You are on page 1of 2

Nastavnica: Ilda Imamović

Nastavni predmet: Čas odjeljenske zajednice

Razred: VI

Datum:

Nastavna jedinica: Usvajanje temeljnih pokmova komunikacije

Tip čas: obrada

Odgojno-obrazovni ciljevi:

Odgojni: Poticanje učenika na bolje i ljepše izražavanje, bolju komunikaciju, usvajanje


važnosti dobre komunikacije za bolje odnose u odjeljenju i školi

Obrazovni: Usvajanje pojmova komunikacija, vrste komunikacije, važnost komunikacije

Funkcionalni: Razvijanje pozitivnih karakternih osobina ličnosti, samopoštovanja i


poštovanja drugih, formiranje kritičkog mišljenja, dobra komunikacija je ključ rješavanja
mnogih problema
Nastavne metode: metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, metoda pisanja

Nastavna sredstva: tabla, kreda, olovka, sveska

Oblici rada: frontalni i individualni

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

Uvodni dio (10min.)

Čas počinjemo igrom Gluhih telefona. Učeniku u prvoj klupi šapnem rečenicu, a on je prenosi
dalje. Ista rečenica se šapne svakom učeniku. Posljednji učenik rečenicu izgovara na glas. Ta
rečenica, dok dospije do zadnjeg učenika dobije sasvim novo značenje.

Razgovaram sa učenicima zašto je to tako. Zašto je rečenica izgubila ili dobila potpuno novi
smisao? Zašto ste prenosili pogrešno?

Glavni dio (30 min.)

Došli smo do zaključka da je razlog pogrešno prenošenih informacija, laži i sukoba do kojih
mogu dovesti pogrešne informacije, najčešće loša komunikacija.
Ne slušamo pažljivo onog drugog, ne usredočimo se dovoljno na ono što nam želi reći, ne
govorimo dovoljno jasno i razumljivo, prenosimo tuđe riječi po našem nahođenju, a ne onako
kao su rečene i sve to dovodi do pogrešnih informacija koje mogu dovesti do sukoba.

Upoznati djecu sa pojmovima komunikacija i vrste komunikacije.

Komunikacija je proces razmjene informacija preko dogovorenog sistema znakova, odnosno


proces slanja informacija sebi ili bilo kojem drugom entitetu, najčešće putem jezika. Riječ
komunikacija doslovno znači: podijeliti, učiniti nešto općim ili zajedničkim. Komunikacija je
obično opisana prema 3 glavne dimenzije: sadržaju, formi i cilju. Sadržaj komunikacije i
forma kreiraju poruke koje se šalju prema cilju. Cilj može biti sam čovjek, druga osoba (u
interpersonalnoj komunikaciji) ili drugi entitet poput
grupe, organizacije ili društva. Znanstvena disciplina koja proučava komuniciranje
jest komunikologija.

VRSTE KOMUNIKACIJE:

VERBALNA KOMUNIKACIJA izmjenjivanje poruka govorom, odnosno riječima. Dijelimo


je na: govornu i pisanu komunikaciju.

NEVERBALNA KOMUNIKACIJA- način na koji ljudi komuniciraju bez riječi, bilo


namjerno ili nenamjerno (govor tijela). U paraverbalnu komunikaciju spada način na koji smo
iznijeli poruku (ton, visina glasa)

Završni dio (5 minuta)

Vježbati neverbalnu komunikaciju kroz igru. Jedan učenik izađe pred tablu i mimikom,
govorom tijela, objašnjava neki pojam, a ostali učenici pogađaju.

You might also like