You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 01.11.2021
GRĂDINIȚA
GRUPA: mare
PROPUNĂTOR:
TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?
PROIECT TEMATIC: Carnavalul toamnei
TEMA SĂPTĂMÂNII: Fructe buclucaşe
TEMA ZILEI: Plante- fructe- înfăţişare, alcătuire, condiţii necesare dezvoltării, importanţă, protecţie
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe- Cunoaşterea mediului înconjurător
CAPITOL: Mediul natural
SUBIECT LUDIC: Fructe de toamnă
TIPUL ACTIVITĂȚII: Repetare/ Sistematizare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPETENŢE SPECIFICE
CS1. 1.1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
CS2 1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa proprie şi a grupului de colegi
CS3. 1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specifice

STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, demonstraţia, explicaţia
MATERIAL DIDACTIC: fructe de toamnă, zâna toamnă, coşuri.
FORME DE ORGANIZARE: frontal,
FORMA DE EVALUARE:verificare orală, aprecieri verbale, proba practică,
RESURSE :
UMANE : preşcolarii grupei
TEMPORALE: 30-35 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău,
2008
 Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004
 ***,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2009
 ***Ghid de bune practice privind educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008

SCENARIUL DIDACTIC
ADE - DOMENIUL ŞTIINTĂ- Cunoaşterea Mediului
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC ȘI SARCINI DE
Metode si Mijloace
DIDACTIC ÎNVĂȚARE
procedee didactice
1.Captarea
atenţiei

2.Enuntarea temei
şi a obiectivelor

3.Actualizarea
cunoştinţelor

4. Prezentarea
conţinutului

5.Dirijarea
învăţării

6.Obţinerea
performanţei

7. Feedback

8. Evaluarea
9. Retentia şi
transferul

Tranziția la activitățile recreative se face prin jocul cu text și cânt: ……………..

You might also like