You are on page 1of 27

VICTORIA INSTITUTION,

KUALA LUMPUR

MINGGU 10
30/5/2022 hingga 3/6/2022

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TAHUN 2022
MINGGU 10

Kelas Mata Pelajaran Tema/Tajuk

1 Hijau Bab 2 : Pengurusan Projek


1 Merah REKA BENTUK DAN Tajuk: Pengurusan projek reka bentuk
1 Biru
TEKNOLOGI

Bab 1 : Ekonomi dan Kerajaan


5 Jingga EKONOMI 1.3.4 Perbelanjaan Kerajaan

1.3.5 Belanjawan Negara

4 Merah PERNIAGAAN Bab 1: Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan

Tajuk: - Klasifikasi Perniogaan

- Sektor Perniagaan
MINGGU 10 PENGGAL 1
1
SUBJEK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI BIL.
RPH 12
8.40-9.15
KELAS / MASA /
30/5/2022 ISNIN 1 MERAH
TARIKH BIL. MURID HADIR 9.15-9.50 24

-
TEMA
Pengurusan Projek
TAJUK
STANDARD
2.1 Pengurusan Projek Reka Bentuk
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD
2.1.5 Menganalisis perancangan projek dan jadual kerja.
PEMBELAJARAN (SP)
KONSEP / ISTILAH / NILAI / UNSUR
Mahir berkomuikasi Berdikari
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Memahami,Mengaplikasi ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS / Modul PdPR/PdPC
TMK( Teknologi Peta minda pilihan murid SUMBER / BBB Contoh soalan
Maklumat/Komunikasi) Bahan edaran
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Bahasa,Nilai murni, Patriotisme STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 4 Menganalisis jadual kerja secara sistematik

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
1. Menganalisis perancangan projek dan jadual kerja.
murid-murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. Membina 1 jadual kerja perancangan projek berdasarkan aktiviti yang diberi.
2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tugasan dalam jadual kerja dengan betul
(Saya dapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
Guru bertanya beberapa soalan berkaitan tajuk yang lalu. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia
ada. Murid menyatakan LO / SC pada hari ini. Kemudian guru mengaitkan dengan tajuk hari ini. Apakah yang anda
faham mengenai
prinsip reka bentuk?
Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q


1. Murid diberi penerangan tentang sub topik hari ini dengan memberikan contoh
menggunakan peta i-think. Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2 Kemudian, murid membuat 5 kumpulan yang terdiri daripada kumpulan murid berkemahiran
tinggi, sederhana dan rendah.
3. Dengan menggunakan teknik Rotating View, murid Membina 1 jadual kerja perancangan projek Setujukah anda
dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tugasan dalam jadual kerja dengan betul. [SC 1], [SC 2] bahawa..

(Pembelajaran Terbeza) [ 15 minit] Mengapakah anda


3. Murid mencatat di dalam kertas sebak, kemudian murid bergerak dari satu kumpulan berpendapat
ke kumpulan yang lain untuk menilai hasil kerja rakan. [10 minit] demikian?
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan kuiz berkaitan tajuk hari ini. [10 minit]
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

1.Rumusan Pdpc dibuat oleh murid. Murid menyatakan LO/SC dan nilai murni yang dipelajari Apakah yang telah
hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
0 murid tidak hadir

2 murid masih kurang menguasai


kemahiran membina jadual. Latihan
22/24 orang murid telah mencapai objektif pembelajaran tambahan akan diberi secara intensif
Tiada
untuk menguasai kemahiran terutama
kepada murid yang tidak hadir
MINGGU 10 PENGGAL 1
2
SUBJEK PERNIAGAAN BIL.
RPH 12
12.00-12.35
KELAS / MASA /
30/5/2022 ISNIN 4 MERAH
TARIKH BIL. MURID HADIR - 11
-
TEMA

