You are on page 1of 6

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE

RAZRED: IV1
NASTAVNI PREDMET: Odjeljenska zajednica
TIP ČASA: Obrada novog nastavnog gradiva
NASTAVNO PODRUČJE: Ekologija
NASTAVNA JEDINICA: Obrazovanje o okolišu
NASTAVNE METODE: metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja, metoda
ilustracije, metoda rada na tekstu, metoda diskusije.
OBLICI RADA: frontalni, individualni, grupni.
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: projektor- laptop, radni listići, radni listovi za
grupni rad, hamer papir.

CILJ ČASA:

- upoznati učenike sa potrebom čuvanja čovjekove okoline

ZADACI ČASA:

Obrazovni:

- Naučiti učenike na koji način pomažu očuvanju čovjekove okoline;

Odgojni:
- Razvijanje navika kod učenika koje doprinose očuvanju okoliša;
- razvijanje kod učenika stavova o potrebi za čuvanjem okoline

Funkcionalni:

- podsticanje razvoja sposobnosti razmišljanja, zaključivanja, uočavanja bitnih


elemenata dobrog i lošeg ponašanja;

STRUKTURA ČASA:

Uvodni dio (10 minuta)

- Psihološka priprema: predstavljanje učenicima i dogovor o načinu rada.


- Podjela učenika u tri grupe

- Svaka grupa izabere svog predstavnika.


Razgovara se o tome zašto su odabrali baš tog učenika za predstavnika grupe?

- Nakon što su učenici odabrali predstavnike grupa oni izvlače oblast svog rada od tri
ponuđene: zrak, voda i tlo.

- Sve grupe dobijaju nazive: grupa za zrak, grupa za vazduh i rupa za tlo

- Svaka grupa dobije po 5 minuta za pripremu i 5 za izlaganje pripremljenog materijala.

- Grupama se kao vodič za rad daje ponuđeni tekst (ispod ove pripreme)

Glavni dio (30 minuta):

- Dok članovi grupa pripremaju predavanje na svoju temu ja ću pripremiti platno,


laptop i projektor.
- Nakon 15 minuta priprema svaka grupa ima na raspolaganju 5 minuta za prezentaciju
svojih predavanja i za odgovore na eventualna pitanja članova drugih grupa

Završni dio (5 minuta)

- Na tabli će učenici pisati pravila lijepog ponašanja u cilju očuvanja čovjekovog


okoliša.
- Prvu rečenicu pišem ja: Ne bacati smeće na ulici.

Ponuđeni tekst

Covjek je kao jedino zivo bice na ovoj planeti sposobno da misli i


stvara, u mogucnosti da prilagodava prirodu prema svojim potrebama.
Time on eksploatise i mijenja prirodu narusavajući ravnotcžu u njoj. Tako
su nestale mnoge biljke i zivotinje, nestalo je mnogih čistih rijecnih
tokava, sumskih pejzaza, a i atmosfera iz dana u dan postaje sve
zagadenja.
Ugrožavajuci prirodnu sredinu covjek je direktno ugrozio i samog
sebe.
Naucne postavke koje su pokusavale da osvijetle uzroke i posljedice
zagadivanja zivotne sredine cesto su bile onemogucavane rasipnickopotrosackim
mentalitetom covjcka, njegovom sebicnosću
uskogrudnoscu.
Razumije se, covjek nece i ne treba da se odrekne svog tchnoloskog i
ekonomskog razvoja, medutim, taj razvoj mora da se uskladi sa
zahtjevima zakona koji vladaju u prirodi. 1..' protivnom postaee sam sebi
neprijatelj.
Da bi se izbjegle drasticne posljedice, neophoduo je u prvom redu da
covjek dovoljno upozna problematiku zastite covjekove zivotne i radne
sredine i da shvati njenll ozbiljnost. Stoga, pitanje razvijanja znanja i
svijesti postaje neophodan faktor.
Bakle, svijest mora doprinijeti tome da se radni Ijudi svugdje osjete
zastitnicima prirode i ekoloskih zakonitosti u njoj. Ba bi se tako nesto
postiglo, vrlo je vazno da se jos u toku skolovanja, pocev od osnovne
skole. mladim ljudima objasne ekoloski pojmovi i da time budu dovoljno
sposobni da sami izvedu odredene zakljucke u vezi sa ponasanjem prema
prirodi. Vaspitanje i obrazovanje mora da ukaze na to da zrak, yoda, tiD,
biljke i z.ivotinje zajedno sa covjekom predstavljaju jedinstveni globalni
sistem u kojem su sve komponente u uzajamnom sadjejstvu. Sarno
njihova stalna dinamika moze obezbijediti funkcionisanje
samoregulati\11ih mehanizama koji omogucuju biofizicke uslove zivota
na zemlji za sva ziva biea, ukljui'ujuci i Covjeka.
Rudarstvo, hemijd(a 1 druga industrija, tennoelektrane,
hidroclektrane, nuklearne centrale, saobracaj i dr. sarno su neke od
potencijalnih opasnosti za zivotnu sredinu.

You might also like