You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : MATEMATIK


MINGGU HARI

TARIKH MASA

KELAS KEHADIRAN MURID

TEMA Sukatan dan Geometri TAJUK Bab 9: Poligon Asas

STANDARD
9.1 Poligon
KANDUNGAN

9.1.1 Menyatakan hubung kait antara bilangan sisi, bucu dan pepenjuru
STANDARD poligon.

PEMBELAJARAN 9.1.2 Melukis poligon, melabel bucu poligon dan menamakan poligon
tersebut berdasarkan bucu yang telah dilabel.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

▪ menyatakan hubung kait antara bilangan sisi, bucu dan pepenjuru


OBJEKTIF
poligon.
PEMBELAJARAN
▪ melukis poligon, melabel bucu poligon dan menamakan poligon
tersebut berdasarkan bucu yang telah dilabel.

murid dapat

KRITERIA ▪ menyatakan bilangan sisi, bucu dan pepenjuru poligon.


KEJAYAAN
▪ melukis, melabel dan menamakan poligon tersebut berdasarkan bucu
yang telah dilabel.

AKTIVITI ▪ Guru menjelaskan maksud poligon dan bukan poligon.

▪ Guru menyatakan hubung kait antara bilangan sisi, bucu dan


pepenjuru poligon.

▪ Murid diminta menyambungkan bucu-bucu, melabel dan menamakan


poligon yang terhasil.

▪ Murid menyelesaikan soalan pada Buku Inovasi 8 Modul Berpandu


Buku Teks (buku 1), halaman 44 (latih diri 9.1a dan 9.1b) dan
halaman 45 (latihan subtajuk 9.1).

BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS


MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)

SUMBER NILAI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
REFLEKSI
tajuk ini.

TINDAKAN
SUSULAN MURID

AKTIVITI

PAK-21

STRATEGI PDPC

PENTAKSIRAN &
PENILAIAN

Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.


Peta Bulatan Peta Dakap

PETA PEMIKIRAN Peta Buih Peta Alir

i-THINK Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Peta Pokok Peta Titi

KEMAHIRAN Mengaplikasi Menilai

BERFIKIR ARAS
Menganalisis Mencipta
TINGGI (KBAT)

TAHAP TP1 TP4


PENGUASAAN
TP2 TP5
(TP)
TP3 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI

TARIKH MASA

KELAS KEHADIRAN MURID

TEMA Sukatan dan Geometri TAJUK Bab 9: Poligon Asas

STANDARD
9.2 Sifat Segi Tiga dan Sudut Pedalaman serta Sudut Peluaran Segi Tiga
KANDUNGAN

STANDARD 9.2.1 Mengenal dan menyenaraikan sifat geometri bagi pelbagai jenis
segi tiga. Seterusnya mengkelaskan segi tiga berdasarkan sifat
PEMBELAJARAN
geometri.

9.2.2 Membuat dan mengesahkan konjektur tentang

(i) hasil tambah sudut pedalaman,

(ii) hasil tambah sudut pedalaman dan sudut peluaran

bersebelahan,
(iii) hubungan antara sudut peluaran dan hasil tambah sudut

pedalaman yang bertentangan

suatu segi tiga.

9.2.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan segi tiga.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

▪ menyatakan sifat-sifat geometri bagi pelbagai jenis segi tiga.


Seterusnya mengkelaskan segi tiga berdasarkan sifat geometri segi
tiga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN ▪ membuat dan mengesahkan konjektur tentang (i) hasil tambah sudut
pedalaman, (ii) hasil tambah sudut pedalaman dan sudut peluaran
bersebelahan, (iii) hubungan antara sudut peluaran dan hasil tambah
sudut pedalaman yang bertentangan.

▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan segi tiga.

Murid dapat

▪ menyatakan sifat-sifat geometri bagi pelbagai jenis segi tiga.

▪ mengkelaskan segi tiga berdasarkan sifat geometri segi tiga.


KRITERIA
▪ membuat dan mengesahkan konjektur tentang (i) hasil tambah sudut
KEJAYAAN
pedalaman, (ii) hasil tambah sudut pedalaman dan sudut peluaran
bersebelahan, (iii) hubungan antara sudut peluaran dan hasil tambah
sudut pedalaman yang bertentangan.

▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan segi tiga.

AKTIVITI ▪ Guru menerangkan dan memerihalkan sifat-sifat segi tiga.

▪ Guru menerangkan sifat-sifat mengenai sudut pedalaman dan sudut


peluaran sebuah segi tiga.

▪ Guru menunjukkan contoh soalan yang melibatkan sudut pedalaman


dan sudut peluaran.

▪ Murid menyelesaikan soalan pada Buku Inovasi 8 Modul Berpandu


Buku Teks (buku 1), halaman 45-48 (latih diri 9.2a, 9.2b dan 9.2c) dan
halaman 48-50 (latihan subtajuk 9.2).

BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS


MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)

SUMBER NILAI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
REFLEKSI
tajuk ini.

TINDAKAN
SUSULAN MURID

AKTIVITI

PAK-21

STRATEGI PDPC

PENTAKSIRAN &
PENILAIAN

Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.


