You are on page 1of 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor propunător: Crina Harea


Unitatea de învatare: Epoca modernă. Europa în secolele XVII-XVIII
Lecţia: Razboiul civil
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 50 minute
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Mijloace de învăţământ: Manual Editura ALL- V: Balutoiu, C. Vlad 1998, Atlas şcolar de istorie universală, autori M. Manea, A. Pascu, Ed. Corint,
Bucureşti, 2003, fise de lucru
Metode şi procedee didactice:
 conversaţia euristică, expunerea sistematică a cunoştinţelor, explicaţia, descoperirea, exerciţiul
Bibliografia:
 Imanuel Geiss, Istoria lumii. Din preistorie până în anul 2000, Ed. ALL, 2003, p. 346-349;
 Charles Tilly, Revoluţiile europene (1492-1992), Ed. Polirom, 2002, p.114-146.

Scopul lecţiei: de a dezvolta capacităţi cognitive prin însuşirea de noi cunoştinţe privind desfăşurarea revoluţiei engleze; de a stimula gândirea critică
privind mecanismele puterii în modelul politic britanic
Competenţe operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii să realizeze:
C1- identificarea cauzelor războiului civil
C2- prezentarea cronologică a perioadelor din istoria Angliei din sec. XVII
C3- analiza caracteristicilor perioadelor din istoria Angliei în secolul al XVII lea
C4- definirea termenilor istorici: Protectorat, Restauraţie, revoluţia glorioasă, monarhie constiuţională
C5- cunoaşterea principalelor acte care stau la baza regimului politic britanic
C6-identificarea personalităţilor politice active în istoria Angliei din secolul al XVII lea , măsurile luate şi rolul lor (Carol I Stuart, Oliver Cromwell,
Wilhelm de Orania)

Desfăşurarea lecţiei

1
Momentele Comp. Actvitatea profesorului Activitatea elevilor Timp Metode, Mijloace Evaluare
lecţiei Op. procedee
Activitate Se notează absenţele. Le cer elevilor să se pregătească pentru ora de Se pregătesc pentru lecţie 2 min conversaţia
pregătitoare istorie.
Verificarea Se verifică lecţia, Manifestări ale absolutismului monarhic
cunoştinţe- în sec. XVI:
lor anterioa- 1.Ce este absolutismul monarhic?
re 2.Care sunt cele mai importante puteri ale monarhului absolut? Răspund întrebărilor Conversaţia Observare
3. În ce ţări s-a instaurat monarhia absolută în sec. XVI? 13 min. sistemati-
4.Numiţi monarhii europeni absoluti învăţaţi ai sec. XVI. că
5. Descrieti, pe scurt, manifestările absolutismului monarhic în Europa sec.
Îşi prezintă proiectele Expunerea proiectele Evaluare
XVI: Anglia, Franţa, Spania. Care este modelul clasic? Argumentaţi. pe grupe elevilor orală

Anunţă elevii că vor primi informaţii despre: Anglia în sec. al XVII


lea. Monarhia constituţională
Anunţarea Se indică scopul lecţiei şi competenţele. Receptează mesajul.
subiectului Se scrie titlul lecţiei pe tablă. Apoi, schema lecţiei: ( vezi Anexa 1) Notează titlul şi 25 min. Conversaţia Tabla
şi a scopului Se prezintă: Anglia în sec. al XVII lea schema lecţiei în caiete.
C1 I. Războiul civil
C2 -cauzele: situaţia economico-socială a Anglei în sec. XVII; Lectura hărţii
C3 -premise politice şi religioase Expunerea Atlas
C4 - desfăşurare: etape sistematică
Dirijarea C5 1. conflict rege-parlament-Carol I Stuart-conducerea fără
învăţării C6 Parlament Observare
2. Războiul civil-cauze, tabere şi aliaţi, lupte, urmări harta sistemati-
3. Protectoratul lui O. Cromwell-măsuri, urmări că
4. Restauraţia Stuarţilor-semnificaţie
5. „Revoluţia glorioasă”-Wilhelm de Orania şi victoria
monarhiei constituţionale
II. Modelul politic britanic Analizează planşa şi Descoperirea Planşa
1. Mecanismul puterii: rolul celor 3 puteri şi instituţiile lor Tabelul sinoptic tabel
2. Documentele monarhiei constituţionale
III. Urmările şi importanţa revoluţiei engleze
Fixarea Se face cu ajutorul fişelor de lucru/evaluare ( Anexa 2)
Cunoştinţelor Lucrul în echipe 10 min. exerciţiul Fişe de Evaluare

2
Se apreciază verbal elevii care au răspuns cel mai mult. lucru scrisă
Aprecieri Se notează elevii prin o notă corespunzătoare mediei aritmetice din fişe
nota pe proiect-Absolutism monarhic-şi fişa de lucru- Anglia în sec.
al XVII lea. Monarhia constituţională

You might also like