You are on page 1of 10

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE TOMOVICI- PLOPȘOR


PROFESOR: Dumitrașcu Simona-Evelina
DATA: 29.01.2020
CLASA: a V-a A
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: MODELE ÎN VIAȚĂ
SUBIECTUL:Verbul
TIPUL LECȚIEI:RECAPITULARE
SCOPUL: de sistematizare și de fixare a cunoștințelor despre verb
COMPETENŢE GENERALE:
-receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
-utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
-utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE:
-aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat
-utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
-sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare)

Obiective operaționale/Competenṭe derivate:

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:


O1 – să definească verbul;
O2 – să recunoască și să exemplifice categoriile gramaticale specifice verbului;
O3 – să ortografieze conform normelor limbii literare diferite forme ale verbelor;
O4 – să analizeze morfologic și sintactic verbe în textele suport oferite;
O5 – să identifice verbele auxiliare a fi si a vrea în enunțuri variate;
O6 – să utilizeze corect forme verbale în diferite enunțuri.

I. RESURSE EDUCAŢIONALE
1. Conţinuturi:
a) Conform programei de clasa a VI-a;
b) Manualul şcolar:– Manual pentru clasa a V-a, Editura Art;
c) Bibliografie selectivă:
 Anca Davidoiu-Roman, Mihaela Doboș, Luminița Paraipan, Dumitrița Stoica –
Limba și literatura română standard. Clasa a V-a, Editura Paralela 45, Pitești, 2013.

1
 Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Marilena Șerban – Limba și literatura română
pentru clasa a V-a, Grup Editorial Art, București, 2012.
 Mina-Maria Rusu (coord.), Geanina Ciotoi, Carmen-Irina Hăilă, Mihaela Timingeriu
– Exerciții practice de limba română. Competență și performanță în comunicare.
Clasa a V-a, Editura Paralela 45, Pitești, 2013.
 Cornelia Chiriță (coord.), Eliza-Maria Trofin (coord.) – Gramatică. Fișe de lucru,
Editura Paralela 45, Pitești, 2006.
2. Capacităţi de învăţare:
Capacităţile normale de învăţare ale elevilor de clasa a V-a .
3. Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.
4. Timp: 1 oră școlară.

II. STRATEGIA DIDACTICĂ


1. Resurse procedurale:
Activitatea de învăţare alternantă, pe grupe şi individual cu raportare frontală.
Procedee utilizate: conversația, jocul didactic, explozia stelară, adevărat/fals, analiza
morfologică, exercițiul, problematizarea, algoritmizarea, ciorchinele.

2.Resurse materiale:
- fişe de lucru;
- portofoliile elevilor;
- bibliografie de specialitate.

IV. EVALUAREA PERFORMANŢELOR


observaţia sistematică a elevilor;
evaluare formativă (prin rezolvarea sarcinilor cuprinse în fişele de lucru şi
focalizate pe obiectivele vizate);
tema pentru acasă.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Ob. Conţinuturi vizate Activități de Strategii didactice Evaluare / Itemi


lecţiei op. învățare Forme de Resurse
organizare procedurale

Moment Salutul, verificarea prezenței elevilor, scurtă Frontal Conversația


organizatoric conversație introductivă.
1 min.
Verificarea Verificarea temei Exerciții diverse Frontal Conversația Aprecieri verbale
temei scrise
3 min.

Captarea Captarea atentiei se Exerciții de Frontal Jocul didactic Aprecieri verbale


atenţiei face prin completarea completare a
5 min. unui text dupa citirea spațiilor punctate.
unei poezioare. (Anexa 1)

Anunţarea Se anunţă tema şi Verbul – Frontal Expunerea


temei şi a O1- obiectivele lecţiei pe sistematizarea
obiectivelor O6 înţelesul elevilor. cunoștințelor
1 min. Se scriu pe tablă data și
titlul lecției.
Corectitudinea structurii Exercițiu de Individual Starbusting Aprecieri verbale
O1 gramaticale(morfologică prezentare a (explozia
Conducerea şi sintactică) în fluxul elementelor teoretice stelară)
procesului de enunţurilor orale; despre verb
recapitulare si Folosirea corectă, într- (Anexa 2)
un context dat, a Completarea fisei cu
O2 categoriilor explozia stelara.

