You are on page 1of 18

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ȘORICHIȚ ȘI PRIETENII DE LA FERMĂ”

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 14 GALAȚI


GRUPA MIJLOCIE– BUBURUZELE

PROF. ÎNV. PREȘC. MATEI GINA


AN ȘCOLAR
2021-2022
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Normal Nr. 14, Galaţi


Data: 28.02. 2022
Educatoare: Matei Gina
Nivel I: Grupa Mijlocie „Buburuzele”
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: “Ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: “În ograda minunată”
Tema zilei: “Șorichiț și prietenii de la fermă”
Tipul activităţii: verificare şi consolidare de cunoştinţe
Forma de realizare: Activitate integrată A.D.P.+ A.D.E.(D.Ș. + D.O.S.)+ A.L.A.II
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe
Locul de desfășurare: sala de grupă
Durata: 180 minute

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI

I. A.D.P. - ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei, activitatea de grup..
Rutine: deprinderi de igienă personală, de ordine și disciplină, de autonomie și autoservire.

Tranziție: „Găinușa cea moțată” – cântec Tra La La


II. A.D.E. - ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
D. Ș. + D. O. S.
 D.Ș. (Cunoașterea mediului) :“Șorichiț și prietenii de la fermă”- joc didactic
 D.O.S (Activitate practică): “Șoricelul!”- lipire

Tranziție: „Graiul animalelor”- joc muzical

Activităţi pe centre de interes

 Știință: “Colorăm și numărăm”- fișă de lucru


 Artă: “Șoricelul”- lipire”
 Joc de masă: “Mama și puiul“ – Puzlze
“Găsește umbra” – fișă de lucru
Tranziție: “Pisicuța” – joc muzical

III. A.L.A. II - JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE:


 Joc de mișcare: “Pisica și vrăbiuțele”
 Joc distractiv: “Hrănete-l pe Grivei”!

Scopul activităţii

 Verificarea cunoștințelor copiilor despre păsări și animale domestice cu referire la mediul de viață, hrana lor și foloasele aduse;
 Dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte;
 Însuşirea şi folosirea elementelor de limbaj plastic;
 Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a simţului estetic;
DOMENII DE DEZVOLTARE

A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂŢII ŞI IGIENEI PERSONALE


B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOŢIONALĂ
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI FAȚĂ DE ÎNVĂŢARE
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII - COMPORTAMENTE VIZATE

A1 – Motricitate grosieră și fină în contexte de viață familiare


1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;

B1 – Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate


1.1. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
B.2.Conceptul de sine
3.1. Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale
C.1.Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat;

C.2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)


2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;

C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ


3.2.Demonstrează creativitate prin activități practice;

E.1.Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat


1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa proprie şi a grupului de colegi;
E.2.Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum;
2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător;

ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

 Întâlnirea de dimineaţă „Povestim despre animale de la fermă”


 Salutul „Bună dimineața, buburuze vesele și hărnicuțe!”
 Prezenţa „Acum că ne-am întâlnit / Oare cine n-a venit?”
 Calendarul naturii
 Momentul de mișcare
 Noutatea zilei: Mesaj de la Șorichiț

Rutine: deprinderi de igienă personală, de ordine și disciplină, de autonomie și autoservire.


Tranziție: „Găinușa cea moțată ” – cântec Tra La La

Obiective operaționale:
O.1- Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
O.2- Să comunice câteva caracteristici legate de anotimp, zilele săptămânii, starea vremii, marcându-le prin simbolul adecvat;
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DOMENIUL ȘTIINȚE (D.Ș.) Cunoașterea mediului


Tema activității: “Șorichiț și prietenii de la fermă”
Mijloc de realizare: joc didactic
Scop: Consolidarea, sistematizarea și verificarea cunoștințelor copiilor referitoare la păsările și animalele domestic; implicarea activ-
participativă a copiilor la activități frontale și de grup.

