Professional Documents
Culture Documents
QA - 04 : Averages
1 3 2 2 3 1 4 4 5 3 6 5 7 2 8 5 9 1 10 2
11 2 12 2 13 3 14 5 15 3 16 12000 17 35 18 1 19 2 20 2
21 3 22 2 23 3 24 1 25 2 26 4 27 60 28 64 29 1 30 1
1. 3 Let the sales in the 6th month be Rs. x. Then, 7. 2 Average speed of the train
54,000 + 62,000 + 55,000 + 40,000 + 72,000 + x
= 6 × 60,000 63 5 58 3 72 2 633
63.3 km / hr.
x = Rs. 77,000. 10 10
Final exam
4. 4 Let x be the next test score. Then,
Boys Girls Total
78 92 83 99 x No. of students 40 20 60
The average = 90
5 Average x +8 x +6
352 x Total Score 20x + 160 60x + 360
90 x = 98.
5 Boys total = (60x + 360) – (20x + 160)
5. 3 Mean of 50 numbers = 30 = 40x + 200
Sum of 50 numbers = 30 × 50 = 1500 40x 200
Wrongly entered numbers are 82 and 13 New average of boys = = x+ 5
40
1500 – (82 + 13) = 1500 – 95 = 1405
Increase is of 5 in average score.
Correctly entered numbers = 1405 + (28 + 31)
= 1405 + 59 = 1464
1464 9. 1 Let n be 4. Then consecutive odd numbers beginning
Required mean 29.28. with x will be:
50
x, x + 2, x + 4, x + 6
6. 5 Ten years ago, the total age of all the eight people in n consecutive odd number beginning with x + 4 will
the family = 231 be:
As per the information given in the question, the total x + 4, x + 6, x + 8, x + 10
age of all the people in the family = 231 + 3 × 8 – 60 + Average of first group of numbers, A = (x + 3)
0 = 195
Average of second group of numbers, B = (x + 7)
Similarly, the total age of the people 7 years ago in the
Therefore (B – A) = 4
family four years ago = 195 + 3 × 8 – 60 + 0 = 159.
Therefore, the current average age of all the people in Similarly, if n is odd, we can deduce that difference
still remains 4. The difference will not depend upon n
159 32
the family = 24 years. or x.
8
QA - 04 Page 1
10. 2 Let first number be x. 14. 5 Let x cm be the height of the person. Then,
Then, 7th number will be x + 6, and 14th number will
5 162 x
be x + 13. 161
Average of first seven numbers 4
x x 1 x 2 x 3 x 4 x 5 x 6 810 – x = 644
= K x = 810 – 644
7
x = 166 cm.
7x 21
K x3
7 15. 3 Let the number of wicket taken before last match by
Average of next seven numbers the cricketer be x. Then,
12.4x + 26 = 12.2 (x + 5)
x 7 x 8 x 9 x 10 x 11 x 12 x 13
0.2x = 61 – 26
7
35
7x 70 x 175.
x 10 = K + 7. 0.2
7
16. 12000
11. 2 Use any 7 c onsecutive numbers to check the Let A, B, and C represents monthly incomes of Amit,
ans wers . Binu, and Chetan respectively.
1 2 3 4 5 3 , A + B = (2 × 13500) = 27000 …(i)
n average of 7 integers is B + C = (2 × 17500) = 35000 …(ii)
5
A + C = (2 × 16000) = 32000 …(iii)
k
1 2 3 4 5 6 7 4 . Adding (i), (ii), and (iii)
7 2(A + B + C) = 94000
So k = n + 1.
Alternate Solution: The average of the first 5 terms A + B + C = 47000
is the middle term which is third term, and the average A = 47000 – 35000 = 12000
of the first 7 terms is the middle term which is the Amit’s monthly income = Rs. 12000.
fourth term. Hence, it is one more than the previous
average. 17. 35 Age of excluded teacher = (27 × 5) – (25 × 4)
= 135 – 100 = 35.
12. 2 Sum of the odd integers in the set S
18. 1 The average age of the husband and wife now is
n 30 years and the average age of the husband, wife
= 2 3 n – 1 2
2 and children now is 16 years.
Total ages of children = (16 × 4) – (30 × 2) = 4 years
n So only possibility is (1, 3) years.
2n 4 n n 2
2
19. 2 Let the number of students in classes X, Y and Z be a,
Therefore, the average of the odd integers in set S b and c respectively. Then,
=n+2 total of X = 83a
Sum of the even integers in the set S total of Y = 76b
total of Z = 85c
n
=
2
2 2 n – 1 2 83a 76b
Also 79 4a = 3b;
ab
n
2n 2 n n 1 76b 85c
2 and 81 4c = 5b
Therefore, the average of the even integers in the set bc
S=n+1 4 5 5 4 5
Hence, X – Y = (n + 2) – (n + 1) = 1. Hence, b = a , c = b a a
3 4 4 3 3
13. 3 Let x kg be the weight of new person. Then, 83a 76b 85c
Average of X, Y and Z =
10 50 x abc
51
11
4 5
500 + x = 561 83a 76 a 85 a
3 3 978
x = 561 – 500 = = 81.5 .