3
sistematizare gramaticale specifice Exerciții de analiză Individual cu Conversația
părţilor de vorbire morfologică raportare
30 min. învăţate; frontală Analiza
O3 gramaticală
Exerciții de Observare sistematică
Categorii morfologice completare a Exercițiul
specifice părţilor de spațiilor punctate
O4 vorbire:verbul (verbe Problematizarea
predicative şi verbe
nepredicative – Exerciții de
auxiliarele a fi şi a vrea conjugare a verbelor Explicația
O5 şi auxiliarele; moduri la modurile și
personale şi timpurile cerute
O6 nepersonale);
Exerciții de
ortografiere

Exercițiide
identificarea Aprecieri verbale
valorilor verbului a
fi

Anexa 3

Categorii morfologice
O1- specifice părţilor de Anexa 4
O6 vorbire
Asigurarea Pe tot parcursul
feed-back-ului activităţii, prin Observarea sistematică
5 min întrebări scurte,
profesorul verifică
nivelul de

4
performanţă al
elevilor, aprobând
sau corectând, după
caz, răspunsurile.

Asigurarea Tema pentru acasă:


retenţiei şi a Din manual Se va rezolva exercițiul 3
transferului Individual Conversația de la pag. 67.

5 min.

5
Anexa 1

Un narator - mai visător,


Scriind de zor pe un vapor,
A zărit un pescăruș
Și-a căzut în apă … țuș!

Neglijent ca de-obicei,
N-a dat drumul la condei,
Iar frumoasa povestire
A suferit … o clătire.

Dragi elevi, vă rog acum


Ajutați-ne! Vă spun cum:
Apa a șters din cuvinte,
Completați cum vă vine-n minte
Să putem realiza
Povestea regatului Morfologia!

A fost odată ca niciodată un regat fantastic. El se numea regatul Morfologiei și era plin
de părți de…vorbire…………………. Peste toate, rege era verbul……………., considerat
și……nucleul………….comunicării.
Tatăl Verb avea doi fii: Verbul …predicativ………………….și
Verbul……nepredicativ……………………. Verbul Nepredicativ avea și el un fiu: Verbul
…auxiliar…………………… .Verbele…auxiliare……………..erau foarte săritoare și ajutau
restul familiei să se îmbrace în forme diferite pentru modurile și timpurile compuse.
Toate verbele iubeau moda și de aceea, în funcție de contextul în care apăreau, luau
forme fie pentru moduri …personale……………………….., fie pentru cele
…………nepersonale………………. Cel mai iubit dintre toate modurile era
…indicativ………………………..pentru că spunea mereu adevărul, exprimând o acțiune sigură
reală. El era și cel mai bogat în …timpuri…………………., astfel avea:
…prezent…………………., perfect simplu……………………., ……perfect
compus……………………, imperfect………………………….., …m.m.c.p………………...,
……viitor……………., ………viitor anterior………………….., ………viitor
popular…………………… Cel mai ferm dintre moduri era………imperativ………………,
deoarece transmitea o poruncă sau un îndemn, dar era mai sărac, deoarece avea doar două
forme, pentru …pesoana a II-a sg si pl……………. ………… .
Modul nepersonal …participiu……………………, ajuta uneori la...formarea unor
timpuri si moduri compuse......................................... iar alteori il insoteste pe prietenul
sặu…substantivul…………………..(carte cititặ) si avem participiu acordat.

6
Anexa 2

- o parte de vorbire flexibilặ

Ce este?,

De câte feluri este? După ce își schimbă forma?

-predicativ - ȋși schimbặ forma ȋn funcṭie de nr,


Pppp p persoanặ,timp,mod
-nepredicativ
VERBUL

Care sunt funcțiile sintactice?


Ce exprima?
Predicat verbal -exprimặ starea, existenṭa,acṭiunea

7
Anexa 3:

I. Se da textul :

Când mergeam la grădiniţă, aveam o pălărie pe care o credeam fermecată. Mi-o


dăruise . bunica la aniversarea celor patru ani ai mei. Odată, mi-am pus-o pe cap şi am
sperat că voi putea transforma căluţul meu de plastic într-unul adevărat. Fraţii mei au râs de
mine, dar mama mi-a promis că mă va duce la o fermă pentru a vedea un cal în carne şi
oase.

Cerințe:
1. Subliniați verbele din text, precizați-le timpul si modul.
2. Identificați, în text, un verb la imperfect si treceti-l la toate timpurile modului indicativ
invatate.
3. Puneți verbul la infinitiv din text la modul imperativ afirmativ si negativ.
4. Conjugati verbul a spera la timpul mai- mult- ca -perfectul.