Obiective operaţionale:
O.1- să identifice animalul domestic după descrierea unui comportament specific/aspect exterior;
O.2- să asocieze animalul cu adăpostul și hrana corespunzătoare, denumindu-le;
O.3- să enumere foloasele oferite de animalele și păsările domestice;
O.4- să rezolve corect sarcinile de pe cubul animalelor;

Sarcina didactică:

 Identificarea și descrierea animalul domestic extras din plic, plasarea fiecărui animal la căsuța lui, asocierea corectă a animalului cu hrana
corespunzătoare, precizarea foloaselor dobândite prin creșterea animaleler domestice, enumerarea părților ce alcătuiesc corpul, compararea
unor animale, argumentarea preferinței pentru un animal anume, imitarea sunetelor produse de animele, asocierea animalului cu personaje
din poveștileî nvățate.

Regulile jocului:
 jocul se desfășoară pe echipe (cățeluși și pisicuțe).
 copilul desemnat de educatoare var ezolva una dintre cerințele jocului;
 la nevoie este solicitat ajutorul coechipierilor;
 fiecare răspuns correct dat de echipă este apreciat și contorizat.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului cubul.


DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (D.O.S.)
Tema activității: “Șoricelul!” –activitate practică
Mijloc de realizare: lipire

Obiective operaţionale:
O.1- să denumească materialele de lucru necesare realizării lucrării (șablon șoricel, elemente decupate, lipici);
O.2 - să asambleze elementele decupate(ochi, urechi, nas, gură, mustăți, etc.) pe suprafața de lucru realizând șoricelul;
O.3 - să manifeste creativitate şi originalitate în realizarea temei;
O.4- să-și exprime opinia față de propria lucrare și față de lucrările colegilor;

Activităţi pe centre de interes

 Artă: “Șoricelul”- lipire (anexa nr. 1)


O.1- să denumească materialele de lucru necesare realizării lucrării;
O.2- să mânuiască corect materialele de lucru;
O.3- să lipească elementele prelucrate pe suprafața de lucru realizând tema dată;
O.4- să manifeste creativitate şi originalitate în realizarea temei;

 Știință: “ Colorăm și numărăm”- fișă de lucru (anexa nr. 2)


O.1- să identifice animalele domestice, colorându-le;
O.2- să formeze, prin încercuire, grupe de animale respectând criteriile formă și mărime;
O.3- să raporteze corect numărul la cantitate;
O.4- să lucreze îngrijit, manifestând interes pentru activitatea propusă.

 Joc de masă: “Mama și puiul!”- puzzle (anexa nr. 3)


“Găsește umbra” – fișă de lucru (anexa nr. 4)
O.1- să reconstituie imaginea cu ajutorul pieselor de puzzle, urmărind planșa model;
O.2- să denumească imaginea obținută;
O.3- să asocieze corect animalul cu umbra acestuia;

Activitate recreativă:

 Joc de mişcare: “Pisica și vrăbiuțele”

Obiective operaţionale:
O.1- să respecte regulile jocului de mişcare;
O.2- să participe activ şi afectiv la jocul propus, dând dovadă de fair-play şi interes în realizarea unui scop comun.

Descriere: Se precizează faptul că preșcolarii se vor folosi de alergare pentru a îndeplini rolurile şi sarcinile jocului. Se delimitează “căsuța
pisicii” de zona unde stau vrăbiuțele cu bandă/sfoară. Jocul este condus de educatoare, care este “gospodina” casei. Un copileste ales să fie
”pisică”, iar ceilalți copii vor fi “vrăbiuțe”. Păsicastă la pândă pentru a prinde vrăbiuțele care vin să mănânce boabele aruncate de gospodină.
Dacă pisica prinde vreo vrăbiuță, aceasta va devein pisică și joculva continua până când fiecare copil va executa rolul de pisică.

 Joc distractiv: “Hrănește-l pe Grivei!”

Obiective operaţionale:
O.1- să respecte regulile jocului;
O.2- să manifeste spirit de echipă, atitudine de cooperare și fair-play;

Descriere: Copiii vor fi împărtiţi în două echipe, fiecare echipă primește un număr egal de oase(mari și mici). Vor avea de parcurs un traseu, la
finalul acestuia, din locul marcat, copiii trebuie să arunce oasele în cușca cățelului. Câștigă echipa care a aruncat cele mai multe oase în cușcă și
nu pe lângă ea.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee: conversaţia, jocul didactic, observaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, demonstraţia, cubul, lucrul individual,
instructajul verbal, aprecierea verbală, turul galeriei.
 Mijloace de învăţământ: decorul- peisajul de la fermă, suport coteț găini, animale domestice decupate din carton colorat, plicuri/coşuri
pentru sortarea imaginilor cu animale, hrană, adăpost, lipici, fișă de lucru, imagine puzzle, cubul cu animale, săculețul fermecat,
scrisoare, flipchart, instrumente de scris și colorat.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Evaluare: - continuă prin observarea comportamentului copiilor, aprecierea răspunsurilor, stimularea participării la activitate.
- finală prin aprecieri verbale, stimulente.

