Professional Documents
Culture Documents
Section A
1 A
Deductible expense Company 1 = 30% x (100,000 – 30,000) = 21,000 lei
Deductible expense Company 2 = 200,000 lei
Deductible expense Company 3 = 30% x 60,000 lei = 18,000 lei
Total deductible expenses = 21,000 + 200,000 + 18,000 = 239,000 lei
2 D
3 C
Annual gain from Romania = 200,000 – 30,000 = 170,000 lei
Income tax on gain from Romania = 10% x 170,000 = 17,000 lei
Annual gain from Germany = 100,000 euro x 4·6 lei/euro = 460,000 lei
Income tax on gain from Germany, before tax credit = 10% x 460,000 = 46,000 lei
Available tax credit = 9,000 euro x 4·6 lei/euro = 41,400 lei
Income tax on gain from Germany, after tax credit = 46,000 lei – 41,400 lei = 4,600 lei
Total income tax = 17,000 + 4,600 = 21,600 lei
4 C
Taxable base for social security contribution = 30,000 – 40% x 30,000 = 18,000 lei
Threshold to pay social security contribution = 1,900 x 12 = 22,800 lei
Taxable base < threshold ➔ no social security contribution is due.
Taxable base for health care insurance contribution
= (30,000 – 40% x 30,000) + (20,000 – 40% x 20,000) = 18,000 + 12,000 = 30,000 lei
Threshold to pay health care insurance contribution = 1,900 x 12 = 22,800 lei
Taxable base > threshold ➔ health care insurance contribution is due.
Health care insurance contribution for 2019 = 10% x 22,800 lei = 2,280 lei
Total social contributions due = 0 + 2,280 = 2,280 lei
5 B
6 A
VAT due = 4,000 euro x 4·6 lei/euro x 19% + 5,000 euro x 4·6 lei/euro x 19% = 3,496 + 4,370 = 7,866 lei
7 D
Price for independent parties = 40 + 15% x 40 = 46 lei/piece
Price for Fruit SRL = 42 lei/piece
⇒ Transfer pricing adjustment for Tree SA= 46 lei/piece – 42 lei/piece = 4 lei/piece additional income
Additional corporate income tax to be paid by Tree SA = 4 x 50,000 x 16% = 32,000 lei
8 B
Social contributions for Bogdan’s salary
Social security contribution = 8,000 x 25% = 2,000 lei
Health care insurance contribution = 8,000 x 10% = 800 lei
Work insurance contribution = 8,000 x 2.25% = 180 lei
Social contributions for Bogdan’s income derived from intellectual property rights
As Bogdan earns salary income, he is not liable to pay social contributions for his intellectual property rights
income.
Total social contributions due in July 2019 = 2,000 + 800 + 180 = 2,980 lei
21
Marks
9 C
Number of days of delay for the additional corporate income tax due for the 1st quarter (26 June–30 July 2019)
= 5 + 30 = 35 days
Number of days of delay for corporate income tax due for the 2nd quarter (26 September–10 October 2019) =
5 + 10 = 15 days
Interest due = 150,000 x 35 x 0·02% + 200,000 x 15 x 0·02% = 1,050 + 600 = 1,650 lei
Penalties for late payment due = 150,000 x 35 x 0·01% + 200,000 x 15 x 0·01% = 525 + 300 = 825 lei
Total interest and late payment penalties due = 1,650 + 825 = 2,475 lei
10 A
Income tax for self-employed activity = 10% x (1,800,000 – 1,300,000) x 30% = 15,000 lei
Income tax for rent = 10% x (180,000 – 40% x 180,000) = 10,800 lei
Total income tax = 15,000 + 10,800 = 25,800 lei
11 C
Corporate income tax due for the first quarter before sponsorship tax credit = 280,000 x 1% = 2,800 lei
Tax credit for sponsorship = min (1,000; 20% x 2,800) = 560 lei
Available tax credit for sponsorship to be carried forward: 1,000 – 560 = 440 lei
Corporate income tax due for the second quarter before sponsorship tax credit = 470,000 x 3% = 14,100 lei
Tax credit for sponsorship = min (440; 20% x 14,100) = min (440; 2,820) = 440 lei
Final corporate income tax due for the second quarter = 14,100 – 440 = 13,660 lei
12 D
13 B
Output VAT = (870,000 – 530,000) x 19% + (870,000 – 530,000) x 19% = 129,200 lei
Input VAT = (870,000 – 530,000) x 19% = 64,600 lei
VAT to be paid = 129,200 – 64,600 = 64,600 lei
Note: The invoice issued by Land SRL to Kiwi SA is without VAT, as Kiwi SA must apply the reverse charge
mechanism to it.
