You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Tekun
3. Bilangan Murid : 32 orang
4. Tarikh : 29 September 2020
5. Hari : Selasa
6. Masa : 10.30 hingga 11.30 pagi
7. Tema : Jati Diri, Patriotisme Dan Warganegara
8. Tajuk : Oh, Malaysia !

9. Kemahiran Fokus
Kemahiran menulis

10. Standard Kandungan


3.3 Menghasilkan penulisan

11. Standard Pembelajaran


3.3.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek;
(i) tanda baca

12. Objektif Pengajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menulis semula tanda baca noktah, tanda soal, tanda seru dengan betul dalam satu
perenggan teks bertajuk ‘Oh Malaysiaku’ .
ii. Memperbetulkan kesalahan tanda baca yang terdapat dalam satu teks dialog bertajuk
‘Sayang Malaysia’ .

13. Sistem Bahasa


• Sistem ejaan - tanda baca
• Kosa kata – Perdana Menteri, Patriotisme

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


• Ilmu: Sejarah
• Nilai Murni: Patriotisme dan kerjasama
• Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.14 Boleh membina jaringan sosial: boleh berkomunikasi dengan baik

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


• KB: menghubung kait pengalaman, mengecam, menganalisis, merumus
• KP: verbal-linguistik, kinestetik, interpersonal dan intrapersonal
• BCB: memproses maklumat, bacaan imbasan
• Pembelajaran kontekstual: menghubung kait pengalaman tentang tempat-tempat
bersejarah
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Perkara Kuantiti
1. Lirik Lagu ‘Nyalakan Tekad’ 27
2. Pembesar suara 1
6. Laptop 1
7. Tag Nama 27
8. Sampul surat 6
9. Teks ‘Oh, Malaysiaku!’ 6
10. Teks Dialog ‘Sayang Malaysia’ 6
11. Kertas Manila / Papan Jawapan 6
12. Pen marker 6
13. Aplikasi Tiktok 1
14. Lembaran kerja 33
Latihan Pengayaan 23
Latihan Pemulihan 10

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mengetahui aspek tanda baca dan ejaan dalam penulisan.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah/Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
SET INDUKSI • Nyanyian lagu dan BBB
(5 MINIT) pergerakan kreatif. • Murid menyanyikan lagu • Pembesar Suara
(rujuk lampiran 1) ‘Nyalakan Tekad’ dengan • Lirik Lagu
pergerakan kreatif.
STRATEGI
• Pembelajaran
kontekstual
• Murid bersoal jawab
dengan guru tentang TEKNIK
lagu yang dinyanyikan. • Soal jawab
• Apakah yang kamu KB
faham mengenai • Murid dibimbing oleh • Menghubung kait
lagu nyalakan tekad guru untuk
? menghubungkaitkan BCB
• Apakah perasaan jawapan dengan tajuk • Memproses
kita selepas pelajaran pada hari ini. maklumat
menyanyi lagu
nyalakan tekad ? KP
• Verbal-linguistik
• Interpersonal
Jangkaan jawapan: • Intrapersonal
i. Berkaitan
NILAI
negara • Patriotisme
Malaysia • Kerjasama
ii. berasa
gembira PAK21
• Lyrical song
• Tajuk pelajaran:
Oh, Malaysiaku!.
LANGKAH 1 • Main Peranan Aktiviti 1 BBB
(20 MINIT) • Guru memainkan peranan • Tag Nama
sebagai Perdana Menteri. • Pembesar
suara
• Murid diedarkan buku ‘Oh • Kad manila
Malaysiaku! • Sampul surat
• Teks
• Murid mendengar ‘Oh,Malaysiaku’
penerangan guru • Lirik Rumus
mengenai tanda baca. Tanda Baca
• Laptop
• Murid menyanyikan rumus • Aplikasi Tiktok
• Lirik lagu rumus
tanda baca bersama guru.
tanda baca (rujuk
lampiran 2)
Aktiviti 2 STRATEGI
• Setiap kumpulan • Pembelajaran
• Petikan bertajuk Oh.
diedarkan kad manila dan koperatif
Malaysiaku ! (rujuk
sampul sura t yang
lampiran 3)
mengandungi kad TEKNIK
perkataan dan satu • Perbincangan
petikan setiap seorang
bertajuk Oh, Malaysiaku!. KB
. • Mengecam
• Murid menyusun kad • Menganalisis
perkataan sehingga
menjadi satu petikan yang KP
lengkap. • Verbal-
Linguistik
• Murid mengenal pasti • Interpersonal
kesalahan dalam petikan
tersebut.
• Contoh kesalahan NILAI
tanda baca: • Patriotisme
• Murid menggantikan kad
i. malaysia • Kerjasama
ii. ! perkataan yang salah
iii. melaka dengan perkataan yang
PAK 21
betul.
iv. . • Traffic light
v. tungku abdul • Tressure Hunt
rahman • Murid mengenal pasti
aspek kesalahan dalam
petikan dengan TMK
• Emoji merah = • Tiktoks
Noktah mengangkat kad traffic
light. • Letsviews
• Emoji hijau = Tanda
Soal
• Emoji kuning =
• Murid menulis semula Penilaian
Tanda Seru
jawapan secara individu objektif (i)
pada lembaran kerja.
• Pentaksiran
• Murid membaca semula
teks yang telah diedit
secara berkumpulan.