TAJUK Klasifikasi Perniagaan


STANDARD
KANDUNGAN (SK) / 1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
TAJUK
STANDARD
1.1.3 Mengklasifikasikan perniagaan mengikut saiz kecil, sederhana dan besar.
PEMBELAJARAN (SP)
KONSEP / ISTILAH /
Bermaklumat NILAI / UNSUR
Kerjasama
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Menganalisis, Mengingat ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS /
Penggunaan komputer ( power point ) Contoh soalan
TMK( Teknologi SUMBER / BBB
Bahan edaran
Maklumat/Komunikasi)
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU(Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 3 Mengaplikasikan pengetahuan berkenaan saiz dan skala perniagaan dengan contoh
perniagaan dalam setiap sektor.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, 1. Menjelaskan kelebihan, kekurangan dan cabaran perniagaan bersaiz kecil, sederhana dan besar
murid-murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
1. Menerangkan sekurang-kurangnya 3 kelebihan dan 3 kekurangan perniagaan bersaiz kecil,
mereka dapat: sederhana dan besar.
(Saya dapat …) 2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 cabaran perniagaan bersaiz kecil, sederhana dan
besar.
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 5 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik dengan memberikan contoh situasi. Murid menjawab
berdasarkan pengetahuan sedia ada. Murid menyatakan LO / SC pada hari ini. Kemudian guru mengaitkan Apakah yang
dengan tajuk hari ini. anda faham
mengenai ?
Aktiviti Pembelajaran - 25 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan √ Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


1. Murid diberi penerangan tentang sub topik menggunakan paparan peta i- think dan buku
teks. Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2. Kemudian dengan menggunakan Teknik Think -Pair and Share secara berkumpulan, murid
berkemahiran tinggi dan sederhana Menerangkan 4 kelebihan , 4 kekurangan dan 4 cabaran
perniagaan bersaiz kecil, sederhana dan besar. [sc 1] [sc 2] Manakala murid berkemahiran
Setujukah anda
rendah Menerangkan 3 kelebihan , 3 kekurangan dan 3 cabaran perniagaan bersaiz kecil, bahawa..
sederhana dan besar. [sc 1] [sc 2] Mereka menulisnya di atas kertas sebak menggunakan peta
i-think yang sesuai. (Pembelajaran Terbeza) Mengapakah anda
[10 minit] berpendapat
demikian?
3. Kemudian murid berkongsi maklumat dengan rakan kelas yang lain. Sesi soal jawab berlaku.
[5 minit]
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif dan objektif.
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

1.Rumusan Pdpc dibuat oleh murid. Murid menyatakan LO/SC dan nilai murni yang dipelajari
Apakah yang telah
hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
murid tidak hadir

murid masih kurang menguasai Pengukuhan kemahiran


orang murid telah mencapai objektif pembelajaran
kemahiran ---akan ditekankan dalam
setiap PdPC
Latihan tambahan diberikan untuk
lebih menguasai tajuk
MINGGU 10 PENGGAL 1
3
SUBJEK EKONOMI BIL.
RPH 12
1..10-1.45
KELAS / MASA /
30/5/2022 ISNIN 5 JINGGA
TARIKH BIL. MURID HADIR 1.45-2.20 22
-
TEMA

TAJUK Ekonomi dan Kerajaan


STANDARD
KANDUNGAN (SK) / 1.3 Alat Dasar Ekonomi
TAJUK
STANDARD 1.3.4 Menjelaskan jenis perbelanjaan kerajaan iaitu perbelanjaan mengurus dan perbelanjaan pembangunan.
PEMBELAJARAN (SP)
KONSEP / ISTILAH /
Bermaklumat NILAI / UNSUR
Kerjasama
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Menganalisis, Mengingat ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS /
Peta Minda Pilihan Murid Contoh soalan
TMK( Teknologi SUMBER / BBB
Bahan edaran
Maklumat/Komunikasi)
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep PAPARAN PAPARAN
STRATEGI /
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 3 Mengkategorikan komponen alat dasar fiskal dan alat dasar
kewangan berdasarkan data dari laporan ekonomi.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
murid-murid akan dapat: 1. Menjelaskan jenis-jenis perbelanjaan kerajaan
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 jenis perbelanjaan mengurus
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 jenis perbelanjaan pembangunan beserta contoh
(Saya dapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik dengan menunjukkan gambar isu semasa.
Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada. Murid menyatakan LO / SC pada hari ini. Apakah yang
Kemudian guru mengaitkan dengan tajuk hari ini. anda faham
mengenai ?
Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan √ Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