BIBLIOGRAFIE:
 „Curriculum pentru educație timpurie”, MEN, 2019;
 „Ghid pentru proiecte tematice, Editura Didactică”, București, 2008;
 „Matematica în grădiniță”, Editura Ager, Tg. Jiu, 2004 ;
„Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educație timpurie”, Editura Delta Cart Educațional, Călinești, 2019

SCENARIUL ZILEI

Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţã în cadrul căreia copiii și educatoarea se salută:


„Bună dimineaţa, dragi copii
Să începem o nouă zi!”
Salutul de dimineață se realizează prin tehnica comunicării rotative. Acesta pornește de la educatoare și este continuat de toți copii
grupei, fiecare salută colegul din partea dreaptă, folosind următoarea formulă: „Bună dimineaţa, mă numesc...și azi sunt un pisoi!”
 Prezenţa: după salut, se face prezenţa: „Acum că ne-am întâlnit / Oare cine n-a venit?” (se verifică absenţii)
 Calendarul naturii: împreună vom purta o discuţie despre anotimpul în care ne aflăm, ziua și luna curentă. Vom aşeza imaginile
reprezentative în calendar.
 Momentul de mișcare
- „Bate vântul: vum, vum, vum!”, ducerea brațelor orizontal-lateral și ridicarea / coborârea lor ritmică;
- „Ceasul”- stând cu picioarele depărtate și brațele îndoite, mâinile pe șolduri, îndoirea trunchiului la stânga, apoi la dreapta;
-„Sărim ca iepurașii”-sărituri în înălțime, pe loc;

Noutatea zilei: Își face apariția Șorichiț, care este tare supărat deoarece ar vrea să se joace, dar nu are prieteni. Se gândește că s-ar putea împrieteni
cu animalele de la ferma unde locuiește. Doar că îi este tare frică să nu fie alungat. Astfel, îi roagă pe copii să îl ajute să organizeze o petrecere la fermă, cu
mâncare pentru fiecare animal și multă voie bună. Înainte de a începe petrecerea, micuțul șoricel propune copiilor un joc distractiv, pentru a arăta cât de
multe cunoștințe au despre animalele de la fermă. Vreți să-l ajutăm pe Șorichiț să-și facă prieteni?

Anunțarea temei zilei: „Șorichiț și prietenii de la fermă!”


Tranziţia spre activitatea de cunoaștere a mediului se realizează prin cântecul: ,,Mititelu șoricuț!”
Preșcolarii împărțiți în echipe - cățeluși și pisicuțe vor rezolva rând pe rând cerințele formulate de Șorichiț: vor extrage din săculețul
călător silueta unui animal domestic, îl vor denumi și îl vor așeza pe machetă la căsuța fiecăruia. La a doua variantă vor hrăni animalele, asociind
corespunzător animalul cu hrana. La a treia variantă vor enumera foloasele dobândite prin creșterea animalele domestice, iar complicarea jocului
se realizează cu cubul magic: vor preciza care sunt părțile ce alcătuiesc corpul, vor descrierea și compararea animale, vor argumentarea
preferința pentru un animal anume, vor imitara animele, vor da exemple de povești în care personajele principale sunt animale de la fermă.

Tranziţia către activităţile desfăşurate pe centrele de interes: „Bat din palme clap, clap, clap”.
Se va face un tur al centrelor de interes pentru a familiariza copiii cu materialele expuse, sarcinile şi obiectivele urmărite. Înainte de a
începe lucrul pe centre se vor realiza exerciţii de mişcare precum: “Mişcăm degeţelele”, “Morişca”.

