in the freezing point as it is one of the colligative property.
7. Which of the following pair of aqueous solutions can be expected to be isotonic at the same temperature?
(Consider each electrolyte according to its 100% dissociation)
(1) 0.1 M urea and 0.1 M NaCl (2) 0.1 M NaCl and 0.1 M Na2SO4
(3) 0.1 M Ca(NO3)2 and 0.1 M Na2SO4 (4) 0.1 M glucose and 0.2 M MgCl2
Sol. Answer (3)
0.1 M Ca(NO3)2 solution has
1 = (0.1) (3) × ST = (0.3) ST …….. (i)
and Na2SO4 solution
2 = (0.1) (3) × ST = (0.3) ST …….. (ii)
Hence, 1 = 2 which means that both the solutions will be isotonic which means both have same osmotic
pressure.
8. 2.56 g of sulphur in 100 g of CS2 has depression in freezing point of 0.010°C Kf = 0.1°C (molal)–1. Hence
atomicity of sulphur in the solution is
(1) 2 (2) 4 (3) 6 (4) 8
Sol. Answer (4)
WSOLUTE = 2.56 g
WSOLVENT (CS2) = 100 g
Tf = 0.01° C ; Kf = 0.1
We can apply the equation,
Tf = Kf xm
(0.1) 2.56 1000
(0.01) =
M 100
2.56 1000 0.1
M= = 256 g
100 0.01
No. of atoms of Sulphur
256
=8
32
Atomicity = 8
10. Acetic acid dimerises in benzene solution. The van’t Hoff factor for the dimerisation of acetic acid is 0.8. The
% of dimerisation of acetic acid is
(1) 20% (2) 40% (3) 60% (4) 80%
Sol. Answer (2)
For, 2 CH3COOH
(CH3COOH)2
i = 1 – + 0.5
0.8 = 1 – 0.5
0.5 = 0.2
= 0.4
Hence % dimerisation is 40.
12. When 20 g of napthanoic acid (C11H8O2) is dissolved in 50 g of benzene (Kf = 1.72 K kg/mol) a freezing point
depression of 2 K is observed. The van’t Hoff factor (i) is
(1) 0.5 (2) 2.0 (3) 1.0 (4) 3.0
Sol. Answer (1)
W = 20 g ; Wsolvent =50 g
Kf = 1.72 ; Tf = 2K
We can use the equation
Tf = i × Kf m
∆Tf 2 172 50
i = K m 1.72 20 1000
f
i = 0.5
13. A 0.2 molal aqueous solution of weak acid HX is 20% ionized. The freezing point of solution is
(Kf = 1.86)
(1) – 0.45°C (2) – 0.9°C (3) – 0.31°C (4) – 0.53°C
Sol. Answer (1)
Weak acid HX is 20% ionized
–
H X
HX
1–
i = 1 – + + =1 + = 1 + 0.2 = 1.2
Tf = (0.2) × (1.86) × (1.2) = 0.45°C
Tf = 0 – 0.45°C = – 0.45°C
Solution of Assignment Solutions 39
14. The value of observed and calculated molecular weights of silver nitrate are 92.64 and 170 respectively. The
degree of dissociation of silver nitrate is
(1) 60% (2) 83.5% (3) 46.7% (4) 60.23%
Sol. Answer (2)
Colligative properties are inversely related to molecular mass of the solute. Because of which
MCAL 170
i= M
OBS 92.64 = 1.83
Since
i = 1 + (n – 1)
For AgNO3, i=1+
= (1.83 – 1) = 0.835
83.5% ionization takes place
15. If a solute undergoes dimerisation and trimerisation, the minimum values of the van’t Hoff factors are
(1) 0.5 and 1.50 (2) 1.5 and 1.33 (3) 0.5 and 0.33 (4) 0.25 and 0.67
Sol. Answer (3)
2A
A2 (Dimerization)
i=1–+ = 1
2 2
1 1
For minimum , = 1 i = 1
2 2
or i = 0.5
⎛1 ⎞ ⎛ 2 ⎞
i=1–+ = 1+ ⎜ 1⎟ = 1+ ⎜ ⎟
3 ⎝3 ⎠ ⎝ 3 ⎠
2 2 1
i=1– = 1 = = 0.33
3 3 3
16. 2 millimolar solution of sodium ferrocyanide is 60% dissociated at 27°C. Osmotic pressure of the solution is
(1) 2.14 atm (2) 1.02 atm (3) 0.167 atm (4) 0.0234 atm
Sol. Answer (3)
Na4 [Fe(CN)6] undergoes 60% ionization
i = 1 + (n – 1) = 1 + (5 – 1) = 1 + 4 = 1 + 4(0.6) = 3.4
C = 2 × 10–3M
=i×C×S×T
= (3.4) (2 × 10–3) (0.0821) (300) = 0.167 atm.
17. A water sample contains 9.5% MgCl2 and 11.7% NaCl (by weight). Assuming 80% ionisation of each salt.
Boiling point of water will be approximately (Kb = 0.52)
(1) 110.01°C (2) 377 K (3) 277.25 K (4) 102.5°C
Sol. Answer (2)
40 Solutions Solution of Assignment
18. A complex is written as M(en)y.xBr. Its 0.05 molar solution shows 2.46 atm osmotic pressure at 27°C.
Assuming 100% ionisation and coordination number of metal (III) is six, complex may be
(1) [M(en)2Br2]Br (2) [M(en)3]Br3 (3) [M(en)2Br2]+ (4) [M(en)3]+Br2
Sol. Answer (1)
The complex is M (en)Y . x Br
C = 0.05M ; = 2.46 atm ; T = 300 K
Osmotic pressure of the solution is given by
=i×C×S×T
2.46
i = =2
(0.05)(0.0821)(300)
The vant-Hoff factor is 2 and since the coordination no. is 6 and n = 2 ; Formula is [M(en)2 Br2] Br
On ionization it forms two ions
[M(en)2 Br2] Br
[M(en)2 Br2]+ + Br–
19. 20 g of non-electrolyte, non-volatile solute (CxH2xOx), when dissolved in 100 gm water at 100°C, lowers the
1
vapour pressure of solution by th of the vapour pressure of pure water at this temperature. What is formula
100
of the compound?
(1) C6H12O6 (2) C12H24O12 (3) C44H88O44 (4) C3H6O3
Sol. Answer (2)
Wsolute = 20 g ; Wsolvent = 100 g
For pure water, P° is the vapour pressure.
