You are on page 1of 6

СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ

ВИДАМИ ЗВ’ЯЗКУ

Підготувала Лошинська Ольга Петрівна


вчитель української мови та літератури
І категорії
Краснодонської ЗШ І-ІІІст.№2
Луганської обл.
Тема: Складні речення з різними видами зв’язку.
Мета: узагальнити, систематизувати й поглибити знання учнів про складне
речення, про смислові відношення між його частинами, виробляти
вміння правильно конструювати, інтонувати різні типи складних
речень, ставити відповідні розділові знаки, розвивати культуру
мовлення, логічне мислення, точність слововживання, виховувати
любов до рідної мови.
Ти уроку: урок систематизації і узагальнення знань
Обладнання: тези, опорна таблиця, листи оцінювання, завдання, тексти,
підручники

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Добрий день, шановні діти, я рада зустрічі з вами і сподіваюсь, що вона
буде цікавою і результативною.
Подивіться на мене добрими очима, подаруйте доброзичливий погляд
один одному. Посміхніться.
Отож, давайте сьогодні плідно попрацюємо і отримаємо за це гарні
оцінки.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ


Зараз ви стоїте на порозі школи. Сьогодні ви – школярі, а завтра підете
в самостійне життя. Вас чекає серйозне випробування – здача іспитів. Що
стосується української мови – написання диктанту, де ви зможете показати
свою мовну компетентність. Отже:
 Ви хочете показати високій рівень знань на іспиті?
 Ви хочете реалізуватися у житті?
 Ви хочете буди грамотними людьми та досконало володіти мовою?
А досягти цього вам допоможе сьогоднішній урок.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ


Сьогодні на уроці ми спробуємо набути знання застосувати на
практиці.
Працюватимемо у групах (обираємо лідера групи). Кожен лідер отримує лист
оцінювання.
Сьогоднішній урок навчить мене:
 Розрізняти типи складних речень;
 Встановлювати смислові відношення між частинами складного
речення;
 Правильно ставити розділові знаки.

ІУ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ (МЕТОД «МОЗКОВА


АТАКА»)
1. Диктант – тест (учитель диктує запитання, учні самостійно дають
відповідь, потім перевіряється все завдання).

У. ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ


1. Робота з реченнями на індивідуальних картках (1 лідер від групи працює
біля дошки)
Списати, пояснити розділові знаки, визначити види складних речень.
Картка 1. Я знав: добра нема без зла.
Картка 2. Я вернувся в ту синь Дніпра, звідки сонце розвиднює тьму.
Картка 3. Гаснуть вранці зорі, і пливуть хвилі вітру в достиглому житі.

2. Клас працює з учителем колективно. Записуємо речення під диктовку.


Природа – це казка, яку треба читати серцем.
Поясність розділові знаки у реченні. Знайдіть головне і підрядне речення.
Сполучником чи сполучним словом приєднане підрядне речення? Складіть
лінійну та блочну схеми цього речення.

3. Лідери груп отримують завдання для своєї групи:


3.1. Робота в групах
І група
Скласти речення за схемою:

[ ], (де…), (що…).

1. Якісь дві хвилинки я дивився на захід.


2. Їх запалило багате на золото сонце.
3. На поверхні срібного озера танули ніжно-рожеві смуги.

ІІ група
Написати твір-мініатюру, використовуючи два –три складнопідрядні
речення: «Мова – невичерпна криниця».

ІІІ група
Складіть і запишіть речення за схемами:

1. [ ] - [ наслідок ]
2. [ ] : [ доповнення ]
3. [ ] : [ причина ]

2. Робота біля дошки

Утворити усі можливі варіанти складних речень за допомогою


сполучників.
 Буря закінчилась.
 Сонце засяяло.
Ви переконались, що сполучники і сполучні слова – справжня окраса
мови.

3.Диктант із завданням (лідери груп диктують кожен у своїй групі)


Перетворіть речення на складнопідрядні з підрядними обставинними.
 Була глибока зима, але надворі ще не було снігу. (допустове)
 Контрольну роботу перенести через відсутність багатьох учнів.
(причина)
 Для розуміння мистецтва людині треба бути художньо
освіченою. (мети)
4. Диктант – диспут.
Назвіть вид підрядного речення. Одні стверджують, що воно означальне,
інші – підрядне місця. Обґрунтуйте вибір.
Ми підійшли до міста, де зберігається багато історичних пам’яток.

5. Гра «Хто швидше».


Із запропонованих частин скласти речення з кількома підрядними, щоб
відповідало схемі.
На зеленій траві бавився гурт дітей. Випиналася з берега лагідною й
мовчазною косою.
[ , ( ), ].

УІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ


Оцінювання роботи в групах (листи оцінювання)

УІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.


Написати твір, використовуючи складнопідрядні, складносурядні,
безсполучникові складні речення «І дуже-дуже хочеться повірити, що ХХІ
століття – все-таки прогрес».
Дуже дякую, діти, за співпрацю. До нової зустрічі.

You might also like