You are on page 1of 11

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

6, BUZĂU

GRADUL DIDACTIC II, INSPECȚIE CURENTĂ II

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

’’BOGĂŢIILE TOAMNEI’’

EDUCATOARE: LUNGU ANDREEA-ELENA


DATA: 22.11.2022

GRUPA: Mijlocie ‘’PITICII’’

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 6, Buzău

EDUCATOARE: Lungu Andreea- Elena

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ‘’Când, cum și de ce se întâmplă?’’

PROIECT TEMATIC: ‘’Portretul toamnei’’

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ‘’Ce ne-a adus Zâna Toamnă?’’

TEMA ACTIVITĂȚII: ‘’Bogățiile toamnei’’

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: A.D.P., A.L.A., A.D.E. ( D.L.C+D.E.C),


A.L.A.

TIPUL ACTIVITĂȚII: Sistematizarea și consolidarea cunoștințelor, priceperilor și


deprinderilor

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

 ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE, MIJLOACELE


DE REALIZARE:
I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP) :
Întâlnirea de dimineață: Bună dimineața, dragi pitici!” (salutul, prezența, calendarul naturii,
noutatea zilei:’’ Vizita Zânei Toamnă’’, activitatea de grup, mesajul zilei);
♫ Tranziţii: „Înviorarea”, „ A fost odată un castel’’
Rutine:sosirea copilului, întâlnirea de dimineaţă, micul dejun, igiena, masa de
prânz.
. II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA)
1) Centrul Joc de rol-”De-a gospodinele’’
2) Centrul Artă- ‘’ Borcanul cu compot de mere’’
3) Centrul Joc de masă- ‘’Găsește-mi jumătatea!’’

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


1. D.L.C- Memorizare: ’’Crizanteme’’, de Elena Dragoș
2. D.E.C –Activitate artistico-plastică: „Ghivece pentru flori’’- pictură pe ceramică
IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE : ‘’Coşul toamnei’’- joc de mișcare în aer liber
 DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Dezvoltarea capacității de ascultare și înțelegere (comunicarea receptivă)
 Asimilează unele elemente ale scrisului si foloseste diferite modalitati de comunicare
grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj.
 Autocontrol și expresivitate emoțională
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.
 Efectueaza operatii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.
 COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe
cineva sau pentru a executa o mișcare.
 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă).
 Ascultă în scopul înțelegerii limbajului vorbit;
 Respectă regulile de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-Să transpună în joc aspecte specifice activității gospodinelor;

O2-Să utilizeze corect tehnica amprentării cu ajutorul jumătăților de măr;

O3 -Să asambleze legumele și fructele pentru a forma un întreg;

O4 - Să memoreze versurile poeziei ’’Crizanteme’’, de Elena Dragoș

O5- Să formuleze propoziții, folosind cuvintele întâlnite în text

O6- Să picteze suprafața dată, folosind corect tehnica de lucru cu buretele

O7 -Să respecte regulile jocului, participând activ la acesta.

 STRATEGII DIDACTICE:
 Mijloace didactice:
Demonstrative: calendarul naturii, ,machetă cu poze ale copiilor, frunze perforate,
frunze naturale, decoraţiuni de toamnă, mesajul de la Zână, borcane pentru murături,
ghivece pentru flori, acuarele/ guașă, bureți de pictat, carte cu poezii, coronițe cu
fructe și legume de toamnă, stimulente, cutia surpriză.
 Individuale: recompense .

 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul.

 LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă.


 DURATA: o zi.

 BIBLIOGRAFIE:
 1. Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie;
 3. Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere
până la 7 ani.
 4. www.didactic.ro
 5. https://www.edituraarslibri.ro/manuale/educatie-plastica-v/manual.pdf

SCENARIUL ZILEI

Activitățile zilei vor debuta cu rutinele de dimineaţă: primirea copiilor și micul dejun,
preșcolarii vor intra în sala de grupă unde vor desfășura activitatea, interpretând jocul muzical
”. Ne-nvârtim, ne răsucim’’.

INTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:

SALUTUL: Așezați în semicerc, copiii se salută reciproc cu expresia : ‘’Bună


dimineața, (legumă/ fruct) de toamnă!’’, salutul curgând firesc de la stânga la dreapta, într-o
atmosferă de relaxare și bună dispoziție. Educatoarea va fi cea care va da startul acestui salut.
Se va face prezența prin intermediul versurilor: : „Toți piticii sunt prezenți/ Toți
piticii sunt aici? Care pitic e aici? Care pitic nu-i aici?”, astfel un copil va

veni și va numi copiii absenți, iar fotografia cu chipul lor va fi așezată în coșuleț.

În continuare, vom completa calendarul naturii, cu ajutorul întrebărilor: ,,În ce

anotimp suntem?”, ,, În ce lună ne aflăm?”, ,,Ce zi a săptămânii este?”, ,, Cum este

vremea?”, ‘’Cum ne imbrăcăm în anotimpul iarna?’’, ‘’ Despre ce am învățat în


ultimele două saptămâni?’’, ‘’Care sunt fructele de toamnă? Dar legumele?’’, ‘’Despre ce
flori de toamnă am învățat?’’

MESAJUL ZILEI: ”Toamna este minunată, ne învață tot îndată!’’ se va desfășura în baza
unor discuții libere bazate pe starea afectivă a copiilor, atmosfera din sala de grupă, mediul
educațional pregătit și mediul extern.

Astăzi la noi la grupă, după cum puteti observa avem musafiri, care vor să vadă câte lucruri
interesante știți voi să faceți și cât de atenți sunteți la activități. Se va observa în peisaj un plic,
rătăcit prin frunzele de toamnă din decorul grupei, iar un copil va fi desemnat să meargă să îl
aducă.. În plic se află o poveste ce are rolul de a-i familiariza pe preșcolari cu activitățile ce
urmează a fi desfășurate

Deschid povestea și citesc:

A fost odata ca niciodata ….o Zana minunata, Zana Toamna. Aceasta era tare
harnica si bogata avand o multime de fructe si legume, de flori si frunzulite colorate.
Strangea cat era ziua de lunga fructele din livezi si legumele din gradini.

Intr-o zi, se planse catre prietenul ei, Vanticel, ca este tare, tare obosita si nu are pe
nimeni sa o ajute. Treaba mai avea in continuare multa, multa de facut: fructele si
legumele nu erau sortate, conservele nu erau preparate, camara nu era aranjata.

Auzind toate acestea, lui Vanticel ii veni o idee. Stia ca la gradinita sunt multi copilasi
harnicuti care ar dori sa o ajute pe Zana Toamna. Din acel moment, Vanticel a mers si a
cautat din gradinita in gradinita, pana a ajuns la noi. Vazand cat isteti si priceputi
sunteti voi, a venit sa ne ceara ajutorul. Ne roaga sa o ajutam pe Zana sa isi termine
treburile la timp. Pe scurt are mare nevoie de ajutorul vostru.

Ce parere aveti copii? O putem ajuta?

Vanticel fericit de raspunsul copiilor, a plecat fuga- fuguta, considerand ca misiunea lui
a fost indeplinita.
Pentru ca ati fost de acord sa o ajutati, Zana are şi un mesaj pentru voi.

Mesajul Zanei pentru copii:

,,Ma bucur tare mult sa va cunosc si va multumesc ca ma puteti ajuta!

Langa ghivecele cu flori am lasat si o cutie pentru voi, pe care o veti putea deschide la finalul
zilei dupa ce veti termina de lucrat. Pentru fiecare proba corect rezolvata veti castiga o piesa
de puzzle, daca la sfarsitul activitatii veti avea stranse toate piesele de puzzle le veti asambla
si veti putea deschide cutia, unde sunt mai multe surprise. Stiu ca sunteti tare harnici si isteti,
precum mi-a povestit Vanticel, si ma bucur ca astazi sunteti ajutoarele mele!’’

Apoi, copiii vor fi îndrumați către centre pentru a lua loc la mese, prin intermediul tranziției :

‘’ Bat din palme: clap, clap, clap,

Din picioare: trap, trap, trap.