1. Murid diberi penerangan tentang sub topik menggunakan paparan power point dan buku teks. Sesi soal
jawab berlaku. [10 minit]
2. Kemudian dengan menggunakan Teknik Gallery Walk, Murid berkemahiran tinggi dan sederhana
Menjelaskan sekurang-kurangnya 5 jenis perbelanjaan mengurus dan Menyatakan sekurang-kurangnya
5 jenis perbelanjaan pembangunan beserta contoh. [sc1 dan sc 2] Manakala murid berkemahiran Setujukah anda
rendah menjelaskan dan menyatakan 3 sahaja. [sc1 dan sc 2] (Pembelajaran Terbeza) [15 minit]. bahawa..
3. Murid menulisnya di atas kertas sebak menggunakan peta i-think yang sesuai. Setiap
Mengapakah anda
kumpulan bergerak dari 1 kumpulan ke kumpulan yang lain melihat hasil kerja rakan dan berpendapat
memberikan penilaian. [10 minit] demikian?
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif dan objektif [10 minit]
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

1.Rumusan Pdpc dibuat oleh murid. Murid menyatakan LO/SC dan nilai murni yang dipelajari Apakah yang telah
hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Penambahbaikan PdPc


Steps (Murid) (Guru)
murid tidak hadir

murid masih kurang menguasai Pengukuhan kemahiran


orang murid telah mencapai objektif pembelajaran
kemahiran ---akan ditekankan dalam
setiap PdPC
Latihan tambahan diberikan untuk
lebih menguasai tajuk
MINGGU 9 PENGGAL 1
4
SUBJEK PERNIAGAAN BIL.
RPH 12
8.40-9.15
KELAS / MASA /
31/5/2022 SELASA 4 MERAH
TARIKH BIL. MURID HADIR 9.15-9.50 11
-
TEMA

TAJUK 1.4 Klasifikasi Perniagaan


STANDARD
KANDUNGAN (SK) / 1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
TAJUK
STANDARD
1.1.4 Mengklasifikasikan sektor perniagaan.
PEMBELAJARAN (SP)
KONSEP / ISTILAH /
Bermaklumat NILAI / UNSUR
Kerjasama
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Menganalisis, Mengingat ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS /
Penggunaan komputer ( power point ) Contoh soalan
TMK( Teknologi SUMBER / BBB
Bahan edaran
Maklumat/Komunikasi)
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep PAPARAN PAPARAN
STRATEGI /
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 3 Mengaplikasikan pengetahuan berkenaan saiz dan skala perniagaan dengan contoh
perniagaan dalam setiap sektor.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
1. Menjelaskan 2 jenis klasifikasi perniagaan
murid-murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. menjelaskan sekurang-kurangnya 2 saiz perniagaan beserta contoh
(Saya dapat …)
2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 kelebihan dan 3 kekurangan perniagaan bersaiz kecil
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik dengan memberikan contoh pemilikan
perniagaan. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan
sedia ada. Apakah yang
anda faham
mengenai ?

Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan √ Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik menggunakan paparan peta i- think dan buku teks.
Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2. Kemudian dengan menggunakan Teknik pembelajaran koperatif murid berkemahiran tinggi
dan sederhana menjelaskan sekurang-kurangnya 3 saiz perniagaan beserta contoh dan
Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 kelebihan dan 4 kekurangan perniagaan bersaiz kecil. [sc
Setujukah anda
1] [sc 2] Manakala murid berkemahiran rendah menjelaskan sekurang-kurangnya 2 saiz bahawa..
perniagaan beserta contoh dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 kelebihan dan 3 kekurangan
perniagaan bersaiz kecil. (Pembelajaran Terbeza) [15 minit] Mengapakah anda
berpendapat
3. Kemudian murid berkongsi maklumat dengan rakan kelas yang lain. Sesi soal jawab berlaku
demikian?
[10 minit]
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif dan objektif [10 minit]
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Kemudian, guru dan murid merumuskan sub topik ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Penambahbaikan PdPc


Steps (Murid) (Guru)
murid tidak hadir

murid masih kurang menguasai Pengukuhan kemahiran


orang murid telah mencapai objektif pembelajaran
kemahiran ---akan ditekankan dalam
setiap PdPC
Latihan tambahan diberikan untuk
lebih menguasai tajuk
MINGGU 9 PENGGAL 1
5
SUBJEK EKONOMI BIL.
RPH 12
9.50-10.25
KELAS / MASA /
31/5/2022 SELASA 5 JINGGA
TARIKH BIL. MURID HADIR
22
Bab 1: Ekonomi dan Kerajaan
TEMA