La centru Știință, copiii au de rezolvat sarcinile din fișa de lucru: de identificat animalele domestice, de format prin încercuire grupe de
obiecte care au aceeași formă și de numărat și colorat atâtea animale câte indică cifra.
La centru Artă, copiii vor denumi materialele de lucru necesare realizării lucrării (fișă de lucru, elemente decupate, lipici) şi vor lipi pe
suprafața de lucru.
La centru Joc de masă, copiii vor avea de reconstituit un întreg cu ajutorul pieselor de puzzle, apoi să descrie imaginea obținută.
Prin intermediul cântecului “Pisicuta” se realizează Tranziția către ultima parte a activităţii integrate A.L.A. II.
În ultima etapă a zilei A.L.A. 2- copiii vor realiza:
Joc de mișcare “Pisicuța și vrăbiile”
Jocul este condus de educatoare, care este “gospodina” casei. Un copil este ales să fie ”pisică”, iar ceilalți copii vor fi “vrăbiuțe”. ‘Gospodina”
aduce mâncare “vrăbiuțelor” și spune:
“Vrăbiuțe, vrăbiuțe/ Uite, uite, sunt grăunțe.
Veniți toate de mâncați,/ De pisică nu uitați!”
Apoi “vrăbiuțele” se apleacă să culeagă grăunțele de pe jos, dar trebuie să fie atente la mișcările “pisicii” care se apropie tiptil-tiptil, spunând:
“Vine, vine pisicuța
Și mănâncă vrăbiuța!”
Copilul prins va deveni pisicuță.
Se va executa un joc de probă, apoi se trece la desfășurarea jocului propriu-zis.

Joc de îndemânare: “Hrănește-l pe Grivei!”


Copiii vor fi împărtiţi în două echipe, fiecare echipă primește un număr egal de oase(mari și mici). Vor avea de parcurs un traseu – merg
în echilibru, pe o linie trasată pe podea și au grijă să nu părăsească marcajul. La finalul traseului, din locul marcat, copiii trebuie să arunce oasele
în gura cățelului. Câștigă echipa care a hrănit cățelul cu cele mai multe oase.
Se executa un joc de probă, apoi se trece la desfășurarea jocului propriu-zis.
La finalul activităţii, vor fi evaluate lucrările copiilor de la toate centrele şi aşezate la panoul grupei, copiii fac „turul galeriei” admiră lucrarile.

Finalitatea zilei cuprinde expoziţia de lucrări ale copiilor.


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTEL OB. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


E DIDACTICE OP.
METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1.Moment Asigurarea condiţiilor pentru activitate,
organizatoric aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialului didactic, aranjarea mobilierului.
Observarea
Întâlnirea de dimineață:copiii se Conversația Calendarul Frontal comportamentul
vorașezaînsemicerc, se vorsaluta, naturii ui copiilor
avândposibilitatea de a împărtășiidei,
sentimente. După efectuarea prezenței, copii
O1 ajutați de educatoare completează și
calendarul naturii.
O2 Prezenţa:„Acumcă ne-am întâlnit/Oare cine
n-a venit?” (se verifică absenţii).
Calendarulnaturii :
- In ceanotimpsuntemnoi ? (sfârșit de iarnă)
-Ce ziesteastăzi? (luni)
-Încelună ne aflăm? (februarie)
-Încean ne aflăm? (2022)
- Cum estevremeaazi ?
Momentul de mișcare:
“Dacăvreausăcrescvoinic”.
Activitatea de grup: „Animalul meu de
companie”
2.Captarea Se va face prin prezentarea luiȘorichiț și a Surpriza Mascota Frontal
atenției surprizelor acestuia. Șorichiț
Conversația Individual
Educatoarea le vorbește copiilor despre Șorichiț,
3.Anunţarea care este supărat deoarece ar vrea să se joace,
temeişi a dar nu are prieteni. Se gândește că s-ar putea
obiectivelor împrieteni cu animalele de la ferma unde
locuiește. Doar că îi este tare frică să nu fie Conversație Frontal Observarea
alungat. Astfel, îi roagă pe copii să îl ajute să comportamentului
organizeze o petrecere la fermă. copiilor
- Vreți să-l ajutați pe Șorichiț?
Este anunțată tema și obiectivele activității într- Expunere
o manieră accesibilă preșcolarilor.

