You are on page 1of 4

MINISTERUL EDUCAŢIEI ȘI CERCETĂRII ŞTIINȚIFICE Disciplina: MATEMATICĂ

Colegiul Național „Ioan Slavici” Satu Mare CLASA A XII-A


profesor: Eva Munteanu profil socio-umane

PROIECT DE LECŢIE

1. Date generale
Data:
Clasa: a XII-a
Obiectul de învăţământ: Matematică – Elemente de calcul matriceal şi sisteme liniare
Subiectul lecţiei: Determinantul unei matrice pătratice de ordin doi
Tipul lecţiei: mixtă
Locul desfăşurării: sala de clasă
Timp: 50 minute
Bibliografie: Manual clasa a XII-a - autori: E. I. Eriksen, E. B. Eriksen, N.I. Nediță
Culegere de exerciţii şi probleme pentru cl. a XI-a – autor: I.Achiri
Îndrumător la matematică – autor: D.Botnaru
Metodica predării matematicii – autor: I.Lupu

2. Obiectivul fundamental al lecţiei:


Calcul algebric. Rezolvarea de ecuaţii, sisteme şi totalităţi.

3. Obiective operaţionale ale lecţiei:


O1. Să determine matrice care satisfac anumite condiţii precizate.
O2. Să utilizeze operaţiile cu matrice şi proprietăţile lor.
O3. Să definească şi să calculeze determinanţii de ordin doi.
O4. Să utilizeze determinanţii de ordin doi în rezolvarea sistemelor de ecuaţii liniare.

4. Stiluri de învăţare:
- stilul vizual de învăţare va fi favorizat de vizualizarea informaţiilor în formă tipărită, privirea formelor
cuvintelor, folosirea culorilor, efectelor de animaţie în programul Microsoft PowerPoint (aplicarea comunicării
de tip non-verbal);
- stilul auditiv de învăţare: ascultarea, redarea şi explicarea informaţiei (comunicarea verbală);
- stilul practic de învăţare va fi favorizat de aplicarea informaţiilor obţinute în programul Microsoft PowerPoint
în ordinea în care au fost acumulate, convertirea informaţiilor în benzi desenate, folosirea în toate acţiunile ce
derulează informaţiile cuprinse în programele de calculator.

5. Formarea concepţiilor, formularea concluziilor:


Generarea de idei şi concluzii privind conţinutul soft-ului educaţional.

6. Transferul concluziilor:
Realizarea de conexiuni, generalizări, întrebări.

7. Strategii didactice:
7.1. Principii didactice:principiul participării şi învăţării active, principiul asigurării progresului gradat al
performanţei, principiul conexiunii inverse.
7.2. Metode de învăţare: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, descoperirea.
7.3. Forme de oganizare: frontală, individuală, în grup.
7.4. Resurse materiale: calculatorul şi soft-ul educaţional cu conţinut ştiinţific specific temei abordate; postere şi
fişe de lucru.
7.5. Resurse procedurale: investigaţia ştiinţifică, problematizarea, observarea sistematică a elevului, rezolvarea
de probleme/situaţii problemă.
8. Desfăşurarea lecţiei:
8.1. Moment organizatoric şi captarea atenţiei
Durata: 5 min
Activitatea profesorului: Pregăteşte materialul didactic, verifică prezenţa elevilor Se stabileşte liniştea şi
atmosfera proprie activităţii didactice. Invită elevii la un calcul logic proiectat la calculator.
Activitatea elevului: Elevii se pregătesc de lecţie, sunt atenţi şi urmăresc curiozitatea logică.

8.2. Evaluarea cunostinţelor dobândite anterior


Durata: 15 min
Obiective: O1, O2
Metode folosite: conversaţia, examinarea.
Activitatea profesorului: Interoghează elevii cu următoarele întrebări:
 Reamintim ce numim matrice?
 Ce numim matrice pătratică?
 Ce numim matrice diagonală?
 Daţi exemplu de o matrice-coloană şi o matrice linie.
 Daţi exemplu de matrice-unitate şi matrice-nulă.
Activitatea elevului:Elevii răspund la întrebări.
Activitatea profesorului: Împarte elevii în grupe a câte 4 elevi, fiecare grup primeşte cîte un poster de o anumită
culoare (roşu, albastru, galben, verde şi alb) în care trebuie să rezolve cîte un exerciţiu:

2 1 1
 
 Grupa I (grupa roşie): Să se calculeze: f(A) = A -A-I3, ştiind că A=  3 1 2  .
2

1  1 0
 

 Grupa II (grupa albastră): Să se determine matricea X, ştiind că (A+X)+B=C, unde


 2 0   1  1  0 0
A=   , B=   , C=   .
1 3  2 5  0 0

 Grupa III (grupa galbenă): Să se afle numerele x şi y, dacă:


 7 i  3 1 0 1  14  i 2i  6  i
x   y    
2 4  i   4 1  3   4  4i 8  i  5i 

 Grupa IV (grupa verde): Să se determine matricele X şi Y, ştiind că:

 3 0 1 
3 X  2Y   
 2 4  5 

 X  4Y  1 0 2

 3  1 4 
 

1  1 1 2 
 Grupa V (grupa albă): Calculaţi A  t A dacă A=   .
 3  1 0  1

În momentul în care elevii rezolvă exemplele, profesorul verifică caietele cu tema de casă şi lucrează cu
cîte un elev la tablă (la tema de casă).
Activitatea elevului: Elevii rezolvă exemplele pe postere, după finisare vor lipi posterele pe tablă şi analizându-
le îşi vor nota greşelile.
8.3. Predarea temei noi şi fixarea cunoştinţelor
Durata: 25 min
Obiective: O3, O4
Metode folosite: demonstraţia, explicaţia,conversaţia euristică.
Activitatea profesorului: Multe probleme pot fi rezolvate cu ajutorul sistemelor de ecuaţii liniare. De exemplu:
Un elev a cumpărat 22 de CD-uri şi DVD-uri, achitând cumpărătura cu 97 lei. Câte CD-uri şi DVD-uri au
fost procurate, dacă un CD costă 4 lei, iar o DVD 5 lei?
Rezolvare:
- notăm cu x numărul de DVD-uri şi cu y numărul de CD-uri.
 x  y  22  x9
- din condiţiile problemei obţinem sistemul:  
5 x  4 y  97  y  13
În caz general se examinează sisteme de ecuaţii care conţin mai multe ecuaţii şi mai multe necunoscute,
pentru rezolvarea cărora metodele cunoscute deja sunt puţin eficiente. În cele ce urmează vom expune alte
metode de rezolvare, axate pe noţiunele de matrice şi determinant asociat unei matricei.
Pentru aceasta, considerăm sistemul liniar:
 a11 x1  a12 x 2  b1
 , în care x1, x2  C sunt necunoscute, iar a11, a12, a21, a22  C, respectiv b1, b2  C, sunt
a 21 x1  a 22 x 2  b2
numere cunoscute, numite coeficienţi, respectivi termeni liberi. Acestui sistem îi asociem matricea
a a12 
coeficienţilor: A=  11  .
 a21 a22 
Presupunând d = a11a22 - a21a12  0 şi folosind metoda reducerii, obţinem soluţia unică a sistemului de mai
d d
sus: x1 = x1 ; x2 = x2 , unde d x1 = b1a22 - a12b2 şi d x2 = a11b2 – b1a21 .
d d

Definiţie. Numărul d= a11a22 - a21a12 se numeşte determinantul matricei A  M 2 (C ) sau determinant de ordin
a11 a12
doi şi se notează cu detA sau .
a21 a22
a11 a12
Observaţii. 10. Scriem = a11a22-a21a12 , în care produsele a11a22 şi a21a12 se numesc termenii
a21 a22
determinantului de ordinul al doilea.
d d
20. Formulele x1 = x1 , x2 = x2 , se numesc formulele lui Cramer şi ele dau soluţia unică a
d d
sistemului liniar considerat. În aceste formule avem:
a a12 b a12 a b
d = 11 ; d x1 = 1 ; d x2 = 11 1 ,
a21 a22 b2 a22 a21 b2
d x1 se obţine din d prin înlocuirea coloanei 1 cu coloana termenilor liberi, iar d x2 se obţine din d prin înlocuirea
coloanei 2 cu coloana termenilor liberi.
30. Dacă A=(a11)  M1(C) este o matrice pătratică de ordinul întâi, numărul detA=a11 se numeşte
determinantul matricei A.
Exemple. 1) Dacă A=(-1), B=( 7 ) şi C=(1-i), i2= -1, atunci detA= -1, detB= 7 şi detC=1-i.
5 3  5 3
2) Fie matricea A=   . Pentru a calcula valoarea detA, aplicăm definiţia. Avem detA=
 2  3 2 3
= 5  (-3) - 2  3= -15-6 = -21.
2 x  5 y  8 2 5 8 5
3) Sistemul  are d= = 2  3-4  (-5)=26  0 şi d x1 = = = -24+50 =
 4 x  3 y  10 4 3 10 3
2 8
26, d x1 = = 20+32= 52. Aplicând formulele lui Cramer, soluţia unică a sistemului este x1= 1 şi x2= 2.
4 10
Activitatea elevului: Elevii se implică în predarea temei noi, îşi notează exemplul dat, definiţiile, observaţiile,
după care trec la tablă şi rezolvă ultimele două exemple date.

8.4. Asigurarea feed-back-ului


Durata: 3 min
Obiective: O1, O2, O3, O4
Metode folosite: conversaţia
Activitatea profesorului: Face o scurtă recapitulare a noţiunilor care au fost utilizate în decursul lecţiei şi
generalizează cu ajutorul elevilor notarea şi comentarea activităţii elevilor pe parcurs.
Ce se numeşte matrice pătratică?
Ce se numeşte determinant de ordin doi?
Cum se calculează determinanţii de ordin doi?
Ce putem rezolva cu ajutorul determinanţilor de ordin doi?
Activitatea elevilor: Elevii răspund la întrebări.

8.5. Încheierea activităţii


Durata: 2 min
Activitatea profesorului: Stabileşte tema pentru acasă. Oferă indicaţii cu privire la rezolvarea exerciţiilor ce ar
putea prezenta dificultăţi.
Activitatea elevilor: Îşi notează în caiete tema pentru acasă.

You might also like