You are on page 1of 4

PLAN DE LECTIE

I.Date generale:

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Plopu


Profesor: Florian Insuratelu Adriana-Elena
Obiect: Geografie
Clasa: a V- a
Data: 26.02.2019
Unitatea de învăţare: Atmosfera
Subiectul lectiei: Zonele climatice ale Globului
Tipul lecţiei: Mixta: predare-invatare
Durata lecţiei : 50 minute

Scopul lecţiei: intelegerea existentei zonelor climatice pe Glob si importanta lor.

Competente generale:

1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice


3. Transferarea unor elemente din matematică, ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului
geografic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

Competente specifice:

• Recunoasterea termenilor geografici in texte diferite.


• Precizarea, in cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baza.
3.1. Descrierea unor elemente, fenomene şi procese geografice folosind noţiuni din matematică,
ştiinţe şi tehnologii
3.2 Identificarea legaturilor intre elemente, fenomene si procese observabile.
4.2. Ordonarea elementelor geografice după anumite criterii

Obiective: La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :


O1 - să definească termenul de clima;
O2 - să enumere zonele climatice ale Terrei;
O3 - să identifice principalele tipuri climatice
O4 - să localizeze pe hartă regiuni cu un anumit tip climatic.

Condiţii prealabile: elevii au cunoştinţe anterioare despre Atmosfera.

Strategii didactice: dirijata, cognitiva, euristica

Metode si procedee: expunerea si explicatia, conversatia, observatia,

problematizarea,descoperirea, comparatia, metoda ciorchinelui, lucru cu harta si manualul.

• Material didactic:
• Manualul;
• Globul geografic;
• Fise de lucru;
• Power point
• Harta fizică a lumii

Material bibliografic: - manualul “ Geografie generala” cls. a V-a, ed. Litera


- “Didactica geografiei” – N. Ilinca
- “ Geografie fizica generala” – M. Ielenicz
- Wikipedia

II. Desfăşurarea lecţiei:

Doza- Etapele Activitatea Activitatea Strategii Evaluare


re lecţiei profesorului elevilor didactice

Organizarea Verificarea prezentei Pregătirea Observatia Atenţionare,


1 min clasei elevilor caietelor şi a
Atenţionează elevii documentelor Aprecieri.
asupra momentelor şcolare
lecţiei.

12 min Verificarea Profesorul adreseaza Ascultă, Dialogul Analiza


orala a intrebari referitoare la analizează şi răspunsurilor,
cunoş- lectia anterioara. formulează stimularea
tinţelor -Ce este vremea? răspunsurile elevilor şi
anterioare -Ce este clima? aşteptate, fiind evaluarea
-Care sunt elementele îndrumaţi de rezultatelor
componente ale vremii profesor. învăţării.
si climei?
- Cu ce se masoara
temperatura?
-Cum se incalzeste
aerul?
-Care sunt factorii care
influenteaza
temperatura?
-Ce sunt izotermele?
-Ce este presiunea
atmosferica?
-Cu ce se masoara
presiunea atmosferica?
-Ce sunt masele de aer?
-Ce sunt izobarele?
-Ce sunt precipitatiile?
-Enumerati tipuri de
precipitatii.
-Ce sunt vanturile?
-Care sunt principalele
tipuri de vanturi?

2 min Pregătirea Cere elevilor sa-si Asculta si Conversaţia Observarea


aperceptivă aminteasca din lectia raspund la Descoperirea comporta-
„Miscarile Pamantului” intrebari Lucrul cu mentului
si sa enumere harta elevilor,
consecintele miscarii stimularea
de revolutie. participării
elevilor la
formularea
răspunsurilor.

1 min Anunţarea Profesorul anunţă tema Elevii scriu titlul Expunerea, Observarea
temei şi scrie titlul pe tablă : lectiei pe tabla. lucrul cu comportamentul
“Zonele climatice” tabla ui elevilor.

20 min Dirijarea Profesorul le explica Elevii sunt atenti Descoperirea Provoaca


predarii - elevilor si ii indruma sa si noteaza in participarea
invatarii descopere informatii caiete. tuturor elevilor si
despre zonele ii determina sa
climatice, privind: Elevii sunt Conversatia dialogheze si sa
-tipul de clima implicati in lucreze in
-localizarea geografica predarea- echipa.
-temperatura medie invatarea lectiei. Observatia
anuala
-precipitatii medii
anuale Descoperirea
-vanturi

Profesorul face schema Lucrul cu


lectiei pe tabla. harta

5 min Prezentarea Profesorul prezinta cu Elevii ajuta la Observatia Provoacă


PowerPoint ajutorul elevilor prezentarea participarea
materialul depre zonele materialului Descoperirea elevilor şi
climatice depre zonele evaluează
climatice Conversatia răspunsurile
formulate de
elevi.
8 min Atingerea Cere elevilor sa Elevii sunt Observataia Stimularea
feed- completeze o harta receptivi si participarii
backului muta a Terrei cu zonele completeaza Conversaţia tuturor elevilor,
climatice si un tip de harta. analiza
clima. raspunsurilor si
evaluare
prin note.

1 min Precizarea Comunică sugestiile şi Ascultă şi Explicatia Atentionare


activitatilor conţinuturile ce vor fi notează
pe care parcurse spre studiu.
elevii le vor Tema pentru acasa:
desfasura -Descrieti in maxim
acasa zece randuri clima din
Romania.

You might also like