You are on page 1of 9

PROIECT DE LECŢIE

PROGRESII GEOMETRICE

Data: 25.11.2022
Clasa a IX-a B
Profesor: Farkaș Ștefan-Iosua
Disciplina:Matematică
Tema lecţiei: PROGRESII GEOMETRICE
Tipul lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii – problemă.
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.

Competenţe specifice:
 Recunoaşterea unor corespondenţe şiruri - progresii geometrice.
 Identificarea unor proprietăţi ale unor şiruri în scopul caracterizării acestora ca fiind progresii geometrice.
 Identificarea unor formule de recurenţă pe bază de raţionamente de tip inductiv.
 Analiza datelor în vederea aplicării unor formule de recurenţă sau a raţionamentului de tip inductiv în rezolvarea problemelor legate de
calculul sumei şi a anumitor termeni dintr-o progresie geometrice.
 Asocierea unei situaţii – problemă cu un model matematic de tip şir, progresie.

1
Valori şi atitudini:
1. Dezvoltarea unei gândiri deschise, creative, a independenţei în gândire şi acţiune.
2. Manifestarea iniţiativei, a disponibilităţii de a aborda sarcini variate, a tenacităţii, a perseverenţei şi a capacităţii de concentrare.
3. Dezvoltarea simţului estetic şi critic, a capacităţii de a aprecia rigoarea, ordinea şi eleganţa în arhitectura rezolvării unei probleme sau a
construirii unei teorii.
4. Formarea obişnuinţei de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor situaţii cotidiene sau pentru rezolvarea unor probleme
practice.
5. Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi profesională.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul individual, descoperirea dirijată
 Modul de organizare al clasei: frontal, individual
 Procedee de evaluare : analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea rezultatelor elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării
aplicaţiilor (verbală / notarea activităţii elevilor).
RESURSE:
 Materiale didactice: manualul, fişe cu probleme, tabla, marker
 Umane: 24 elevi
 Temporale: 50 min
Locul: sala de clasă.
Bibliografie: programa şcolară, planificarea, manual matematică clasa a IX M. Burtea, G. Burtea, Ed. Carminis, culegere probleme clasa a
IX Ed. Campion.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Modul de Procedee de
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode
organizare evaluare

1. Moment Verificarea prezenţei elevilor, notarea Frontal


Conversaţie
organizatoric absenţelor în catalog

Verificarea temei prin sondaj, prin Frontal analiza


2. Captarea confruntarea rezultatelor, iar dacă există răspunsurilor
Conversaţie Individual
atenţiei probleme nerezolvate, acestea se rezolvă la
tablă.

Frontal observarea
Se anunţă clasa că lecţia prezentată se elevilor
3. Anunţarea
intitulează Progresii geometrice, se prezintă Conversaţie
temei
competenţele

4. Dirijarea Conversaţie Frontal analiza


învăţării Definiţie. Un şir de numere reale, având răspunsurilor
Explicaţie Individual
primul termen nenul, în care fiecare termen,
începând cu al doilea, se obţine din Problematizarea
precedentul prin înmulţirea cu acelaşi număr
se numeşte progresie geometrică.
3
Numărul se numeşte raţia progresiei. Exerciţiul
Dacă este progresie geometrică avem
,…, (relaţia de
recurenţă).
Şirul este progresie geometrică dacă
arătăm că raportul a doi termeni consecutivi
este constant.

Orice progresie geometrică este bine definită


dacă se cunosc primul termen şi raţia.

Aplicaţii:

 Şirul cu termenul general ,


este progresie geometrică.

 Şirul cu termenul general nu


este progresie geometrică.

Progresia geometrică este un şir


constant pentru .
Dacă raţia progresiei geometrice este un
număr pozitiv, atunci toţi termenii au acelaşi
semn cu primul termen. Dacă raţia progresiei
este un număr negativ, semnele termenilor

4
alternează.
Formula termenului general. Dacă şirul
este o progresie geometrică având
primul termen şi raţia q, atunci termenul
general are forma .
Demonstraţia se realizează prin metoda
inducţiei matematice.
Aplicaţii:
 Scrieţi primii trei termeni ai progresiei
geometrice, unde .

 Scrie termenii pentru progresia


geometrică ce are

O proprietate importantă a progresiilor


geometrice este cea legată de faptul că şirul
este o progresie geometrică dacă şi
numai dacă orice termen al său, începând cu al
doilea, este media geometrică a termenilor
vecini lui, adică dacă .
Trei numere x, y, z sunt în progresie
geometrică dacă şi numai dacă .
Aplicaţii:

 Să se determine al 4-lea şi al 6-lea


5
termen al progresiei geometrice ,
unde .
 Să se determine numărul real x, ştiind că
numerele 2, x+3 şi 162 sunt termeni
consecutivi ai unei progresii geometrice.
Într-o progresie geometrică, produsul a doi
termeni echidistanţi de extremi este egal cu
produsul termenilor extremi.
Suma primilor n termeni ai progresiei
geometrice este dată de formula

.
Aplicaţie:

 Să se calculeze suma primilor 10


termeni ai progresiei geometrică dacă
.

5.Intensificarea Conversaţie Frontal analiza


retenţiei Fişă de lucru răspunsurilor
Explicaţie Individual
Problematizarea

6
Exerciţiul

Învăţarea prin
descoperire

6. Asigurarea Fişă de lucru Individual analiza


Muncă Frontal răspunsurilor
feed – back-
independentă
ului

Aprecierea elevilor care au răspuns în timpul Conversaţie Frontal


7. Evaluare lecţiei
Individual

8. Tema pentru Problemele rămase nerezolvate din fişă Conversaţie Frontal


acasă Explicaţia

Fişă de lucru
7
1. Completaţi termenii progresiei geometrice:

2. Completaţi tabelul

q= S8=

1. Fie (bn) o progresie geometrică în care b1= 2 și q= -3. Calculați  S=b3+b4.


2. Determinați x∈R , știind că numerele 3, 2x−1  și 27  sunt termenii consecutivi ai unei progresii geometrice.
3. Determină x ştiind că numerele 2, x+1 şi x +5 sunt în progresie aritmetică.

8
9

You might also like