Peta Bulatan Peta Dakap

PETA PEMIKIRAN Peta Buih Peta Alir

i-THINK Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Peta Pokok Peta Titi

KEMAHIRAN Mengaplikasi Menilai

BERFIKIR ARAS
Menganalisis Mencipta
TINGGI (KBAT)

TAHAP TP1 TP4


PENGUASAAN
TP2 TP5
(TP)
TP3 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI

TARIKH MASA

KELAS KEHADIRAN MURID

TEMA Sukatan dan Geometri TAJUK Bab 9: Poligon Asas

STANDARD 9.3 Sifat Sisi Empat dan Sudut Pedalaman serta Sudut Peluaran Sisi
KANDUNGAN Empat

9.3.1 Menghuraikan sifat geometri bagi pelbagai jenis sisi empat.


Seterusnya mengkelaskan sisi empat berdasarkan sifat geometri.

9.3.2 Membuat dan mengesahkan konjektur tentang


STANDARD (i) hasil tambah sudut pedalaman suatu sisi empat,
PEMBELAJARAN (ii) hasil tambah sudut pedalaman dan sudut peluaran
bersebelahan suatu sisi empat, dan

(iii) hubungan antara sudut yang bertentangan dalam segi empat


selari.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

▪ menyatakan sifat-sifat geometri bagi pelbagai jenis sisi empat.


Seterusnya mengkelaskan sisi empat berdasarkan sifat geometri sisi
OBJEKTIF empat.
PEMBELAJARAN
▪ membuat dan mengesahkan konjektur tentang (i) hasil tambah sudut
pedalaman suatu sisi empat, (ii) hasil tambah sudut pedalaman dan
sudut peluaran bersebelahan suatu sisi empat, (iii) hubungan antara
sudut yang bertentangan dalam segi empat selari.

KRITERIA Murid dapat


▪ menyatakan sifat-sifat geometri bagi pelbagai jenis sisi empat.

▪ mengkelaskan sisi empat berdasarkan sifat geometri sisi empat.

KEJAYAAN ▪ membuat dan mengesahkan konjektur tentang (i) hasil tambah sudut
pedalaman suatu sisi empat, (ii) hasil tambah sudut pedalaman dan
sudut peluaran bersebelahan suatu sisi empat, (iii) hubungan antara
sudut yang bertentangan dalam segi empat selari.

▪ Guru menerangkan dan memerihalkan sifat-sifat sisi empat.

▪ Guru menerangkan sifat-sifat mengenai hasil tambah sudut


pedalaman dan sudut peluaran bersebelahan sebuah sisi empat.
AKTIVITI ▪ Guru menunjukkan contoh soalan yang melibatkan sudut pedalaman
dan sudut peluaran.

▪ Murid menyelesaikan soalan pada Buku Inovasi 8 Modul Berpandu


Buku Teks (buku 1), halaman 50-52 (latih diri 9.3a dan 9.3b).

BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS


MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)

SUMBER NILAI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
REFLEKSI
tajuk ini.

TINDAKAN
SUSULAN MURID

AKTIVITI

PAK-21

STRATEGI PDPC

PENTAKSIRAN &
PENILAIAN

Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.


Peta Bulatan Peta Dakap

PETA PEMIKIRAN Peta Buih Peta Alir

i-THINK Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Peta Pokok Peta Titi

KEMAHIRAN Mengaplikasi Menilai

BERFIKIR ARAS
Menganalisis Mencipta
TINGGI (KBAT)

TAHAP TP1 TP4


PENGUASAAN
TP2 TP5
(TP)
TP3 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI

TARIKH MASA

KELAS KEHADIRAN MURID

TEMA Sukatan dan Geometri TAJUK Bab 9: Poligon Asas

STANDARD 9.3 Sifat Sisi Empat dan Sudut Pedalaman serta Sudut Peluaran Sisi
KANDUNGAN Empat

9.3.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan sisi empat.


STANDARD
9.3.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan gabungan segi tiga dan
PEMBELAJARAN
sisi empat.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

OBJEKTIF ▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan sisi empat.


PEMBELAJARAN
▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan gabungan segi tiga dan sisi
empat.

Murid dapat

▪ mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran yang sesuai tentang segi


tiga dan sisi empat dalam konteks penyelesaian masalah rutin yang
mudah.
KRITERIA
KEJAYAAN ▪ mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran yang sesuai tentang segi
tiga dan sisi empat dalam konteks penyelesaian masalah rutin yang
kompleks.

▪ mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran yang sesuai tentang segi


tiga dan sisi empat dalam konteks penyelesaian masalah bukan rutin.

AKTIVITI Guru mengimbas balik sifat-sifat mengenai hasil tambah sudut pedalaman
dan sudut peluaran bersebelahan sebuah sisi empat.

Guru membincangkan contoh soalan yang melibatkan sudut pedalaman


dan sudut peluaran suatu sisi empat.
Murid menyelesaikan soalan pada Buku Inovasi 8 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 52-53 (latih diri 9.3c dan 9.3d) dan halaman 54-
57 (latihan subtajuk 9.3 dan masteri kendiri).

BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS


MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)

SUMBER NILAI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
REFLEKSI
tajuk ini.

TINDAKAN
SUSULAN MURID

AKTIVITI

PAK-21

STRATEGI PDPC

PENTAKSIRAN &
PENILAIAN

Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.


Peta Bulatan Peta Dakap

PETA PEMIKIRAN Peta Buih Peta Alir

i-THINK Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Peta Pokok Peta Titi

KEMAHIRAN Mengaplikasi Menilai

BERFIKIR ARAS
Menganalisis Mencipta
TINGGI (KBAT)

TAHAP TP1 TP4


PENGUASAAN
TP2 TP5
(TP) TP3 TP6

You might also like