Professional Documents
Culture Documents
3 9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
23101 3
2551
23101 3
8
1
2
23101 3 3
2551 4
5
8
1
1 9
3 10 14
1
2
2 24
3 11 27
2
3 33
3 12 37
4 43
3 13 45
5 51
8
3 14 3 53
6 58
3 15 61
66
69
70
71
10
1 72
11
2 79
12
83
13
88
14
93
15
98
8
1
23101 3
23101 3
1.
2.
23101 3
1 9
3.
23101 3
4.
23101 3
5. 5
6.
7.
3
8
2
23101 3
1. 5
23101 3 9 8
4
2.
3.
1 7
4.
5.
60
6.
8
3
23101 3
8
8
4
2551
5
51
32
33
8
5
2
3 8
10 1
2
1. 1,500 0.01
. 10
. 12
. 13
. 15
2. 60 120
. 0.5
. 1.0
. 1.5
. 2
3. 0.44
220
. 100
. 300
. 500
. 700
8
6
4. 1.5 2
0.5
. 0.5
. 1
. 1.5
. 2
5-7
5. A C
9
15
25
45
6. B C
0.5
1.2
2.5
4
7. A D
13
17
33
53
8
7
8-10
120 5 5
8. 1
0.3
0.4
0.6
30
9. 1
3
4
6
9
10. 5
150
450
600
900
8
8
23101 8
1.
2.
3.
4.
5.
8
9
2 Volt V V
voltmeter
Ampere A A
Ammeter
resistance
R
1.
2.
8
10
V=
V
V=IR
R=
V
R=
I R I
I=
I= V
R
3
1 1,200 0.01
1.
1.1
. 1,200 R = 1,200
. 0.01 I = 0.01 A
1.2
1.3
R=
I = 0.01A
+ -
V=?
8
11
2.
V=IR
R = 1,200
V =
I = 0.01
3.
V=IR
= 0.01 A x 1,200
4.
V = IR
12 = 0.01 x 1,200
12
12
2 50
100
1.
1.1
. 50 V = 50 V
. 100 R = 100
1.2
1.3
R=
I=?
V = 50V
8
12
2.
V
I=
R
R = 100
V = 50
I =
3.
V
I =
R
50 V
=
100
= 0.5 A
4.
V
I =
R
50
0.5 =
100
0.5
0.5
3
0.4
2.0
1.
1.1
. 0.4
I = 0.4 A
. 2.0
V = 2.0 V
8
13
1.2
1.3
R=?
I = 0.4A
V = 2.0V
2.
V
R=
I
R =
V = = 2.0
I = = 0.4
3.
V
R=
I
2 .0 V
= A
0 .4
= 5
4.
V
R=
I
2 .0
5=
0 .4
5
5
8
14
23101 8 10
1
1
1
1
1. 1,200 220
1.
1.1
. 1,200
. 220 V=220V
. 220 I=220A
1.2
.
.
1.3
I=
V=220V
I=1,200A
I=
V=220V
8
15
2.
V
. R=
I
V
. I=
R
. V=IR
3.
V
R=
I
R =
V = = 220
I = = 220
R = 220 V
220 V
R=1
I= V
R
R = = 1,200
V = = 220
I =
220 V
I=
1,200
I = 0.18 A
V=IR
R = = 1,200
V =
I = = 220
= 220 ×1,200
V = 264,000
8
16
4.
. V = IR
264,000 = 220 ×1,200
264,000
264,000
V
I =
R
220 V
0.18 =
1,200
0.18
0.18
V
R=
I
220 V
1=
220 V
1
1
2. 11 20
1.
1.1
. 11
. 220 V=220V
. 20 I=20A
1.2
.
.
8
17
1.3
I=20A
V=?
R=?
I=20A
V=11V
2.
V
. R=
I
V
. I=
R
. V=IR
3.
V
R=
I
R =
V = = 220
I = = 20
220 V
R =
20 A
R = 11
8
18
V
I=
R
R = = 11
V = = 220
I =
220 V
I =
11
I = 20
V=IR
R = = 11
V =
I = = 20
= 20 A ×11
V = 220
4.
. V = IR
220 = 20 ×11
220
220
V
I =
R
220
20 =
10
20
20
V
R =
I
220
11 =
20
11
11
8
19
3.
0.6 3.0
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
20
3.
4.
8
21
4. 5.25
0.15
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
22
3.
4.