P 99P
PS = P° – =
100 100
We know that
20
P 1 M
100 P 20 100
M 18
M = 360
Formula of non-electrolyte is C12H24O12
20. Consider three solutions of 3 strong electrolytes. AB, CD2 and EF3
2M 3M 4M
21. Degree of dissociation of three binary electrolytes AB, CD and EF are 60%, 20% and 100% in the solution
having same mole fraction of water. Ratio of lowering in vapour pressure of their solution is
(1) 0.8 : 0.6 : 1 (2) 0.2 : 0.4 : 0.1 (3) 0.3 : 0.5 : 0.2 (4) 1 : 2 : 0.5
Sol. Answer (1)
Answer (1)
i for AB = 1 + 0.6 = 1.6
for CD ; i = 1.2
and for EF ; i = 1 + 1 =2
(P)1 = i P° . (Xsolute)1
(P)2 = i P° . (Xsolute)2
(P)3 = i P° . (Xsolute)3
(1.6)P° : 1.2P° : 2P°
1.6 : 1.2 : 2
0.8 : 0.6 : 1
22. Osmotic pressure of a blood sample is 4.92 atm at 27°C. Which of the following is not isotonic with blood
sample?
(1)3.6% (m/m%) glucose aqueous solution (2) 1.2% (m/m%) urea aqueous solution
(3) 0.585% (m/m%) NaCl aqueous solution (4) 1.7% (m/m%) NaNO3 aqueous solution
Sol. Answer (4)
1.7% NaNO3 solution has the concentration as
⎛ 1.7 ⎞
2⎜ ⎟ 10 0.0821 300 9.852 atm
⎝ 85 ⎠ (S) (T)
23. 0.067 molar aqueous solution of a binary electrolyte A+B– shows 2.46 atm osmotic pressure at 27°C. What
fraction of A+B– remains unionised?
(1) 10% (2) 15% (3) 50% (4) Zero
Sol. Answer (3)
For AB ; C = 0.067 M
= 2.46 atm ; T = 300 K
i=
CST
2.46
i = 1.5
0.067 0.0821 300
For electrolyte AB
i=1+ = 0.5 or 50% ionized
24. ‘A’ gram of non-volatile, non-electrolyte (molar mass M) is dissolved in 200 ml of unknown solvent (density = 1.25
gm/ml molal elevation constant is Kb). Elevation in boiling point of this solution can be given by
M 4 KbA KbA K bM
(1) K (2) (3) (4)
b M 4M 4A
A 1000 4A
Molality = M 200 1.25 =
M
4K b A
So, Tb =
M
25. The value of observed molecular weight of silver nitrate is 132.5 gram/mole, in an aqueous solution. The degree
of dissociation of silver nitrate in this solution may be
(1) 79% (2) 32% (3) 28% (4) 44%
Sol. Answer (3)
MCAL
i = M
OBS
MAgNO3 170
i= = 1.28
132.5 132.5
For AgNO3
i = 1 + (n – 1) = 1 + = 1.28
= 0.28
Hence, 28% ionization takes place.
Solution of Assignment Solutions 43
26. The vapour pressure of a solvent decreases by 5.4 torr when a non-volatile solute is added. In this solution,
mole fraction of solute is 0.2. What would be mole fraction of the solvent if decrease in vapour pressure is
16.2 torr?
(1) 0.6 (2) 0.4 (3) 0.2 (4) 0.8
Sol. Answer (2)
(P)1 = P° – PS = 5.4 torr
Xsolute = 0.2
(P2) = 16.2 torr;
We know that
(P PS )1
P Xsolute 1 0.2
(P PS )2 Xsolute x
2
P
5.4 0.2 0.2 16.2
x = Xsolute = 0.6 Xsolvent = 1 – 0.6 = 0.4
16.2 x 5.4
27. 75 g ethylene glycol is dissolved in 500 gram water. The solution is placed in a refrigerator maintained at a
temperature of 263.7 K. What amount of ice will separate out at this temperature?
(Kf water = 1.86 K molality–1)
(1) 300 g (2) 200 g (3) 178 g (4) 258 g
Sol. Answer (4)
W ( CH2OH.CH2OH) = 75 g
W (H2O) = 500 g and Tf = 9.3
75 1000 1.86
(9.3) = 62 Wsolvent
75 1000 1.86
W solvent = = 242 g
62 9.3
Ice separated = 500 – 242 = 258 g
28. Which of the following aqueous solutions has the highest freezing point (assuming m = M)?
(1) 0.1 M KNO3 (2) 0.2 M Na3PO4 (3) 0.25 M FeCl3 (4) 0.01 M Na2SO4
Sol. Answer (4)
For KNO3
(Tf)1 = 2 × 0.1 × m = 0.2 m
For Na3PO4
(Tf)2 = (0.2) × (4) × m = 0.8 m
For FeCl3
(Tf)3 = (0.25) × 4 × m = m
For Na2SO4
(Tf)4 = (0.01) × 3 m = 0.03 m
Hence, maximum depression in freezing point is for Na3PO4, and least for Na2SO4
Hence, F.P. is highest for Na2SO4 solution.
44 Solutions Solution of Assignment
36. The Henry’s law constant for the solubility of N2 gas in water at 298 K is 1.0 × 105 atm. The mole fraction of
N2 in air is 0.8. The number of moles of N2 from air dissolved in 10 moles of water at 298 K and 5 atm pressure
is [IIT-JEE 2009]
(1) 4.0 × 10–4 (2) 4.0 × 10–5 (3) 5.0 × 10–4 (4) 4.0 × 10–6
Sol. Answer (1)
As the mole fraction of N2 gas is 0.8 and total pressure is 5 atm. Therefore the partial pressure of N2 will
be 4 atm.