-Astăzivomjuca un jocnumit: ,,Să-


icunoaștempeprieteniiluiȘorichiț!”.
-Dacă vă doriți ca micul șoricel să nu mai fie
singur la fermă trebuie mai întâi să recunoașteți
animalele cu care vrea să se împrietenească, să
știți care este căsuța fiecăruia pentru a lăsa
invitația la petrecere, care e hrana lor preferată
și care sunt foloasele aduse omului. Apoi vă veți
juca cu cubul magic: veți rostogolicubulcare se
va opri pe una dintre fațete. Pe fiecare față
Șorichiț a scris o provocare pe care voi o veți
rezolva cu succes.
Tranzițiaspreactivitateade cunoaștere a
mediuluise facepe cântecul ”Mititelușoricel”.

DȘ –Cunoaștereamediului
Conversația
1.)Explicareasidemonstrareajocului Explicația Observarea
Jocul se desfășoarăpeechipe (pisicuțeșicățeluși). Demonstrația Frontal comportamentului
Voipurta o discuțiereferitoare la cevoravea de Joc didactic copiilor
făcutși la sarcinilepe care le au de
realizatpreșcolarii. Răspunsurilecorectevor fi
aplaudateșicontorizate.

2.) Executareajocului de probă


4. Preșcolarii vor rezolva rând pe rând cerințele
Prezentareaopti formulate de Șorichiț:vorextrage din
mă a Explicaţia Jetoane
săculețulcălătorsiluetaunui animal domestic, Apreciere verbală
conţinutuluişidir animale
îlvordenumișiîlvorlipipemachetafermeicorespun Exercițiul
ijareaînvăţării domestice
zătormediului de viață/adopostului.
Machetă fermă
Conversația
3.) Joculpropriu-zis Individual

O1 VARIANTA NR.1-“Cine suntși unde Flipchart


locuiesc?”
Fiecarecopildesemnatextrage jetonul, descrie
sumar animalul, îl denumește. Observarea
Săculețulcălătorește comportamentului
Și la tine se oprește!” copiilor
-Denumeșteanimalulșispunetot ceștiidespre el!
Așază-l la căsuțalui! Individual
Ex. Aceastaeste o rață, are corpulacoperit cu Exercițiu
pene, face mac-mac! Se așazăpesuprafațaunei
ape. Conversația
O2
VARIANTA NR. 2-“Care estehrana mea? ”
Clești cu
Trebuiesăasocieze animalul domestic cu hrana
animale,jetoan
corespunzătoare.
e cu hrană în
- Hrănește animalul domestică cu hrana
formă de roată
preferată!
Ex. Cățelulmănâncăoase.Vacamănâncăiarbă.
O3
VARIANTA NR.3-“Ele ne daunouă
Carne, lapte, untșiouă!
Trebuiesăasociezeanimalul cu Jetoane cu
foloaseledobânditeînurmacreșteriiacestuia. animale și
-Așazăjetonul cu foloasele
foloaseleoferiteîndreptulanimaluluicorespunzăt acestora
Exercițiu
or!
Ex. Găina ne dă carne șiouă. Conversația
4. Complicareajocului–“Cubulmagic”

Copiii vor răspunde cerințelor scrise pe fațetele


Cubul magic
O1 cubului în funcţie de acţiunea cerută.
Imagini cu
Descrie - Cum arată gasca?
animale
Compară - Cum este capra față de vacă?
O4 domestice
Analizează – Numeste locul unde traiesc
animalele domestice.
Asociază – Menționează titlul unei povești în Imagini cu
care personajul este un cocos. animale
Aplică – Cum se deplasează iepurașul? Imită-l! domestice,
Argumentează – Care este animalul preferat și personaje din
de ce? povești
Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu o
bulină roşie.
Va fi câştigătoare echipa care adună cele mai
multe buline roşii.

