You are on page 1of 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:06.10.2022
Prof. înv. Preșcolar: Stan Loredana-Elena
Unitatea de învăţămant: Grădiniţa Piticot, sector 4, Bucuresti
Nivel de vârstă/Grupa: Nivel II, Grupa mare
Tema anuală de studiu: „Cand, cum si de ce se întamplă?”
Tema proiectului: „Povestea toamnei”
Tema săptămânii: “Vitamine, de la cine? (fructe și legume)”
Domeniul experiențial: Domeniul Știință
Disciplina – Activitate matematică
Tema activității - „Să formăm mulțimi!”
Mijloc de realizare - joc didactic
Tipul activității : Consolidare și reactualizare de cunostinţe
Scopul: Reactualizarea cunoștințelor dobândite anterior
Obiective
-să identifice și să descrie figurile geometrice de pe tabla magnetică
-să identifice mulțimile după criteriile formă și mărime
- să respecte regulile jocului
- să dea dovadă de atenție prin implicare și spirit de observație.
Strategii didactice
1. Metode: conversația, explicația, observația
2. Mijloace didactice: figuri geometrice magnetice, tabla magnetică, fișe de lucru, creioane
colorate, creioane de scris.
Forme de organizare : frontal, individual, în grup
Forme de evaluare: observarea sistematică și aprecierile verbale.
Durata: 35 de minute
Bibliografie
„Borţeanu, S., Brănişteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E.,
Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C. , Răileanu, D. ,2008, „Curriculum
pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani)” , Editura Didactica Publishing House

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

CONŢINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


EVENIMENTE ŞTIINŢIFIC
DIDACTICE Resurse Resurse
procedurale materiale
Moment Asigur condiţiile optime Conversaţia
organizatoric pentru buna desfăşurare a
activităţii și pregătesc
materialul didactic;
Captarea Le propun copiilor șă Conversaţia Observarea
atentiei împărțim scăunelele în comporta-
mod egal în fața tablei mentului copiilor.
magnetice ca să formăm
două echipe. Astfel le dau
de înțeles că vom face un
joc, lucru care le stârnește
curiozitatea.
Anuntarea Dragii mei, astăzi la Conversaţia Buline Observarea
temei si a activitatea ce urmează a fi zâmbitoare comporta-
obiectivelor desfășurată ne vom juca -frontal mentului copiilor.
în echipe, un joc Aprecierea
matematic iar câștigătorii răspunsurilor
vor primii buline
zâmbitoare.
Ii întreba pe copii ce este
o mulțime și cum formăm
o mulțime. Astfel încerc
să îmi dau seama cine nu Exercițiul
a înțeles încă ceea ce am
facut anterior.

Prezentarea Numesc două echipe (îi Conversația Tabla Observarea


continutului si las pe ei să își aleagă magnetică comporta-
dirijarea numele echipei) și îi pun Explicaţia mentului copiilor.
invatarii Figuri Aprecierea
tot pe ei să își aleagă un
geometrice răspunsurilor
șef de echipă. -frontal magnetice
-în echipă
Le prezint pe tabla
magnetică figuri
geometrice și numesc
copii care să le aranjeze și
să încercuiască mulțimea
după criteriul (spus de
mine) formă și mărime
(de ex.: mulțimea
pătratelor mici sau
mulțimea cercurilor mari)
și totodată trebuie să
descrie formele
geometrice din mulțime
(numarul lor, dacă are
laturi sau nu, asemănarea
cu un obiect, etc.) Fiecare
copil care răspunde corect
aduce echipei o bulină.
La sfarsitul jocului șeful
de echipă numară
bulinele primite.

Obtinerea Ii rog pe copii să se așeze conversația Fișe de Observarea


performantelor la măsuțe în aceleași exercițiul lucru comportamnetului
echipe. Dau fiecarei copiilor
echipe o fișă cu mulțimi ii
le acord 5 minute să le
rezolve. Primesc cu toții -frontal
buline pentru toate
răspunsurile corecte. La
final adun bulinele
acumulate la cele două
jocuri și numesc echipa
câștigătoare.
Evaluarea Îi pun pe copii să Conversaţia Aprecieri verbale
activitatii analizeze desfășurarea
activității de astăzi și să
aprecieze corect felul în
care ei s-au descurcat și
dacă echipa câștigătoare
merită cu adevărat locul I.

Incheierea Fac aprecieri Conversaţia


activitatii individuale, dar și globale Aprecieri verbale
asupra desfășurării
activității deoarece pentru
mine toți sunt învingători.

You might also like