Ne-nvârtim, ne răsucim,
Şi la centre noi pornim.

, Rutine – ”Piticii se pregătesc de activități”- exersarea unor deprinderi de autoservire.

Se vor explica sarcinile de lucru pentru fiecare centru în vederea umplerii borcanelor
cu murături la centrul’’JOC DE ROL’’, a folosirii jumătăților de fructe/ legume pentru a
forma un întreg la centrul ‘’JOC DE MASĂ’’ și la centrul ‘’ARTĂ’, în cadrul căruia
preșcolarii vor realiza borcane cu compot de mere, prin tehnica amprentării.

 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA):


La centrul ”JOC DE ROL” preşcolarii va trebui să ‘’mimeze” rolul oamenilor
gospodari, centru în care vor avea la dispoziție materialele următoare: borcane, murături, sare,
oțet, apă, murături.

Centrul ‘’JOC DE MASĂ’’: Copiii vor găsi în cadrul acestui centru jumătăți de
fructe/ legume, iar ei trebuie să le găsească jumătatea potrivită pentru a forma fructul/ leguma
întreg/ă.

Centrul ‘’ARTĂ’’: Pe o măsuță vor fi așezate siluetele unor borcane, fiecare copil va
primi câte o jumătate de măr pe care o va picta cu acuarele de culoare roșie, galbenă sau
verde, apoi o vor amprenta pe suprafața borcanului, astfel încât să realizeze ‘’Borcane cu
compot de mere’’.

Copiii îşi aleg centrele de lucru în funcţie de dorința lor. Se intuieşte materialul aflat la
fiecare sector, se explică copiilor pe rând ce sarcini au de îndeplinit, după care aceştia vor
lucra în grupuri mici.

Se reaminteşte copiilor comportamentul aşteptat în cadrul acestor activităţi: se


vorbeşte în şoaptă pentru a nu deranja pe ceilalţi, fiecare joc trebuie terminat, colaborăm la
realizarea sarcinilor, dacă un copil a terminat sarcina şi doreşte să lucreze la alt centru, este
liber să o facă. Voi urmări activitatea copiilor pe centre, voi da explicaţiile necesare acolo
unde există dificultăţi, voi monitoriza activitatea din cadrul fiecărui centru.

Evaluarea: se fac aprecieri asupra întregii activităţi de la centre, a modului de


participare a copiilor la activitate şi a comportamentului acestora.

♫ Tranzitie:După atăta treabă ne și odihnim,


La baie și apă cu toții pornim
Putere să prindem, să continuăm
Toamna să o bucurăm!

II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


 Domeniul Limbă Și Comunicare: ‘’Crizanteme’’, de Elena Dragoș - memorizare.
Memorizarea poeziei începe cu recitarea poeziei model, apoi se va relua recitarea
împreună cu explicarea cuvintelor necunoscute din textul poeziei, cu ajutorul unor imagini
sugestive. Voi recita clar, expresiv, respectând intonaţia şi pauzele necesare:
Le voi propune copiilor să asculte poezia ‘’Crizanteme’’, de Elena Dragoș și să o învățăm
împreună. Le comunic preșcolarilor titlul și autorul poeziei.
Familiarizarea cu conținutul poeziei: Le voi adresa copiilor câteva întrebări despre
crizantemă: ‘’Unde crește crizantema?’’, ‘’De ce are ea nevoie pentru a crește?’’, ‘’Din ce
este alcătuită aceasta?’’, ‘’Cum are ea frunzele față de tufănică?’’
Recitarea model: Voi recita poezia clar, expresiv, voi utiliza mimica și gestica adecvată,
trezind emoții, motivând copiii pentru învățarea acesteia.
Le voi explica cuvintele noi, precum: ‘’revarsă’’, ‘’nostalgie’’, ‘’uimiri’’, ‘’gingașă’’.
Învățarea poeziei: Aceasta se va realiza pe unități logice (1 strofă), fiecare unitate logică
se reproduce după ce a fost reprodusă strofa anterioară. Memorarea poeziei se realizează
individual cu fiecare copil, pentru corectarea eventualelor greșeli de pronunție.
Obținerea performanței: Performanţa se va realiza cu ajutorul joculeţului ’’Preia
ștafeta!’’, aceasta presupunând recitarea unui vers de către un copil și continuarea celuilalt
de către al copil, până când vom finaliza recitarea acesteia. Se va purta o scurtă
conversaţie cu privire la mesajul educativ al poeziei: ( ‘’-Ce este o crizantemă?’’; ‘’-Ce a
făcut ploaia?’’, dar soarele?’’;‘’- Unde au crescut crizantemele?’’
Tranziție: „Bate vântul frunzele!’’

