You are on page 1of 7

Roman Nicoleta-Manuela, Școala Gimnazială ,,Adrian Porumboiu’’, Muntenii de Jos, Vaslui

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a

DISCIPLINA: Limba și literatura română

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: 7. Cum arată alaiul primăverii?

SUBIECTUL LECȚIEI: Textul nonliterar

TIPUL LECȚIEI: De formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE GENERALE:

COMPETENȚE SPECIFICE:

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să știe definiția textului nonliterar;

o2- să recunoască textul literar/nonliterar;

o3- să completeze fișa cu informații din text;

o4- să citească propozițiile care conțin cuvinte noi.

STRATEGIA DIDACTICĂ

- Metodele și procedeele folosite: conversația/ instruirea programată/ analiza/ dezbaterea/demonstrația/lectura critică


- Mijloacele de învățământ: manualul, fișa, culegerea, chestionar, schemă etc
- Forme de organizare a clasei: frontală, activitate în grupe, individual

TIMP DE LUCRU: 45 minute


SCENARIU DIDACTIC

Nr. Secvențele Tim- Compete Strategii Forme de


Activitatea profesorului Resurse Evaluare
crt. lecției pul nțe didactice organizare
Forme:
frontală,
Moment Aerisirea clasei. Se asigură că elevii
individuală,
1. organizato- 1 min sunt disciplinați, în bănci și au
probe
ric caietele, manualele pregătite.
scrise/practice,
autoevaluare
Un elev va citi compunerea. Ceilalți
vor răspunde la întrebările:
Verificarea 1. Care este tema compunerii? fișele cu
2. 5 min conversația pe grupe
temei 2. Care sunt ideile principale ale tema
compunerii?
Strânf fișele cu tema.
Actualiza-
rea
fișa de
3. cunoștințe- 6 min Completarea rebusului – ANEXA 1 exercițiul individual
lucru
lor
anterioare
Săptămâna trecută am aflat, printr-o
legendă, de ce este ghiocelul prima
floare care răsare primăvara.
conversația
Care credeți că este explicația pe grupe
Captarea
4. 5 min realistă, științifică? bilețele
atenției problematiz
Care sunt curiozitățile voastre cu individual
area
privire la tot ce există în jurul nostru?
(elevii scriu pe un bilețele căte o
întrebare)
Astăzi discutăm despre textul
Comunica-
nonliterar.
rea temei și
Citim textul „De unde a apărut prima
5. a 1 min
sămânță” și extragem informații.
obiective-
Aflăm înțelesul unor cuvinte citind
lor lecției
propoziția în care se află acel cuvânt.
Lectură însoțită de imagini
explicative ale conținutului citit.
(ppt).
videoproiec
te u
tor explicația
Aleatoriu, elevii vor citi propoziția
din text în care apare un cuvânt nou.
Dirijarea prezentare problematiz
Vor spune care este înțelesul frontal
învățării ppt area
6. 22 min propoziției, apoi vor încerca să
noului
explice înțelesul cuântul nou. individual
conținut manual
Elevii completează fișa de lucru
fișa de exercițiul
ANEXA 2. Sunt verificare
lucru
răspunsurile oral.

Asigurarea
Aleși aleatoriu, elevii alcătuiesc pe grupe
7. feedback- 3 min conversația
planul simplu de idei (oral).
ului

Fixarea
8. temei
1 min c.l., p. 98, ex. 2 – a
pentru
acasă

Apeciez conduita și activitatea


Aprecieri/ elevilor.
9. 1 min
Concluzii Ofer sugestii celor celor care s-au
descurcat slab.
ANEXA 1
Ne amintim!

1.

2.

3.

4.
5.

6.

7.

 Completează rebusul și vei afla cum se numește o categorie de povești populare!

 Descoperă cuvintele lipsă din propozițiile de mai jos. Scrie-le în rebus în dreptul numărului corespunzător.

1. Textele se împart în două categorii: literar și _____.

2. În textul literar întâlnim întâmplări imaginare și ______.

3. Diferența dintre substantiv și adjectiv este că adjectivul are forme pentru toate ________ (exemplu: frumos/frumoși – frumoasă/frumoase).

4. Prima parte a compunerii se numește ________.

5. A doua parte a compunerii se numește _________.

6. Cuvintele care numesc însușiri alcătuiesc categoria _________.

7. Adjectivele determină un __________.


ANEXA 2
Nume:____________ Data:_______________
Preunme:____________

Am înțeles textul!

 Răspunde la următoarele întrebări:

1.Ce este o plantă?

2.Prin ce se pot înmulți plantele?

3.Ce tipuri de plante apar prezentate în text?

4. Ce tip de apă preferă plantele?

5.Ce tip de plante pot trăi în apa mării?


6. Cât de „veche“ poate fi o sămânță?

7.Cum au rezistat semințele în timp?

8. Ce a experimentat Charles Darwin?

9.Ce caracteristici au dus la evoluția plantelor?

You might also like