You are on page 1of 12

İngilis dili Metodika Toplam puan 14/20

Sualların müəllifi: TAİM

Bizi seçdiyinizə görə Təşəkkür edirik!

İmtahanda hər birinizə uğurlar arzu edirik!

0 üzerinden 0 puan

Ad və soyad *

Aysel Dadaşova

Telefon *

0708204760

Sınaq başladı! 20 üzerinden 14 puan

Hər kəsə uğurlar arzu edirik!


1. İllik planlama nədir? (Daha dəqiq cavabı tapın) 0/1

A) İllik planlama gündəlik müəllimin yaxşı dərs keçməsi üçün və məqsədlərə çatmaq
üçün bələdçi rolunu oynayır.

B) İllik planlama bir akademik tədris ili ərzində sinifdənkənar fəaliyyətləri tənzimləyən
bir sənəddir.

C) İlliki planlama bir akademik tədris ili ərzində müəllimin keçdiyi mövzuların
ardıcıllığı olan bir sənəddir.

D) İllik planlama müəllimin bir akademik tədris ili ərzindəki sinifdaxili, sinifdənkənar
fəaliyyətini tənzimləyən, tədrisin təşkilini özündə əks etdirən sənəddir.

E) İllik planlama müəllim üçün bələdçi rolunu oynayır və dərsin məqsədini


qiymətləndirmənin üsullarını fəaliyyətləri özündə əks etdirən sənəddir.

Doğru cevap

D) İllik planlama müəllimin bir akademik tədris ili ərzindəki sinifdaxili, sinifdənkənar
fəaliyyətini tənzimləyən, tədrisin təşkilini özündə əks etdirən sənəddir.

2. Alt standartın funksiyasına aid deyil? 1/1

A) Alt standart sinifdən-sinfə keçdikcə dəyişir.

B) Dərsin məqsədi alt standarta uyğun müəyyən olunur.

C) Alt standarta əsasən müəllim eyni mövzunu əvvəlki siniflə əlaqələndirə bilər.

D) Alt standart məqsədə çatmaq üçün hansı forma və üsullardan istifadə edilməsinin
müəyyənləşdirməyə xidmət edir.

E) Alt standart məzmun xətti üzrə görüləcək fəaliyyətin istiqamətini


müəyyənləşdirir.
3. Şagirdlərin yazıçı, alimlər, tarixi şəxsiyyətlər haqqında biliklərini 1/1
əyləncəli və interaktiv yolla yoxlayan bir üsuldur. Söhbət hansı təlim
üsuldan gedir?

A) Nə olardı?

B) Mən kiməm?

C) Debat

D) Sinkveyn

E) Ziqzaq

4. Hansı fikir yanlışdır? 1/1

A) Qiymətləndirmə sxemləri qiymətləndirmənin daha ədalətli, obyektiv, etibarlı və


ardıcıl keçirilməsinə imkan verir.

B) Şagirdin inkişafını izləmək davamlı şəkildə aparılarsa qiymətləndirmə şagird


nailiyyətinə müsbət təsir edir.

C) Formal müşahidə zamanı müəllimin əvvəlcədən hazırlanmış meyarları mütləq


olmalıdır.

D) Analitik rubriklə qiymətləndirmə zamanı şagirdlər fəaliyyətlərinin hansı


aspektlərinə diqqət ayırmalı olduqlarını öyrənirlər.

E) Eyni qiymətləndirmə tapşırıqlarını fərqli zamanlarda etdiyi zaman şagirdin


nəticəsi eyni olması uyğunluq prinsipinə aiddir.
5. Səhv etməkdən qorxan, çətinliklərə təslim olan şagirdin düşüncə tərzini 1/1
dəyişmək üçün müəllim nə edə bilir?

A) Özünə inam artırmaq üçün Sən çox ağıllısan kimi sözlərdən istifadə etmək.

B) Daha tez cavab verməsi üçün daha çox qapalı sual verib gözləmə vaxtını
verməmək.

C) Digər uşaqlarla müqayisə edərək rəylər vermək.

D) Şagirdin idrakı fəaliyyətini vurğulamaqla tərifləmək.

E) İrsi faktorlar önəmli olduğu üçün müəllim heç bir şey edə bilməz.

6. Təhsilverənin hüququnu müəyyənləşdirin. 1/1

A) Müəllim dərsində müasir interaktiv təlim metodlarından istifadə edir.

B) Şagirdlərin təlim nailiyyətləri barədə valideynləri məlumatlandırır.

C) Şagirdləri pis vərdişlərdən çəkindirmək üçün söhbətlər aparır.

D) Tədris-metodik vasitələrlə təmin olunmaq və ondan istifadə etmək.

E) Şagirdlərin şərəf və ləyaqətinə hörmətlə yanaşmaq.

7. Sinfin idarəedilməsi üçün lazım olan strategiyalardan hansı doğru deyil? 1/1

A) Əməkdaşlıq şəraitində öyrənməyə xüsusi diqqət yetirin.

B) Davranışında problem olan şagirdlərə xüsusi növ cəza üsulları tətbiq edin.

C) Şagirdin davranışını hamının gözü qarşısında müzakirə etməyin.

D) Gərginliyi aradan qaldırmaq üçün yumordan istifadə edin.

E) Dərs ilinin ilk günündən qayda və prosedur qoyun.


8. Motivasiya ilə bağlı deyilənlərdən biri yanlışdır? 1/1

A) İstənilən fəaliyyətə maraq oyatmaq deməkdir.

B) Motivasiyanın düzgün qurulması dərsin qalan hissəsinin uğurlu alınmasına şərait


yaradır.

C) Motivasiya zamanı açıq tipli suallardan istifadə etmək lazımdır.

