You are on page 1of 4

Фрагмент уроку з української мови за технологією розвитку критичного мислення

3 клас
Тема: Слова, близькі за значенням ( синоніми). Ознайомлення з фразеологізмами.
Мета: ознайомити учнів зі словами, близькими за значенням, ввести термін
«синоніми»; ознайомити учнів з окремими фразеологізмами; збагачувати словниковий
запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, мислення; виховувати любов до уроків
української мови.
Хід уроку
Організація класу.
1. Привітання.
- Доброго ранку, мене звати Вікторія Романівна і сьогодні урок з української мови
у вас проведу я.
Повідомлення теми і мети уроку
1. Робота над загадкою.
- Діти, до нас сьогодні завітала гостя, а щоб дізнатися хто це відгадайте загадку.
Очі в неї вузенькі,
Ніжки в неї тоненькі,
Жовтувато-рудий кожушок.
Хвіст у неї розкішний –
І пухнастий, і пишний,
А на кінчику – білий пушок. (Лисичка)
Отже, до нас сьогодні завітала лисичка. Вона принесла нам багато цікавого.
2. Вправа «Мозковий штурм»
- Діти, як ви дізналися що це лисичка?
Зверніть увагу на слова : розкішний, пухнастий і пишний. Чи схожі ці слова між
собою за значенням?
- Які схожі слова можна дібрати до слова «вузенькі» або «вузький»? ( Неширокий,
тісний)
- Який висновок ми можемо зробити? Які ці слова? ( Схожі за значенням)
- Отже, слова з однаковими або близьким значенням, але різні за написанням,
називають синонімами.
Первинне сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка
- Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота. Пропишіть літери.
- Зз зз зи зм ма им.
- Яке слово можна утворити з цих буквосполучень? (Зима) А що означає слово
«Зима»?
- Які слова постають в уяві, коли ви чуєте слово «зима»?
2. Стратегія «Асоціативний кущ» («Гронування»)
морозна
сніжна Зима холодна
люта
3. Вправа «Знайди синонім» ( з використанням елементів методу «Прес»)
Йдуть школярі раненько в клас,
День покоротшав на годину,
Тікає літечко від нас.
В зав югу ,
в стужу ,
в хуртовину…
Прочитайте вірш. Знайдіть слова близькі за значенням, аргументуючи свою відповідь.
Я вважаю, що ...
...тому, що... 
Які ще синоніми можна дібрати до цих слів?
4. Робота над схемою
Синоніми допомагають
точно та яскраво пов’язувати уникати повторення
висловлювати свою думку частини тексту тих самих слів
Систематизація і узагальнення знань з теми
Метод « Кубування»
- Діти, чи любите ви сніг? Чому? ( можна ліпити сніжки, кататися на санчатах)
- А чи хотіли б ви щоб найближчим часом пішов сніг?
До нас на урок прийшла «Хуртовина» і передала нам цікаве завдання. Якщо ми його
виконаємо, хуртовина спробує принести нам снігу.
Хуртовина передала нам кубик. Вислови на кубику необхідно замінити одним словом.
зуб на зуб не попадає – холодно, змерзнути;
взяти ноги на плечі – бігти;
набрати води в рот – мовчати;
викинути з голови – забути;
- У якому значенні вжиті ці вислови? Взяти ноги на плечі це означає, що хтось
справді взяв свої ноги на плечі?(Ні)
- Чи чули ви їх раніше?
- Фразеологізми – це сталі вислови, що висловлюють певну думку.
Фрагмент уроку з літературного читання за технологією розвитку критичного
мислення
2 клас

Тема: Всеволод Нестайко. Шура і Шурко.

Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Всеволода Нестайка,
ознайомити з його оповіданням «Шура і Шурко»; вдосконалювати навички свідомого
виразного читання, вчити аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження щодо
вчинків дійових осіб; розвивати зв'язне мовлення учнів; виховувати відповідальність за
свої вчинки.

IV.Повідомлення теми і мети уроку


— Ви вже знайомі з творами відомого українського письменника Всеволода
Нестайка. Це цікаві оповідання, казки, повісті про незвичайні пригоди ваших
ровесників — хлопчиків і дівчаток. З героями його казок теж відбуваються дивовижні
події, завдяки чарівним речам.
Сьогодні ми ознайомимось з новим оповіданням Всеволода Нестайка « Шура і
Шурко ».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Опрацювання оповідання Всеволода Нестайка «Шура і Шурко»

1. Робота над заголовком. Гра «Передбачення».

— Прочитайте заголовок.
— Як ви вважаєте, про що може йтися в оповіданні з таким заголовком?
— Чи можна за заголовком здогадатися, хто є головними героями оповідання?

2.Читання першої частини оповідання.

— Чи сподобалося вам оповідання?


— Які думки воно у вас викликало?
— Кому з героїв ви співчували?
— Чиї вчинки засуджували?

3.Шкала ставлення «Так / ні»

Уявіть себе Шурою. Чи допомогли б ви Шуркові,який до вас погано ставився, якщо б


він потрапив у біду?
Ні 1____2____3____4____5____6____7____8____9____10 Так
Читання другої частини.
Про що розповідається в цій частині?
Що сталося із Шурком?

4.Асоціативний кущ.
лагідна ніжна
Шурина мама турботлива
Любляча щира

Як назвемо цю частину?
Читання третьої частини.
- Де прокинувся Шурко?
- Чому він заплакав?
- Яка погода була на дворі?
- Чи шкода вам Шурка?
- Хто навідав Шурка?
- Чи вчинила вона як справжній друг?
- А чи вчинили б ви так само?
5. Робота з прислів’ями.
Дерево міцне корінням, а людина – друзями.
Без вірного друга – велика туга.
Як ви розумієте ці прислів’я ?
Підніміть руку у кого є друзі.
А як ви гадаєте, чи важко бути справжнім другом? Чому?
6. Словникова робота.
- Що таке «сенкан»?
7. Складання сенкану про дружбу.
Друг, (іменник)
Люблячий, чесний, ( 2 прикметники)
Допоможе, порадить, вислухає ( 3 дієслова)
Важко бути справжнім другом (речення)
Однодумець (синонім)
8. Повернення до шкали ставлень.
- Чи допомогли б ви Шурку тепер? Чому? ( Тому що справжній друг у біді не
кине, треба допомагати друзям)
Ні 1____2____3____4____5____6____7____8____9____10 Так

You might also like