1.3 Kesan Cukai Progresif, Regresif dan Berkadar Malar atas Agihan Pendapatan
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN (SK) / 1.3 Alat dasar Ekonomi
TAJUK
STANDARD 1.3.3 Menganalisis kesan cukai regresif, progresif dan berkadar malar ke atas agihan
PEMBELAJARAN (SP) pendapatan
KONSEP / ISTILAH /
Bermaklumat NILAI / UNSUR
Kerjasama
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Menganalisis, Mengingat ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS /
Penggunaan komputer ( power point ) Contoh soalan
TMK( Teknologi SUMBER / BBB
Bahan edaran
Maklumat/Komunikasi)
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU(Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 3 Mengkategorikan komponen alat dasar fiskal dan alat dasar kewangan
berdasarkan data dari laporan ekonomi.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, 1.Menganalisis kesan cukai regresif, progresif dan berkadar malar ke atas agihan
murid-murid akan dapat: pendapatan
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
1. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 kesan cukai regresif, progresif dan berkadar malar
mereka dapat: ke atas agihan pendapatan
(Saya dapat …) 2. Memberikan contoh cukai regresif, cukai progresif dan berkadar malar
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik dengan menunjukkan gambar isu semasa.
Murid menyatakan LO/SC pada hari ini. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada.
Apakah yang
anda faham
mengenai ?

Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan √ Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik menggunakan paparan power point dan buku teks.
Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2. Kemudian dengan menggunakan Teknik pembelajaran koperatif murid berkemahiran tinggi
dan sederhana Menganalisis sekurang-kurangnya 3 kesan cukai regresif, progresif dan berkadar
malar ke atas agihan pendapatan serta Memberikan contoh cukai regresif, cukai progresif dan Setujukah anda
berkadar malar. [SC 1] [SC 2] Manakala murid berkemahiran rendah menjelaskan 2 kesan bahawa..
sahaja. (Pembelajaran Terbeza) [15 minit] Mengapakah anda
3. Kemudian murid berkongsi maklumat dengan rakan kelas yang lain. Sesi soal jawab berlaku berpendapat
[10 minit] demikian?
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif dan objektif [10 minit]
5. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)(Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Kemudian, guru dan murid merumuskan sub topik ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
murid tidak hadir

murid masih kurang menguasai Pengukuhan kemahiran


orang murid telah mencapai objektif pembelajaran
kemahiran ---akan ditekankan dalam
setiap PdPC
Latihan tambahan diberikan untuk
lebih menguasai tajuk
MINGGU 9 PENGGAL 1
6
SUBJEK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI BIL.
RPH 12
10.15-10.50
KELAS / MASA /
1/6/2022 RABU 1 HIJAU
TARIKH BIL. MURID HADIR 10.50-11.25 24

-
TEMA
Bab 2: Pengurusan Projek
TAJUK
STANDARD 2.1.3 Langkah pengurusan pelaksanaan projek
KANDUNGAN (SK) / 2.1.4 Merangka perancangan projek
TAJUK
STANDARD 2.1.3 Mengenal pasti langkah pengurusan pelaksanaan projek.
PEMBELAJARAN (SP) 2.1.4 Merangka perancangan projek.
KONSEP / ISTILAH /
Mahir berkomuikasi NILAI / UNSUR
Berdikari
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Memahami,Mengaplikasi ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS / Modul PdPR/PdPC
TMK( Teknologi Peta minda pilihan murid SUMBER / BBB Contoh soalan
Maklumat/Komunikasi) Bahan edaran
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU(Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Bahasa,Nilai murni, Patriotisme STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
3 i. Merangka perancangan berdasarkan langkah pengurusan pelaksanaan projek
PBD – KSSM ii. Melengkapkan jadual kerja perancangan projek

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
murid-murid akan dapat:
1. Merangka 1 perancangan projek.
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. Membuat 1 jadual kerja bagi satu projek pembinaan.
2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tujuan penjadualan perancangan projek
(Saya dapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
Guru bertanya beberapa soalan berkaitan tajuk yang lalu. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini.
Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada. Kemudian guru mengaitkan dengan tajuk hari ini.
Apakah yang anda
faham mengenai
prinsip reka bentuk?
Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik hari ini dengan memberikan contoh menggunakan peta i-
think. Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2 Kemudian, dalam kumpulan, murid berkemahiran tinggi dan sederhana Membuat 1 jadual
kerja bagi satu projek pembinaan [SC 1] dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 tujuan penjadualan
Setujukah anda
perancangan projek [SC 2]. Manakala murid berkemahiran rendah Membuat 1 jadual kerja bagi bahawa..
satu projek pembinaan dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tujuan penjadualan perancangan projek.
(Pembelajaran Terbeza) [ 15 minit] Mengapakah anda
berpendapat
3. Kemudian wakil murid akan membuat pembentangan hasil di hadapan kelas. Sesi soal demikian?
jawab berlaku. [10 minit]
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif. [10 minit]
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Selepas itu, guru dan murid merumuskan sub topik hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
murid tidak hadir
murid masih kurang menguasai
/ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran
kemahiran Tiada
MINGGU 9 PENGGAL 1
7
SUBJEK EKONOMI BIL.
RPH 12
12.00-12.35
KELAS / MASA /
1/562022 RABU 5 JINGGA
TARIKH BIL. MURID HADIR 12.35-13.10 22

