Requirements:
θ – the angle must the arrow be release to hit the bull’s-eye.
Solution:
Step 1: List down all given and translate equation from the problem.
Total distance or range of the target: R = 75 m
Initial speed: V o =37 m/s
The bull’s-eye of the target is at the same height as the release height of the
arrow:
h bull s−eye=h arrow
'
Step 2: Determine the topics related and its working equations.
This problem is about projectile motion. Projectile motion is the motion of an
object thrown or projected into the air, subject only to acceleration because of gravity
(University Physics, n.d.).
Working equation for this problem:
Range:
V 2o ( sin 2 θ )
R=
g
Gravity:
m
g=9.807
s2
Step 3: Use the working equation to solve the angle.
V 2o ( sin 2 θ )
R=
g
Substitute the given values to the problem,
( 37 )2 ( sin 2θ )
75=
9.807
Use cross multiplication to the problem,
1369 ( sin 2θ )=75(9.807)
1369 ( sin 2θ )=735.525
Divide both sides be 1369,
1 1
( 1369 )(1369) ( sin2 θ ) =735.525 ( 1369 )
( sin 2 θ )=0.53727
Arcsine both sides,
sin−1 ( sin 2 θ )=sin−1 0.53727
2 θ=32.5 °
Divide both sides by 2,
( 12 )(2 θ)=32.5 ° ( 12 )
θ=16.25°
Answer: θ=16.25°