14 A
15 C
Social expenses = 2,000 x 30 + 3,000 x 13 = 60,000 + 39,000 = 99,000 lei
Maximum deductible social expenses = 5% x 1,280,000 = 64,000 lei
⇒ Maximum deductible expenses with presents = 64,000 lei
–––
2 marks each 30
–––
22
Section B Marks
1 Tomato SA
Output VAT, input VAT and VAT to be paid to/reimbursed from the State budget for July 2019
Transaction Input VAT Output VAT
(lei) (lei)
Adjusting VAT for the building and land bought in 2017 (W1) (57,000 ) 2
Rent (150,000 x 0%) 0 1
Car (400,000 x 19% x 50%) 38,000 1
Adjusting input VAT for the first investment 0 1
Adjusting input VAT for the second investment (W2) (171,000 ) 2
Supplying real estate services to a French company (280,000 x 19%) 53,200 1
Supplying consultancy services to a German company (120,000 x 0%) 0 1
–––––––– –––––––
Total (190,000 ) 53,200
–––––––– –––––––
VAT to be paid to the State budget = 53,200 – (–190,000) = 53,200 + 190,000 = 243,200 lei 1
–––
10
–––
Tutorial notes:
– Services supplied to the French company are connected with immovable property, thus the place of supply
of these services is where the immovable property is situated (i.e. Bucharest), according to the Tax Code,
art 278(4)(a).
– Services supplied to the German company are not connected with an immovable property, thus the general
rule for the place of supply of B2B services is applicable, according to the Tax Code art 278(2).
WORKINGS
W1. Adjusting VAT for the building and land bought in 2017
Input VAT on building’s acquisition in 2017 = 2,800,000 x 19% = 532,000 lei
Input VAT on land acquisition in 2017 = 3,200,000 x 19% = 608,000 lei
VAT adjustment in July 2019 = 1/20 x (532,000 + 608,000) = 57,000 lei
W2. Adjusting VAT for the first and second investment
As the first investment was abandoned due to reasons independent of Tomato SA, no VAT adjustment is required.
The second investment was abandoned as per Tomato SA’s choice, so this VAT adjustment must be made.
VAT adjustment for the second investment = 1,500,000 x 60% x 19% = 171,000 lei
2 Ionescu family
Mihaela
Mihaela earns employment income, thus she is liable to pay both social security contribution and health care
insurance contribution. ½
Monthly taxable base for social contribution for January–November 2019
= 8,000 lei ½
Monthly taxable base for social contribution for December 2019 = 8,000 lei + 450 lei = 8,450 lei ½
Social security contribution due in 2019
= (8,000 x 25% x 11) + (8,450 x 25%) = (22,000 lei + 2,113) = 24,113 lei 1
Health care insurance contribution due in 2019
= (8,000 x 10% x 11) + (8,450 x 10%) = (8,800 + 845) = 9,645 lei 1
Tudor
Tudor obtains only rent income, thus he is not liable to pay social security contribution. ½
Tudor will be liable to pay health care insurance contribution, only if his annual taxable income is higher than the
threshold of (1,900 x 12 months) = 22,800 lei. ½
Taxable income = (5,000 – (40% x 5,000)) x 12
= 3,000 x 12 = 36,000 lei ½
23
Marks
Taxable income > threshold ➔
Health care insurance contribution due for 2019 = (22,800 x 10%) = 2,280 lei 1
Bogdan
Bogdan obtains self-employment revenues, thus he will be liable to pay both social security contribution and health
care insurance contribution, but only if his annual taxable income is higher than the threshold of (1,900 x ½
5 months) (August–December) = 9,500 lei. ½
