You are on page 1of 4

JU OŠ ,, RADOMIR MITROVIĆ,, BERANE

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNE JEDINICE IZ ENGLESKOG


JEZIKA

Jasmina Kočan, prof.


PRIPREMA ZA ČAS
Predmet: Engleski jezik

Čas broj: 15. Odjeljenje: II/1,2,3

Datum: 26.10.2022.

Nastavna tema: Halloween

Nastavna jedinica: Lesson 1

Tip časa: Obrada

Obrazovno vaspitni ishodi: Na kraju učenja učenici će biti sposobni da


uočavaju, imenuju i upotrebljavaju pojam, razumiju i pravilno ga koriste
prilikom govora .

Pojmovi-sadržaj: Kratka pjesma

Ishodi učenja:- Tokom učenja učenik će biti u stanju da uoči da se njegova/


njena kultura/tradicija razlikuje od kulture/ tradicije vršnjaka iz drugih zemalja.

Materijalni-saznajni zadaci: upoznavanje učenika sa pojmovima vezanim za


Noć vještica

Formalni-razvojni zadaci: Razvijati logičko mišljenje i zaključivanje.

Metode i tehnike rada: Kombinovani razgovor, postavljanje pitanja-davanje


odgovarajućih odgovora, pjevanje, crtanje

Oblici rada: frontalni, individualni

Nastavna sredstva: Udžbenik, radni listovi, sveska

Korelacija sa drugim predmetima: Likovna kultura, Muzička kultura

Izgled table: Zalepljene slike bundeve, vještice, crne mačke, duha i slijepog
miša.
Tok časa

Uvodni dio časa (5 min.):

Aktivnosti: Učenike, nakon pozdrava uz pjesmicu “ Hello“, zamolim da u

učionici pokažu predmete, koji su narandžaste, crne i bijele boje.

Učenike informišem da ćemo na današnjem času pričati o Halloween-u,

uz objašnjenje kako i kada se proslavlja.

-Cilj ove aktivnosti je da se učenici motivišu i zainteresuju za predstojeće

aktivnosti .

Glavni dio časa (35 min.):

- Na tabli su zalijepljene slike vještice, crne mačke, duha, slijepog miša i


bundeve. Pokazujući slike, učimo izgovor naziva nacrtanih pojmova.

- U udžbeniku, na strani 72, nakon izgovorenog naziva pojma na slici, djeca


ponavljaju i vježbaju izgovor i pokazuju taj pojam na slici.

- Slušajući snimak, pokazuju odgovarajuću sliku i izgovaraju riječi.

- Učenici gledaju u sliku, u vježbanju broj 2, i odgovaraju na postavljeno


pitanje šta se nalazi na slici.

- Slušaju pjesmicu i obeležavaju pojmove koje čuju. Nakon nekoliko


slušanja, učenici zajedno pjevaju pjesmicu.

- Učenicima su podijeljeni radni listići sa zadatkom da se izrežu slike i


dobiju makete bundeve.
- Odjeljenje se dijeli u 4 grupe: Mačke, Duhovi, Slijepi Miševi i Vještice.
Slušajući pjesmicu, učenici ustanu kada čuju naziv svoje grupe. Kada čuju
„bundevu“ ustaju svi i okreću se.

Ciljevi aktivnosti su da kroz ove aktivnosti učenici usvoje nova znanja.


Učenici prepoznaju i izgovaraju nove riječi kroz igru. Učestvuju u
timskom radu, razvijaju motoriku, sposobnost mišljenja i razmišljanja,
zaključivanja.

Završni dio časa (5 min):

Aktivnosti: Učenici ponavljaju naučene riječi i u svesci crtaju šta im se najviše


dopalo na današnjem času.

Cilj ove aktivnosti je da se učenici oslobode u izgovoru.

Domaći zadatak: uUčenicima su podijeljeni radni listići sa sličicama pojmova


koje smo naučili danas. Njihov zadatak je da docrtaju sličicu koja nedostaje u
svakom redu i zatim oboje sve nacrtano.

Literatura za učenike: udžbenik i radna knjiga engleskog jezika za drugi razred


Osnovne škole; autori: Tessa Lochowski, Christiana Bruni

Literatura za profesora: Priručnik nastave engleskog jezika;

Zapazanja o času i samoevaluacija: Učenici iznose svoje utiske o času, ističu


najzanimljivije aktivnosti.

Osvrt na realizaciju:

You might also like