You are on page 1of 15

PROIECT DE LECŢIE

Data:22. 03. 2022


Şcoala : ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 ALBESTI-BOTOSANI
Clasa: a IV-a
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR : Cruceanu Georgiana
Elev propunator: Constantinescu Ion Rares
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Obiectul: Matematica
Unitatea : Fracţii
Subiectul: Exerciţii şi probleme cu fracţii
Tipul lecţiei: De recapitulare şi sistematizare a cunoştințelor
SCOPUL:
Recapitularea si sistematizarea cunoştinţelor referitoare la noţiunea de fractie ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să utilizeze corect şi conştient terminologia matematică cu privire la notiunea de
fracţie
O2: Să ordoneze crescător/descrescător fracţiile cu acelaşi numitor/
numărător;
O3: Să compare numerele fracţionare care au acelaşi numitor/numărător;
O4: Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere fracţionare;
O5: Să rezolve probleme cu operaţiile fracţiilor învăţate(adunare/ scădere,
aflarea unei fracţii dintr-un întreg);

RESURSE:
● metodologice: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, problematizarea, , metoda cubului,
Met.,,Stiu/vreau sa stiu/am invatat
● materiale: planşe, fişe de evaluare şi de lucru, set de exerciţii
● temporale:45 minute;
● bibliografice:
- programa şcolară a clasei a IV-a
- „Matematică – clasa a IV-a” (manual) Stefan Pacearca ,Mariana Mogos, Ed.Aramis,
2006
- „Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I. Neacşu şi colaboratorii
E.D.P.
- Culegerea exerciţii şi probleme de matematică pentru clasele I-IV, autor
Angelica Călugăriţa
► www.didactic.ro
● forme de activitate: frontală, individuală, în perechi, pe grupe
(Anexa 1.)
Un întreg de îl împarţi
Părţi egale tu să faci,
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce-i?
( Fracţia)

(Anexa 2.)
În perechi

2. Scrieţi în ordine crescătoare fracţiile


a) 7 . 1 . 9 . 3
18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2
4 , 10 , 7 , 3

În perechi

2. Scrieţi în ordine crescătoare fracţiile


a) 7 . 1 . 9 . 3
18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2
4 , 10 , 7 , 3

În perechi
2. Scrieţi în ordine crescătoare fracţiile
a) 7 . 1 . 9 . 3
18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2
4 , 10 , 7 , 3

În perechi

2. Scrieţi în ordine crescătoare fracţiile


a) 7 . 1 . 9 . 3
18 , 18 , 18 , 18

b) 2 . 2 . 2 . 2
4 , 10 , 7 , 3
ANEXA 3
Numele: Data:

FIŞĂ DE LUCRU
1. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:

2
6

5
8

9
12

2. Efectuează :
a) 3 + 2 + 4 =
5 5 5

b) 10 _ 3 _ 1 =
10 10 10

c)Cu cât este mai mare fracţia 7 decât 3


9 9

LA TABLA

3. Problemă
Elevii clasei a IV-a au cules 91 de ghiocei. Au oferit mamelor 3 din ei.
Câţi ghiocei au oferit? 7
Câţi ghiocei le-au rămas? Rezolvare:
Anexa 4
Floarea miraculoasa

Află numărul
Calculați diferența fracțiilor necunoscut 

fracții
Află fracția cu mai
mică ecât
Află fracțiile
necunoscute

Efectuează :
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele Ob Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică
lecţiei .
Op Metode şi Forme de Evaluare
. procedee organizare

1. Moment Se stabileşte ordiniea şi se pregătesc materialelor - conversaţia frontal


organizatoric necesare pentru lecţie.
1’
2.Verificarea Verific calitativ şi cantitativ realizarea temelor. - exerciţiul frontal şi evaluare
temei 4’ Se fac aprecieri asupra realizării temei. conversatia individual orala

3. Captarea O. Se va realiza printr-o ghicitoare:ANEXA 1 - conversaţia activitate evaluare


atenţiei 2’ 1 Un întreg de îl împarţi joc didactic frontală orala
Părţi egale tu să faci.
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce-i?

4. Anuntarea Astazi vom recapitula fracțiile. Vom rezolva - conversaţia


temei si a exerciţii şi probleme cu fracții).Voi scrie titlul pe - explicaţia
obiectivelor tablă
2’ Se prezinta elevilor ,, Copacul fractiilor”, un copac
pe care vor atasa flori de primăvară,care au pe verso
diferite cerinte .(se aminteste de Luna padurii)
5.Recapitula O.1 Să ne amintim câteva noţiuni despre fracţii . - conversaţia activitate evaluare
rea si 1.Ex orale: - explicaţia frontală orala
sistematizare -Ce este o fracţie? - exerciţiul
a Ce reprezintă numitorul? Dar numărătorul? Ce
cunostintelor operaţie reprezintă linia de fracţie? De câte feluri
23’ sunt fracţiile?
Aflaţi:jumătatea nr 8 ; sfertul lui 20; o treime din
30;

Florile
1. Câte doimi are un întreg? - explicaţia activitate evaluare
2. Ce fracţie din numărul lunilor anului reprezinta - exerciţiul individuală, orala
luna aprilie ? frontala
3. Ce fracţie din numărul anotimpurilor reprezinta - conversaţia
anotimpul Primavara? - explicaţia
4. Ce fracţie din numărul membrilor familiei tale - exerciţiul
reprezinţi tu? Dar tu cu fratele tau? -
5 Scrie fractiile : doua patrimi, o doime, cinci problematiza
septimi, sase optimi, rea
6. trei noimi, o treime, trei zecimi, patru cincimi?
ANEXA 4

1 Descrie fracţiile următoare !Dati si voi 3 exemple asemanatoare!

a)
1
6

2
2

7
2
b). Scrie ce fracţie din desen reprezintă suprafaţa colorată în fiecare caz

2. Comparaţi fracţiile:
5 4 . 2 2
7 7 , 6 3

4 4
9 4

5 4 . 3 9
10 10 , 16 16
3 Argumentează alegerea făcută .De ce au fost colorate părţile respective ?

1
2

4
4

5
6
4.Asociază fracţia cu desenul corespunzător:
8
8

5
3
2
6

Analizează rezultatele şi precizează valoarea de adevăr.


1 din 300 = 150
2
4 din 175 = 35
5
7 din 189 = 147
9

Aplică expresia „ 4 din 20” în compunerea unei probleme.


5

You might also like