8
23
5. 120
2.5
1.
1.1
1.2
1.3
2.
............................................................................................
8
24
3.
4.
V
R=
I
8
25
2
V
R= V
I
Resistor : R resistor : r
Electromotive :E R+r
E
I =
R r
I = Ampere
E = volt
R = Ohm
r = Ohm
0
E
I =
R
1 220
11
1.
1.1
. 220
E = 220 V
. 11 R = 11
1.2
1.3
R=11
I=?
E = 220
8
26
2.
- r 0
E
- I =
R
3.
E
I =
R
220 V
=
11
= 20 A
4.
E
I =
R
220
20 =
11
20
20
2 1.5 2
0.5
1.
1.1
. 1.5 E = 1.5 V
. 2 R=2
0.5 I = 0.5 A
1.2
1.3
R=2
I = 0.5 A
E = 1.5V , r = ?
8
27
2.
E
I =
R r
3.
E
I =
R r
1.5
0.5 =
2 r
1 .5
2+r =
0 .5
2+r = 3
r = 1
4.
E
I =
R r
1 .5
0.5 =
2 1
1
1
E
I =
R r
E
I =
R
8
28
23101 8 11
2
1 220
0.5
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
29
3.
4.
8
30
2 10 0.5
0.5
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
31
3.
4.
8
32
3 0.5
220 15
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
33
3.
4.
8
34
3
+
Series Circuites 2
I1 I2
2
1) I R1 R2 I1 = I 2
2) (V)
(V1 V2) V = V1 + V2
V=IR IR = I1R1 + I2R2 V = IR
3 R = R1 + R2
4.
R = R1 + R2
8
35
1 3 10 15 20
15 30
1.
1.1
. 10 15 20
R1 = 10 , R2 = 15 , R3 = 20
. 15 30
V = 30 V
1.2
1.3
R = 30 V
I =?
8
36
2.
R = R1 + R2
V
I=
R
V = IR
3.
R = R1 + R2 + R3
= 10 + 15 + 20
= 45
I= V
R
30
15 I= =2A
15
10 20 2A
V = IR
10 V = 2×10 = 20 V
20 V = 2×20 = 40 V
V = IR
V = 2×45 = 90 V
4.
R = R1 + R2 + R3
45 = 10 + 15 + 20
45
45
8
37
V
I=
R
30
15 2=
15
15 = 2 A
15 = 2 A
V
10 2=
10
V = 20 V
10 = 2 A
10 = 2 A
20 2= V
20
V = 40 V
20 = 2 A
20 = 2 A
10 V = IR 20 V = 2×10
10 = 20V
10 = 20V
20 V = IR 40 V = 2×20
20 = 40V
20 = 40V
V = IR
90 = 2 × 45
90
90
8
38
23101 8 12
1 3 20 30 45
1.
1.1
1.2
1.3
8
39
2.
3.
4.
8
40
2 2 15 30
30
60
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
41
3.
4.
8
42
3. 3 5 10 15
90 V
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
43
3.
4.
8
44
Parallel circuit
3 R1 , R2 R3
I R1 , R2 R3 I1 I2 I3
R1 , R2 R3
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
1.
V = V1 = V2 = V3 2
2.
I = I1 + I2 + I3
3.
4.
8
45
A B
1.
1.1
.
. R1 = 3 , R2 = 6 , R3 = 12
1.2
A B
2.
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
3.
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
1 1 1 1 7
= + + =
R 3 6 12 12
12
R = = 1.714
7
4.
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
7 1 1 1
= + +
12 3 6 12
12
R = = 1.714
7
1.714
1.714
8
46
23101 8 13
1. 2 5 20 2
1.
1.1
1.2
1.3
8
47
2.
3.
4.
8
48
2. 3 5 15 20
2
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
49
3.
4.
8
50
3. 4 2 , 3 ,4 5
2
1.
1.1
1.2
1.3
2.
8
51
3.
4.
8
52
1.
2.
3.
5 5 , 10 20 10 8
A D
1.
1.1
5 5 10 , 20 10 8
1.2
A D
1.3
8
53
2.
B-C
A-D
3.
. B-C 10
20 , 10
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
1 1 1 1
= + +
R 10 20 10
2 1 2
=
20
20
R = = 4
5
A-D
5 4 ,8
R = R1 + R2 + R3
R = 5+ 4+8
= 17
4.
