You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 3

Предмет: ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК Разред: шести


Наставна тема/област: Module 1 My life
Наставна јединица: A slice of life (Step 2)
Тип часа: обрада

Циљ часа:
Богаћење речника (прилози учесталости), развијање језичке вештине слушања и говора

Ученик ће бити у стању да схвати смисао прилагођеног аудио-записа у вези с темом из свакодневног
Очекивани исходи
живота, разуме поједностављени текст у вези с културом и обичајима свог народа, али и других,
на крају часа:
тражи и даје једноставне информације (уобичајене активности и учесталост вршења радње)

Наставне методе: Вербална (дијалошка), аудитивна, текстуална


Облици рада: Индивидуални, фронтални, рад у пару

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Наставник поставља ученицима питања: Do you Ученици одговарају на питања: Do you play
play computer games? Does your best friend play computer games? Does your best friend play
computer games? Do your parents play computer computer games? Do your parents play computer
games? ради кратке ревизије правилне употребе games? ради кратке ревизије правилне употребе
простог садашњег времена (Present Simple Tense). простог садашњег времена (Present Simple Tense).

Наставник на таблу насумичним редом лепи Ученици посматрају како наставник насумичним
папире на којима су крупно исписани прилози за редом лепи папире на којима су крупно исписани
учесталост (never, sometimes, often, usually, прилози за учесталост (never, sometimes, often,
always). Ученици треба да их поређају према usually, always) на табли. Труде се да их поређају
степену учесталости вршења радње (решење: према степену учесталости вршења радње
never, sometimes, often, usually, always). (решење: never, sometimes, often, usually, always).
Уводни део часа
(10 минута) Наставник поставља питање How often do you play Ученици одговарају на питање How often do you
computer games? да би ученици у одговору play computer games? и у одговору употребљавају
употребили један од поменутих прилога. Говори један од поменутих прилога. Треба да наведу
ученицима да наведу примере радњи/активности примере радњи/активности које раде: никад,
које раде: никад, понекад, често, обично и увек. понекад, често, обично и увек.
На табли пише неке од њихових одговора и при Прате објашњења наставника која указују на
томе указује на место прилога у реченици место прилога у реченици (између субјекта и
(између субјекта и глагола, са изузетком прилога глагола, са изузетком прилога sometimes, који
sometimes, који може бити и на почетку може бити и на почетку реченице, а ако је главни
реченице, а ако је главни глагол у реченици to be глагол у реченици to be – тада је овај прилог иза
– тада је овај прилог иза глагола), на шта упућује глагола), на шта упућује и вежбање 2 на страни 8.
и вежбање 2 на страни 8.

Presentation: How often do you play Presentation: How often do you play
Задаје ученицима да опишу слику на страни 8 и Ученици описују слику на страни 8 и покушавају
Главни део часа
покушају да предвиде о чему две девојчице да предвиде о чему две девојчице разговарају.
(30 минута)
разговарају. Кад објасни значење израза Кад саслушају објашњење значење израза
computer addict, наставник говори ученицима да computer addict, затварају књигу и да након
затворе књигу и да након одслушаног дијалога одслушаног дијалога (CD 1/5) одговарају на
(CD 1/5) одговоре на питање: наставниково питање.
 Is Sadie (one of the girls in the picture) a  Is Sadie (one of the girls in the picture) a
computer addict?
Након слушања и датог одговора наставник Ученици отварају уџбеник и у тексту дијалога,
задаје да ученици поново отворе уџбеник и у индивидуално или у пару, проналазе и подвлаче
тексту дијалога, индивидуално или у пару, прилоге учесталости.
пронађу и подвуку прилоге за учесталост.

