You are on page 1of 6

PISANA PRIPREMA ZA USMJERENU AKTIVNOST

IZ MUZIČKOG VASPITANJA

OPŠTI PODACI

Naziv i adresa vrtića: “Zvončica”, Save Kovačevića 14, Novi Sad


Uzrasna grupa: starija – mešovita (4,5-6 godina)
Broj djece u grupi: 27
Ime i prezime vaspitača-mentora: Marija Stanojčić
Ime i prezime studenata: Berić Zorica i Subić Svetlana
Ime profesora: Deneš Fišteš
Datum i vrijeme: 25.3.2011.godine, 9:45-10-15
Radni prostor: radna soba

Usmerena aktivnost: Obrada narodne pesme „Prolećno


kolo“ uz pokrete

Gradivo aktivnosti: a) Učenje nove pokretne igre


„Prolećno kolo“
b) Ponavljanje pesme „Ljubičica“
(Lj. Kulenović)
c) Uvođenje u predstojeće aktivnosti
d) Stvaranje i prepoznavanje zvuka

Zadaci aktivnosti: Razvijanje osećaja za ritam,


negovanje lepog, tačnog i
intonativnog čistog pevanja.
Razvijanje pažnje, estetskog
doživljaja i samodiscipline, kroz
zajedničko pevanje. Učenje nove

1
narodne pesme, razvijanje muzičkog
pamćenja.

Cilj aktivnosti: Razvoj glasovnog aparata,


kultivisanje dečjih glasovnih
mogućnosti, artikulacije i dikcije;
vladanje svojim glsom prilikom
pevanja, umereno pevanje bez
naprezanja, uz jasnu dikciju. Razvoj
motorike.

Metode aktivnosti: Metoda rada, metoda usmenog


izlaganja, pripovedanje prilikom
motivacije, objašnjavanje prilikom
vežbi disanja, metoda rzgovora
prilikom motivacije, metoda igre.

Sredstva aktivnosti. Vaspitno obrazovne aplikacije

Oblici vaspitno-obrazovnog rada: Frontalni i individualni

Korelacija sa drugim vaspitno- Razvoj govora, Upoznavanje okoline


obrazovnim oblastima

2
UVODNI DEO

Cilj: Motivisanje dece za predstojeću


aktivnost

Deca sede u polukrugu.Pozivamo ih


da otkrijemo skrivenu aplikaciju
otkrivajuci deo po deo .Kada pogode
sta je (ljubicica) stavljamo kanap i
pravimo krug (carobno jezero) i
posipamo po njemu ljubicice koje
plutaju po jezeru.Pozivamo decu da
ustanu i da svako dete uzme po
jednu ljubicicu sa povrsine vode.Svi
mirisemo ljubicice i to su ujedno
vezbe disanja.Nakon toga
ponavljamo pesmu“Ljubicica „ koju
su obradjivali prosle nedelje.

3
GLAVNI DEO

Učenje nove pesme „Prolećno kolo“

Cilj: Vladanje svojim glasom prilikom


pevanja, ritmički pravilnije i intonativno
čistije izvođenje; razvijanje sposobnosti
dinamike (tiho-glasno), tempa (brzo-sporo)
i motorike pokreta .

Postavljamo deci pitanje u kom


godisnjem dobu cvetaju
ljubicice?Po cemu jos ynamo
da je prolece stiglo?Nakon toga
deci pevamo i ujedno
pokazujemo pokrete pesme
„Prolećno kolo“. Za to vreme
deca sede u polukrugu.
Deco hajde da ustanemo svi i
da stanemo u kolo. Deca se
kreću u kolu, pevaju na refren
staju sa rukama u struku
(ritmički tačno), skoče tri puta
(dok pevaju deo: „hop, hop
skočimo“). Na deo „i
zapljeskajmo“ stoje u mestu i
tapšu; a na deo „trala-la“
hvataju se u parove i okreću u
ritmu muzike. Druga strofa se
izvodi kao i prva (kreću se u
kolu), a refren je isti.

4
5
ZAVRŠNI DEO

Cilj: Prepoznavanje i stvaranje zvuka,


i razvijanje muzičkog pamćenja.

U tri staklene čaše biće sipane


različite količine vode. U prvoj
čaši biće sipano najmanje vode,
u drugoj najviše a u trćoj
polovina čaše. Udarom metalne
kašike o čašu proizvodiće se
različiti zvukovi u zavisnosti od
količine vode u čaši i stvara se
melodija od tri različita zvuka.
Zatim ćemo izmešati raspored
čaša i pozivati decu da ponove
predhodnu melodiju, tako što
će morati vratiti čaše u
prvobitni redosled kako bi
ponovili i pogodili tačnu
melodiju.

You might also like