BAB 1
TEMA

TAJUK 1.3 Alat dasar Ekonomi


STANDARD
1.3 Menganalisis kesan cukai regresif, progresif dan berkadar malar ke atas agihan
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK pendapatan
STANDARD 1.3.3 Kesan Cukai Progresif, Regresif dan Berkadar Malar atas Agihan Pendapatan
PEMBELAJARAN (SP)
KONSEP / ISTILAH /
Mahir berkomuikasi NILAI / UNSUR
Kerjasama
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Menganalisis, Mengingat ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS / Modul PdPR/PdPC
TMK( Teknologi Penggunaan komputer ( power point ) SUMBER / BBB Contoh soalan
Maklumat/Komunikasi) Bahan edaran
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 3 Mengkategorikan komponen alat dasar fiskal dan alat dasar kewangan
berdasarkan data dari laporan ekonomi.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]

Pada akhir PdPc, Pada akhir pembelajaran murid dapat;


1. Menganalisis kesan cukai regresif, progresif dan berkadar malar ke atas agihan
murid-murid akan dapat:
pendapatan
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 kesan cukai regresif, progresif dan berkadar malar ke atas
(Saya dapat …)
agihan pendapatan
2. Memberikan contoh cukai regresif, cukai progresif dan berkadar malar
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 5 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
Apakah yang anda
Guru memberikan beberapa contoh cukai yang ada di Malaysia dan bertanya beberapa soalan. Murid faham mengenai
menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada. Kemudian guru mengaitkan dengan tajuk peranan kerajaan
hari ini. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini. dalam mencapai
Aktiviti Pembelajaran - 25 minit objektif makro
ekonomi negara?
FOKUS MURID Individu √ Pasangan √ Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Guru menerangkan tentang sub topik menggunakan paparan power point dan buku teks. Sesi soal
jawab berlaku. [10 minit]
2. Kemudian dengan menggunakan Teknik pembelajaran koperatif murid berkemahiran tinggi
dan sederhana Menganalisis sekurang-kurangnya 3 kesan cukai regresif, progresif dan berkadar
malar ke atas agihan pendapatan serta Memberikan contoh cukai regresif, cukai progresif dan Setujukah anda
bahawa..
berkadar malar. [SC 1] [SC 2] Manakala murid berkemahiran rendah menjelaskan 2 kesan
sahaja. (Pembelajaran Terbeza) [10 minit] Mengapakah anda
3. Kemudian murid berkongsi maklumat dengan rakan kelas yang lain. Sesi soal jawab berlaku berpendapat
demikian?
[5 minit]
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan kuiz.
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)(Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Guru dan murid merumuskan sub topik ini. Apakah yang telah
anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
murid tidak hadir

murid masih kurang menguasai


/ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran kemahiran Penambahbaikan dalam
aktiviti yang dijalankan
Latihan akan diberikan secara
intensif untuk menguasai
kemahiran tersebut
MINGGU 9 PENGGAL 1
8
SUBJEK PERNIAGAAN BIL.
12
RPH
9.15-9.50
KELAS / MASA /
2/6/2022 KHAMIS 4 MERAH
TARIKH BIL. MURID HADIR 9.50-10.25 11
-
TEMA

TAJUK 1.4 Klasifikasi Perniagaan


STANDARD
KANDUNGAN (SK) / 1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
TAJUK
STANDARD
1.1. Mengklasifikasikan sektor perniagaan.
PEMBELAJARAN (SP)
KONSEP / ISTILAH /
Bermaklumat NILAI / UNSUR
Kerjasama
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Menganalisis, Mengingat ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS /
Penggunaan komputer ( power point ) Contoh soalan
TMK( Teknologi SUMBER / BBB
Bahan edaran
Maklumat/Komunikasi)
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 3 Mengaplikasikan pengetahuan berkenaan saiz dan skala perniagaan dengan contoh
perniagaan dalam setiap sektor.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
1. Menjelaskan 2 jenis klasifikasi perniagaan
murid-murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. menjelaskan sekurang-kurangnya 2 saiz perniagaan beserta contoh
(Saya dapat …)
2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 kelebihan dan 3 kekurangan perniagaan bersaiz kecil
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik dengan memberikan contoh pemilikan
perniagaan. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan Apakah yang
sedia ada. anda faham
mengenai ?

Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan √ Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik menggunakan paparan peta i- think dan buku teks.
Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2. Kemudian dengan menggunakan Teknik pembelajaran koperatif murid berkemahiran tinggi
dan sederhana menjelaskan sekurang-kurangnya 3 saiz perniagaan beserta contoh dan
Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 kelebihan dan 4 kekurangan perniagaan bersaiz kecil. [sc
1] [sc 2] Manakala murid berkemahiran rendah menjelaskan sekurang-kurangnya 2 saiz Setujukah anda
perniagaan beserta contoh dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 kelebihan dan 3 kekurangan bahawa..
perniagaan bersaiz kecil. (Pembelajaran Terbeza) [15 minit] Mengapakah anda
3. Kemudian murid berkongsi maklumat dengan rakan kelas yang lain. Sesi soal jawab berlaku berpendapat
[10 minit] demikian?
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif dan objektif [10 minit]
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Kemudian, guru dan murid merumuskan sub topik ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
murid tidak hadir

murid masih kurang menguasai Pengukuhan kemahiran


/ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran
kemahiran ---akan ditekankan dalam
setiap PdPC
Latihan tambahan diberikan untuk
lebih menguasai tajuk
MINGGU 9 PENGGAL 1
9
SUBJEK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI BIL.
RPH 12
11.25 -
KELAS / MASA / 12.00
2/6/2022 KHAMIS 1 HIJAU
TARIKH BIL. MURID HADIR
25
Bab 2: Pengurusan Projek
TEMA

TAJUK
2.1 Pengurusan Projek Reka Bentuk
STANDARD
KANDUNGAN (SK) / 2.1.1 Definisi Pengurusan Projek Reka Bentuk
TAJUK 2.1.2 Penjanaan Idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah
STANDARD 2.1.1 Mentakrifkan pengurusan projek reka bentuk
PEMBELAJARAN (SP) 2.1.2 Menjana idea reka bentuk.
KONSEP / ISTILAH /
Mahir berkomuikasi NILAI / UNSUR
Berdikari
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Memahami,Mengaplikasi ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS / Modul PdPR/PdPC
TMK( Teknologi Penggunaan komputer ( power point ) SUMBER / BBB Contoh soalan
Maklumat/Komunikasi) Bahan edaran
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 2 Menjana idea reka bentuk yang dapat menyelesaikan masalah

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
1. Menjana idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah.
murid-murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. Menjana sekurang-kurangnya 1 idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah.
2. Menyenaraikan idea reka bentuk
(Saya dapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada.
Guru mengaitkan dengan tajuk hari ini. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini.
Apakah yang anda
faham mengenai
kepentingan reka
bentuk?

Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik hari ini dengan memberikan contoh menggunakan peta i-think.
Sesi soal jawab berlaku. [10 Minit]
2 Kemudian, dalam kumpulan, murid berkemahiran tinggi dan sederhana menjana 2 idea reka bentuk
untuk menyelesaikan masalah dan menyenaraikan idea reka bentuk. [SC 1] [SC 2] Manakala murid
Setujukah anda
berkemahiran rendah menjana 1 idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah. (Pembelajaran Terbeza) bahawa..
[15 mimit]
3. Kemudian wakil murid akan membuat pembentangan hasil di hadapan kelas. Sesi soal jawab berlaku. Mengapakah anda
[10 minit] berpendapat
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif. [10 minit] demikian?
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)(Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Selepas itu, guru dan murid merumuskan sub topik hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
1 murid tidak hadir

0 murid masih kurang menguasai


/ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran kemahiran
Tiada
Latihan akan diberikan secara
intensif untuk menguasai
kemahiran tersebut
MINGGU 9 PENGGAL 1
10
SUBJEK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI BIL.
RPH 12
12.35-13.10
KELAS / MASA /
2/6/2022 KHAMIS 1 BIRU
TARIKH BIL. MURID HADIR 28