• Guru menilai jawapan


murid.
LANGKAH 2 • Teks dialog‘Sayang • Murid diedarkan satu teks BBB
(20 MINIT) Malaysia’ dilalog ‘ Sayang Malaysia’. • Teks dialog
(rujuk lampiran 4) ‘Sayang
• Murid mengesan dan Malaysia’
• Pembentangan membetulkan kesalahan • Kad Manila
kumpulan (Gallery tanda baca yang terdapat • Pen marker
Walks) dalam teks dialog. • Tag Nama

• Pentaksiran • Setiap kumpulan menulis STRATEGI


semula teks tersebut • Pembelajaran
dengan jawapan yang koperatif
betul dalam kad manila
manila. TEKNIK
• Perbincangan
• Wakil kumpulan KB
ditugaskan untuk • Menganalisis
membentangkan hasil
jawapan yang KP
dibincangkan secara • Verbal-
gallery walk. Linguistik
• Kinestetik
• Intrapersonal
• Interpersonal

PAK21
• Gallery Walk

NILAI
• Kerjasama

Penilaian
objektif (ii)

LANGKAH 3 • Lembaran kerja


(10 MINIT) (rujuk lampiran 5) • Murid menulis semula BBB
teks ‘Oh.Malaysia’ yang • Lembaran kerja
sudah diedit ‘Sayang • Latihan
• Pengayaan Malaysia’. Pengayaan
• Pemulihan • Latihan
(rujuk lampiran 6) Pemulihan
Pengayaan
• Murid diminta untuk TEKNIK
mengenal pasti dan • Latih tubi
membetulkan kesalahan
ejaan dan tanda baca KP
yang terdapat dalam hasil • Intrapersonal
penulisan rakan.
• Kemudian, murid NILAI
dikehendaki menyalin • Kerjasama
semula penulisan tersebut
dalam buku tulis.

Pemulihan
• Murid diberikan beberapa
ayat yang mempunyai
kesalahan tanda baca.

• Murid diminta mengenal


pasti dan membetulkan
kesalahan tersebut dalam
buku tulis.

PENUTUP Kognitif KB
(5 MINIT) Rumusan isi pelajaran • Murid menyatakan • Merumus
• Menyatakan dua Menyatakan aspek
aspek kesalahan kesalahan tanda baca KP
yang ditemui dalam yang ditemui dalam • Verbal-linguistik
penulisan. penulisan dengan • Intrapersonal
i. tanda baca mengangkat ‘traffic light’.
NILAI
• Emoji merah = • Patriotisme
Noktah • Menyatakan nilai murni • Kerjasama
• Emoji hijau = Tanda yang didapati sepanjang
Soal proses pengajaran dan PAK 21
• Emoji kuning = pembelajaran. • Traffic Light
Tanda Seru • Lyrical Song

• Menyatakan nilai- • Murid menyanyikan lagu


nilai murni rumus tanda baca .

• Guru memberikan pujian


Sosial atas sikap murid yang
• Nyanyian lagu memberi kerjasama dalam
rumus tanda baca. aktiviti pengajaran.

• Pujian atas usaha


dan kerjasama.
Pemulihan

Betulkan kesalahn pada tanda baca.

Kesalahan Tanda Baca Pembetulan

1. Siapakah nama kamu !

2.Amin seorag yang kacak ?

2.zarina seorang yang baik hati.

You might also like