Now Pa = KH Ha
n
4 = 1 × 105 . n 10 (∵ n is much less than 10)
n = 4 × 10–4 moles
37. The freezing point (in °C) of a solution containing 0.1 g of K3[Fe(CN)6] (Mol. wt. 329) in 100 g water
(Kf = 1.86 K kg mol–1) is [IIT-JEE 2011]
(1) –2.3 × 10–2 (2) –5.7 × 10–2 (3) –5.7 × 10–3 (4) –1.2 × 10–2
Sol. Answer (1)
0.1
329
Tf – Tf = 0 – Tf = 4 × 1.86 × 100
1000
0.1 1000
Tf 4 1.86 0.023
329 100
38. For a dilute solution containing 2.5 g of a non-volatile non-electrolyte solute in 100 g of water, the elevation in
boiling point at 1 atm pressure is 2°C. Assuming concentration of solute is much lower than the concentration
of solvent, the vapour pressure (mm of Hg) of the solution is (take Kb = 0.76 K kg mol–1) [IIT-JEE 2012]
(1) 724 (2) 740 (3) 736 (4) 718
Sol. Answer (1)
Tb = 1 × Kb × m
2 = 1 × 0.76 × m
2
m= 2.63
0.76
760 PS 18
2.63
760 1000
PS = 724 mmHg
46 Solutions Solution of Assignment
SECTION - B
Objective Type Questions (More than one options are correct)
1. Which of the following pair of solutions can be expected to be isotonic at the same temperature?
(1) 0.1 M urea & 0.1 M NaCl
(2) 0.1 M urea & 0.1 M glucose
(3) 500 ml 0.2 M NaCl & 200 ml 0.2 N KCl
(4) 100 ml 0.05 N Ca(NO3)2 & 100 ml 0.15 M Na2SO4
Sol. Answer (2, 3)
Isotonic solutions have same osmotic pressures.
0.1M UREA ; 0.1M C6H12O6
Same concentration and i = 1 for both
For NaCl and KCl n-factor is 1
0.2 M NaCl and 0.2 N KCl have same osmotic pressure.
0.2 M 0.15 M
Na2SO4 KCl
Semipermeable membrane
(1) O.P. of Na2SO4 solution is lesser than the O.P. of KCl solution
(2) Water will flow from KCl solution to Na2SO4 solution
(3) Water will flow from Na2SO4 solution to KCl solution
(4) O.P. of Na2SO4 solution is higher than the O.P. of KCl solution
Sol. Answer (2, 4)
For left hand compartment
0.2M Na2SO4; 1 = (0.2) × (S) × (T) × 3
1 = (0.6) (S) (T)
and for 0.15 M KCl
2 = (2) × (S) × (T) × (0.15)
= (0.3) (ST)
1 > 2 Na2SO4 solution have higher osmotic pressure and water will flow from lower concentration
to higher concentration.
Water will flow from RHC to LHC.
Na+ + Cl–
NaCl
i = 1 + (2 – 1) (0.8) = 1.8
Ba2+ + 2Cl–
BaCl2
i = 1 + (3 – 1) (0.4) = 1.8
(2) is the correct answer because both have identical values of i.
3Na+ + PO43–
Na3PO4
i = 1 + (3) (0.6) = 2.8
4K+ + [Fe(CN)6]4–
K4 [Fe(CN)6]
i = 1 + (4) (0.45)
i = 1 + 1.8 2.8
(3) is correct answer
Na+ + NO3–
and NaNO3
1 + (2 – 1) = 1 + = 1 + 0.9 = 1.9
and for
Fe3+ + 3Cl–
FeCl3
1 + (4 – 1) = 1 + 3
= 1 + 3 (0.3) = 1.9
So, (4) is the correct answer.
⎛1 ⎞ 5 4
i=1–+ = 1 + ⎜ 1⎟ =
5 ⎝5 ⎠ 5
1
0.2 = i = ; ( = 1)
5
van’t-Hoff factor is equal to 0.2 and 5 × (Experimental elevation in Boiling point) = Calculated elevation
in B.P.
48 Solutions Solution of Assignment
5. Equimolal solutions of NaCl, BaCl2 and Na3PO4 are prepared in water, then correct statements are
(1) Freezing point of NaCl solution is –2°C if freezing point of BaCl2 solution is –3°C
(2) Freezing point of Na3PO4 is –4°C if freezing point of BaCl2 is –3°C
(3) Elevation in boiling point for BaCl2 solution is 1.5 times higher than NaCl solution
(4) Elevation in boiling point for NaCl is half of Na3PO4 solution
Sol. Answer (1, 2, 3, 4)
‘m’ for NaCl; BaCl2- and Na3PO4 is same
i (for NaCl) = 2
i (for BaCl2) = 3
(Tf)1 = 2 × Kf × m
(Tf)2= 3 × Kf × m
Hence (1) is correct answer
For Na3PO4 (i = 4) and for BaCl2 (i = 3) freezing point is – 4°C and – 3°C
For BaCl2 (i = 3) and for NaCl (i = 2)
Elevation in boiling point for BaCl2 is 1.5 times higher than NaCl solution
and for NaCl (i = 2)
Na3PO4 (i = 4)
Elevation in BP for NaCl is half of Na3PO4 solution
6. 100 ml of 3% (weight/volume) urea solution and 100 ml of 6.84% (weight/volume) of cane sugar are mixed at
20°C. The solution is heated upto 27°C after mixing 100 ml water into it. Correct statements for final solution
are
(1) O.P. of solution is 4 atm (2) O.P. of urea in the solution is 12.13 atm
(3) O.P. of cane sugar in solution is 1.64 atm (4) O.P. of urea in the solution is 4 atm
Sol. Answer (3, 4)
UREA solution is 3% (w/v)
3 1
nUREA = = moles = 0.05 mole in100 ml
60 20
6.84
and nC12H22O11 = = 0.02 mole in 100 ml
342
VT = 300 ml
N
Initial volume = V ; Normality =
10
V 1 V
Equivalents = =
10 10
V 1 V 1
=
10 100
100 V
V = 5V
20
V N N
; 5V ;
2 10 100
On mixing
N1V1 N2 V2 ⎛ V V ⎞ ⎛V ⎞
N = = ⎜ ⎟ ⎜ 5V ⎟
(V1 V2 ) ⎝ 20 20 ⎠ ⎝ 2 ⎠
V 2 2
N = =
10 11V 110
= 0.018 N 0.018 M
And no. of equivalent does not change on dilution.