Bab 2: Pengurusan Projek


TEMA

TAJUK 2.1 Pengurusan Projek Reka Bentuk


STANDARD 2.1.1 Definisi Pengurusan Projek Reka Bentuk
KANDUNGAN (SK) / 2.1.2 Penjanaan Idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah
TAJUK
STANDARD 2.1.1 Mentakrifkan pengurusan projek reka bentuk
PEMBELAJARAN (SP) 2.1.2 Menjana idea reka bentuk.
KONSEP / ISTILAH /
Mahir berkomuikasi NILAI / UNSUR
Berdikari
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Memahami,Mengaplikasi ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS / Modul PdPR/PdPC
TMK( Teknologi Penggunaan komputer ( power point ) SUMBER / BBB Contoh soalan
Maklumat/Komunikasi) Bahan edaran
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
PBD – KSSM 2 Menjana idea reka bentuk yang dapat menyelesaikan masalah

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
1. Menjana idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah.
murid-murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. Menjana sekurang-kurangnya 1 idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah.
2. Menyenaraikan idea reka bentuk
(Saya dapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit
5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada.
Guru mengaitkan dengan tajuk hari ini. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini. Apakah yang anda
faham mengenai
kepentingan reka
bentuk?
Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik hari ini dengan memberikan contoh menggunakan peta i-think.
Sesi soal jawab berlaku. [10 Minit]
2 Kemudian, dalam kumpulan, murid berkemahiran tinggi dan sederhana menjana 2 idea reka bentuk
untuk menyelesaikan masalah dan menyenaraikan idea reka bentuk. [SC 1] [SC 2] Manakala murid
Setujukah anda
berkemahiran rendah menjana 1 idea reka bentuk untuk menyelesaikan masalah. (Pembelajaran Terbeza) bahawa..
[15 mimit]
3. Kemudian wakil murid akan membuat pembentangan hasil di hadapan kelas. Sesi soal jawab berlaku. Mengapakah anda
[10 minit] berpendapat
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif. [10 minit] demikian?
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)(Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Selepas itu, guru dan murid merumuskan sub topik hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
murid tidak hadir

murid masih kurang menguasai


orang murid telah mencapai objektif pembelajaran kemahiran
Tiada
Latihan akan diberikan secara
intensif untuk menguasai
kemahiran tersebut
MINGGU 9 PENGGAL 1
10
SUBJEK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI BIL.
RPH 12
8.40-9.15
KELAS / MASA /
3/6/2022 JUMAAT 1 BIRU
TARIKH BIL. MURID HADIR 9.15-9.50 28
-
TEMA
Bab 2: Pengurusan Projek
TAJUK
STANDARD 2.1.3 Langkah pengurusan pelaksanaan projek
KANDUNGAN (SK) / 2.1.4 Merangka perancangan projek
TAJUK
STANDARD 2.1.3 Mengenal pasti langkah pengurusan pelaksanaan projek.
PEMBELAJARAN (SP) 2.1.4 Merangka perancangan projek.
KONSEP / ISTILAH /
Mahir berkomuikasi NILAI / UNSUR
Berdikari
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Memahami,Mengaplikasi ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS / Modul PdPR/PdPC
TMK( Teknologi Penggunaan komputer ( power point ) SUMBER / BBB Contoh soalan
Maklumat/Komunikasi) Bahan edaran
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
3 i. Merangka perancangan berdasarkan langkah pengurusan pelaksanaan projek
PBD – KSSM ii. Melengkapkan jadual kerja perancangan projek

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
murid-murid akan dapat:
1. Merangka 1 perancangan projek.
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. Membuat 1 jadual kerja bagi satu projek pembinaan.
2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tujuan penjadualan perancangan projek
(Saya dapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
Guru bertanya beberapa soalan berkaitan tajuk yang lalu. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia
ada. Kemudian guru mengaitkan dengan tajuk hari ini. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini. Apakah yang
anda faham
mengenai
prinsip reka
Aktiviti Pembelajaran - 45 minit bentuk?

