You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Titlul lecției: ,,Puișorii”- după Emil Gârleanu
Tipul lecției: consolidare de cunoștințe
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
Competențe specifice:
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu;
1.4. Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje audiate;
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
2.5. Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare în funcție de partenerul de dialog.
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor trebui:
O1. Să citească în mod corect, conștient și expresiv povestirea din manual.
O2. să răspundă unor întrebări privind subiectul povestirii ,,Puișorii”;
O3. să povestească întâmplarea descrisă în manual;
O4. să descrie pe baza povestirii din manual schimbările din natură specifice toamnei;
O5. să analizeze diverse comportamente ale personajelor din povestire.

1
Strategia didactică: activ-participativă
Resurse procedurale: joc didactic, demonstrația la hartă, expunerea, conversația examinatoare, descoperirea, lanțul ideilor, exercițiul, metoda
cubului, explicația.
Resurse materiale: manual, videoproiector, flip-chart,tabla, material video, glob pământesc, material PPT, cărți, cub, fișe cu sarcini de lucru.
Resurse temporale: 50 min.
Resurse umane: 25 elevi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Locul desfășurării: sala de curs

2
SCENARIUL DIDACTIC
Momentul lecției Ob. Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Strategia didactică
Dozarea Resurse Resurse
procedurale materiale
Moment Face prezența. Se pregătesc pentru activitate.
organizatoric Pregătește materialele necesare desfășurării
2 min. orei.
Captarea și O5 Profesorul le prezintă elevilor un Elevii urmăresc cu atenție Jocul didactic Videoproiector
menținerea documentar fără sonor ce ilustrează documentarul. Pe rând, elevii numiți
atenției migrația păsărilor. Pe măsură ce rulează vor fi vocea de fundal, ei trebuind să Observația Material
8 min. documentarul, elevii trebuie să fie ,,vocea descrie imaginile ilustrate în documentar
de background” ce prezintă acțiunea din documentar.
film. De asemenea, le indică pe Glob Urmăresc indicațiile profesorului. Demonstrația

locurile unde pleacă păsările călătoare. la hartă Globul


pământesc
Consolidarea Notează titlul lecției la tablă.
cunoștințelor Bazându-se pe faptul că ora anterioară s-a Elevii ascultă cu mare atenție Conversația Material audio
35 min. citit povestea din manual, profesorul povestea.
prezintă elevilor un material audio cu Expunerea

textul din manual.


O2 Cărți
După ce fragmentul a fost ascultat, se Răspund întrebărilor profesorului.

3
identifică autorul povestirii, apoi se Urmăresc indicațiile profesorului.
prezintă elevilor mai multe cărți ale Conversația
aceluiași autor, îndemnându-i la lectură. examinatoare
O1 Profesorul numește mai mulți elevi pentru Elevii numiți citesc câte un fragment Manual

a citi povestirea din manual. din povestire.


O2 Videoproiector
După ce elevii au citit fiecare câte un Elevii rezolvă sarcinile din materialul Descoperirea
O3 Lanțul ideilor Material PPT
fragment, pe baza unui material PPT, PPT.
profesorul cere elevilor să rezolve câteva Conversația

cerințe privind subiectul lecției. În acest fel examinatoare

se poate observa în ce măsură au înțeles ei Exercițiul

firul povestirii.
O4 Elevii își aleg șefii de grupă care vin Cub
Împarte elevii pe grupe, le prezintă un cub
în fața clasei pentru a extrage sarcina Fișe cu sarcini
pe pe ale cărui fațete sunt trecute 6 sarcini
specifică, apoi fiecare grupă rezolvă Metoda de lucru
O5 de lucru. (Anexa 1). Profesorul cere ca
în timpul indicat de profesor fiecare cubului
fiecare grupă să își desemneze un lider
sarcină ce i-a fost atribuită. Explicația
pentru a extrage sarcina specifică grupei
lui. Pe durata cât elevii realizează sarcinile
primite, profesorul urmărește și
supraveghează activitatea acestora,
intervine cu explicații suplimentare, îi
îndrumă pe elevi în măsura în care au

4
nevoie. După ce s-au rezolvat sarcinile, șefii
După ce au fost rezolvate sarcinile, de grupă vin în fața clasei pentru a
profesorul invită liderii de grupă în fața prezenta munca fiecarei grupe.
clasei pentru ca aceștia să prezinte sarcinile
lor. În cazul în care este nevoie, profesorul
intervine cu explicații suplimentare.
Retenția O1 Profesorul prezintă elevilor varianta în Elevii ascultă indicațiile profesorului. Joc didactic Flipchart
cunoștințelor versuri a povestirii (Anexa 2) despre care Citesc poezia și completează lacunele
5 min s-a discutat. Le explică faptul că din poezie acesteia. Exercițiul
lipsesc anumite cuvinte, ei trebuind să
completeze spațiile punctate.
Pe măsură ce se citește poezia, invită elevii
la tablă pentru a completa versurile
acesteia, iar ceilalții completează poezia pe
fișele distribuite de profesor.
Prezintă concluziile și face aprecieri cu
privire la activitatea elevilor.

5
Anexa 1
1. Selectați expresii/enunțuri care ilustrează schimbările din natură.
2. Analizați comportamentul băiatului.
3. Povestiți întâmplarea.
4. Argumentați explicația mamei.
5. Motivați că textul citit este unul narativ.
6. Realizați un desen potrivit textului.

Anexa 2
Pace e în aer, pace afară Și-n asfințit un copilaș Dar rândunelele statornice nu-s
Se lasă asfințitul peste case iară. Doar în cămașă, desculț, golaș Puii se-nalță șis-au tot dus
Soarele pâlpâie-n zări să se culce, Ce poartă dorul vremii ce-a fost, Căci vine vântul și se lasă gerul,
Tomna-și așterne boarea dulce. Puii și-i cheamă, dar fără rost. Nu vor să-nghețe, se-ntunecă cerul.

Peste căsuțe, peste pitici Puii, micuții, din ouă ieșiți Plângând, la mama copilul se duce.
Să vină somnul și la cei mici. Dau să se culce că-s obosiți Mama-l alintă cu glasul ei dulce:
Case-amorțite, frunze ruginite El de la mama lui i-avea în dar Nu plânge pui, că pustiu e afară,
Copacii-și scutură crengile rupte. Și-i urmărea cu ochi de ștrengar. Puii se-ntorc și la primăvară!

You might also like