8. At 300 K, the vapour pressure of an ideal solution containing 1 mole of A and 3 moles of B is
500 mm Hg. At the same temperature, 2 moles of B are added to this solution. The vapour pressure of solution
increases by 10% of the original vapour pressure. Correct statements about the vapour pressure are
(1) Vapour pressure of A in the pure state is 50 mm Hg
(2) Vapour pressure of B in the pure state is 650 mm Hg
(3) Ratio of final vapour pressure to the initial vapour pressure is 1 : 0.5
(4) Ratio of vapour pressure of pure B to the vapour pressure of pure A is 13 : 1
50 Solutions Solution of Assignment
nB = (3 + 2) = 5 ; nA = 1
500 10
PT = 500 + = 50 + 500 = 550
100
By equation:
⎛ 1 ⎞ ⎛ 3 ⎞
500 = PA ⎜ ⎟ PB ⎜ 1 3 ⎟
⎝ 1 3 ⎠ ⎝ ⎠
⎛ 1⎞ ⎛5⎞
550 = PA ⎜ ⎟ PB ⎜ ⎟
⎝6⎠ ⎝6⎠
1300
2PB = 3300 – 2000 = 1300 PB = = 650 mmHg
2
PB 650 13
and P = =
A 50 1
9. At 27°C, the osmotic pressure of a non-volatile non-electrolyte solute is 47.7 mm Hg. The solution is diluted
and heated upto 127°C, when the osmotic pressure becomes 19 mm Hg. Then
(1) Molality of solution becomes half (2) Number of milli moles of solute remains same
(3) Extent of dilution of solution is 3.4 times (4) Relative lowering in vapour pressure reduces
Sol. Answer (2, 3, 4)
Given : = 47.7 mmHg
Solution is diluted and is heated upto 127°C, = 19 mmHg
Hence, on dilution, no. of millimoles remains same and relative lowering in vapour pressure decreases.
(1) Molality = 2.54 (2) Molarity = 2.04 (3) Molality = 4.54 (4) Molarity = 4.08
m 1.2
= m = × V = × 100 ml = 120 g
V ml
20
W H2SO4 = × 120 = 24 g
100
m
= m = 1.4 × 100 = 140 g
V
40
WH2SO4 = × 140 = 56 g
100
Final Molarity is
24 64
moles in 200 ml
98 98
24 56
In 1000 ml ×5
98
80
× 5 =4.08
98
24 56
Moles of H2SO4 is
98
80
In 180 g SOLVENT MOLES (H2SO4) =
98
12. Correct statements about the following solutions (Assuming equal amount of each solute is dissolved in 1 lit
solution)
1 L NaCl, 1 L (NH2)2CO, 1 L BaCl2, 1 L Ca3(PO4)2
(1) Osmotic pressure :
NaCl > (NH2)2CO > Ca3(PO4)2 > BaCl2
(2) Boiling point :
NaCl > (NH2)2CO > Ca3(PO4)2 > BaCl2
(3) Freezing point :
NaCl > (NH2)2CO > Ca3(PO4)2 > BaCl2
(4) Freezing point :
(NH2)2CO < NaCl < Ca3(PO4)2 < BaCl2
Sol. Answer (1, 2)
For (1)
NaCl (i = 2)
Urea (i = 1)
Ca3(PO4)2 (i = 5)
BaCl2(i = 3)
Osmotic pressure and elevation in boiling point, both are colligative properties and order is same for
both the cases.
14. Dimer of acetic acid in benzene is in equilibrium with acetic acid at a particular condition of temperature and
pressure. If half of the dimer molecules are hypothetically separated out then
(1) Osmotic pressure of the solution reduces (2) Freezing point of the solution reduces
(3) Boiling point of the solution reduces (4) Vapour pressure of the solution reduces
Sol. Answer (1, 3)
Acetic acid undergoes dimerization as
2CH3COOH
(CH3COOH)2
Since i < 1, Osmotic pressure decreases and boiling point also decreases as and ( Tb) both are
colligative properties.
Solution of Assignment Solutions 53
15. Consider the following graphs
V V
V
Temperature
Temperature
V L L
L L
A = 1 B = 1 A = 1 B = 1
B = 0 A = 0 B = 0 A = 0
Graph-I Graph-II
Choose the correct statements
(1) According to both graphs mole fraction of A > mole fraction of B in condensate
(2) Graph I belongs to minimum boiling azeotrope
(3) Graph II belongs to maximum boiling azeotrope
(4) Graph II belongs to minimum boiling azeotrope while graph I belongs to minimum boiling azeotrope
Sol. Answer (1, 2, 3)
Graph (I) and graph (II) are the graphs of azeotropes and is clear from the above vapour-liquid equilibrium
that
(1) is MINIMUM BOILING AZEOTROPES and
(2) is MAXIMUM BOILING AZEOTROPES
and it is also clear that XA > XB in the condensate formed from the graph.
17. The following graph is plotted between the vapour pressures of two volatile liquids against their respective mole
fractions
A = 1 A = 0
B = 0 B = 1
X
Which of the following combinations are correct?
(1) When A = 1, P = PA° (2) When B = 1, P > PA°
(3) When A = 1, P < PA° (4) When B = 1, P = PB°
Sol. Answer (1, 2, 4)
Fact.
54 Solutions Solution of Assignment
18. A binary liquid (AB) shows positive deviation from Raoult’s law when
(1) PA PAo liquid
A and PB PBo Bliquid
(2) Intermolecular forces
A – A, B – B > A – B
(3) Vmix > 0
Fact.
19. In which of the following pair of solutions will the values of van’t Hoff factor be same?
SPM
0.1 M 0.05 M
NaCl BaCl2
Solution Solution
= iCRT
21. Benzene and naphthalene form an ideal solution at room temperature. For this process, the true statement(s)
is(are) [JEE(Advanced) 2013]
Benzene and naphthalene form an ideal solution. For an ideal solution, H = 0, Ssystem > 0 and
Ssurroundings = 0 because there is no exchange of heat energy between system and surroundings.
Solution of Assignment Solutions 55
SECTION - C
Linked Comprehension Type Questions
Comprehension-I
The experimental values of colligative properties of many solutes in solution resembles calculated value of
colligative properties.
However in same cases, the experimental value of colligative property differ widely than those obtained by
calculation. Such experimental values of colligative properties are known as Abnormal values of colligative
property. Cause for abnormal values of colligative properties are :
(i) Dissociation of solute : It increases the colligative properties.
e.g. : Dissociation of KCl, NaCl etc. in H2O.