Наставник поново пушта дијалог и каже Поново слушајући дијалог, ученици, не гледајући
ученицима да, не гледајући текст, пишу T (true) текст, пишу T (true) или F (false) поред исказа у
или F (false) поред исказа у вежбању 1 c на страни вежбању 1 c на страни 8. Након провере одговора
8. Након провере одговора, ученици требају да ученици исправљају нетачне исказе (реченице 5,
исправљају нетачне исказе (реченице 5, 6 и 8), 6 и 8), усмено или писмено, и слушају наставника
усмено или писмено, а наставник им указује на који им указује на уобичајени ред речи у
уобичајени ред речи у негативном исказу негативном исказу (субјекат + don't/doesn't +
(субјекат + don't/doesn't + прилог за учесталост + прилог за учесталост + глагол).
глагол).
 Practice: What about you? (уџбеник, страна
 Practice: What about you? (уџбеник, страна 8, вежбање 3 a)
8, вежбање 3 a) Ученици састављају пет реченица о себи у вези с
Задаје ученицима да састављају пет реченица о наведеним радњама. Три реченице треба да буду
себи у вези с наведеним радњама. Три реченице истините, а две лажне. Написане реченице читају
треба да буду истините, а две лажне. Написане свом пару, а он погађа које су лажне.
реченице читају свом пару, а он погађа које су Након тога, међусобно постављају питања и
лажне. одговарају на њих према моделу у вежби 3 b.
Након тога, међусобно постављају питања и
одговарају на њих према моделу у вежби 3 b.  Key vocabulary: Expressions of frequency
Слушају објашњења наставника како да поставе
 Key vocabulary: Expressions of frequency питање о учесталости вршења неке радње (How
Наставник објашњава ученицима како да поставе often do you...?) и уче нове изразе (уџбеник, стр. 9,
питање о учесталости вршења неке радње (How вежбање 4), с нагласком да се ти изрази стављају
often do you...?) и уводи нове изразе (уџбеник, на почетак или крај реченице.
стр. 9, вежбање 4), с нагласком да се ти изрази
стављају на почетак или крај реченице:
 Once a week I go to the cinema; I practice
piano every day.
На основу слике из истог вежбања ученици
Мотивише ученике да постављају најмање два
постављају најмање два питања свом пару, нпр.
питања свом пару, нпр. How often do you play
How often do you play tennis? How often do you eat
tennis? How often do you eat pizza? How often do
pizza? How often do you fly a kite?
you fly a kite?
 Reading and speaking: Teenager’s Lifestyles
 Reading and speaking: Teenager’s Lifestyles
Као увод у вежбање 6 на страни 9, одговарају на
Као увод у вежбање 6 на страни 9, наставник пита
питање како воле да проводе слободно време,
ученике како воле да проводе слободно време,
What is your favourite pastime? и да ли мисле да
What is your favourite pastime? и да ли мисле да
њихови вршњаци у Америци на исти начин
њихови вршњаци у Америци на исти начин
проводе своје слободно време. Након дискусије
проводе своје слободно време. Након дискусије
прелази се на читање текста.
прелази се на читање текста.
Ученици у тексту проналазе тражене информације
Ученици у тексту проналазе тражене
из вежбе 6 b. Проверавају решења са
информације из вежбе 6 b. Наставник проверава
наставником.
решења с целим одељењем.
Обраћају пажњу на информацију у боксу
Наставник скреће пажњу на информацију у боксу
Remember и када се употребљава – I go / I play.
Remember и када се употребљава – I go / I play.

Завршни део часа  Questionnaire (вежба 7, стр. 9)  Questionnaire (вежба 7, стр. 9)


(5 минута) Даје инструкцију ученицима да свом пару Ученици свом пару постављају питања о
постављају питања о активностима из упитника и активностима из упитника и евидентирају дати
евидентирају дати одговор у одговарајуће поље. одговор у одговарајуће поље.
На основу добијених одговора ученици На основу добијених одговора ученици
састављају реченице о свом пару: састављају реченице о свом пару:
 He / she uses the Internet two or three times  He / she uses the Internet two or three times
a week. a week.
 He / she does not go jogging very often.  He / she does not go jogging very often.
Домаћи задатак: радна свеска, стр. 4–5.
Начини провере
Писмена и усмена вежбања
остварености исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

You might also like