You are on page 1of 8

Proiect de lecție

Propunător: Pădurariu Miana


Data: 20.10.2022
Disciplina: Biologie
Clasa: a VI-a
Titlul lecției: Compoziția sângelui
Tipul lecției: Mixtă
Noțiuni cheie: sânge, plasmă, hematii/eritrocite, hemoglobină, leucocite, limfocite,
monocite, leucemie, trombocite.
Competențe specifice vizate:
- 1.2. Realizarea independentă a unor activități de investigare pe
baza unor fișe de lucru date;
Obiective operaționale:
- Să enumere cele 3 elemente figurate ale sângelui, pe baza
informațiilor de la clasă și din manual (pag. 71);
- Să evidențieze cel puțin 2 caracteristici ale fiecărui component
sanguin, pe baza fișei de lucru;
- Să ofere cel puțin un argument în privința importanței menținerii
echilibrului mediului intern pentru buna funcționare a
organismului, pe baza activității de la finalul lecției.
Strategia didactică:
Metode didactice și tehnici active de învățare:
- Conversația euristică, explicația, observarea dirijată și nedirijată,
problematizarea, modelarea, demonstrația;
- ”GLC - Gândiți-Lucrați în perechi-Comunicați”;
- Tehnica ciorchinelui.
Forme de organizare a clasei:
- frontal, individual, grup.
Materiale didactice: Prezentare ppt (imagini), material video,
manual biologie clasa a VI-a, fișe de lucru (anexa 2), pahare
transparente, apă, colorant alimentar galben, tăvițe de carton, linguri
biodegradabile, fasole boabe (roșie, albă), linte.
Bibliografie:
 American Society of Hematology. (2018, August 2). The
Components of Blood and Their Importance [Video].
YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=VSVYgivfs9c&ab_
channel=AmericanSocietyofHematology
 M.E.N. 2017. Programa școlară pentru disciplina Biologie clasele a
V a – a VIII a, București, aprobată prin O.M.E.N nr. 3393/28.02.2017;
 Olteanu, S., Tanur, I., Miricel, F., Giersch, S., Manea, C., &
Afrim, E. C. (2018). Biologie. Editura Didactică și Pedagogică S.A
DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

Etapele Elemente de strategie didactică Activități propuse elevilor


lecției/Timp
(F)
Conversație de reactualizare, conversație
euristică. Pregătiți materialele necesare
Analogie, problematizare. lecției și răspundeți la
· În urma discuției de la lecția trecută, din ce este întrebările adresate.
alcătuit mediul intern?
·Prin ce se hrănesc celulele organismelor
Evocarea
animale?
(5 minute)
(F)
Profesorul proiectează o imagine sugestivă care
Obsevați imaginea și notați în
va reprezenta titlul lecției.
caiete titlul lecției.

Materiale didactice: prezentare ppt (Anexa 3).


Noțiuni cheie: sânge.
(F) Notați în caiete informațiile de
Observare dirijată, expunere și explicație. pe tablă, precum și cele indicate

Conversație euristică. de către profesor. (Anexa 1)

(F+I)
Problematizare: Dacă sângele reprezintă 8% din Calculați individual cantitatea
Realizarea
masa corpului, ce cantitate de sânge exprimată de sânge din corpul vostru.
sensului
(15 minute) în L veți avea? (Anexa 3)

(F) Urmăriți videoclipul și adresați

(Anexa 3) întrebări.

(I+G+F)
”GLC – Gândiți-Lucrați în perechi-Comunicați” Pe baza materialului video sau a
fișei de lucru (tabel), scrieți
liber timp de 1 minut, care este,
din punctul vostru de vedere,
cel mai important element
figurat al sângelui.
Faceți pereche cu colegul de
bancă, analizați și alegeți
(dintre cele două răspunsuri) un
singur element figurat.
Realizarea
sensului Comunicați și argumentați
(15 minute) răspunsul ales. (Anexa 3)
(F)
Realizați ciorchinele de pe tablă
Tehnica ciorchinelul.
și în caiete. (Anexa 1)

Materiale didactice: prezentare ppt, material


video, fișe de lucru.