(ii) Association of solute : It decreases the colligative properties
e.g. : Dimerisation of acetic acid in benzene
1
(3) Normal osmotic pressure = Experimental osmotic pressure
2
1
(4) Normal molecular weight = Experimental molecular weight
4
Sol. Answer (3)
Electrolyte A2B3 is 25% dissociated
2A3+ + 3B2–
A2B3 (n = 5)
i = 1 + (5 – 1) (0.25) = 1 + (4 × 0.25) = 2
we know that
OBS
CAL = 2
OBS
CAL =
2
1
or normal osmotic pressure = (observed osmotic pressure)
2
2. 4 different 100 ml solutions are prepared by mixing 1 gram each of NaCl, (NH2)2CO, Na2SO4 and K4[Fe(CN)6]
at temperature T. Correct order of osmotic pressure is
(1) (NH2)2CO solution > NaCl solution > Na2SO4 solution > K4[Fe(CN)6] solution
(2) NaCl solution > Na2SO4 solution > (NH2)2CO solution > K4[Fe(CN)6] solution
(3) K4[Fe(CN)6] solution > Na2SO4 solution > NaCl solution > (NH2)2CO solution
(4) Na2SO4 solution > (NH2)2CO solution > NaCl solution > K4[Fe(CN)6] solution
56 Solutions Solution of Assignment
1 ST
= × 10 × 1 × ST =
60 6
(0.16) ST
For III – Solution, Na2SO4
⎛ 1 ⎞ 3 1 ST
10 × ⎜ ⎟ × (3) × ST = = (0.02) ST × 10
⎝ 142 ⎠ 142
(0.2) ST
For IV – Solution, (K4[Fe(CN)6])
1
10 × × (5) × (S × T) = (0.0135)ST ×10 = (0.1355) ST
368
Order of osmotic pressure is NaCl soln > Na2SO4 soln > UREA soln > K4[Fe(CN)6] soln
Comprehension-II
In non-ideal solutions, at one of the intermediate compositions, the total vapour pressure is highest and the
boiling point is lowest. At this point, the composition of the liquid and vapour phase is same. So, if liquid
mixture vapourises at this point and vapours are condensed, the condensate contains same composition as
present in original liquid mixture. It means at this point liquid behaves like a pure liquid and is called an
Azeotropic mixture.
Comprehension-III
On mixing two components A and B to form a non-ideal solution, final solution becomes cold. (F =
intermolecular force of attraction).
3. 0.5 M, 100 ml A and 0.2 M, 500 ml B are mixed at 27°C. Vapour pressure of pure A and pure B is 200 mm
Hg and 50 mm Hg respectively at 27°C. Then the ratio of partial pressures of A and B (in vapour phase) after
mixing is
(1) 2 : 1 (2) 1 : 2 (3) 2 : 3 (4) 4 : 1
Sol. Answer (1)
PAo A
YA
P A PBo B
o
A
PBo B
YB
PAo A PBo B
PA Y
A
P B YB
58 Solutions Solution of Assignment
Comprehension-IV
Properties such as boiling point, freezing point and vapour pressure of a pure solvent change when solute
molecules are added to get homogeneous solution. These are called colligative properties. Applications of
colligative properties are very useful in day-to-day life. One of its examples is the use of ethylene glycol and
water mixture as anti-freezing liquid in the radiator of automobiles. [IIT-JEE 2008]
A solution M is prepared by mixing ethanol and water. The mole fraction of ethanol in the mixture is 0.9.
Given : Freezing point depression constant of water (Kfwater) = 1.86 K kg mol–1
Freezing point depression constant of ethanol (Kfethanol) = 2.0 K kg mol–1
Boiling point elevation constant of water (Kbwater) = 0.52 K kg mol–1
Boiling point elevation constant of ethanol (Kbethanol) = 1.2 K kg mol–1
Standard freezing point of water = 273 K
Standard freezing point of ethanol = 155.7 K
Standard boiling point of water = 373 K
Standard boiling point of ethanol = 351.5 K
Vapour pressure of pure water = 32.8 mm Hg
Vapour pressure of pure ethanol = 40 mm Hg
Molecular weight of water = 18 g mol–1
Molecular weight of ethanol = 46 g mol–1
In answering the following questions, consider the solutions to be ideal dilute solutions and solutes to be
non-volatile and non-dissociative.
1. The freezing point of the solution M is
(1) 268.7 K (2) 268.5 K (3) 234.2 K (4) 150.9 K
Sol. Answer (4)
0.1 1000
Tf = kfm = 2 × × = 4.83
0.9 46
Tf = T°f – Tf
Tf = 155.7 – 4.83 150.9
PS = 36 mm of Hg
Here ethanol is considered as non-volalite solute as given in statement of paragraph.
Solution of Assignment Solutions 59
3. Water is added to the solution M such that the mole fraction of water in the solution becomes 0.9. The boiling
point of this solution is
(1) 380.4 K (2) 376.2 K (3) 375.5 K (4) 345.7 K
Sol. Answer (2)
Here, water is solvent and ethanol is solute.
Tb = kb × m
0.1 1000
= 0.52 ×
0.9 18
= 3.2084
Now, B.P. of solution = 373 + 3.2084
= 376.2084
SECTION - D
Assertion-Reason Type Questions
1. STATEMENT-1 : On cooling a mixture of ideal gases, an ideal solution can be obtained.
and
STATEMENT-2 : Ideal solution do not form azeotropes.
Sol. Answer (4)
It is the non-ideal solution which are having (H)mix 0, (V)mix 0 which form azeotropes and ideal solutions
can not be obtained by cooling gases as the gases have different TC.
2. STATEMENT-1 : Relative lowering of vapour pressure is equal to mole fraction of the solute.
and
STATEMENT-2 : Relative lowering of vapour pressure is a colligative property.
Sol. Answer (2)
P PS
is relative lowering of vapour pressure and is equal to mole fraction of solute because pressure of
P
solution of non-volatile solute is proportional to mole fraction of solvent.
P PS
is a colligative property
P
Both are correct but (2) is not correct explanation.
3. STATEMENT-1 : When HgI2 is added to the aqueous solution of KI, the freezing point is raised.
and
STATEMENT-2 : Freezing point generally increases by adding non volatile solute in solvent.
Sol. Answer (3)
When HgI2 is added it reacts with KI
HgI2 + 2KI K2(HgI4)
Solute particles decreases. Tf is depression in FP and is decreased by adding non-volatile solute.
60 Solutions Solution of Assignment
6. STATEMENT-1 : 0.1 M solution of Na2SO4 has greater osmotic pressure than 0.1 M solution of urea at same
temperature.
and
STATEMENT-2 : The value of van’t Hoff factor for Na2SO4 is less than urea.
Sol. Answer (3)
For Na2SO4 i=3
and 1 = (0.1) (ST) × 3
and for UREA i=1
and 2 = (0.1) (S) T
1 > 2
i for Na2SO4 = 3 ; and for UREA, i=1
It can be concluded that osmotic pressure for Na2SO4 solution is more as compared to ‘UREA’ solution.