R = R1 + R2 + R3
17 = 5 + 4 + 8
A D 17
A D 17
8
54
23101 8 14
1. 4 A B 2 3
4 A 2
3 6 2 3 B
A B
1.
1.1
1.2
1.3
8
55
2.
4.
2. 6 2 3 5 5 4 2
1.
1.1
1.2
8
56
1.3
2 3
5 5
2 4
2.
3.
8
57
4.
3.
1.
1.1
1.2
1.3
8
58
2.
3.
4.
8
59
220 V 60 W 220 V
220 60 W
1
60 W 60
1
Electric Power) 1 W)
P= W W = Pt
t
P W
W J
T t
8
60
P = VI
P
V
I
Unit
=
40 W 4 10 50 W
2 20 100 W 10
5
1.
1.1
- 40 W 4 10
- 50 W 20
- 100 W 10
5
1.2
2.
. Unit
W = Pt
.
8
61
3.
. Unit
W = Pt
- 40 W 4 10
w = ?, P = 40×4, t = 10
40 4 10
= 1.6 Unit 1.6
1,000
- 50 W 2 20
w = ?, P = 50×2, t = 20
50 2 20
=2 Unit 2
1,000
- 100 W 10
w = ?, P = 100, t = 10
100 10
=1 Unit 1
1,000
1 = 1 KW-Hr
1 = 1,000 W
.
1.6+2+1 5
23.0
30 1 = 23 30 = 690
4.
40 4 10
= 1.6
1,000
50 2 20
=2
1,000
100 10
=1
1,000
4.6 5 = 23.0
30 = 23 30 = 690
690
690
8
62
23101 8 15
1. 75 4
5 10
1.
1.1
1.2
2.
8
63
3.
4.
2. 800 1
10
1.
1.1
8
64
1.2
2.
3.
4.
8
65
3. 10
220 V 2
5
1.
1.1
1.2
2.
8
66
3.
4.
8
67
2
3 8
10 1
2
1-3
1. A C
5.75
7.75
10.15
25.5
2. B C
20
0.5
0.2
0.75
8
68
3. A D
5
13.75
21
33
4. 1,500 0.01
. 10
. 12
. 13
. 15
5. 60 120
. 0.5
. 1.0
. 1.5
. 2
6. 0.44
220
. 100
. 300
. 500
. 700
7. 1.5 2
0.5
. 0.5
. 1
. 1.5
. 2
8
69
8-10
120 5 5
8. 1
0.3
0.4
0.6
30
9. 1
3
4
6
9
10. 5
150
450
600
900
8
70
2554 . 2 :
Science center.
2555
. 1 :
2556 . 3
1. :
2548
1. 1 :
________. 2555 5 3
1.
2551 :
________. 5 3
1.
2551 :
. 1
: Science center.
8
71
8
72
23101 8
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9
10 10
8
73
23101 8 10
1
1
1
1
1 1,200 220
1.
1.1
. 1,200
. 220 V=220V
1.2
.
1.3
I=
V=220V
2.
V
. I=
R
8
74
3.
V
I=
R
R = = 1,200
V = = 220
I =
220
I=
1,200
I = 0.18
4.
V
I =
R
220
0.18 =
1,200
0.18
0.18
2. 11 20
1.
1.1
. 11
. 20 I=20A
1.2
.
1.3
I=20A
V=?
8
75
2.
. V=IR
3.
V=IR
R = = 11
V =
I = = 20
= 20 ×11
V = 220
4.
. V = IR
220 = 20 ×11
220
220
3.
0.6 3.0
1.
1.1
- 0.6 I =0.6A
- 3.0 R=3.0V
1.2
8
76
1.3
R=?
I=0.6A
V=3.0V
2.
V
R=
I
R =
V = = 3.0
I = = 0.6
3.
V
R=
I
3 .0
R=
0 .6
R=5
4.
V
R=
I
3 .0
5=
0 .6
5
5
8
77
4. 5.25
0.15
1.
1.1
- 0.15 I =0.15A
- 5.25
V=5.25V
1.2
1.3
R=?
I = 0.15A
V = 5.25V
2.
V
. R=
I
R =
V = = 5.25
I = = 0.15
3.
V
R=
I
R = 5.25
0.15
R = 75
8
78
4.
V
R=
I
5.25
75 =
0.15
75
75
5. 120
2.5
?
1.
1.1
- 120
- 2.5 V=2.5V
1.2
1.3
I=? V = 2.5V
2.
