You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: CONSILIERE ȘI DEZVOLTARE PERSONALĂ

TEMA LECTIEI : SĂ ÎNȚELEGEM CONFLICTELE

CLASA A VIII-A

DIRIGINTE: SCORȚEANU ELENA

DATA:

TIMP ALOCAT: 50 MIN.

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: DEZVOLTAREA SOCIO- EMOȚIONALĂ

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.Dezvoltarea capacității de autocunoaștere, a atitudinii pozitive față de sine și a unui stil de viață sănătos și
echilibrat

2. Dezvoltarea abilităților de exprimare a emoțiilor și a motivației pentru învățare în contexte variate de


interrelaționare școlară și extrașcolară

OBIECTIVELE OREI:

La sfâșitul acestei lecții elevii vor fi capabili:

O1.Să definească noțiunea de conflict.

O2.Să identifice sursele conflictelor.

O3.Să propună soluții aplicabile de aplanare a conflictului.

O4.Să-și dezvolte capacități consultative, pentru a-i sfătui pe ceilalți cum să-și rezolve conflictele.

SCOPUL LECȚIEI:

Conștientizarea de către elevi a necesității respectării anumitor reguli în aplanarea rapidă a unor conflicte
zilnice.

STRATEGII DIDACTICE:

 Organizarea activității:

 activitate frontală;

 activitate individuală.

 Metode şi procedee didactice: conversația euristică, problematizarea, jocul de rol, studiul de caz.

 Mijloace didactice:

 fișe, planșe, mingi, markere, etc.


DESFĂȘURAREA LECȚIEI:
ACTIVITATEA: MINGIILE- OBSERVĂ, CITEȘTE, ÎNDEPLINEȘTE

DESFĂȘURARE:
 Profesorul va împărți clasa în voluntari și observatori.
 Voluntarii primesc câte o fișă ce conține o anumită instrucțiune. Profesorul le spune să țină în secret
conținutul fișei.
 Observatorii urmăresc cu atenție acțiunile voluntarilor.
 Profesorul anunță începerea exercițiului și spune participanților să urmeze instrucțiunile primite, fără a
se consulta cu colegii.
 Pe ecran este prezentată fișa - Istoria măgărușilor.
INSTRUCȚIUNILE VOLUNTARILOR:
 Fișa 1
Plasează toate mingile în coșul din fața clasei.
 Fișa 2
Plasează toate mingile în coșul de lângă ușă.
 Fișa 3
Plasează toate mingile pe catedră.
DISCUȚII:
 Observatorii vor descrie ce au înțeles din acțiunile voluntarilor.
 Voluntari, cum credeți ați realizat sarcina? A câștigat cineva?
 Ce dificultăți ați întâmpinat în realizarea sarcinii?
 Voluntarii vor dezvălui conținutul instrucțiunilor.
 Ați observat că cineva a încălcat regulile jocului?
 Cum a fost înfățișarea colegilor?
 Ce situații puteau apărea?
 Ce este comun între acțiunea desfasurată de voluntari și acțiunea reprezentată pe ecran (Fișa- Istoria
măgărușilor) ? 
 Ce ați învățat din acest joc?
VI S-A ÎNTÂMPLAT ÎN VIAȚĂ SĂ TRĂIȚI ASTFEL DE SITUAȚII DE CONFLICT?

CONFLICTELE FAC PARTE DIN VIAȚA NOASTĂ.


Cuvântul CONFLICT provine din latinescul conflictus și înseamnă înfruntare, dezacord, lovire reciprocă ( manual
pg. 40)
Ce întelegeți prin conflict?
-Elevii vor completa răspunsurile pe coală tip flipchart.
Ce este conflictul? Manual, pg. 49

Sursele conflictelor:
 Priviți următoarele imagini și spuneți care credeți că sunt sursele conflictelor.

Modalități de prevenire a conflictelor

1.Ascultarea activă și utilizarea întrebărilor deschise

2. Concentrarea pe problemă, nu pe persoană și căutarea împreună a soluțiilor.


Soluționarea conflictelor fară învinși este posibilă numai prin colaborare și negociere.

Explorează prin joc și exercițiu!

Conflictele pot apărea:

-conflicte elev-elev-grup 1
– conflicte profesor–elev-grup 3
– conflicte părinte–copil-grup 2
- conflicte profesor–părinte
- conflicte profesor-profesor
Studiu de caz - grupul 1
„Mirela este elevă în clasa a VIII-a, conştiincioasă, învaţă la toate materiile şi are întotdeuna
temele rezolvate. Într-una din zile , Mirela vine la şcoală cu temele neefectuate și anunță profesorii ca a
avut o problemă. În pauză, reacţiile nu au întârziat să apară, unii colegi adresându-i expresii jignitoare:
„ Tocilara este iertată de profesori! Milogeală pentru nota 10! ”. Dezarmată de reacţia acestor colegi, pe
care i-a ajutat de nenumarate ori, Mirela le spune că sunt incapabili și că vor trece clasa doar din mila
profesorilor ....Pauza s-a terminat.... ”
Studiu de caz – grupul 2
„Dinu are 14 ani și cere permisiunea părinților de a merge la pertrecerea unor prieteni mai mari.
Mama nu-i permite spunând că este prea mic și are de pregătit temele. Dinu supărat s-a închis în camera
sa, refuză să vorbească cu parinții și nu vrea să mai meargă la școală.”
Studiu de caz - grupul 3
„Era ora de ..............., Veronica şi Irina țineau telefoanele sub bancă și își trimiteau mesaje.
Profesorul le-a văzut la un moment dat și furios le-a dat afară de la oră.
Veronica, care era o fire impulsivă pe un ton revoltător întrebă: „Ce-am făcut, domnule
profesor?” în schimb, Irina, ruşinată, plecă capul şi cu lacrimile în ochi încercă să-şi ceară scuze: „Vă
rugăm să …”, însă profesorul nervos, țipă la ele și le cere să părăsescă sala de clasă. ”
Elevii sunt împărțiți în 3 grupe și vor rezolva aceste sarcini de lucru în google documente.

1) Descrierea problemei: 2) Ce simt personajele implicate în conflict?

3) Propuneri pentru rezolvarea conflictului: 4) Elaborarea unui plan de acţiune: găsiţi soluţia
care împacă ambele părţi. Acţionaţi în spiritul
„Putem câştiga amândoi!”
TEHNICA ,, BROSCUȚA ȚESTOASĂ” în gestionarea FURIEI
1.Conştientizez că încep să mă enervez!

2. Mă opresc!

3. Mă gândesc la altceva!

4. Caut soluţii!

INTERVIUL
1.Cum te-ai simțit la această activitate?
2.Ce ți-a plăcut cel mai mult?
3.Vei aplica ceea ce ai învățat în rezolvarea conflictelor?
4.Ce ați învățat de la colegi?
Plasează toate mingile în coșul din Plasează toate mingile în coșul din Plasează toate mingile în coșul din
fața clasei. fața clasei. fața clasei.

Plasează toate mingile în coșul din Plasează toate mingile în coșul de Plasează toate mingile în coșul de
fața clasei. lângă ușă. lângă ușă.

Plasează toate mingile în coșul de Plasează toate mingile în coșul de Plasează toate mingile pe catedră.
lângă ușă. lângă ușă.

Plasează toate mingile pe catedră. Plasează toate mingile pe catedră. Plasează toate mingile pe catedră.

You might also like