- personal damage: medicare cost+ income lost: 90+50=140
- civil liability A->B: +property: 60%(28+15)=25.8 mil.
➔ Total damage: 203.8 mil.
Car B:
- damage of car: 28 mil.
- business damage: 15 mil.
- civil liability B->A:
+ property: 40%.(32+6)=15.2 mil.
+ person: 40%.140 = 56 mil.
➔ Total damage: 114.2 mil.
Step 2: Identify indemnity of insurance companies
IC X indemnifies Car A owner:
- damage of car: 32 mil.
- civil liability consists of:
+ property-damage liability: 25.8 mil.
➔ Total indemnity of IC X: 57.8 mil. VND
IC Y indemnifies Car B owner:
- damage of car: 28 mil.
- civil liability:
+property: 15.2 mil (15.2 <50)
+person: 50 mil. (because 56 mil. is more than 50 mil. = liability limit of person) ➔ --- >Total indemnity of IC Y: 93.2 mil. VND
Step 3: Insurance companies are returned from car owners
IC X returned from car A owner: = 40%*32 = 12.8 mil. 40%: mistake of car B, 32= damage of car A IC Y returned from car B owner: = 60%*28 = 16.8 mil.
60%: mistake of car A, 58= damage of car B
Step 4: Calculate actual indemnity of insurance companies
Actual indemnity of IC X to car A owner: 57.8-12.8=45 million VNDs Actual indemnity of IC Y to car B owner: 93.2- 16.8=76.4million VNDs
Step 5: Calculate actual damages of car owners
Actual damage of car A owner Income = 45 (step4) + (15.2+56) (step1) = 116.2 million Expense= 203.8 million -->Actual damage of car A owner= 203.8- 116.2=87.6 mil. Actual damage of car B owner Income = 76.4+ 25.8 = 102.2 mil. Expense= 114.2 mil. -->Actual damage of car B owner= 114.2- 102.2=12 mil.