V
I=
R
R = = 120
V = = 2.5
I =
8
79
3.
V
I=
R
120
I =
2 .5
I = 48 A
4.
V
I=
R
120
48 =
2 .5
48
48
8
80
23101 8 11
2
1. 220
0.5
1.
1.1
. 220 E = 220 V
0.5 I = 0.5 A
1.2
1.3
R=?
I = 0.5
A
E = 220
2.
E
I =
R
8
81
3.
E
I =
R
220
0.5 =
R
220
R =
0 .5
R = 440 V
4.
E
I =
R
220
0.5 =
440
440
440
2. 10
0.5 0.5
1.
1.1
- 10
- 0.5 0.5A
- 0.5
1.2
1.3
R = 10
I = 0.5
A
E = ? , r = 0.5
8
82
2.
E
I =
R r
3.
E
I =
R r
E
0.5 =
10 0.5
10.5 × 0.5 = E
E = 5.25
4.
E
I =
R r
5.25
0.5 =
10 0.5
5.25
5.25
3 0.5
220 15
1.
1.1
- 10
- 0.5 0.5A
- 0.5
1.2
1.3 R = 10
I = 0.5
A
E = ? , r = 0.5
8
83
2.
E
I =
R r
3.
E
I =
R r
E
0.5 =
10 0.5
10.5 × 0.5 = E
E = 5.25
4.
E
I =
R r
5.25
0.5 =
10 0.5
5.25
5.25
8
84
23101 8 12
1. 3 20 30 45
1.
1.1
. 3 20 30 45
R1 = 20 , R2 = 30 , R3 = 45
.
1.2
1.3
2.
R = R1 + R2
3.
R = R1 + R2 + R3
= 20 + 30 + 45
= 95
8
85
4.
R = R1 + R2 + R3
95 = 20 + 30 + 45
95
95
2. 2 15 30
30 60
1.
1.1
2 15 30
R1 = 15 , R2 = 30
30
60 V = 60 V
1.2
1.3
60V
8
86
2.
R = R1 + R2
V
I=
R
3.
R = R1 + R2
= 15 + 30
= 45
V
I=
R
60
30 I= =2A
30
15 2A
4.
R = R1 + R2
45 = 15 + 30
45
45
V
I=
R
30
15 2=
15
15 = 2A
15 = 2A
V
10 2=
10
V = 20 V
10 = 2 A
10 = 2 A
20 2= V
20
V = 40 V
20 = 2 A
20 = 2 A
8
87
3. 3 5 10 15
90 V
1.
1.1
3 5 10 15
R1 = 5 , R2 = 10 , R3 = 15
60 V = 90 V
1.2
1.3
I=? E = 60V
2.
R = R1 + R2
E
I=
R
3.
R = R1 + R2 + R3
= 5 + 10 + 15
= 30
I= E
R
60
I= =2A
30
8
88
4.
R = R1 + R2 + R3
30 = 5 + 10 + 15
30
30
E
I=
R
30
2=
15
= 2A
2A
8
89
23101 8 13
1. 2 5 20 2
1.
1.1
. 2 5 20
R1 = 5 , R2 = 20
1.2
1.3 R1
R2 =2
2.
1 1 1
= +
R R1 R 2
8
90
3.
1 1 1
= +
R R1 R 2
1 1 1 5
= + =
R 5 20 20
20
R = =5
4
4.
1 1 1
= +
R R1 R 2
1 1 1 5
= + =
R 5 20 20
20
R = =5
4
5
5
2. 3 5 15 20
2
1.
1.1
. 2 5 20
R1 = 5 , R2 = 20
1.2
8
91
1.3
R1
R2 =15
R3 =2
2.
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
3.
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
1 1 1 1 19
= + + =
R 5 15 20 60
60
R = = 3.15
19
4.
1 1 1 1
= + +
R R1 R 2 R3
1 1 1 1 19
= + + =
R 5 15 20 60
60
R = = 3.15
19
3.15
3.15
8
92
3. 4 2 3 4 5
2
1.
1.1
. 4 2 3 4 5
R1 = 2 , R2 = 3 , R3 = 4 , R4 = 5
1.2
1.3
R1 = 2
R2 =3
R3 =4
=2
R3 =6
=2
2.
1 1 1 1 1
= + + +
R R1 R 2 R3 R4
3.