Statement (1) is correct but statement (2) is wrong.
M
7. STATEMENT-1 : The equivalent mass of Mohr’s salt is in non-redox reaction [If M is molecular mass of
4
Mohr’s salt].
and
STATEMENT-2 : The normality of Mohr’s salt is higher than molarity for same amount and volume at constant
temperature.
Sol. Answer (2)
M
Mohr’s salt is FeSO4.(NH4)2 SO4.6H2O. So, Equivalent wt. = .
4
Normality = Molarity × n-factor.
8. STATEMENT-1 : One molar solution is always more concentrated than one molal solution.
and
STATEMENT-2 : The amount of solvent in 1 M and 1 m aqueous solution is not equal.
Sol. Answer (4)
Fact.
Solution of Assignment Solutions 61
9. STATEMENT-1 : Iodine is more soluble in CCl4 than in water.
and
STATEMENT-2 : Non-polar solutes are more soluble in non-polar solvents
Sol. Answer (1)
Fact.
10. STATEMENT-1 : Henry’s law and Raoult’s law are not independent, i.e., one can be derived from the other.
and
STATEMENT-2 : The partial pressure is directly proportional to the mole fraction of concerned species for ideal
solutions.
Sol. Answer (2)
Raoult’s law can be derived from Henry’s law.
SECTION - E
Matrix-Match Type Questions
1. Match the following
Column-I Column-II
(A) Acetone + Carbon disulphide (p) Vapour pressure measurement
(B) Acetone + Aniline (q) Osmotic pressure
(C) Used in calculation of molar (r) Maximum boiling azeotrope
mass of polymer
(D) Ostwald-Walker’s method (s) Minimum boiling azeotrope
Sol. Answer A(s), B(r), C(q), D(p)
(A) Acetone and CS-2 forms minimum boiling point azeotrope.
(B) CH3COCH3 and C6H5NH2 forms maximum B.P. azeotrope.
(C) Barkley’s and Hartley method is used to determine osmotic pressure.
(D) Ostwald –Walker method are used to measure the vapour pressure.
i=1+4=5
i=1+3=4
K4[Fe(CN)6] = 1 + 4 = 5
Ratio is 5 : 4 : 5
1 : 0.8 : 1
Ratio is 1: 2 : 3
Ratio is 1 : 1 : 1
Column-I Column-II
(A) 100 ml 1.2% (NH2)2CO solution (wt./vol) at (p) Isotonic with 100 ml 1M K3[Fe(CN)6] at
T temperature T temperature
(B) 250 ml 2 M NaNO3 solution at (q) Isotonic with 100 ml 6.84% (wt./vol) C12H22O11 at
T temperature T temperature
(C) 5.845% (by wt.) NaCl aqueous solution (r) Boiling point = 100.052°C
(D) 1.8% (by wt.) C6H12O6 aqueous solution (s) Boiling point = 101.1°C
1.2
UREA = in 100 ml
60
1.2 12 1
In 1000 ml ‘C’ = × 10 = =
60 60 5
1 ST
= 1 × 0.0821 × T =
5 5
Solution of Assignment Solutions 63
(B) = 2 × 2 × ST = 4ST
(Column – II)
(p) = 4 × 1× ST = (4ST)
1 6.84 10
(q) = × 0.0821 × T
342
(0.2 ST) =
⎛ ST ⎞
(A) and (q) have same osmotic pressure i.e. ⎜ ⎟
⎝ 5 ⎠
(B) and (p) are isotonic solution and have same osmotic pressure
Column-I Column-II
Column-I Column-II
SECTION - F
Integer Answer Type Questions
1. For [CrCl3.xNH3], elevation in boiling point of one molal solution is triple of one molal aqueous solution of urea.
Assuming 100% ionisation of complex molecule, calculate the value of x.
Sol. Answer (5)
Answer (5)
Tb (complex) = 3 × Tb (area)
Thus, complex should furnish three ions. Therefore, complex is CrCl.xNH3 Cl2 CrCl.xNH3
2
2Cl
Also, co-ordination number of Cr is six
Thus, x = 5
2. An aqueous solution of an acid is so weak that it can be assumed to be practically unionised, boiled at 100.4°C
25 ml of this solution was neutralised by 38.5 ml of 1 N solution of NaOH. Calculate basicity of the acid if
kb(H2O)=0.52 k mol–1kg. Assume molality is equal to molarity.
Sol. Answer (2)
Tb k b m
3. The vapour pressure of two pure liquids A and B that forms an ideal solution are 300 and 800 torr respectively
at temperature T. A mixture of the vapours of A and B (for which the mole fraction of A is 0.25) is slowly
compressed at temperature T. The vapour pressure of this condensate on 100% condensation of vapoure is
measured to be 'P'. What is the value of 684 - P?
Sol. Answer (9)
XB = 0.53
So, 574 – P = 9
4. A compound X undergoes tetramerisation in a given organic solvent. The van’t Hoff factor i is calculated as
0.05y. Find y. (Assuming 100% association)
Sol. Answer (5)
4X (X)4
i (1 )
n
3
1, n 4 ⇒ i 1 0.25
4
0.25 = 0.05 y y = 5
Solution of Assignment Solutions 65
5. If K3[Fe(CN)6] gets ionized completely in a solution, number of particles in the solution from 1 molecule solute
is________.
Sol. Answer (4)
K3[Fe(CN)6] 3K+ + [Fe(CN)6)]3–
6. MX2 dissociates into M2+ and X– ions in an aqueous solution, with a degree of dissociation (a) of 0.5. The ratio
of the observed depression of freezing point of the aqueous solution to the value of the depression of freezing
point in the absence of ionic dissociation is [JEE(Advanced)-2014]
Sol. Answer (2)
= 0.5
1 2
i
1
i = 1 + 2
i = 1 + 2 × 0.5 = 2
7. If the freezing point of a 0.01 molal aqueous solution of a cobalt(III) chloride-ammonia complex (which behaves
as a strong electrolyte) is –0.0558°C, the number of chloride(s) in the coordination sphere of the complex is
[Kf of water = 1.86 K kg mol–1] [JEE(Advanced)-2015]
Sol. Answer (1)
Given Tf = 0.0558°C
as we know, Tf = i × Kf × m
0.0558 = i × 1.86 × 0.01
i3
Therefore the complex will be [Co(NH3)5Cl]Cl2
Hence number of chloride in co-ordination sphere is 1.