Domeniul Estetic Creativ: ‘’Ghivece pentru crizanteme’’- pictură prin tehnica amprentării
Le voi comunica preșcolarilor că Zâna Toamnei va fi foarte fericită când vor picta ghivecele
pentru floricele, pentru că în scurt timp va veni gerul și noi trebuie să protejăm plantele de
îngheț.

Intuirea materialului didactic: se cere fiecărui copil să descopere și să intuiască materialele


primite: ghiveci din ceramică, acuarele, bureţi de diferite dimensiuni, planșete.

Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru: se va explica tehnica de lucru, vor introduce


burețeii în diferite culori, după aceea le vor aplica pe suprafața ghivecelor.Vor fi atenți ca
odată cu schimbarea culorii să înlocuiască buretele, apoi să reia activitatea.

Criterii de evaluare: acuratețea lucrării, respectarea cerințelor enunțate, finalizarea


lucrărilor, originalitatea.

Încălzirea mușchilor mici ai mâinii: Înainte de începerea activității se realizează exerciții


pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii prin jocuri de mișcare.

Realizarea lucrării: Pe tot parcursul activității se va urmări îndeaproape modul de realizare a


lucrării, copiii care întâmpină greutăți vor fi îndrumați.

Evaluarea lucrărilor: După încetarea lucrului se evaluează lucrările împreună cu preșcolarii.


Educatoarea va face apoi aprecieri asupra modului de lucru, organizând o mica expoziție cu
lucrările realizate de copii, urmând să le ia acasă pentru a planta câte o floricică.

După evaluarea lucrărilor se trece la momentul jocurilor și activităților liber alese.

IV: Jocuri și activități liber-alese :

După ce copiii au terminat de pictat se va executa jocul de mișcare în aer liber :” Coşul
toamnei’’. Unul dintre copii va primi un coş , iar ceilalți, bentiţe cu fructe, legume şi flori de
toamnă. Copiii vor fi aşezaţi în semicerc, fiecare având în piept o legumă, un fruct sau o
floare de toamnă. Conducătorul jocului stă în mijloc. Atunci când conducătorul jocului va
spune: „Mă duc la piaţă să cumpăr şi să pun în coş ….(un fruct, o legumă sau o floare de
toamnă)”, copilul care are pe bentiţă leguma, fructul sau floarea cumpărate de conducătorul
jocului se va ridica şi va porni după conducător, care-şi urmează mersul în cerc. Apoi se
inversează rolurile, fiecare copil având posibilitatea de a deveni conducător.
REGULILE JOCULUI: La semnalul educatoarei prin cântecelul ‘’Start’’ conducătorul va
porni la drum, iar atunci când toate fructele, legumele şi florile ajung în coş se inversează
rolurile.

După finalizarea cu succes a jocului, zâna Toamnă le va mulțumi și ea pentru efortul

depus și îi va invita pe aceștia pe pernuțe, aşezaţi în semicerc, prezentându-le o scurtă poveste


despre acest anotimp minunat, TOAMNA. (Momentul de literație).

Imediat ce povestea se va termina, îi voi recompensa recompensa pe copii cu stimulente sub


formă inimioară, ce are pictată câte o crizantemă.

Vom face aprecieri globale și individuale asupra modului în care s-a desfășurat activitatea.

În cadrul momentului de reflecție, vom discuta despre momentele parcurse, fiecare

copil exprimându-și starea de spirit la finalul zilei prin lipirea pe tabla magnetică a unor
jetoane ( vesele/ triste).

You might also like