Tranziția:
”Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la lucrunoipornim”
5. Obținerea Încadrulactivităților liber alese,
performanței copiiivordesfășuraurmătoareleactivități: Evaluareindividua
Explicaţia Fișă de lucru lă
O1 La centruȘtiință, copiii au de rezolvatsarcinile Conversaţia creioanecolorat Individual Evaluare orală
O2 din fișa de lucru: de e Aprecieri verbale
O3 identificatanimaleledomestice, de format
O4 prinîncercuiregrupe de obiecte care au
aceeașiformăși
decoloratatâteaelementecâtindicăcifra.
O1 Conversaţia Planșă model,
O2 La centruJoc de masă, copiiivoravea de Explicatia piese puzzle Individual
O3 reconstituit un întreg cu ajutorulpieselor de Demonstraţia fișă de lucru
puzzle, apoisădescrie imaginea obținută. La fișa Exerciţiul
de lucru vor găsi umbrele animalelor de la
fermă.

O1
DOS -Activitatepractică
O2 La centruArtă, “Șoricelul”- lipire.
O3 Copiiivordenumi materialele de lucru necesare
O4 realizării lucrării (fișă de lucru, Conversaţia
părțilececompuncorpulșoricelului, lipici) şi Explicatia Elementedecup
vorlipipesuprafața de lucru, realizândtemadată.. ate Individual
Demonstraţia
Exerciţiul lipici
Suntprezentatesarcinile de
lucrupentrufiecarecentruîn parte. Se facexerciţii Observarea
de încălzire a musculaturiimâinilor: comportamentului
*închidem şi deschidem pumnii copiilor
*rotim pumnii Aprecieri verbale
* “ne spălăm” pe mâini
*“plouă, picură,tună, apare soarele”
Începem să lucrăm! Spor la lucru!
Se observă copiii în timp ce lucrează (poziţia
corpului în timpul lucrului), se asigură explicaţii
suplimentare şi sprijin celor care necesită.
Când majoritatea copiilor au finalizat lucrările, Aprecieri verbale
se anunţă încheierea lucrului şi se
realizeazãexpoziţia cu lucrări.

Tranziția:“Pisicuța” – joc cu text și cânt


Joc de
A.L.A. 2-copiiivorrealiza: mișcare
Individual
Jocul de mișcare - “Pisicuțașivrăbiuțele

O1 Joculestecondus de educatoare, care este Boabe din


O2 “gospodina” casei. Un copileste ales săfie Instructaj hârtie Frontal
”pisică”, iarceilalțicopiivor fi “vrăbiuțe”. verbal mototolită
‘Gospodina” aducemâncare “vrăbiuțelor” Exercițiu
Demonstraţia
șispune:
“Vrăbiuțe, vrăbiuțe,
Uite, uite, sunt grăunțe.
Veniți toate de mâncați, Aprecieri
De pisică nu uitați!” individuale,
Apoi “vrăbiuțele” se apleacăsăculeagăgrăunțele frontale
de pejos, dartrebuiesă fie atente la mișcările
“pisicii” care se apropietiptil-tiptil, spunând:
“Vine, vine pisicuța
Șimănâncăvrăbiuța!”
Copilulprinsvadevenipisicuță. Jocul se repetă
astfel încât fiecare copil să interpreteze cel puţino
dată rolul de pisicuță.Se va urmari respectarea
O1 regulilor de joc.
O2 Jocul
Se va executa un joc de probă, apoi se trece la
distractiv
desfășurarea jocului propriu-zis.
Oase din
Joc distractive “Hrănește-l pe Grivei” carton Pe grupe
Șablon cățel
Copiii vor fi împărtiţi în două echipe, fiecare Conversaţia
echipă primește un număr egal de oase(mari și Explicatia
mici). Vor avea de parcurs un traseu – merg în Demonstrația Aprecieri
echilibru pe o linie trasată pe podea și adună individuale,
oase într-o găletușă fărăsăpărăseascămarcajul. La frontale
finalultraseului, din loculmarcat,
copiiitrebuiesăarunceoaseînguracățelului. Câștigă
echipa care a hrănit cățelul cu cele mai multe
oase.
Se executa un joc de probă, apoi se trece la
desfășurarea jocului propriu-zis.

6.Evaluarea După terminarea activităţilor pe centre, Conversația Frontal Evaluare


activității educatoarea împreună cu copiii vor realiza
“Turulgaleriei”,pentruevaluareamodului de Turul galeriei Recompense Individual
lucru din fiecarecentru, aprecieriasupraîntregii Aprecieri
activităţi, a modului de participare a copiilor la individuale,
activitate şi a comportamentului acestora. frontale

You might also like