SECTION - G
Multiple True-False Type Questions
1. STATEMENT-1 : Solubility of a gas in a liquid solution as per Henry law is a function of the partial pressure
of the gas at constant temperature.
STATEMENT-2 : Mole fraction of the gas in a solution as per Henry law is proportional to the partial pressure
of the gas at constant temperature.
STATEMENT-3 : As per Henry law higher the value of kH at a given partial pressure and temperature lower is
the solubility of the gas in the liquid.
(1) T T T (2) FTT (3) FTF (4) TFF
Sol. Answer (4)
2. STATEMENT-1 : For solution of volatile liquids, the partial vapour pressure of each component in the solution
is directly proportional to its mole fraction.
STATEMENT-2 : Always there will be lowering of vapour pressure on addition of non-volatile solute to a solvent.
STATEMENT-3 : If there is dissociation of non-volatile solute then the V.P. of solution increases.
(1) T F T (2) FFT (3) TTF (4) FTF
66 Solutions Solution of Assignment
p0 p in
p0 in N
3. STATEMENT-1 : Effect of adding a non-volatile solute to a solvent is to increase its freezing point.
STATEMENT-2 : Molality is a dimensionless quantity.
STATEMENT-3 : The hard shell of an egg was dissolved in HCl solution, and then egg was placed in
concentrated solution of NaCl. Then egg will shrink.
(1) T F T (2) FFT (3) TTF (4) FTF
Sol. Answer (2)
Tf = (freezing point)solvent – (freezing point)solution
4. STATEMENT-1 : At definite temperature, the solubility of a solute is fixed.
SECTION - H
Aakash Challengers Questions
1. An aqueous solution of H2SO4 has density 1.84 g/ml. Solution contains 98% H2SO4 by mass. Calculate
(i) Molarity of solution
(ii) Molar volume of solution
(iii) Relative lowering of vapour pressure w.r.t. water, assuming H2SO4 as non-electrolyte at this high
concentration.
98 1000
Sol. (i) Molarity, M 1.84 18.4 M
98 100
Solution of Assignment Solutions 67
1
(ii) nH2 SO4 1, nwater
9
⎛ 1⎞
1 ⎜ ⎟
9
Molar mass of solution = 98 18 ⎝ ⎠ 90 gram
⎛ 1⎞ ⎛ 1⎞
⎜1 ⎟ ⎜1 ⎟
⎝ 9⎠ ⎝ 9⎠
90
Molar volume of solution = 48.916 ml/mole
1.84
P P 1
(iii) 0.9
P ⎛ 1⎞
⎜1 ⎟
⎝ 9⎠
2. o
Benzene and toluene forms nearly an ideal solution. At 300 K, Ptoluene o
= 32.06 mm and Pbenzene 103.01 mm
(of Hg)
(i) A liquid mixture is composed of 3 mole of toluene and 2 mole of benzene. If the pressure over the mixture
at 300 K is reduced, at what pressure does the first vapour form?
(iii) If the pressure is reduced further, at what pressure does the last trace of liquid dissappear?
3 2
Sol. (i) P 32.06 103.01 60.44 mm Hg
5 5
1 yt 1 yt
(ii) ⇒ y toluene 0.3181
60.44 32.06 103.01
3 2
3 1
(iii) Assuming liquid containing xtoluene = distilled from vapour, 5 5 ⇒ P 44.25 mm Hg
5 P 32.06 103.01
xt = 0.8281
3. When 45 g of an unknown compound was dissolved in 500 g of water, the solution has freezing point of
–0.93 °C
45 1000
Sol. (i) 0.93 1.86 ⇒ M 180
M 500
180
(ii) n 6 molecular formula = C6H12O6
(12 2 16)
68 Solutions Solution of Assignment
4. A complex is represented as CoCl 3 .xNH 3 . Freezing point of its 0.1 molal solution is –0.558°C
(kf = 1.86). Assuming 100% dissociation and coordination number of Co(III) is six, then what is the complex?
Sol. 0.558 = i × 1.86 × 0.1 i = 3
complex ionizes to form three ions
Since, C.N. = 6 x = 5
CoCl3.5NH3 [Co(NH3)Cl]2+ + 2Cl–
Complex is [Co(NH3)5Cl]Cl2
5. A certain mass of substance in 100 g of benzene lowers the freezing point by 1.28°C and in
100 g of water lowers the freezing point by 1.395°C separately. If the substance has normal molecular weight
in benzene and completely dissociated in water, calculate number of moles of ions formed by its 1 mole
dissociation in water. ( K f(water) = 1.86, K f(benzene) = 5.00)
1.28
In benzene, 1.395 = i × 5.00 × ⇒i3
1.86
6. The freezing point of nitrobenzene is 3°C. When 1.2 g chloroform (mol. wt. = 120) is dissolved in 100 g of
nitrobenzene, freezing point will be 2.3°C. When 0.6 g of acetic acid is dissolved in 100 g of nitrobenzene,
freezing point of solution is 2.64°C. If the formula of acetic acid is (CH2O)n, find the value of n.
1.2 1000
Sol. 3 – 2.3 = K f ⇒ Kf 7
120 100
0.6 1000
3 – 2.64 = 7 ⇒ M 117
M 100
117
n 4
30
7. How much ice will be separated out if a solution containing 25 gram of ethylene glycol [C2H4(OH)2] in 100 gram
of water is cooled to –10°C? (K f( water ) 1.86) ?
