You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahiran Asas
Bidang Kemahiran Permainan:Kategori Serangan, Unit 4. Sedia Bertarung
Jaring serta Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.1 Melakukan servis bawah (under-arm) dengan
dengan lakuan yang betul. menggunakan tangan dan alatan.
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik 1.7.2 Melakukan servis bawah dengan menggunakan kaki.
dalam kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.3 Menerima servis dengan menggunakan anggota badan
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan dan alatan.
aktiviti. 2.7.1 Menjelaskan perbezaan titik kontak semasa melakukan
servis, menerima dan menghantar bola.
5.3.2 Mengiktiraf kelebihan dan menerima kekurangan rakan
sebaya.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan servis bawah (under-arm) dengan 1. Melakukan servis bawah (under-arm) dengan
menggunakan tangan dan alatan. menggunakan tangan dan alatan.
2. Melakukan servis bawah dengan menggunakan kaki. 2. Melakukan servis bawah dengan menggunakan kaki
3. Menerima servis dengan menggunakan anggota badan
dan alatan.
4. Menjelaskan perbezaan titik kontak semasa melakukan
servis, menerima dan menghantar bola.
5. Mengiktiraf kelebihan dan menerima kekurangan rakan
sebaya.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Bijak Mula Bijak Trima (Buku Teks:22- 3. Murdi menjalankan permainan 8. Murid melakukan penyejukan
23) kecil. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid dibahagikan kepada 9. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid servis bola dengan
tentang isi pelajaran dan kaitannya menggunakan tangan, kaki atau
dengan tajuk pelajaran. alatan.
6. Murid menerima dan menghantar
bola menggunakan tangan, kaki
atau alatan kepada pihak lawan.
7. Murid melakukan pelbagai
pergerakan berkemahiran dengan
yakin dan terkawal dengan
bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pendekatan Teaching Aktiviti Pembelajaran
Permainan
Pembelajaran Games for Understanding Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahiran Asas
Bidang Kemahiran Permainan:Kategori Serangan, Unit 4. Sedia Bertarung
Jaring serta Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.4 Melakukan gerak kaki ke pelbagai arah.
dengan lakuan yang betul. 2.7.2 Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk bergerak
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki.
dalam kemahiran asas permainan kategori jaring. 5.1.5 Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan fizikal.
keselamatan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan gerak kaki ke pelbagai arah. 1. Melakukan gerak kaki ke pelbagai arah.
2. Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk bergerak
pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki.
3. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti
fizikal.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tutup Ruang (Buku Teks: 24-25) 3. Murid menjalankan permainan 7. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan kecil. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada 8. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid dalam setiap kumpulan kecil
dengan tajuk pelajaran. dikehendaki melakukan aksi
mengawal gelanggang sambil
menghantar bulu tangkis atau
menimang bola dengan betul
sebanyak lima kali.
6. Murid melakukan pelbagai
pergerakan berkemahiran dengan
yakin dan terkawal dengan
bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pendekatan Teaching Aktiviti Pembelajaran
Permainan
Pembelajaran Games for Understanding Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahiran Asas
Bidang Kemahiran Permainan:Kategori Serangan, Unit 4. Sedia Bertarung
Jaring serta Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.5 Melakukan pukulan pepat dan kilas dengan
dengan lakuan yang betul. menggunakan alatan.
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik 2.7.2 Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk bergerak
dalam kemahiran asas permainan kategori jarring pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 5.2.2 Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan
semasa melakukan aktiviti fizikal. yakin.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan pukulan pepat dan kilas dengan 1. Melakukan pukulan pepat dan kilas dengan
menggunakan alatan. menggunakan alatan.
2. Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk bergerak
pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki.
3. Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan
yakin.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Silang Menyilang (Buku Teks: 26) 3. Murid menjalankan permainan 8. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan kecil. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada 9. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid memukul bola supaya
dengan tajuk pelajaran. melepasi garisan sasaran sama
ada dengan pukulan pepat atau
pukulan kilas.
6. Murid memukul semula bola yang
melantun dari dinding. Jika Berjaya
menghantar semula bola, pasukan
akan mendapat satu mata. Jika
bola jatuh, tiada mata diberikan.
7. Murid melakukan pelbagai
pergerakan berkemahiran dengan
yakin dan terkawal dengan
bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pendekatan Teaching Aktiviti Pembelajaran
Permainan
Pembelajaran Games for Understanding Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahiran Asas
Bidang Kemahiran Permainan:Kategori Serangan, Unit 4. Sedia Bertarung
Jaring serta Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.6 Mengumpan bola dengan tangan dan kaki.
dengan lakuan yang betul. 2.7.3 Mengenal pasti postur badan semasa mengumpan bola.
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik 5.4.2 Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal.
dalam kemahiran asas permainan kategori jaring.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengumpan bola dengan tangan dan kaki. 1. Mengumpan bola dengan tangan dan kaki.
2. Mengenal pasti postur badan semasa mengumpan bola.
3. Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Rebut Peluang (Buku Teks: 27) 3. Murid menjalankan permainan 7. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan kecil. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada 8. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru kumpulan kecil (tiga orang satu kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya kumpulan)
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid dalam setiap kumpulan
dikehendaki bermain permainan
bola tampar dan sepak takraw ubah
suai (ketinggian jarring dikurangkan
kepada 12 meter dan saiz
gelanggang dikecilkan dan
mengikut peraturan sebenar).
6. Murid melakukan pelbagai
pergerakan berkemahiran dengan
yakin dan terkawal dengan
bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pendekatan Teaching Aktiviti Pembelajaran
Permainan
Pembelajaran Games for Understanding Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

You might also like