D) Motivasiya şagirdlərin düşüncəsi, əməli, xarakteri, dünyagörünüşü və idraki


proseslərindən xəbərdar olmalarıdır.

E) Motivasiya şagirdləri idrak fəallığı əsasında aktiv şəkildə dərsə cəlb edir.

9. Yuxarı təfəkkürə uyğun açıq sualı seçin. 1/1

A) Sığorta nədir, və onun hansı növləri var?

B) Bitkinin vegetativ orqanları hansılardır?

C) Natrium metalı birləşmələrdə hansı oksidləşmə dərəcəsi göstərir?

D) Nağılı öz sözlərinizlə ifadə edə bilərsinizmi?

E) Tıxac problemini həll etmək üçün yollarda hansı dəyişikliyi edərdin?


10. Uyğunluğu müəyyənləşdirin 1/1

A) I-d; II-a; III-c; IV-b

B) I-a; II-c; III-d; IV-b

C) I-b; II-a; III-c; IV-d

D) I-c; II-d; III-b; IV-a

E) I-b; II-c; III-a; IV-d

11. Piajenin Zehni inkişafın mərhələləri nəzəriyyəsinə aiddir. 0/1

A. Uşaqların sosial və zehni inkişafları bərabər gedir və bir-birinə əsaslanır.

B. Uşaqlar hansısa problemi həll etmək üçün passiv şəkildə gözləmir, əksinə,
problemi həll etmək üçün özləri aktiv şəkildə axtarışdadırlar.

C. Valideynlə mütəmadi söhbət etməklə şagirdin hansı zəka növünə sahib olduğunu
müəyyənləşdirmək olar.

D. Şagirdlər daha zəkalı, intellektual ola biləcəklərinə inandıqda daha çox vaxt
sərf edib daha çox səy göstərirlər ki, bu da sonda yüksək nəticələrə gətirib çıxarır.

E. Zehni inkişaf şagirdin nə qədər əzmkarlıqla çalışmasından asılı olaraq inkişaf edir.

Doğru cevap

B. Uşaqlar hansısa problemi həll etmək üçün passiv şəkildə gözləmir, əksinə,
problemi həll etmək üçün özləri aktiv şəkildə axtarışdadırlar.
12. Müəllim şagirdlərə imla yazdırmaqla onlarda biliyin hansı növünü 0/1
yoxlamış olur?

A) Faktoloji – spesifik

B) Konspetual

C) Faktoloji – terminoloji

D) Prosedural

E) Metakoqnitiv

Doğru cevap

A) Faktoloji – spesifik

13. Şagird müəllimin verdiyi dialoqu öyrənmək üçün düşünür ki, bacısı ilə 1/1
bir neçə dəfə məşq etsə, növbəti gün dərsdə hər kəsdən yaxşı cavab
verər. Bu zaman o biliyin hansı növünü tətbiq etmiş olur?

A) Metakoqnitiv

B) Prosedural

C) Konseptual

D) Faktoloji – spesifik

E) Faktoloji – terminoloji
14. Şagird şeiri əzbərlədikdən sonra güzgünün qabağında onu öz-özünə 1/1
deyirsə, biliyin hansı növünü tətbiq etmiş olur?

A) Metakoqnitiv

B) Prosedural

C) Konseptual

D) Faktoloji – spesifik

E) Faktoloji – terminoloji

15. Müəllim şagirdlərə hekayənin əsas ideyasını müəyyənləşdirməyi 0/1


tapşırırsa, bu fəaliyyət Blum taksonomiyanın hansı mərhələsinə uyğun
gəlir?

A) anlamaq

B) xatırlamaq

C) tətbiq etmək

D) təhlil etmək

E) dəyərləndirmək

Doğru cevap

A) anlamaq
16. Müəllim şagirdlərə məktəb kitabxanasının vəziyyəti ilə bağlı hesabat 1/1
yazmağı tapşırırsa, bu fəaliyyət Blum taksonomiyanın hansı mərhələsinə
uyğun gəlir?

A) dəyərləndirmək

B) yaratmaq

C) anlamaq

D) tətbiq etmək

E) təhlil etmək

17. Design the poster for the William Shakespeare's play A Midsummer 0/1
Night's Dream. Verilən tapşırıq Blumun İdrak Taksonomiyasının hansı
mərhələsinə uyğundur?

a. Anlamaq mərhələsi

b. Tətbiq etmək mərhələsi

c. Xatırlamaq mərhələsi

d. Dəyərləndirmək mərhələsi

e. Yaratmaq mərhələsi

Doğru cevap

e. Yaratmaq mərhələsi
18. The book is out of stock now. I ... it when it was available. Which one is 1/1
more suitable?

A) Konvergent yanaşmadan

B) Yaradıcı təfəkkürdən

C) Məntiqi təfəkkürdən

D) Tənqidi təfəkkürdən

E) Divergent yanaşmadan
19. 0/1

A) Konvergent yanaşmadan

B) Yaradıcı təfəkkürdən

C) Məntiqi təfəkkürdən

D) Tənqidi təfəkkürdən

E) Divergent yanaşmadan

Doğru cevap

D) Tənqidi təfəkkürdən

20. Look at the painting Caernarvon Castle by the English artist William 1/1
Turner and make up a short story (max. 250 words). Şagird verilən
tapşırığı yerinə yetirmək üçün ... istifadə edir.

A) Konvergent yanaşmadan

B) Yaradıcı təfəkkürdən

C) Məntiqi təfəkkürdən

D) Tənqidi təfəkkürdən

E) Divergent yanaşmadan

Bu form TAIM alanında oluşturuldu.


 Formlar

You might also like