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik hari ini dengan memberikan contoh menggunakan
peta i-think. Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2 Kemudian, dalam kumpulan, murid berkemahiran tinggi dan sederhana Membuat 1 jadual
kerja bagi satu projek pembinaan dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 tujuan penjadualan
perancangan projek. [SC 1] [SC 2] Manakala murid berkemahiran rendah Membuat 1 jadual kerja Setujukah anda
bagi satu projek pembinaan dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tujuan penjadualan perancangan bahawa..
projek. (Pembelajaran Terbeza) [15 minit] Mengapakah anda
3. Kemudian wakil murid akan membuat pembentangan hasil di hadapan kelas. Sesi soal berpendapat
jawab berlaku. [10 minit] demikian?
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif. [10 minit]
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Selepas itu, guru dan murid merumuskan sub topik hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps Penambahbaikan PdPc
(Murid) (Guru)
murid tidak hadir

0 murid masih kurang menguasai


orang murid telah mencapai objektif pembelajaran kemahiran
Tiada
Latihan akan diberikan secara
intensif untuk menguasai
kemahiran tersebut
MINGGU 9 PENGGAL 1
12
SUBJEK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI BIL.
RPH 12
10.15-10.50
KELAS / MASA /
3/6/2022 JUMAAT 1 MERAH
TARIKH BIL. MURID HADIR
28
-
TEMA
Bab 2: Pengurusan Projek
TAJUK
STANDARD 2.1.3 Langkah pengurusan pelaksanaan projek
KANDUNGAN (SK) / 2.1.4 Merangka perancangan projek
TAJUK
STANDARD 2.1.3 Mengenal pasti langkah pengurusan pelaksanaan projek.
PEMBELAJARAN (SP) 2.1.4 Merangka perancangan projek.
KONSEP / ISTILAH /
Mahir berkomuikasi NILAI / UNSUR
Berdikari
KEMAHIRAN PATRIOTISME

KBAT (HOTs) Memahami,Mengaplikasi ASPIRASI MURID Kemahiran berfikir


THINKING TOOLS / Modul PdPR/PdPC
TMK( Teknologi Penggunaan komputer ( power point ) SUMBER / BBB Contoh soalan
Maklumat/Komunikasi) Bahan edaran
Pendekatan koperatif ( kemahiran, konsep
STRATEGI / PAPARAN PAPARAN
PENDEKATAN PdPc dan maklumat ) GURU (Tick) √ MURID(Tick) √

EMK – KSSM Kemahiran belajar cara belajar STRATEGI


Tidak berkaitan
KPS(SEJ)

TP Tafsiran
3 i. Merangka perancangan berdasarkan langkah pengurusan pelaksanaan projek
PBD – KSSM ii. Melengkapkan jadual kerja perancangan projek

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc,
murid-murid akan dapat:
1. Merangka 1 perancangan projek.
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika
mereka dapat: 1. Membuat 1 jadual kerja bagi satu projek pembinaan.
2. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tujuan penjadualan perancangan projek
(Saya dapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi – 10 minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Guru bertanya beberapa soalan berkaitan sub topik. Murid menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada.
Guru mengaitkan dengan tajuk hari ini. Murid menyatakan LO/SC pada hari ini Apakah yang anda
faham mengenai
kepentingan reka
bentuk?
Aktiviti Pembelajaran - 45 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q


1. Guru menerangkan tentang sub topik hari ini dengan memberikan contoh menggunakan
peta i-think. Sesi soal jawab berlaku. [10 minit]
2 Kemudian, dalam kumpulan, murid berkemahiran tinggi dan sederhana Membuat 1 jadual
kerja bagi satu projek pembinaan dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 tujuan penjadualan
perancangan projek. [SC 1] [SC 2] Manakala murid berkemahiran rendah Membuat 1 jadual kerja Setujukah anda
bagi satu projek pembinaan dan Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 tujuan penjadualan perancangan bahawa..
projek. (Pembelajaran Terbeza) [15 minit]
Mengapakah anda
3. Kemudian wakil murid akan membuat pembentangan hasil di hadapan kelas. Sesi soal berpendapat
jawab berlaku. [10 minit] demikian?
4. Akhir sekali, aktiviti menjawab soalan latihan subjektif. [10 minit]
5. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) (Pentaksiran Pembelajaran)

Plenari (Rumusan PdPc) – 5 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q

Apakah yang telah


1.Selepas itu, guru dan murid merumuskan sub topik hari ini. anda pelajari?

IMPAK / REFLEKSI

Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Penambahbaikan PdPc


Steps (Murid) (Guru)
murid tidak hadir

0 murid masih kurang menguasai


orang murid telah mencapai objektif pembelajaran kemahiran
Tiada
Latihan akan diberikan secara
intensif untuk menguasai
kemahiran tersebut

You might also like