You are on page 1of 3

Урок №7 Дата проведення уроку_____________

Тема. Вуглеводи
Мета : 
навчальна: ознайомити з особливостями будови та властивостями вуглеводів;
сформувати поняття «моносахариди», «полісахариди»; розкрити біологічну
роль вуглеводів, значення необхідності різних продуктів харчування в
раціоні людини;
розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, мову, уміння
систематизувати інформацію, виокремлювати головне в тексті;
виховна:виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, формувати
переконання необхідності раціонального харчування, науковий світогляд.
Обладнання : підручники, зошити, малюнки продуктів харчування.
Базові поняття і терміни: органічні речовини, вуглеводи, моносахариди,
полісахариди.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності


 Опитування
1. Що таке ферменти?
2. Навіщо живим організмам потрібні ферменти?
3. Як працюють ферменти?
4. Що може перешкодити роботі ферменту?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу


1.Що таке вуглеводи?
 Розповідь з елементами бесіди

Якщо білки і є найрізноманітнішими біомолекулами, то найпоширеніші в


біосфері представники іншого класу сполук – вуглеводи. З вуглеводами ви
стикаєтеся щодня. Папір, на якому надрукований цей текст, майже повністю
складається з вуглеводу целюлози. Цукор, який отримують із цукрової
тростини чи цукрового буряка, є кристалами іншого вуглеводу — сахарози,
панцир рака значною мірою складається з вуглеводу хітину. Вуглеводи
становлять найбільшу частку сухої маси організму рослин, також і в
організмі тварин виконують життєво важливі функції. Перетворення
вуглеводів є основою хімічного й енергетичного обміну всіх живих
організмів.
Розгляньмо будову молекул вуглеводів на прикладі молекули глюкози. Це
невелика (з погляду біохімії) молекула, побудована з атомів Карбону,
Гідрогену та Оксидну. Формула глюкози може бути записана як С6Н1206. Таке
поєднання атомів і дало назву вуглеводам – до складу молекул входять
вуглець та вода. На рисунку 4.1 зображено дві структурні формули глюкози:
лінійна і циклічна. Розглядаючи лінійну формулу глюкози, ви можете
звернути увагу на те, що: 1) атоми Карбону з'єднані = лінійний ланцюжок; 2)
у молекулі міститься багато гідроксильних груп (-ОН); 3) молекулу увінчує
група -СНО2. Ця група надто реакційноздатна та реагує з однією з
гідроксильних груп, утворюючи в результаті циклічну структуру (схожу на
змію, що кусає власний хвіст). У розчині є обидва варіанти структур. Ці
структури можуть перетворюватися одна в одну, проте рівновага значно
зміщена в бік циклічної (на одну молекулу лінійної глюкози припадає
приблизно 5000 молекул циклічної глюкози).

2.Моно- та полісахариди

Молекула глюкози є невеликою розчинною молекулою. Проте такі


молекули можуть об'єднуватися одна з одною, утворюючи полімерні
молекули. Якщо з'єднати молекули глюкози послідовно в лінійний
ланцюжок, то вийде молекула целюлози – основного компонента клітинних
стінок рослин і найпоширенішого органічного полімеру в біосфері. Таку
молекулу називають полісахаридом, а поодиноку молекулу –
моносахаридом. Значна кількість вуглеводів (як, наприклад, уже згадувана
целюлоза) побудовані з мономерних ланок одного типу.

Особливу роль у живих організмах відіграють також вуглеводи, молекули


яких утворені з двох моносахаридних ланок, – дисахариди.

 Робота з підручником

Учні самостійно опрацьовують матеріал у підручнику про вуглеводи, що


трапляються в живих організмах (с.22-23).

3.Біологічна роль вуглеводів

Основні функції вуглеводів:


1. Енергетична. Обмін вуглеводів — основа енергетичного обміну
клітини. Саме вуглеводи утворюються під час фотосинтезу у
зелених рослин і потім слугують основою для побудови інших
органічних молекул. Окиснення вуглеводів у процесі дихання чи
бродіння супроводжується виділенням енергії, яку потім може
використати організм.
2. Структурна. Багато полісахаридів формують міцні каркаси:
наприклад, целюлоза є основою клітинних стінок рослин, а з хітину
побудовані клітинні стінки багатьох грибів і кутикули
членистоногих.
3. Транспортна та запасна функція вуглеводів. Вуглеводи
розносяться по багатоклітинному організму в транспортних
формах. У хребетних тварин транспортною формою є глюкоза, у
вищих рослин — сахароза. Запасні вуглеводи – це полісахариди, що
накопичуються в клітинах і можуть бути розщеплені пізніше з
утворенням моносахаридів. У тварин типовим запасним вуглеводом
є глікоген, а в рослин — крохмаль.

ІV. Узагальнення, систематизація і контроль знань та вмінь учнів


 Самостійна робота учнів
Учні виконують завдання 1-5 підручника на с.23.
 Бесіда
1. Які органічні речовини найпоширеніші в біосфері?
2. Чому цю групу речовин назвали вуглеводи?
3. Які вуглеводи ви знаєте?
4. Що таке моносахариди?
5. Що таке полісахариди?
6. Яка біологічна роль вуглеводів?

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 4 підручника.
2. Виконати завдання 11 на с.24.

You might also like