25 1000
Sol. 0 ( 10) 1.86 ⇒ W 75 gram
62 W
8. A 0.075 molar solution of monobasic acid has a freezing point of –0.18°C. Calculate Ka for the acid, (kf = 1.86)
Sol. 6.75 × 10–3
9. The freezing point of an aqueous solution of KCN containing 0.1892 mole/kg H2O was –0.704°C. On adding
0.095 mole of Hg(CN)2, the freezing point of solution was –0.53°C. Assuming that complex is formed according
to the reaction
= 1.86
0.095 0.1892 0
0 (0.1892 – x × 0.095) 0.095
Total molality after adding Hg(CN)2,
= molality of K+
+
molality of CN–
+
Tf 0.53
Kf ⇒ 1.86
m 0.4734 0.095x
x2
10. 0.01 molal aqueous solution of K3[Fe(CN)6] freezes at –0.062°C. Calculate percentage dissociation. (kf = 1.86)
Sol. Tf(normal) = Kf × m = 0.01 × 1.86
= 0.0186
3
3K [(Fe(CN)6 )]
K 3 [Fe(CN)6 ]
(1 ) 3
1 3 0.062
i
1 0.0186
= 0.78
11. Vapour pressure of mixture of liquid A and liquid B at 70°C is given by PT = 180B + 90(in mm), where B is
the mole fraction of B, in the liquid mixture. Calculate
(a) Vapour pressure of pure A and pure B
(b) Vapour pressure of mixture of A and B by mixing 4 g A and 12 g B. (If molar mass of A and B are 2 g
and 3 g respectively)
(c) From (b) ratio of moles of A and B in vapour at 70°C
70 Solutions Solution of Assignment
PT = (180 × 0) + 90 = 90 mm Hg = PAo
PAo = 90 mm Hg
and XB = 1; XA = 0
PAo = 90 mm Hg
PBo = 270 mm Hg
(b) wA = 4 gm; MA = 2
wB = 12 gm; MB = 3
Number of moles
wA 4 wB 12
nA = M = = 2; nB = M = =4
A 2 B 13
nA = 2; nB = 4
PT = PAo XA + PBo XB
90 2 270 4
PT = +
24 24
270 2
PT = 30 + = 30 + 180
3
yA
(c) We have to calculate y
B
PAo XA PBo XB
yA = and yB =
PT PT
yA PAo X A
yB = PBo XB
yA 90 2 n A nT nA 1
= = n =
yB 270 4 nT nB B 6
Solution of Assignment Solutions 71
12. Two elements x and y form two types of molecules like xy3 and xy. 1 gm of xy3 lowers the freezing point by
1°C when dissolved in 100 gram solvent whereas for the same lowering in freezing point for same amount of
solvent 0.5 gram xy is required. Calculate atomic mass of x and y. (Given : Kf for solvent is 5 K molal–1).
Sol. Part-I
For ‘xy3’
wsolute = 1 g; (Tf)1 = 1ºC
wsolvent =100 g; Kf = 5
Tf = Kf × m
5 1 1000
1= M1 100
5 1000
M1 = = 50
100
50 = x + 3y …(i)
For ‘xy’
wsolute = 0.5 g; wsolvent = 100 g
(Tf)2 = 1ºC; Kf = 5
5 0.5 1000
1= M2 100
5 0.5 1000
M2 = = 25
100
25 = x + y …(ii)
Solving (i) & (ii), we get
2y = 25, y = 12.5 & x = 12.5
13. 17.6 gram of unknown solute is dissolved in 100 gram of a solvent (Kb = 2 K molality–1) to prepare a solution.
Boiling point of pure solvent is 225°C where as boiling point of this solution is 229°C. Predict molecular formula
of solute if it contains 54.54% C and 9.09% H (by weight).
Sol. Given :
wsolute = 17.6 g
wsolvent = 100 g
Kb = 2
Tb (in problem) = 229 – 225 = 4ºC
According to the relation, elevation in boiling point
Tb = Kb × m
17.6 1000
4 = (2)
M 100
M (Molecular mass)
72 Solutions Solution of Assignment
2 17.6 1000
M= = 88
100 4
54.54% 4.5
C= = =2
12 2.27
9.09% 9.09
H= = =4
1 2.27
36.37% 2.27
O= = =1
16 2.27
Therefore, empirical formula is C2H4O
Molecular formula is C4H8O2.
M
14. What weight of 60% pure NaOH is required to neutralise 100 ml H SO solution?
10 2 4
Sol. Let the total weight is ‘x’ gm
x 60
60% NaOH i.e., = wNaOH
100
60x
Equivalents of NaOH =
100 40
According to law of equivalents:
eq (NaOH) = eq (H2SO4)
15. A 0.5% (by weight) solution of A2B in solvent C was found to freeze at –3.25ºC. Calculate the degree of
dissociation of A2B in solvent C into A–2 and B+. (Given freezing point of pure C is –3°C, molar weight of A2B
is 60 and Kf of C is 2 K–1 molality–1).
Sol. wsolvent = 100 g – 0.5 g = 99.5 g
wsolute = 0.5 g
T f = 0.25ºC, Kf = 2
MA2B = 60
T f = i × Kf × m
i 2 0.5 1000
(0.25) = ×
60 99.5
0.1
m=
0.52
0.1
Tf = Kf × m = 1.86 × = 0.357
0.52
Hence, Freezing point of solution = 0 – 0.357 = – 0.357ºC
17. Osmotic pressure of an aqueous solution at 27°C is found to be 1900 mm Hg. What will be the freezing point
of solution (Assuming, molality = molarity × 1.5)? (Kf = 1.86)
1900
Sol. (osmotic pressure) = atm
760
1900
C= = 0.101 M
760 300 0.0821
According to problem
Molality = (1.5 × 1.101) M = 0.152
We know that
Tf = Kf × m
Tf = 1.86 × 0.152 = 0.283ºC
Hence freezing point = 0 – (+ 0.283) = – 0.283ºC
18. In Ostwald and Walker’s apparatus, dry air is passed through a solution containing 20 gram of an organic
non-volatile solute in 250 ml of water. Then the air was passed through pure water and then through a U-tube
containing anhydrous CaCl2. The mass lost in solution is 26 gram and the mass gained in the U-tube is
26.48 gram. Calculate the molecular mass of organic solute.
Sol. From Ostwald & Walker’s process,
26.48 – 26 20 18
=
26 m 250
0.48 20 18
=
26 m 250
20 18 26
m = 250 0.48 = 78 g
74 Solutions Solution of Assignment
19. The vapour pressure of pure benzene is 639.70 mm of Hg and the vapour pressure of solution of a solute in
benzene at the same temperature is 631.9 mm of Hg. Calculate the molality of the solution.
Sol. P = P0x1
631.9 = 639.7x1
x1 = 0.9878
x2 = 1 – x1
x2 = 1 – 0.9878 = 0.0122
0.0122
Molality = 1000 0.158
0.9878 78
20. 180 ml of pure water at 4°C is saturated with NH3 gas, yielding a solution of density 0.8 gram/ml and containing
NH3 (40% by weight). Calculate
(a) Volume of NH3 solution.
(b) Volume of NH3 present in saturated solution.
(c) Volume of NH3 gas at 15°C and 950 mm of Hg in saturated solution.
Sol. 375 ml, 195 ml, 133.3 ml