You are on page 1of 3

Школа Средњошколски центар Челинац

Наставни предмет Математика

Разред Други- техничар рачунарства и програмирања

Датум реализације

Наставник Милана Стојановић

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 11

Наставна тема Степени, коријени и комплексни бројеви


Наставна јединица Степеновање и корјеновање корјена
Тип часа Вјежба
Циљ часа Увођење рачунских операција са корјенима
Образовни задаци Ученик треба да зна:
 особине корјеновања
 трансформације ирационалних израза
 услове под којима су дефинисане вредности ирационалних
израза
Функционални задаци Развијање вештине брзог и тачног сређивања ирационалног израза
Васпитни задаци Ученици треба да развијају:
 концентрацију;
 способност за упоран и предан рад;
 систематичност у раду;
 тачност, прецизност и уредност у раду;
 позитиван однос према математици и уважавање математике
као подручја људске дјелатности;
 самопоуздање и повјерење у властите математичке
способности;
Кључни појмови коријен
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка,
Наставна средства Уџбеник, табла, креда
Мјесто извођења Учионица
наставе
ТОК ЧАСА

Уводни део часа Преглед домаће задаће


(5 минута)
Понављање:
Како дефинишемо коријен
Која смо правила корјеновања научили?

√n ab=√n a √n b
n
n a √ a
√ =n
b √b
√ a2=|a|
m
( √n a ) =√n a m
√n m√ a=nm√ a
Главни део часа
(35 минута) ВЈЕЖБА
ЗАДАЦИ:

Изврши назначене операције:


1. √ 6 ∙ √ 24=…=12

2. √5 2,5 x3 y 2 ∙ √5 0,2 x y 7 ∙ √5 16 x3 y 3 ∙ √5 4 x 3 y 3=…=2 x2 y 3

a17 b 3 c5 9 a8 c 5 x ab
3.

9
8 5
x y
:

6 5
b y
=…=
x

3 −1 3 2 3 3
4. √ x √ x ∙ √x √ x ∙ √x √x √x ∙ √x √x √x
2 −1 −1 2 −1
=…=x

5. √3 2 √13−5∙ √3 2 √13+5=…=3
6. √ a+√ a −b ∙ √ a−√ a −b =…=|b|
2 2 2 2

7. √4 √ 23−√ 7 ∙ 4√√ 23+ √ 7+ √6 5 √ 2−7 ∙ √6 5 √ 2−7=…=3


a3−6 a 2 x +12 a x 2−8 x 3 a−2 x 4 a−2 x
8.

4
2
b ( a+ x )
:
b
=…=
a+ x √ √
n−1 2−n n+1
√ a−1 ∙ n ( a+ 1 ) ∙ ( √ a+1 ) ,
9. Ако је U =
√(
n

тада је U =V . Доказати.
a+1
a ) √( ) ∙
n
1+
1
a
и V=
a+ 1 √( a−1 ) ( √ a−1 )
n−1

10. Извршити сабирање и одузимање коријена

a. 5 √ 2+ 3 √ 8−√ 50−√ 98=…=−√ 2


2 8 5
b. 3 √ 12+ √75−7 √ 3+ √ 27− √ 48=…=4 √3
5 3 4
Завршни део часа Понављање:
(5 минута) Која смо правила корјеновања научили?
Кад постоји коријен из негативног броја?
Чему је √ a2=|a|?

Домаћа задаћа:
Вене стр 23 зад: 132,147 f),158

You might also like