Noțiuni cheie: plasmă, eritrocite leucocite,


limfocite, monocite, trombocite.
(F&I) Modelați individual suportul
material pus la dispoziție
Materiale didactice: fișe de lucru, pahare
(pahare, tăvi, fasole boabe,
transparente, apă, colorant alimentar galben, linte) astfel încât să îndepliniți
tăvițe de carton, linguri biodegradabile, fasole cerințele prezentate în
boabe (roșie, albă), linte, prezentare ppt. documentul ppt. (Anexa 3)

Stabiliți influența excesului/


Reflecție Noțiuni cheie: plasmă, eritrocite, leucocite, lipsei hematiilor/ leucocitelor/
(10 minute) trombocitelor din compoziția
monocite, trombocite.
sângelui. (Anexa 2).

Răspundeți la întrebările
prezentate în ultimul slide al
suportului ppt.
Anexa 1 : Schița lecției
Compoziția sângelui
Def.: Sângele este un lichid de culoare roșie cu gust ușor sărat, care împreună cu limfa și
lichidul interstițial alcătuiesc mediul de viață (mediul intern) al celulelor organismului.
Obs. : Sângele reprezintă între 6%-8% din masa corpului.
60% plasmă
Sângele= +
40% elemente figurate

90% apă
+ Rol în transportul

Plasma = 9% substanțe organice(glucide, lipide, vitamine, hormoni) diferitelor

+ substanțe în corp.

1% substanțe anorganice (cloruri, fosfați)

globule roșii/
trombocite/
hematii/ eritrocite
plachete sanguine

Elemente figurate

+
globule albe/

+ leucocite
limfocite monocite
Anexa 2 : fișă de lucru
COMPOZIȚIA SÂNGELUI

Elemente figurate Caracteristici Rol

-sunt anucleate în stadiul adult;


Hematii -au forma unui disc biconcav (”nasture”) iar din - rol în schimbul de gaze și
profil au forma unui ”pișcot”;
(4-5 milioane/mm3 nutrienți
-conțin hemoglobină;
sânge) - ↓ numărului de hematii sub valoarea normală
este întâlnită la anemii.

-nucleate, își pot modifica forma și sunt mobile;


-exista 2 tipuri de leucocite :
Leucocite a) limfocite – produc anticorpi -rol în imunitate
(4-5 mii/mm3 b) monocite – distrug bacteriile din organism
sânge) (fagocitoză)
-↑ numărului de leucocite peste valorile normale
este întâlnită în leucemii.
-anucleate, cele mai mici elemente figurate ale - rol în coagularea sângelui
Trombocite sângelui; (împreună cu alți factori din

(400 mii/mm3 -formate prin fragmentarea unor celule foarte plasmă contribuie la oprirea
sânge) mari. sângerării de le nivelul leziunilor

*Legendă: ↓- scădere;
↑- creștere.

Dicționar:
*anucleat- fără nucleu
*hemoglobină- pigment roșu
*anemie- afecțiune manifestată prin stare de slăbiciune
*anticorpi- proteine specifice cu rol în imunitate
*fagocitoză- proces de apărare, în care monocitele ”digeră” organismele străine pătrunse în corp.
*coagulare- închegare
Exercițiu  :
Pe baza tabelului de mai sus, enumerați cel puțin 4 funcții ale sângelui.
a) ...................................................................................................................................................................................;

b) ...................................................................................................................................................................................;

c) ...................................................................................................................................................................................;

d) ..................................................................................................................................................................................;

Anexa 4 – activitate de rezervă ( 5 minute)

Aplicație:
Determinați, cu ajutorul manualului de biologie (pag. 72), durata medie de viață al fiecărui
tip de element figurat al sângelui.
Anexa 3 – disponibilă în format digital – prezentare ppt

You might also like