II Completați enunțurile cu formele verbale cerute între paranteze:


a) Clasa noastră …a hotặrật …(a hotărî, ind. perf. compus) să plecăm într-o excursie. Unii
copii …propuseserặ……(a propune, ind. mai-mult-ca-perfectul) mai demult să mergem
în zona Rucăr-Bran, dar alții ……voiau………….(a voi, ind. imperfect) acum să viziteze
Cetatea Domnească de la Târgoviște. Doamna dirigintă, văzând că nu …ne
ȋnṭelegem…..(a se înțelege, ind. prezent, pers. I pl.), ……decide (a decide, ind. Prezent,
pers III,sg) să facem câte o prezentare a locului unde am dori să plecăm, iar apoi
………vom vota….(a vota, ind. Viitor, pers I, pl).
b) * …Am votat…..(a vota, perfect compus, pers .III, pl.) pentru iesirea în parc cu bunicii în
fiecare după-amiază.
* ……Nu fii trist….(a fi, imperativ, formă negativă, pers. a II-a, sg) trist, vei lua și note
bune!
* I-am spus cặ voi aștepta…(a aștepta,ind.viitor, pers. a I-a, sg.) mâine la gară.
* …Cumpặrặ…(a cumpara,modul imperativ., pers. a II-a sg.), prajituri cu ciocolata,fara
frisca! .…Vom face…(a face,ind.prezent pers. I pl.) o petrecere mare!
* ……Eram…a fi, .,imperfect, pers. I sg.) mai apreciat, daca mă înscriam în echipa de
baschet a școlii, decat in echipa locala.
* Vă rog, …aduceṭi……..(a aduce, imperativ, pers. a II-a pl.) un suc de fructe de pădure!
c) * Mergem in padure pentru …a culege…….(culege, infinitiv) struguri.
* Are întotdeauna dorința de …a citi….(citesc - infinitiv) romane de aventuri.
* L-am văzut ieri cand ……a plecat…(a pleca – perfect compus) către noi.
*A venit special pentru …a cậnta……(a cantat - infinitiv) o melodie la petrecerea surorii
sale.
* Minciuna ……nemặrturisitặ……(a mărturisi – participiu acordat) e pe jumătate
……iertatặ……(a ierta – participiu acordat).
* Am fost sâmbătă cu tata in munti pentru ca intotdeauna ……gặsesc...(a gasi – ind
prezent) ceva interesant de vazut.

8
*…A nu ȋnṭelege..(a înțelege – infinitiv prezent, forma negativă) că trebuie să ne
supunem regulilor de politețe e o greșeală.

III. Ortografiază următoarele forme inverse de perfect compus și de viitor scrise greșit:
dusumam, văzutlai, priceputați, veniva, mergevor, cântavei.

M-am dus; l-ai vazut, ati priceput; va veni; vor merge; vei canta.

IV. Analizați verbele din următoarele enunțuri, dupa modelul următor:


Ieri, am auzit un sunet ciudat la ușă. Fratele meu crezuse că a venit mama de la
serviciu. Amândoi am privit pe vizor, dar n-am văzut nimic. Am deschis și era un pisoi ud. L-am
adoptat imediat.

„am auzit“ – verb predicativ, modul indicativ, timpul perfect compus, persoana I,
numărul plural, în propoziție este predicat verbal.

„crezuse” – verb predicativ, modul indicativ, timpul m.m.c.p, persoana I, nr sg, in


propozitie este predicat verbal.
„a venit” – verb predicativ, modul indicativ, timpul m.m.c.p, nr sg, in propozitie este
predicat verbal.
„am privit” – verb predicativ, modul indicativ, timpul perfect compus, persoana I, nr
plural, in propozitie este predicat verbal.
„am deschis” – verb predicativ, modul indicativ, timpul perfect compus, persoana I, nr
plural, in propozitie este predicat verbal.
„era” – verb predicativ, modul indicativ, timpul imperfect, persoana a III-a, nr sg, in
propozitie este predicat verbal.
„am adoptat” - verb predicativ, modul indicativ, timpul perfect compus, persoana I, nr
plural, in propozitie este predicat verbal.
.
V. Precizați care sunt valorile verbului a fi în enunțurile de mai jos.

Când vei sosi, voi fi terminat compunerea. – verb auxiliar

Caietele sunt pe birou. Verb predicativ

VI. Alege forma corectă de imperativ dintre variantele date.

1.Taceți!/Tăceți!

2. Fi/Fii acasă la ora stabilită!

3. Nu adu/Nu aduce albumul!

4. Nu zi/Nu zice prostii!

VII. Construiește propoziții cu ortogramele: ia/i-a, iau/i-au, la/l-a, mai/m-ai, ne-am/neam.

9
Mama i-a cumparat banana.

El ia note mici pentru ca nu invata.

Ei iau un stilou.

Ele i-au dat Elenei un cadou.

L-a vazut in parc.

Mergem la padure.

Ziua lui este in luna mai.

M-ai intrebat ceva?

10

You might also like