You are on page 1of 5

Proiect didactic

Data: 05.06.2022
Clasa: clasa a IV-a
Școala: Școala Gimnaziala „Dacia”
Disciplina: muzică și mișcare
Propunător: Curticăpean Melania
Subiectul lecției: Interpretarea: procedee armonico-polifonice: cântarea pe grupe
alternative
Tipul lecției: consolidare
Competențe generale:
2. Interpretarea de cântece pentru copii cu mijloace specifice vârstei
Competențe specifice:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoțită de elemente de
mișcare cu diferențieri expresive
Obiective operaționale:
O1: să cânte la unison melodia „Hora”, conform indicațiilor învățătoarei
O2: să identifice şi să diferenţieze fragmentele melodice cântate la unison
O3: să intoneze cântecul „Hora” îmbinând intonarea în gând cu cea a cântării
individuale şi în grup
O4: să improvizeze oral (şi în scris) scurte fragmente ritmico-melodice după
modelul propus de cadrul didactic
Strategii didactice:
- Metode și procedee: demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, observația
- Mijloace didactice: cd-player, cântecul „Hora”, orga electronică,
caiete,creioane
Desfășurarea activității
Etapele lecției Activitatea Activitatea elevului Metode Mijloace Evaluarea
profesorului didactice didacticee
1.Moment Asigură
organizatoric condițiile
necesare unei
bune desfășurări
ale lecției.
2.Captarea Propune -intonează pe - demonstraţia orgă Individuală și
atenției intonarea sunetele indicate de auditivă electronică colectivă
exerciţiilor de profesor - exerciţii
cultură vocală.   pentru
cultivarea vocii
şi pentru
dezvoltarea
auzului
muzical
3.Reactualizarea Propune -intonează cântecul -demonstraţia orgă individuală
cunoștințelor intonarea   auditivă, electronică  
cântecului directă manual  
„Hora” - exerciţiul de caiet de  
  -deschid caietele; intonare muzică  
Propune analiza -analizează duratele    
cântecului notelor din cântec,   colectivă
(Elemente de formulele ritmice,
construcţie a - observaţia
pauzele, indică -exerciţiul de
melodiei: măsura
repetiţii) citire ritmică
-elevii raspund...
  -elevii raspund...  
Ce durate  
întâlnim?  
Ce este bara de  
măsură?  
Câte tipuri -conversaţia
există?
Ce reprezintă
bara de repetiţie?
4.Dirijarea Propune → „Rândunica” -exerciţii de cd-player individuală
ativității audierea → femeie audiere cd audio  
cântecului      
„Rândunica”.      
Scrie sarcinile:   -conversaţia  
- care este titlul -exerciţii de  
cântecului? audiere  
-ce voce este? -observaţia  
(barbaţi,femei  
copii)  
- se cântă la fel metoda caiet de
peste tot?   euristică muzică colectivă
-câte voci se →cântare pe grupe
aud?  
Anunță tema: -exerciţii de
cântarea pe citire ritmică
grupe -descifrează ritmic
cu text 
cântecul
Propune cântecul -intonează cu  - exerciții de
„Hora” solgegiere
denumirea notelor
pentru citire  
ritimică  
Propune pentru -exerciţii de
citire ritimico intonare
melodică - Intonează cântecul ritmico-
cântecul „Hora” cu text și melodie melodică

Propune - exerciții
interpretarea amonico-
cântecului -cântă pe grupe polifonice
„Hora”, cu text
și melodie

Propune
cântarea
cântecului pe
grupe: fete și
băieți
5.Consolidarea Propune - cântă o măsură cu   - exerciții de caiet de colectivăa
cunoștințelor cântarea cu text și melodie, o audiere și muzică
cântecului , prin măsură în gând intonare
îmbinarea -cântă pe grupe ritmico-
cântării cu voce melodică
tare și în gând vocală și
interioară
Repetă
schimbând - exerciții
sarcinile amonico-
grupelor polifonice
6.Încheierea Precieri și
activității observații

You might also like