Taxable income = (24,000 x 144/365) = 9,468 lei 2
Taxable income < threshold ➔ No social contribution is due. 1
–––
10
–––
3 Salad SA
24
Marks
4 Mircea
5 Cucumber SRL
25
Marks
⇒ Cumulated taxable base < threshold ➔ for Q1 the special scheme of corporate tax for very small companies is
applicable. ½
Tax rate = 3%
Corporate income tax for very small companies = (3% x 700,000) = 21,000 lei ½
Quarter 2
Taxable base for the corporate tax for very small companies = 900,000 lei ½
Cumulated taxable base from the beginning of the year until the end of Q2
= (700,000 + 900,000) = 1,600,000 lei ½
Threshold for applying the corporate tax for very small companies = 4,600,000 lei
⇒ Cumulated taxable base < threshold ➔ for Q2 the special scheme of corporate tax for very small companies is
applicable. ½
Tax rate = 1% ~(with employees)
Corporate income tax for very small companies = (1% x 900,000) = 9,000 lei ½
Quarter 3
Taxable base for the corporate tax for very small companies = (2,900,000 + 200,000) = 3,100,000 lei 1
Tutorial note: The two years of 100,000 lei x 2 assimilated revenue adjustments which were not credited in 2007
and 2008 must be adjusted on sale.
Cumulated taxable base from the beginning of the year until the end of Q2
= (700,000 + 900,000 + 3,100,000) = 4,700,000 lei ½
Threshold for applying the corporate tax for very small companies = 4,600,000 lei
⇒ Cumulated taxable base > threshold ➔ in Q3 the company must switch to the standard corporate income tax. ½
Q3
(lei)
Total revenues 2,900,000 ½
Total expenses (1,001,825 ) ½
––––––––––
Accounting profit 1,898,175
Revaluation reserve 200,000
Elements similar to revenues 200,000 ½
Non-taxable revenues 0
Social expenses (15,000 – min (15,000; 5% x 170,000)) 6,500 1
Contributions to professional association (28,0000 – min (28,000; 4,000 x 4·6)) 9,600 1
––––––––––
Non-deductible expenses 16,100
––––––––––
Taxable profit 2,114,275 ½
––––––––––
Corporate income tax (16%) 338,284 ½
––––––––––
26
Marks
Quarter 4
In Q4 the company continues to apply the standard corporate income tax.
Q4
(lei)
Total revenues 3,710,000 ½
Total expenses (1,965,425 ) ½
––––––––––
Accounting profit 1,744,575
Revaluation reserve 200,000 ½
Elements similar to revenues 200,000
Sale of shares revenues (210,000 )
Non-taxable revenues (210,000 ) ½
Social expenses (15,000 – min (15,000; 5% x 330,000)) 0 1
Contributions to professional association (28,0000 – min (28,000; 4,000 x 4.6)) 9,600 ½
Cost of sold shares 500,000 ½
––––––––––
Non-deductible expenses 509,600
––––––––––
Taxable profit 2,244,175
––––––––––
Corporate income tax cumulated for Q3 and Q4 (16%) 359,068 ½
Corporate income tax due for Q3 (338,284 )
––––––––––
Corporate income tax due for Q4 20,784 ½
–––––––––– –––
15
–––
27
Marks
(d) The income tax due by Stefan for his incomes
(lei)
Gross revenues (900,000 + 800,000) 1,700,000 1
Deductible expenses
Interest (min (20,000; 200,000 x 2·5%)) (5,000 ) 1
Car depreciation (min (1,500 x 4; 96,000/60 x 4) (6,000 ) 1
Fuel expenses (3,600 x 4 x 50%) (7,200 ) ½
Subscription to Architect’s order (min (100,000; 5% x 1,700,000)) (85,000 ) 1
Subcontractor expenses (1,200,000 ) ½
––––––––––
Net income 396,800
Fiscal loss brought forward (40,000 ) ½
––––––––––
Final net income 356,800
––––––––––
Income tax (10%) 35,680 ½
–––––––––– –––
6
–––
15
–––
28