choice answer answer 1 C £0.66 59p is written as £0.59 Add prices: 0.59 + 1.65 + 2.10 = 4.34 5.00 – 4.34 = 0.66 = £0.66 2 D 56 6 chefs and one Head Chef makes 7 workers. 7 x 8 = 56 3 D Friday Count in jumps of 7 as there are 7 days in one week. Days 1, 8 and 15 are Mondays. Then count each day up to 19: Tuesday is day 16, Wednesday is day 17, Thursday is day 18 and Friday is day 19 4 D 3.043kg Convert all measurements into the same unit to compare them. A = 34g B = 340g C = 304g D = 3043g. D is the largest 5 C 2 One vertical line and one horizontal line through the centre of the shape 6 C 11.26am 116 minutes = 1 hour and 56 minutes. A shortcut to adding 1 hr 56 mins would be to add 2 hours then subtract 4 minutes 7 A £20.45 Use column addition to add prices, ensuring the decimal points are in line 8 B 4.5 Multiply the numerator by how many deserts: ¾ x 6 = 18/4 = 4½ = 4.5 9 A 31st May The green bin is emptied 3 days after the black bin. 14 + 3 = 17. Count in jumps of 7: 17, 24, 31. It will be emptied on 24th, though this is not the last collection date. 10 A 75cm2 Convert mm into cm before calculating. The curved surface of a cylinder is a rectangular shape when opened out, so the wrapping paper will be rectangular. Area = length x width 7.5cm x 10cm = 75cm2 11 C 3 1: 3 becomes ?: 24 There are 8 lots of children, so 8 adults are required. 5 of these will be parents, so 3 staff are needed. 12 B 6 There are 21 children on the busiest day (Wednesday) and 15 on the quietest day (Thursday). 21 – 15 = 6 13 A 105km 210 minutes = 3.5 hours 3.5 x 30 = 105
GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS
14 D 435 Use the first statement to compare the 5 and 15. The answer will be 3 times smaller. 1305 ÷ 3 = 435 15 C 6 Multiples of 10 will ‘end with a zero’. Factors of 120 ending with zero: 10 20 30 40 60 120 16 D 54 A straight line measure 180 degrees. a = 180 – 126 = 54 degrees. 17 B 5210 80% = 4168 people Divide by 8: 10% = 521 people Multiply by 10: 100% = 5210 people 18 D 1 860 To round to the nearest ten thousand, look at the 000 number in the thousands column: 9 rounds up so the 5 becomes 6 and all columns after that are zero. 19 A 60 A circle measures 360 degrees. degrees 360 ÷ 6 = 60 degrees 20 B 6 1.5 hours = 90 minutes. Count in multiples of 14: 14 28 42 56 70 84 98… He can run 6 complete laps within 90 mins 21 A 146 All four angles of a parallelogram add up to 360 degrees degrees. 34 + 34 = 68. 360 – 68 = 292 for both obtuse angles. 292 ÷ 2 = 146 degrees 22 B £280.80 Find 10% by dividing by 10: £1.95 20% = 2 x £1.95 = £3.90 £19.50 + £3.90 = £23.40 per month. One year has 12 months £23.40 x 12 = £280.80 23 A 33 Take off the 6-year difference, share equally, then bring the difference back: 60 – 6 = 54 54 ÷ 2 = 27 years old (younger coach) 27 + 6 = 33 years old (older coach) 24 A 16 Find 10% by dividing by 10: 4 lollipops. 20% = 2 x 4 = 8 ¼ = 40 ÷ 4 = 10 Find 5% by dividing 10% by 2: 10% + 5% = 15% = 4 + 2 = 6 lollipops. 8 + 10 + 6 = 24 40 – 24 = 16 cherry lollipops 25 C 9 Answer needs to be a number less than 10 which is not a factor of 60. Factors of 60: 1 2 3 4 5 6 10 12 15 20 30 60 26 B 256 3 tigers have 32 stripes: 3 x 32 = 96. 4 tigers have (32 + 8) = 4 x 40 = 160. 96 + 160 = 256 stripes
GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS
27 D x2 then Try each option systematically. +15 Start with the number 155. Check more than one step in the pattern. (155 x 2) + 15 = 310 + 15 = 325 (325 x 2) + 15 = 650 + 15 = 665… 28 D 14 100% - 80% = 20% will not grow into breeding adults. 10% of 70 = 7 20% of 70 = 2 x 7 = 14 29 C 17 Use a number line to illustrate if needed. Asha’s age: 70 ÷ 5 = 14 years Sadia’s age: 14 + 3 = 17 years 30 B 5 1/6 of 24 = 24 ÷ 6 = 4 (Sam) 25% = ¼ 24 ÷ 4 = 6 (Emma) 1/8 of 24 = 24 ÷ 8 = 3, so 3/8 = 9 (Jack) 4 + 6 + 9 = 19 are eaten 24 – 19 = 5 chewy sweets left 31 C 175 Calculate the length of the whole line: 200 – 100 = 100. The arrow is pointing to approximately ¾. ¾ of 100 = 75. Add 75 onto 100 = 175 32 C 20 If one number is twice another number, there are three parts of equal size altogether. The larger number has 2 parts and the smaller number has 1 part. As a ratio, this is 2:1. 30 ÷ 3 = 10 10 children wear glasses 2 x 10 = 20 children do not wear glasses 33 B 1 Only the right-angled triangle in the centre has a right angle: its bottom left corner. 34 D 27 Write out the sequence, starting on 3 and adding 2 each time, until 10th day: 3 5 7 9 11 13 15 17 19 21 Then add 3 each time: 24 (11th day) 27 (12th day) 35 D 1560 Remember that a number divisible by 5 will end in 0 or 5. All of these options will ÷5. Use bus stop method to divide each one by 6. The correct answer will not have any remainders. 1560 ÷ 6 = 260 36 C (5,5) The first number of a coordinate changes when the counter is moved left or right (x axis) and the second number of a coordinate changes when the counter is moved up or down (y axis) Moving 2 places right means the first number will increase by 2. 3 + 2 = 5 to give (5,5).
GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS
37 C 8 Find the total number of goals scored last season by multiplying the mean by the number of matches: 7 x 9 = 63 goals. Add up the goals in the table: 5+4+6+10+7+8+9+6 = 55 63 – 55 = 8 goals in the final match 38 B 18p Find 10% by dividing by 10: 1.5p 20% = 2 x 10% = 2 x 1.5p = 3p Profit is the extra money he makes, so the price must increase: 15p + 3p = 18p 39 C 4 Read the scores for Jack and Tom, one test at a time. Find the difference between each pair of scores by subtracting the smallest number from the largest. Test 1: 9 – 5 = 4 Test 2: 9 – 7 = 2 Test 3: 8 – 5 = 3 Test 4: 10 – 8 = 2 40 C 946 Use the first statement to compare the 400 and 2000. The answer will be 5 times larger. 189.2 x 5 = 946 41 A 1050 3.5 mins = 3.5 x 60 seconds = 210 secs It rotates 5 times per second: 210 x 5 = 1050 42 D 8.25kg Bloom weights 5.5kg. 50% means half (÷2) 5.5 ÷ 2 = 2.75kg 5.5 + 2.75 = 8.25kg 43 C £6.50 Count in multiples of 6: 6 12 18 24 30 36 42 48 54… She needs to buy 9 packs to have 50 cards £1.50 x 9 = £13.50 £20 – £13.50 = £6.50 change 44 A 450g 300g raspberries serves 4 people. To serve 1 person: 300g ÷ 4 = 75g To serve 6 people: 75g x 6 = 450g 45 C 3:5 Create a ratio using the measurements, then simplify: 9:15 simplifies to become 3:5 46 A 2 15% = 10% + 5% = 2+1 = 3 fluffy cases 1/5 of 20 = 20 ÷ 5 = 4 metal cases 1/10 of 20 = 20 ÷ 10 = 2 rubber cases 40% = 4 x 10% = 4 x 2 = 8 with sequins Shiny plastic = 20 – (3+4+2+8) = 3 cases
‘Or’ means to add the options:
Fluffy or metal = 3 + 4 = 7 Rubber or shiny plastic = 2 + 3 = 5
7 – 5 = 2 more
GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS
47 C 5 Consecutive means ‘in a row’. The largest difference between two days in a row is between Sunday of Week 1 and Monday of Week 2: 15 – 10 = 5 degrees 48 B 12.13pm Use a number line as needed to add the following minutes onto 9.45am: 15 + 10 + 30 + 93 Split 93 mins into 60 (1 hour) + 33 49 D 5n + 2 The rule for the pattern is +5, giving 5n in the expression. The pattern starts on 7 not 5, so +2 50 D £10.70 4 seedballs would cost £1 each, but the offer means only paying for 3 as the 4th one is free = £3 Cuttlefish slabs would cost £2.80 each, but the offer means the 2nd one is half price so only costs £1.40: £2.80 + £1.40 = £4.20 The tassel toy costs £3.50