You are on page 1of 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 04.11.2022
Prof. înv. Preșcolar: Stan Loredana-Elena
Unitatea de învăţămant: Grădiniţa Piticot, sector 4, Bucuresti
Nivel de vârstă/Grupa: Nivel II, Grupa mare
Tema anuală de studiu: „Cine sunt, suntem?”
Tema proiectului: „Universul meu”
Tema săptămânii: “Eu și familia mea”
Domeniul experiențial: DOS + Domeniul Știință
Disciplina – Activitate practică(tăiere+lipire)+ Activitate matematică
Tema activității - „Așează obiectele în șir crescător și descrescător după lățime” exercițiu cu
material individual
Mijloc de realizare - activitate integrată
Tipul activității : formare de priceperi și deprinderi
Scopul:
Formarea deprinderii de a ordona corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei
mulţimi după criteriul lățime.
Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum şi observarea diferitelor însuşiri şi
transformări ale acestora
Obiective:
DŞ : - să ordoneze corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după
criteriul lăţime ;
- să verbalizeze acţiunile efectuate, folosind un limbaj matematic adecvat ( de la cel mai
ingust la cel mai lat”(si invers)
- să mânuiască cât mai corect şi operativ materialul individual;
- să rezolve corect sarcina fişei matematice;
DOS : - să mânuiască foarfeca pentru a realiza sarcina propusă
- să observe cu atenţie transformările care au loc
- să utilizeze corect materialele puse la dispozitie
- să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
- să respecte indicaţiile educatoarei.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea
MATERIAL DIDACTIC: foarfecă, hârtie colorată, lipici, farfurioare cu material individual:
covorașe de diferite lăţimi, creioane colorate, sclipici
BIBLIOGRAFIE:
- ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008
-,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008
3. Mihaela Neagu, Georgeta Beraru – „Activităţile matematice în grădiniţă, 1995, Editura ASS
Forme de organizare : frontal, individual, in grup
Forme de evaluare: continuă
Durata: 35 de minute
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
EVENIMENTE
DIDACTICE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
Resurse Resurse
procedurale materiale
Moment Asigur condiţiile optime pentru Observarea
organizatoric buna desfăşurare a activităţii: - comporta-
aranjarea mobilierului; mentului
pregătirea materialului didactic; copiilor.
Intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă
Captarea Captarea atenţiei o realizez prin Conversaţia hârtie Observarea
atentiei intuirea materialul didactic de pe colorată, comporta-
masuţă: hârtie colorată, lipici, lipici, mentului
foarfecă, sclipici. foarfecă, copiilor.
sclipici.

Anuntarea Dragi copii, la activitatea de Conversaţia Observarea


temei si a astăzi vom realiza covorașe de Explicaţia comporta-
obiectivelor diferite lăţimi pe care le vom mentului
decora iar apoi le vom aşeza în copiilor.
şir crescător şi descrescător după
crieteriul lățime.

Prezentarea Recitând următoarele versuri: Observarea


continutului si “ Câte unul, câte doi comporta-
dirijarea Vom lucra frumos şi noi!” Explicaţia hârtie mentului
invatarii se trece la realizarea temei: Exercițiul colorată, copiilor.
„Covorașul” - tăiere pe contur şi Demonstrația lipici,
lipire foarfecă,
Le demosntrez și le explic sclipici.
realizarea: luăm foarfeca într-o
mână şi tăiem covorașul pe
contur, având grijă să-l decupăm
frumos. Apoi punem lipici pe
foaia de hârtie, lipim şi apoi
decorăm covorașele cu modele
din culorile voastre preferate.
Intuirea materialului: -Ce aţi
primit pe măsuţe?
Urmează să facem câteva
exerciţii de încălzire a mâinilor:
„Măna lebădă o fac ,
Care dă mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc,
Mâinile nu stau deloc
Şi se pregătesc de joc.
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca la o floare.
Ploaia cade neîncetat
Vârful degetelor bat
Şi apoi le răsfirăm
Şi la un pian cântăm".
Urez copiilor Spor la lucru!
In timp ce copiii lucreaza,dau
indicatii,îi ajut daca este cazul;
Pentru desfasurarea activitatii in
mod cat mai placut copiii vor
lucra
pe fond musical.
Acum că ne-am confecţionat
covorașele haideţi să le şi
grupăm
- Oare toate covorașele sunt la
fel?
- Haideţi să le grupăm după
lăţime. Observăm toate
covorașele + altele create de
mine. Astăzi la activitatea de
matematică, vom aşeza aceste
covorașe în ordine crescătoare şi
descrescătoare.
- Aşezaţi materialele din
farfurioară pe măsuţă. Observaţi
covorașele, toate sunt la fel ?
- Căutaţi covorașul cel mai lat
luaţi-l în mână şi ridicaţi-l.
- Căutaţi covorașul cel mai
îngust, luaţi-l în mână şi ridicaţi-
l.
- Pe măsuţe pe lângă covorașul
cel mai lat şi cel mai îngust, mai
sunt încă două covorașe, care nu
sunt nici cele mai late, dar nici
cele mai înguste. Am să cer
copiilor să ia prosopul care este
cel mai puţin lat, adică prosopul
îngust şi să-l aşeze pe masă în
partea stângă.
Aşez şi eu covorul îngust pe
masa educatoarei. Cer copiilor să
caute covorul puţin mai lat
decât cel aşezat pe masă în
partea stângă şi să-l aşeze lângă
covorul îngust. Se va proceda la
fel şi cu următoarele covorașe și
le precizez că aceasta este
ordonarea în șir crescător după
criteriul lățime.

Obținerea Voi întreba 2-3 copii pentru a-şi Evaluez


performanței și fixa acest termen. Conversația Covorașe capacitatea
asigurarea Aşezăm covorașele în Exerciţiul confectionate copiilor de a se
feedback-ului farfurioară şi le cer să le aşeze Explicaţia din hârtie de exprima corect,
din nou în ordine crescătoare. diferite clar si expresiv
Aceste exerciţiu se va desfăşura lățimi, folosind un
sub formă de competiţie între limbaj
mine şi ei, între copiii de la matematic
diferite măsuţe. Oare cum mai adecvat ( de la
putem aşeza în altă ordine cel mai ingust
prosopelele ? la cel mai lat”
- Cu ce covor începem, dacă
dorim să le aşezăm în ordine
descrescătoare? Evaluare:
- Luaţi covorul cel mai lat şi frontală,
aşezaţi-l în partea stângă pe individuală,
măsuţă. Cer copiilor să caute orală
covorul puţin mai îngust decât
cel aşezat şi să-l aşeze la locul
lui pe măsuţă. La fel se va
proceda şi cu celelalte două.
- În ce ordine sunt aşezate
acum ?
Voi întreba 2-3 copii pentru a-
şi fixa acest termen. Aşezăm
covorașele în farfurioare şi le cer
să aşeze din nou în ordine
descrescătoare. Şi acest exerciţiu
se va desfăşura sub formă de
concurs.

Evaluarea După realizarea acestei Conversaţia Aprecieri


activitatii activități, com face turul galeriei verbale
pentru evaluarea lucrărilor.

Incheierea Fac aprecieri generale pentru Conversaţia Aprecieri


activitatii modul de comportare și de verbale
participare a copiilor la activitate
si le ofer recompense.

You might also like