You are on page 1of 10

Proiect didactic

Profesor: Budianu Mihai


Unitatea de învățământ: Colegiul Ortodox Mitropolitul „Nicolae Colan”, Cluj-Napoca
Clasa: a XI–a C
Perioada: 30.05.2022
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie – Cultul ortodox
Unitatea de învățare: Creștinismul și provocările lumii contemporane
Subiectul lecției: Minuni și false minuni
Tipul lecției: mixtă
Timp: 50 de minute.

Competență generală:
C.G.1. Utilizarea conceptelor specifice doctrinei creștin ortodoxe, în conexiune cu diferitele manifestări ale credinței;
C.G.2. Formarea unui spirit critic în domeniul teologiei ce sunt în acord cu valorile religioase și virtuțile creștine.
C.G.3. Raportarea experiențelor din viața de zi cu zi la principiile credinței religioase creștine, cu respectarea identității și diversității religioase

Competențe specifice:
1.1. Expunerea adevărului de credință a Bisericii creștin ortodoxe în lumina gândirii tradiției patristice, a teologiei scolastice în conformitate
cu textele biblice;
2.1. Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate;
3.1. Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a grupurilor de apartenență, a comunității;
1
Competențe derivate/Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
1 - să definească și să înțeleagă semnificația cuvântului „minune”, după omonimia lui, și sesnsul pe care acesta il are în religie și teologia
creștină
2 – să identifice erorile doctrinare ale credinței în falsele minuni și să cunoască adevărata invățătura din spatele minunile adevărate
3 – să discearnă cu mare prudență între minuni și alte fenomene inexplicabile din natura

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, euristica, exercițiul, expunerea, povestirea, explicația.
2. Mijloace de învățământ: schițarea unui tabel, filmuleț.
3. Forme de organizare a activităților:, frontală, dezbatere liberă asupra subiectului prezentat, comentarea filmulețului.

Resurse
1. Programa școlară pentru disciplina Religie – Cultul ortodox, probata prin Om 5230, 01.09.2008, pentru clasa a-XI-a.
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a-XI-a;
3. Resurse bibliografice de teologie dogmatica creștină și filosofie a religiei
4. Platforma youtube.com (pentru filmuleț)

2
Bibliografie:
1. Biblia, sau Sfânta Scriptură, EDIMBOR, București, 2015,
2. Dorin Opriș, Monica Opriș, Metodica predării religiei, Iași, 2005,
3. www.youtube.com

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme Evaluare
crt. lecției .op (min.) de
organiza
re
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salut elevii cu „Hristos a înviat!”. Elevii răspund la salut, rostesc


1. Momentul 2' rugăciunea, se pregătesc pentru
Se rostește rugăciunea „Tatăl nostru” cu elevii.
organizatori lecție, comunică absenții. Exercițiul Activitat Obs.
c Fac prezența elevilor la clasă și realizez de e comporta
rugăciune frontală -mentului
managementul clasei pentru începerea activității
elevilor
didactice care urmează să se desfășoare.

Dau citire următorului citat: „se vor ridica christoși și


2. Pregătirea 1 5' Obs.
profeți falși, și vor face semne și minuni” (Matei, 24,
elevilor Elevii ascultă și răspund comporta
pentru 24) întrebărilor: Conversația -mentului
receptarea Activitat elevilor
noilor -Hristos ne avertizează cu privire e
cunoștințe Adresez întrebări cu privire la textul citit: frontală

3
- La ce face referire textul citit? la cei ce săvărșesc minuni false
Evaluare
 Ce înțelegeți prin termenul de minune? -Minunea este ceva inexplicabil,
orală
 Există minuni sau nu? ieșit din comun frontală

 Cum deosebim între minunile adevărate și - Noi credem că există minuni

cele false?
Anunt noua lectie: „Elevi, lecția noastră de astăzi se
Anunțarea Elevii notează în caiete titlul Activitat Obs.
numește:”
3. titlului și a 1' lecției. Conversația e comporta
competențel Notez titlul lecției pe tablă: ” Minuni și false minuni” individua -mentului
or lecției lă elevilor
și precizez competențele urmărite.

Elevii urrmăresc explicațiile și


Dirijarea Expunerea se va face pe tabla de la casă, iar metoda informațiile prezentate.
4. învățării 20' Elevii notează în caiete ideile
prin care conținutul va fi comunicat este unul euristic
1 importante indicate.
și în același timp desfășurarea conținutului va fi una
Metode Sfânta
sitematică. Se va începe cu o definiție generală a
euristice de Scriptură
minunii (miracolului) expunere Activitat Obs.
e comporta
frontală -mentului
Un tabel va fi schițat pe tablă înpărțit pe două elevilor
coloane, una dintre coloanele tabelului va fi destinată
expunerii învățăturii doctrinare ce sta la baza
minunilor adevărate, iar cealaltă va fi destinată
expunerii doctrinare ce sta la baza minunilor false.

