You are on page 1of 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm cee ace simțim?”


Proiectul tematic săptămânal: Flori de primăvară
Tema zilei: ,,Eu sunt floarea……”
Domeniul de dezvoltare: DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
Dimensiunea dezvoltării:
3.Conceptul de sine
4. Autocontrol și expresivitate emoțională
Comportamente vizate:
3.1. Atrage atenția asupra sa, în fotografii sau în oglindă
4.1. Recunoaște și numește emoții simple (teamă, bucurie, tristețe)
4.2. Începe să își controleze pornirile/impulsurile

Activitate tematică: De creație și comunicare


Varianta de realizare (categoria de activitate de învățare):
Joc de rol- interpretează rolul de flori
Tema activității didactice: ,,Eu sunt floarea……..”
Tipul activității didactice: mixtă
Obiectivele operaţionale
O1 Să își spună numele
O2 Să îl identifice pe colegul de lângă el
O3 Să spună cum se simte

Strategii didactice
 Metode și procedee didactice:surpriza, conversația, jocul
de rol, RAI
 Mijloace și materiale de învăţământ:coronițe de flori pentru
fiecare copil si pentru educatoare, ghemulețul colorat
 Forme de organizare a învăţării /predării:pe grupuri,
frontal
Metode de evaluare:evaluarea interactivă, evaluarea permanent
formativă
Demersul didactic
Evenimentele
Nr.
Ob.op Conţinuturile esenţializate Strategii didactice Metode de evaluare
Crt
activității

1 Momentul Crearea condițiilor Obseravarea


organizatoric necesare bunei comportamentului
desfășurări a activității, copiilor
la Cenrtul joc de rol se
află coronițe pentru
fiecare copil și oglindă
2 Captarea atenţiei O1 Se prezintă copiilor un Surpriza Obseravarea
3 panou cu flori de comportamentului
si
primăvară și sunt copiilor
Reactualizarea anunțați că la Centrul
Conversația
cunoştinţelor joc de rol îi așteaptă niște
anterioare surprize

4 Enunţarea O1 Se anunță tema: Fiecare Conversație Frontal


(anunţarea) copil odată ajuns la Joc
obiectivelor / O2 de rol, este invitat să își
subiectului /temei pună pe cap coronița cu
Analiza
floarea de primăvară pe
care este lipită fotografia
lui

5 Dirijarea învăţării O1 Fiecare copil care are pe Conversație, Frontal


O2 cap coronița de flori pe pe baza
care a identificat-o având imaginii.
pe ea fotografia lui, este
invitat să se uite în
oglindă și să își spună
nunele:,,Eu sunt floarea
Ionuț”, ,,Eu sunt floarea
Ruxandra”....., apoi să Explicația
spună cum se simte și
cine se află lângă el
6 Obţinerea O2 Copiii cu coronițele pe Evaluare orală
performanţei cap, s eprivesc în interactivă
oglindă, se prezintă și
precizează cine se află
lângă ei.
7 Retenţia și O1 Copiii răspund Metoda RAI Evaluare orală
8
transferul întrebărilor educatoarei, interactivă
O2 care li se adresează
si
folosind înainte de nume
Asigurarea cuvântul floare
conexiunii inverse ,,Cum te simți astăzi
Floare Ionuț?.....
Întrebări de consolidare
Joc: ,,Aruncă și prinde
ghemulețul!
9 Evaluarea O1 Copiii sunt în cerc și Conversația Discuții, aplauze,
rezultatelor învăţării răspund întrebărilor recompense
educatoarei
O2 Ce v-a plăcut cel mai
mult?....

You might also like