You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 1
TARIKH 19/6/2022 MASA 1.00 - 2.00 petang
MINGGU 13
HARI Ahad KELAS 1USM
TEMA MASYARAKAT MUHIBAH
TAJUK Buku Segalanya
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2(iii) Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap pesanan
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami maklumat yang disampaikan
berdasarkan pesanan
1. Memberikan lima respons yang betul terhadap 2. Memberikan respon terhadap pesanan
pesanan dengan betul dan baik
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang sampaikan pesan


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dan memahami 5. Murid menomborkan gambar mengikut


gambar yang ada pada halaman 31. respons. List It Out (Senaraikannya)
2. Murid akan memberi sepenuh perhatian 6. Murid akan dipantau oleh guru ketika
terhadap penerangan guru tentang teks dan membina ayat
gambar yang dilihat. 7. Murid mendengar dan memberikan respons
3. Murid diminta untuk mendengar dan yang betul terhadap pesanan
memahami pesanan. Teach Me (Ajarkan 8. Murid akan melakukan beberapa
Saya) pembetulan jika terdapat kesalahan ketika
4. Murid memberikan respons terhadap mendengar respon tersebut.
pesanan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sampaikan pesan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 034
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21 List It Out
(Senaraikannya)
KBAT Mencipta KB Menjanakan idea
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Hemah Tinggi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐ 25 / 27 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 2 / 27 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 1
TARIKH 21/6/2022 MASA 2.00 - 3.00 petang
MINGGU 13
HARI Selasa KELAS 1USM
TEMA MASYARAKAT MUHIBAH
TAJUK Buku Segalanya
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.2(iii) Membaca dan memahami ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca ayat dengan sebutan yang betul
1. Membaca empat ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
dan intonasi yang sesuai 2. Memahami teks yang dibaca
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang perpustakaan mini Pak Cik Lokman
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dengan sebutan yang 5. Murid diminta untuk membaca dengan
betul, sebutan yang betul, intonasi yang sesuai
2. Murid diminta untuk membacakan teks dan memahami petikan
menggunakan intonasi yang sesuai. 6. Murid akan melakukan beberapa
3. Murid akan melihat dan mendengar cara pembetulan jika terdapat kesalahan ketika
membacakan teks dengan sebutan dan membaca teks.
intonasi yang betul oleh guru. 7. Murid diberi masa untuk menulis ayat yang
4. Murid akan mengadakan perbincangan dan menunjukkan kepentingan membaca.
menyatakan cadangan masa hadapan Pak Rocket Writing (Penulisan Pantas)
Cik Lokman terhadap perpustakaannya.
Free Discussion (Perbincangan Bebas)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang perpustakaan mini Pak Cik Lokman dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 032 Buku Aktiviti hlmn 036
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kajian Masa Depan
PAK-21 Free Discussion (Perbincangan PAK-21 Rocket Writing
Bebas) (Penulisan Pantas)
KBAT Menganalisis KB Menghubungkaitkan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Baik Hati
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐ 29 / 32 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 3 / 32 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 1
TARIKH 22/6/2022 MASA 1.00 - 2.00 petang
MINGGU 13
HARI Rabu KELAS 1USM
TEMA MASYARAKAT MUHIBAH
TAJUK Buku Segalanya
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
STANDARD PEMBELAJARAN 3.2.1(iii) Membina dan menulis ayat
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengenal pasti kata kerja yang
menggambarkan gambar
1. Membina dan menulis empat ayat 2. Membina dan menulis ayat berdasarkan
gambar menggunakan kata kerja yang
sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang buku merapatkan kita


