You are on page 1of 2

Scenariusz zajęć dla klasy III

Edukacja Polonistyczna

Temat bloku:
Temat zajęć: "Ku Niepodległości”
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności analizowania i uważnego słuchania w odniesieniu do przedstawianych
wydarzeń i postaci historycznych
Cele szczegółowe:
• Poszukuje i odczytuje w tekście istotne informacje dotyczących polskich noblistów
• Potrafi dopasować wydarzenie z odpowiadającym mu wiekiem
• Weryfikuje i analizuje przedstawiane treści, potrafiąc przedstawić wydarzenia w formie osi czasu
• Bierze czynny udział w zajęciach, stosując się do poleceń nauczyciela
Metody nauczania:
• Poszukujące • Praktyczne • Podające
Formy pracy:
• Indywidualne • Grupowe
Środki dydaktyczne: Załączniki, encyklopedia

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do zajęć
Przywitanie z uczniami i zapoznanie ich z tematem zajęć. Czytanie informacji o wydarzeniach
historycznych. Uczniowie zapoznają się z ilustracją zawartą w podręczniku (Załącznik 1),czytają
informacje dotyczące historii Polski. Pytanie problemowe zadawane przez nauczyciela: W jaki
sposób zostały ułożone informacje zamieszone na ilustracji? Jak myślicie, czym jest oś czasu?

2. Odczytywanie wyrazów i uzupełnianie zdania


Zadaniem uczniów jest wykreślenie powtarzającego się wyrazu, a następnie odczytanie wyrazów
które pozostały (linia, wydarzenia) i uzupełnienie nimi zdań.
3. Łączenie wydarzeń z odpowiednim wiekiem
Uczniowie, na podstawie osi czasu (Załącznik 1), umieszczają obok każdego wydarzenia nalepkę z
odpowiednim wiekiem (Załącznik 2). Porządkują wydarzenia chronologicznie i wpisują w okienka
odpowiednie liczby.

4. Szukanie informacji dotyczących polskich noblistów


Uczniowie zostają podzieleni na 3 grupy. Każda z nich poszukuje w encyklopedii informacji
dotyczących: Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza. Odczytują
odnalezione informacje na forum.

5. Ciekawostki historyczne
Uczniowie odczytują informacje (Załącznik 1) dotyczące XXI wieku, jako wieku kultury i nauki.
Pytanie problemowe: Dlaczego XIX wiek nazywany jest wiekiem kultury i nauki? Jacy sławni ludzi
żyli w tym okresie? Jakie były cechy ich charakteru? Ile trwa każdy wiek? Jak myślicie co jest
dłuższe, wiek czy dekada? Czy wiecie ile trwa dekada?

6. Dopisywanie nazwisk wielkich Polaków


Uczniowie dopisują (Załącznik 2) nazwiska wielkich Polaków. Omówienie osiągnieć
przedstawionych postaci (Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz, Ignacy
Łukasiewicz).

7. Rysowanie osi czasu (Zadanie domowe)


Zadaniem uczniów jest narysowanie w zeszytach osi czasu i umieszczenie na niej kolorowych
kropek symbolizujących ważne wydarzenia z ich życia, wraz z datą i zapisem wydarzenia.

8. Uzupełnienie tekstu
Zadaniem uczniów jest uzupełnienie tekstu (Załącznik 3) kolejnymi wydarzeniami z ramki, w
odpowiedniej formie oraz dopisanie pytań deklinacyjnych ( Kto? Komu? Z kim?)

9. Podsumowanie zajęć
Rozmowa z uczniami dotycząca zajęć i poznanych informacji. Przypomnienie i podsumowanie tych
informacji.

You might also like