1 1 1 1 1
= + + +
R R1 R 2 R3 R4
1 1 1 1 1 15
= + + + =
R 2 3 4 6 12
12
R = = 0.8
15
8
93
4.
1 1 1 1 1
= + + +
R R1 R 2 R3 R4
1 1 1 1 1 15
= + + + =
R 2 3 4 6 12
12
R = = 0.8
15
0.8
0.8
8
94
23101 8 14
1. 4 A B 2
3 4 A
2 3 6 2
3 B A B
1.
1.1
4 A-B
2 3
4 A
2 3
6 2 3 B
1.2
A B
1.3
R2
R1 =4 R4
A B
R3
8
95
2.
R2 + R3
A-B
3.
R2 + R3
2 3
1 1 1
= +
R R 2 R3
1 1 1
= +
R 2 3
3 2
=
6
6
R = = 1.2
5
A-B
4 1.2 6
R = R1 + R2 + R3
R = 4 + 1.2 + 6
= 11.2
4.
R = R1 + R2 + R3
11.2 = 4 + 1.2 + 6
A B 11.2
A B 11.2
8
96
2. 6 2 3 5 5 4 2
1.
1.1
6 2 3 5 5 4 2
5
5
1.2
A B
1.3
2 3
5 5
2 4
3.
5 5
1 1 1
= +
R R1 R2
1 1 1
= +
R 5 5
2
=
5
5
R = = 2.5
2
A-B
2 3 2.5 4 2
R = R1 + R2 + R3 + R2 + R3
R = 2 + 3 + 2.5 + 4 + 2
= 13.5
8
97
4.
R = R1 + R2 + R3
11.2 = 4 + 1.2 + 6
A B 11.2
A B 11.2
3.
R1
R4 = R3 = R2 =
1.
1.1
5 5 5 5
1.2
A B
1.3
2.
R1 + R3
R2 + R4
A-B
8
98
3.
R1 + R3
5 5
1 1 1
= +
R R1 R3
1 1 1
= +
R 5 5
2
=
5
5
R = = 2.5
2
R2 + R4
5 5
1 1 1
= +
R R2 R4
1 1 1
= +
R 5 5
2
=
5
5
R = = 2.5
2
A-B
2.5 2.5
R = R1 + R2
R = 2.5 + 2.5
= 5
4.
A-B
5
A B 5
A B 5
8
99
23101 8 15
1 75 4
5 10
1.
1.1
- 75 W 4 4
- 5
- 10
1.2
-
-
-
2.
. Unit
W = Pt
3.
Unit
W = Pt
- 75 W 4 4
W= P=75×4 , t=4
75 4 4
= 1.2 12 Unit
1,000
. 1
1.2 × 10 = 12
30 1 = 12 30 = 360
8
100
4.
75 4 4
= 1.2 12 Unit
1,000
1.2 10 = 12.0
30 = 12 30 = 360
1.2
1.2
360
1.2
1.2
360
2 800 1
10
1.
1.1
- 800
- 1
- 10
1.2
-
-
2.
. Unit
W = Pt
8
101
3.
Unit
W = Pt
- 800 1
W = ? , P = 800 t=1
800 1
= 0.8 0.8 Unit
1,000
.
0.8 × 10
= 8
4.
800
800 1
1 = 0.8 0.8 Unit
1,000
0.8 10 = 8.0
0.8 0.8 Unit
8
0.8 0.8 Unit
8
3. 10
220 V 2
5
1.
1.1
- 10
- 220 V
- 2
- 5
1.2
-
-
-
8
102
2.
. P = VI
Unit
W = Pt
3.
. P = VI
P= V = 220 V , I = 10 A
2,200
220 × 10 = 2,200 = 2.2
1,000
Unit
W = Pt
W = ? , P = 2.2 t=2
W = 2.2 × 2
= 4.4 4.4 Unit
4.4 × 5 = 22.00
30 1 = 22 30 = 660
4.
P = VI
2,200
2.2 = 220 × 10 = 2,200
1,000
W = Pt
4.4 = 2.2 × 2
4.4 5 = 22.0
30 = 22 30 = 360
4.4 4.4 Unit
660
2.2
4.4
660
8
103
1
1 1 3
2 1 1
3 1 3
4 1 3
2
1 3
1 2
2 1
0
2 1
0
3 2 1
2 0
1
0
1
0
4 1
0
0
1
0
10
8
8
8
8
8