You are on page 1of 5

GRUPUL ŞCOLAR TEHNIC, BAIA MARE

CATEDRA DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


PROF.: CLAUDIA MARIAN

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.04.2007

Clasa: a 11- a I (SAM)

Subiectul lecţiei: Textul epistolar

Titlul lecţiei: Scrisoare: tipuri şi convenţii de redactare

Tipul lecţiei: Lecţie de însuşire de cunoştinţe noi

Scopul lecţiei:
- Dezvoltarea deprinderilor de a redacta un text
într-un stil funcţional

Competenţe generale:
- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în
producerea unor mesaje scrise în diverse situaţii
de comunicare
- Respectarea convenţiilor impuse de anumite
tipuri de texte funcţionale

Competenţe specifice:
- să definească textul epistolar;
- să cunoască diferite tipuri de scrisori şi să le
identifice;
- să-şi însuşească, în redactare, convenţiile unei
scrisori;
- să redacteze diferite tipuri de scrisori, în funcţie
de situaţiile cerute.
-
Resurse didactice:
- conţinutul didactic: conform programei şi
manualului alternativ pentru anul de completare
(11 SAM)
- capacităţi de învăţare: medii
- locul de desfăşurare: cabinetul de limba şi
literatura română.

Strategii didactice:
1. Metode didactice:
- expunerea
- conversaţia euristică
- activitate pe grupe
- tehnica colajului
- prezentare Power Point
- exerciţiu de redactare
- problematizare
2. Mijloace didactice:
- computer
- video-proiector
- planşe
- colaje / tăieturi
- fişe de lucru
- flip-chart
- tabla
- manualul

Scenariul didactic:

1. Momentul organizatoric: notarea absenţelor, stabilirea


disciplinei, pregătirea elevilor pentru lecţie.
2. Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior:
- Profesorul verifică însuşirea de către elevi a
cunoştinţelor predate şi discutate în lecţia
anterioară
- Elevii precizează titlul lecţiei: Corespondenţa şi
tipuri de texte de corespondenţă
- Elevii definesc corespondenţa, dar şi tipurile de
texte aferente
- Elevii îşi prezintă şi tema pentru acasă:
redactarea unui bilet şi a unei cărţi poştale
ilustrate.

3. Captarea atenţiei:
- Profesorul cere elevilor să precizeze care dintre
tipurile de texte de corespondenţă nu a fost
abordat în lecţia anterioară
- Elevii precizează corect: scrisoarea

4. Anunţarea titlului noii lecţii:


- Profesorul le spune că tocmai ce au lăsat nefăcut
lecţia anterioară va fi conţinutul lecţiei de faţă:
Textul epistolar: tipuri şi convenţii de redactare.

5. Enunţarea obiectivelor lecţiei noi:


- Profesorul le expune elevilor care vor fi sarcinile
pentru această oră: - să identifice tipurile de scrisori
- să reţină principalele aspecte din redactarea
unui astfel de text;
- să redacteze diferite tipuri de scrisori,
respectând specificul fiecăreia.

6. Prezentarea noului conţinut didactic:


- Profesorul îşi va începe expunerea
folosindu-se de o prezentare Power Point a materialului didactic
- Profesorul le cere elevilor să noteze în
caiete aspectele importante.
- Se vor urmări următoarele componente:
- definirea textului epistolar
- tipuri de scrisori (cu precizarea unor
trăsături sau aspecte particulare pentru fiecare tip)
- exemplificarea câtorva tipuri prin
expunerea unor scrisori între câteva nume importante ale culturii
române
- convenţiile de redactare
- aspecte inedite ale termenului de
epistolar, migraţia în sfera literară (exemple din evoluţia literară
a conceptului)

7. Sarcini de lucru pentru elevi:


I. - Profesorul, după prezentarea tipurilor de
scrisori va opri derularea lecţiei pentru a le propune elevilor un
exerciţiu.
- Se cere ca elevii să se împartă în grupe de
4 – 5 elevi.
- Fiecare grupă va primi un plic în care sunt
amestecate tăieturi conţinând fragmente de text.
- Profesorul le cere elevilor să studieze
fragmentele şi să le dea o ordine astfel încât să reuşească să
alcătuiască o scrisoare. Se face precizarea că pot să existe
bucăţi care nu pot face parte dintr-o scrisoare.
- Profesorul împarte fiecărei grupe câte o
planşă pe care se vor lipi fragmentele ce trebuie să alcătuiască
un întreg.
- Fiecare grupă va expune materialul
realizat.
- Profesorul va trece la expunerea
convenţiilor şi se va face o confruntare între cerinţele teoretice
şi aplicaţia făcută de elevi.
- Se vor discuta punctele slabe, dar şi
punctele tari din fiecare asamblare de text.

II. – După expunerea întregului material


teoretic, profesorul le propune elevilor încă un exerciţiu.
- Câte un reprezentant din fiecare grupă este
chemat să extragă un bilet pe care este notată o
anume situaţie, o anumită cerinţă de redactare a
unui anumit tip de scrisoare
- În cadrul fiecărei grupe se va redacta textul
respectând informaţiile primite şi contextul dat.
- La final fiecare grupă îşi va expune scrisoarea,
citind şi situaţia dată.
- Se vor analiza pentru fiecare respectarea
convenţiilor de redactare, dar şi utilizarea
informaţiilor date.
-
8. Atingerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului:
- Profesorul cere fiecărui elev să deschidă manualul la
pag. 71., propunând următoarele cerinţe: lectura textului,
încadrarea în tipul corespunzător, verificarea respectării
convenţiilor de redactare.
- La finalul muncii individuale se discută observaţiile
făcute de fiecare elev.
9. Asigurarea retenţiei şi a transferului:
- Profesorul precizează tema pentru acasă: în manual se
mai găseşte o scrisoare celebră: a lui Eminescu pentru Veronica
Micle. Citeşte scrisoarea şi încearcă să răspunzi la cerinţele
propuse de manual( p70 – 71.
10. Evaluarea activităţii elevilor:
- Profesorul va nota atât implicarea elevilor în cadrul
muncii în echipe cât şi la nivel individual.

You might also like