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dan memahami 5. Murid diberi masa untuk membina ayat
gambar pada halaman 33. berdasarkan gambar dengan menggunakan
2. Murid akan fokus terhadap penerangan guru kata kerja untuk melengkapkan cerita. Write
tentang teks dan gambar yang dilihat It Out (Tuliskanlah)
3. Murid diminta untuk mengenal pasti kata 6. Murid akan dipantau oleh guru ketika
kerja yang ada di dalam gambar. Chunking membina ayat
(Gabungan) 7. Murid menulis ayat dengan lengkap dan
4. Murid akan dipanggil secara rawak untuk betulnya
membacakan kata kerja yang telah dikenal 8. Murid akan menunjukkan ayat yang lengkap
pasti di dalam gambar. kepada guru.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang buku merapatkan kita dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 033 Buku Aktiviti hlmn 036
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstruktivisme
PAK-21 Be A Writer (Pandangan Penulis) PAK-21 Jigsaw Reading (Susun
Suai)
KBAT Mencipta KB Menjanakan idea
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Tanggungjawab
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐ 29 / 32 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 3 / 32 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 1
TARIKH 22/6/2022 MASA 4.20 - 5.20 petang
MINGGU 13
HARI Rabu KELAS 1USM
TEMA MASYARAKAT MUHIBAH
TAJUK Buku Segalanya
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
STANDARD PEMBELAJARAN 3.2.1(iii) Membina dan menulis ayat
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membina dan menulis ayat berdasarkan
1. Membina dan menulis empat ayat gambar
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang bina ayat


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid diminta untuk menyusun semula frasa 4. Murid dibawa guru ke perpustakaan. Skits
untuk membina ayat berdasarkan gambar (Sketsa)
dengan bimbingan guru. 5. Murid dikehendaki berkongsi pengalaman
2. Murid diberi masa untuk menulis semula peribadi mengenai pengalaman membaca
frasa yang telah disusun. buku atau lawatan ke perpustakaan. Story
3. Murid membina dan menulis ayat Telling (Ceritakannya)
berdasarkan frasa. 6. Murid mengenal pasti kata nama khas
dalam buku.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang bina ayat dengan bimbingan guru
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 037-038
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstruktivisme
PAK-21 Skits (Sketsa) PAK-21 Story Telling
(Ceritakannya)
KBAT Menganalisis KB Menghubungkaitkan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Semangat
bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐ 29 / 32 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 3 / 32 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 1
TARIKH 23/6/2022 MASA 1.00 - 2.00 petang
MINGGU 13
HARI Khamis KELAS 1USM
TEMA MASYARAKAT MUHIBAH
TAJUK Buku Segalanya
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.1(ii) Melafazkan pantun empat kerat dengan intonasi yang betul
STANDARD KANDUNGAN 2.4 Aliran lalu lintas
PKJR
STANDARD PEMBELAJARAN 2.4.1 Mengenal pasti arah lalu lintas
PKJR
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. melafazkan 4 rangkap pantun empat kerat
1. Melafazkan pantun dengan intonasi yang dengan intonasi yang betul
betul
2. Melengkapkan pantun dengan bimbingan
guru
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pantun


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menjalankan aktiviti seperti 5. Murid melafazkannya dengan sebutan dan


melafazkan pantun dengan sebutan yang intonasi yang sesuai.
betul dan intonasi yang sesuai dengan 6. Murid melafazkan pantun dan dirakam guru.
bimbingan guru. Bacaan diperdengarkan semula kepada
2. Murid diminta untuk melengkapkan pantun murid.
dengan bimbingan guru. Fill It In 7. Murid diminta untuk fokus terhadap murid
(Isikannya) yang sedang membacakan pantun.
3. Murid akan melakukan beberapa 8. Murid memberikan respons terhadap pantun
pembetulan jika terdapat kesalahan ketika yang diperdengarkan. Shout Out
melengkapkan pantun (Laungan).
4. Murid akan melihat guru membacakan
pantun dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pantun dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 034 Buku Aktiviti hlmn 039
ABM/BBM - STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
PAK-21 Fill It In (Isikannya) PAK-21 Shout Out (Laungan)
KBAT Menganalisis KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Semangat
bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐27 / 29 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐2 / 29 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

You might also like