You are on page 1of 3

Proiect de activitate didactică

Data: 2022.11.08

Grădinița: G.P.P. VETIȘ

Grupa: Nivelul I

Educatoare: Dorkó Beatrix

Tema de studiu: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?

Tema săptămânii: Culorile de bază

Activități pe domenii experiențiale: Limbă și comunicare

Denumirea activității: Limba română

Tema activității: Rosu, galben, albastru

Modalitate de realizare: Observație

Tipul activității: Transmitere de cunoștințe noi

Dimensiuni ale dezvoltării: 2.1. Verbalizează experiențe senzoriale vizuale

2.3. Folosește cuvinte noi în experiențele zilnice


Comportamente vizate: Pronunță corect sunetele specifice limbii române. Utilizează
structuri orale simple.

Scopul activității: -Formarea și dezvoltarea unei exprimări orale corecte fonetic, lexical și
gramatical.

-Îmbogățirea vocabularului cu cuvinte noi: căciulă, tricou, pantaloni

-Recunoașterea culorilor roșu, galben și albastru

Obiective operaționale: -Copiii

- să recunoască culorile de bază

-să repete enunțuri simple

Strategii didactice:

Metode: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiu

Materiale didactice: căciulă, pul

Evaluare: observația sistematică a comportamentului

Durata activității: 20 min


Desfășurarea activității

Evenimente Conținut Strategii didactice Evaluare


didactice
Metode Materiale
didactice
1. Organizarea Aranjez scaunele în formă de căciulă,
grupei semicerc, pregătesc materialele bluză,
didactice pantaloni,
2. Captarea -Bună ziua copii! Astăzi v-am Conversația căciulă,
atenției pregătit niște haine, de care avem pulovăr,
nevoie în anotimpul toamnei. pantaloni,
3.Anunțarea Astăzi vom învăța despre culorile Conversația
temei de bază în limba română.
4.Dirijarea Numele culorilor în limba română conversația, observația
învățării este: roșu, galben și albastru. ilustrația, sistematică
-Hai să vă prezint hainele acestea! observația,
Pe rând le numesc hainele și exercițiu,
culoarea lor, iar după asta, invit pe demonstrație
copii, să se îmbrace în hainele.
-Întreb ce a luat ex: Anna pe ea?
Răspundem în propoziții simple:
Anna a luat pe ea:
-o căciulă roșie.
-o bluză galbenă
-o pereche de pantaloni albaștrii.
Exersăm de mai multe ori, cu
ajutorul copiilor, care vor să se
îmbrace în hainele respective.
5.Asigurarea Provoc copiii, să se participle la conversația, Cartonașe observația
feedback-ului conversația finală, ca să văd cât de exercițiu cu hainele sistematică
bine au reținut numele culorilor de de culori de
bază și hainele, care au îmbrăcat. bază
6.Evaluare Fac apreciere colective sau conversația, Față aprecieri
individuale asupra activității evaluare zâmbitoare verbale
copiilor. colorată
-Pentru că ați fost foarte atenți și
ați reținut culorile de bază și
numele hainelor, vă dăruiesc un
mic cadou.
-Fiecare dintre voi primește câte-o
față zâmbitoare de culorea roșu,
galben sau albastru.

Anexă

You might also like