Professional Documents
Culture Documents
SABRINI ABD NASIR (RPH Cerap)
SABRINI ABD NASIR (RPH Cerap)
STANDARD KANDUNGAN:
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD PEMBELAJARAN:
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut konteks: (i) kata hubung, (ii) kata sendi nama, (iii) kata arah, (iv) kata tanya, (v) kata
perintah, (vi) kata seru, (vii) kata pemeri, (viii) kata penguat, (ix) kata nafi, (x) kata bantu, dan (xi) kata bilangan.
OBJEKTIF : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:
1. Menerangkan kepada rakan maksud dan penggunaan kata tanya dengan betul melalui permainan kerusi panas.
2. Membina peta i-Think yang sesuai untuk menerangkan kata tanya.
3. Mengisi tempat kosong dengan kata tanya yang sesuai..
SISTEM BAHASA :
Kosa kata : Pertandingan, aman, damai.
Tatabahasa : Kata Tanya
PENGISIAN KURIKULUM:
Ilmu : Muzik.
Nilai Murni : berani, kerajinan, kerjasama, hormat-menghormati, teliti.
Set Induksi Tayangan Video: 1. Guru menayangkan video lagu pencemaran alam BBM :
Pencemaran Alam Sekitar sekitar “Atuk Oh Atuk”. Video lagu,
Atuk Oh Atuk
10.05 pagi 2. Murid menyanyikan lagu berdasarkan lirik yang Kemahiran Berfikir :
- Soal Jawab : ditonton di dalam video. Menjana idea,
10.10 pagi Mengapa bumi menjadi menganalisis
(5 minit) semakin panas? 3. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan video maklumat,
yang ditonton sebentar tadi.
Bagaimana cara Kecerdasan Pelbagai:
mengatasi pencemaran 4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk Interpersonal,
alam? pada hari ini. verbal linguistik,
kinestetik, verbal
TAJUK muzik.
PEMBELAJARAN :
KATA TANYA
Langkah 1 Newsletter: Kata Tanya 1. Guru mengedarkan “newsletter kata tanya” BBM:
kepada setiap murid. Tapak pembelajaran,
slaid powerpoint,
10.10 pagi Kolaborasi kumpulan 2. Murid membaca dan memahami kata tanya newsletter.
- melalui newsletter yang diberikan dengan betul
10.20 pagi dalam kumpulan masing-masing. Kemahiran Berfikir:
(10 minit) Permainan kerusi panas Menganalisis
(kepimpinan murid) 3. Murid diberi penerangan tentang permainan maklumat,
kerusi panas. Murid yang terpilih akan duduk di
Soal Jawab : kerusi panas dan diberikan kad soalan. Kecerdasan Pelbagai:
Terangkan fungsi kata Verbal Linguistik,
tanya “siapa” 4. Murid yang berada dikerusi panas akan Interpersonal
Sebut kata tanya yang memberikan penerangan kepada kelas berkaitan
anda ketahui tajuk yang diberikan.Rakan lain boleh menyokong Nilai:
atau membangkan penerangan murid. Berani,
Cadangan jawapan: Bertanggungjawab,
Siapa? 5. Guru akan membimbing jawapan murid. Bekerjasama,
Apa? Berkepimpinan.
Mengapa?
Langkah 2 Membina peta i-Think 1. Guru memberikan penerangan tentang tugasan BBM:
yang sesuai dalam murid. Peta i-Think,
kumpulan kecil. Kertas Majong,
10.20 pagi 2. Murid berada dalam kumpulan dan mendapatkan Pen warna.
- peralatan yang diperlukan daripada guru. .
10.40 pagi Kemahiran Berfikir:
(20 minit) Peta i-Think: 3. Murid berbincang dengan rakan dalam kumpulan Mengenalpasti
Peta Bulatan untuk membina peta “Kata Tanya” menggunakan maklumat,
Peta Pokok peta pemikiran i-Think yang sesuai. Menganalisis
Peta Buih maklumat.
4. Murid membina peta “Kata Tanya” dalam Mencipta
kumpulan masing-masing. (KBAT)
Kecerdasan Pelbagai:
Interpersonal
Nilai:
Berani,
Kerjasama,
Peka.
.
Penutup Kognitif: 1. Murid membuat refeksi tentang apa yang mereka Nilai:
Membuat refleksi fahami pada hari ini. Guru membimbing murid. Sopan,
11.00 pagi Sayang-menyanyang,
- Sosial: 2. Guru memberikan pujian kepada murid dan Hormat-menghormati,
11.05 pagi Pujian dan galakan melakukan tepuk-tepuk terima kasih sebagai Berani.
(5minit) Tepuk-tepuk terima kasih tanda terima kasih kepada murid.
Refleksi:
11/13 orang murid berjaya membina peta i-think dan mengisi tempat kosong dengan jawapan yang betul, manakala 2orang murid diberi
bimbingan untuk mengisi tempat kosong dengan jawapan yang sesuai.