4
1
La fiecare coloană vor fi trecute 3 puncte ce trebuie
Sistemeatizar Noțiuni
să pună în evidență diferențele fundamentale între ea ideilor în generale
expunere de filosofie
învățătura despre minunile adevărate și cele false,
a religiei
cele 3 puncte ce trebuie atinse sunt Principiile
(Minunilor), În ce fel acționează puterea
supranaturală, Scopul (Minunilor). Activitat
e
individua
3 Prin întrebări euristice și metode socratice de lă
identifica Principiul fundamental al minunilor
adăvărate, acest Principiu al acestor efecte supra
naturale fiind Dumnezeu însuși și tot ce pe bază de
deducție speculativă petem înțelege despre Puterea Explicația
sa, cum se manifestă în raport cu natura creată a
lucrurilor, apoi la al doilea obiectiv, va fi expus
modul în care această putere supranaturală a lui
Dumnezeu se manifestă în lume și rolul activ pe care
omul îl joacă în această manifestare.
3 Și la al 3 lea obiectiv va fi precizat care este scopul
minunilor adevărate.

Asemenea se va proceda și pe cealaltă coloană unde

5
se va observa doctrina opusă și în antiteză cu cea
dintâi, la Principii se vor expune în fapt credința
cqvasi religioasă în magie, și intenția puterilor
mincionoase ale demonilor, apoi la al doilea obectiv,
care sunt practile și metodele de a înșela conștiința
cu privire la ceea ce aceste „minuni”, ceea ce
reprezintă cu adevărat acestea, sse încheie prin al 3
lea punct, unde va fi precizat scopul acestor „minuni
mincinoase”

Va urma o scurtă analiză teoretică asupra a ceea ce


constituie temeiul acestor fenomene inexplicabile și
discuții asupra modului în care un creștin trebuie să
2
se ferească de superstiție, de înțelăciunile altor
credințe religioase sau comunități religioase ce își
câștigă adepții prin aceste ”minuni”.

2
Proiectez filmulețul de pe Youtube: Elevii urmăresc filmulețul de pe

6
https://www.youtube.com/watch?v=4_8lT1dJV1k Youtube. Activitat
5. Fixarea și e
sistematizar După încheierea filmulețului, se va discuta pe baza Conversația frontală
ea lui:
cunoștințelo
r Elevii răspund la întrebările puse
5' - Pentru că există posibilitatea să Problemati-
3 - De ce este deci atât de important să înțelegem să fim înșelați sau chiar să ne zarea
fim prudenți în credința noastră, atunci când vedem pierdem credința adevărată, sau
un fenomen al naturii inexplicabil. să nu credem că sunt și minuni Evaluare
adevărate. orală,
frontală
și
individua

6. Asocierea, 5
generalizare Elevii își exprimă liber
Identificarea tuturor punctelor din tabelul schițat
a și observațiile personale. Conversație Activitat Evaluare
aplicarea 2 relativ la filmuțul în care sunt expuse posibilele e orală,
frontală frontală
schamatorii din spatele așa numitor minuni, ce
include modul în care se presupune că o putere
supranaturală este prezentă dar și intenția sau scopul

7
acestor oameni ce operează prin trucuri.

Mai trebuie pusă întrebarea: Prin oamenii care au un


spirit impur pot fi săvârșite minuni în numele lui
Hristos (Dumnezeu) sau nu?
Evaluarea Elevii ascultă rezumatul lecției Obs.
7. însușirii O scurtă recapitulare a lecției Activitat comporta
cunoștințelo 5' Și pun întrebări în mod deschis Conversația e -mentului
r de către O scurtă sesiune de întrebări pe marginea subiectului . frontală elevilor
elevi și
aprecierea
activității
lor
Încheierea Se spune rugăciunea cu elevii, salut și ies din sala de Elevii spun rugăciunea și Exercițiul de Activitat Obs.
9. activității 2' clasă. răspund la salut. rugăciune e comp.
frontală elevilor

8
SCHIȚA LECȚIEI

Minuni și false minuni

Definiție: Minunea = efectul unei puteri supranaturale.

Minuni adevărate Minuni false


Principiile: Principiile:

Puterea lui Dumnezeu (Dumnezeu, Adevărul) O putere necunoscută (nici bună nici rea)
- superioară naturii - superioară (nu știm din ce motiv)
- de sine stătăoare (necondiționată, infinită) - identică dorinței omului (ce poate fi bună
- nu este o calitate a omului. sau rea)
-putere demonică (nefirească și antirațională)

Cum acționează această putere supranaturală: Cum acționează puterea supranaturală

- se manifestă prin sine - conționată de om (sub comanda lui)


prin rugăciune și credința în Dumnezeu omul - semne, descântece sau schamatorii (iluzii)
sonsimte și lucreează liber cu puterea lui - ignoră legile naturii (nu se știe dacă
Dumnezeu fenomenul ineexplicabil poate fi explicabil
- nu ignoră legile naturii (căzute) prin alte cauze naturale)

Scopul: Scopul:

Manifestarea lui Dumnezeu, prin care El se - Înselătoria


face cunoscut - Satisfacerea dorintei( celui ce vrăjește) sau a
Întărește cuvântul celui care îl veștește pe celui „vrăjit”, căștigul de bani
Dumnezeu - Necunoașterea lui Dumnezeu și a adevăratei
Face cunoscută starea adevărată a naturii Sale voințe
(spiritualizată)

Observație: Prin amenii cu un spirit impur se pot săvîrși minuni dacă sunt făcute în numele lui
Dumnezeu însă prin cei ce nu le săvărșesc în numele lui Dumnezeu, minunile nu sunt
adevărate.

9
10

You might also like