You are on page 1of 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pengajian Am


Semester : Semester 1
Tarikh : 10 Mei 2020
Hari : Isnin
Tingkatan : 6 Rendah Cekal
Masa : 8.10 Pagi - 9.20 Pagi (70 minit)
Bilangan Murid : 28 Orang
Tajuk : Amalan Demokrasi Dan Pilihan Raya Di Malaysia
Sub Topik : Proses Pilihan Raya
Objektif Pengajaran : Guru menjelaskan tentang proses-proses pilihan raya
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah memperlihatkan situasi pilihan raya semasa pilihan raya umum
berlangsung
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Domain Kognitif : Menguasai isi kandungan
1. Menghuraikan proses-proses pilihan raya dengan jelas sekurang-kurangnya
5 daripada 8 proses pilihan raya dalam perbincangan kumpulan

Domain Afektif : Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni


1. Menunjukkan minat, yakin dan bersemangat serta berusaha melakukan
aktiviti demontrasi pilihan raya.

Domain Psikomotor : Membina kemahiran saintifik, berfikir dan


strategi berfikir
1. Melibatkan diri secara aktif dalam demonstrasi pilihan raya

Alat Bantu Mengajar : Komputer riba, LCD, Speaker, Lembaran latih tubi, Nota powerpoint, kertas
manjong, pen marker, buku rujukan
Kemahiran : Berkeupayaan memahami, menganalisis dan berkomunikasi secara berkesan
Nilai : Bersikap terbuka terhadap buah fikiran, pandangan dan cadangan

LANGKAH PENGAJARAN :
Langkah / Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Isi Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Masa Catatan / ABM
Persediaan Persediaan guru dan 1. 1.
(5 Minit) murid
8.10 - 8.15 pagi
Set Induksi Menarik perhatian 2. 2. Pendekatan :
(5 Minit) murid terhadap isi Strategi :
8.15 - 8.20 pagi kandungan Kaedah :
Teknik :
pembelajaran ABM :
Langkah 1 Menyatakan objektif / 1. 1. Pendekatan :
(5 minit) hasil pembelajaran Strategi :
Permulaan Kaedah :
Teknik :
8.20 - 8.25 pagi ABM :
Langkah 2 Huraian Sub topik baru Pendekatan :
(15 minit) Strategi :
8.25 - 8.40 pagi Kaedah :
Teknik :
ABM :
Langkah 3 (25 Aktiviti pelajar Pendekatan :
minit) Strategi :
8.40 - 9.05 pagi Kaedah :
Teknik :
ABM :
Langkah 4 Membuat penilaian 1. Pendekatan :
(10 minit) Strategi :
9.05 - 9.15 pagi Kaedah :
Teknik :
ABM :
Penutup Rumusan, maklum 1.
(5 minit) balas dan kefahaman
9.15 - 9.20 pagi

Refleksi : 20/28 orang pelajar dapat menghuraikan 5 daripada 8 proses pilihan raya dengan tepat dalam
perbincangan kumpulan. Manakala 8 orang pelajar tidak dapat menghuraikan 5 proses pilihan raya
dengan betul. Oleh itu, aktiviti pemulihan diberikan kepada 8 orang pelajar dalam bentuk lembaran
peta minda proses-proses pilihan raya. Bagi 20 orang pelajar yang telah berjaya menghuraikan proses
pilihan raya dengan tepat telah diberikan aktiviti penggayaan dalam bentuk latih tubi soalan struktur.

You might also like