4 5 12
a a a
x = 61 kg. 3 3
Page 2 QA - 04
24. 1 Let the highest number be n and x be the number
5 vt 2vt 1
20. 2 v erased.
4 t t1
n(n 1)
5t + 5t1 = 4t + 8t1 –x
2 7 602
Then 35 .
t = 3t1 (n – 1) 17 17
1 Here, the denominator (n – 1) must be a multiple of 17.
t1 t
3
69(70)
x
For n – 1 = 68 n = 69, we have 2 602
21. 3 Let x be the average marks and n be the number of 68 17
tests then,
x = 602 × 68 – 69 × 35 = 2415 – 2408 = 7.
85 x
2 …(i) Hence, n = 69 and x = 7 satisfy the above conditions.
n
22. 2 The sum of the first three numbers has to be divisible abc de
by 3 for their average to be an integer. This is possible Now, 6000
5
only when the first three numbers are 78, 84 and 93
a + b = 30000 – 6000 – 2 × 9000 = 6000
78 84 93 255 a = Rs. 1,000, b = Rs. 5,000
in any order 85
3 3 a = Rs. 2,000, b = Rs. 4,000
So the fourth and fifth marks will be 73 and 82. a = Rs. 3,000, b = Rs. 3,000 (Not possible, else there
will be two modes)
23. 3 Since the number of students in the two sections is Sum of the highest and lowest expenditures could
the same: be either Rs. 10,000 or Rs. 11,000 since Rs. 11,000
W1 W2 is one of the options.
Overall average weight 45
2
or W 1 + W 2 = 90 ...(i) 26. 4 Sum of the six positive integers = 15 × 6 = 90
Also, it is given that W 2 – W 1 = 1 ...(ii)
Since mode is 18 and the number of terms in the
From (i) + (ii):
sequence is is 6 i.e. even, the median will be the
W 2 = 45.5 kg and W 1 = 44.5 kg
average of the two middle most terms (when integers
Let the weight of Deepak and Poonam be W D and W P
respectively. are arranged in ascending/discending order of the
Total weight of students of Section A = 50 × 44.5 sequence) i.e. these two terms must be equidistant
= 2225 kg from the median, e.g. (17, 19) or (16, 20) and so on.
Total weight of students of Section B = 50 × 45.5 The largest term will be maximum only if second largest
= 2275 kg term along with the only mode is least possible. For
Movement of Deepak and Poonam leads to exchange this to happen, 3rd and 4th largest terms must be as
of average weights. closest as possible to 18 i.e. their value should be 19
Hence, 2225 + W D – W P = 2275 and 17 respectively and mode (with frequency 2)
or W P = W D – 50 ...(iii) must be 1. Therefore, the value of the second largest
Also, movement of Deepak (alone) leads to equal term will be 20.
average weight for both sections (which must be
Hence, the largest term
equal to the overall average weight of 45 kg). Hence,
= 90 – (1 + 1 + 17 + 19 + 20) = 32.
2225 WD 2275 – WD
45
51 49
W D = 70 kg
and W P = W D – 50 = 20 kg (from iii)
QA - 04 Page 3
27. 60
4x
Let the number of tests taken by Suresh be x and the 120
average score be A. 3
The average score for the first 10 tests = 20 x = 60
So, the sum of the scores for these first 10 tests = So, the average height of the remaining 30 toddlers
200. is 60 + 4 = 64 inches.
Similarly, the sum of the scores for the last 10 tests =
30 × 10 = 300 29. 1 Let the score of Rakesh and Girish be denoted by SR
200 300 s and S G respectively.
A, where s is the s um of the Given:- SR = 10
x
scores of remaining tests Sum of scores of 8 students SR
6
9
500 s
A …(i) Sum of scores of 8 students + 10 = 54
x
Sum of scores of 8 students = 44
Now, according to the question, Average score of 9 students other than Rakesh
s 300 44 SG
A 1 …(ii)
x 10 9
200 s 44 10 SG
A 1 …(iii) Average score of 10 students
x 10 10
On solving (i), (ii) and (iii), we get
A = 25, x = 60. 54 SG 44 SG
0.5
10 9
28. 64 54 SG 4.5 44 SG
Let the average height of 32 toddlers be x.
10 9
x
Average height of two toddlers = 486 9SG 485 10SG
3
Now, average increases by by 4 inches when two SG = 1.
leave the group.
So, sum of the heights of 30 toddlers = 30(x + 4) 30. 1 Sum of the 60 integers = 60 × 10 = 600.
For the 20 integers to be greater than 10, they must
2x
So, 32x = 30(x + 4) + be 11, so that the average of 40 integers can be the
3 highest.
2x So, sum of 20 integers = 20 × 11 = 220
32x = 30x + 120 + Sum of remaining 40 integers = 600 – 220 = 380
3
2x 380
2x 120 Required average = 9.5.
3 40
Page 4 QA - 04