You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. Blanaru Puha Alina


Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Mircea Voda
Clasa : a III - a
Disciplina : Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei : Regele David
Tipul lecţiei : mixtă

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre regele David; formularea unor aprecieri asupra comportamentului lui David.
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 - să descrie aspecte din viaţa regelui David;
02 - să identifice calităţile (virtuţile) regelui David;
03 - să precizeze importanţa pocăinţei în viaţa noastră;
04 - să formuleze învăţăturile morale din lecţie;
05 - să explice care este contribuţia regelui David la tezaurul Bisericii creştine (Psalmii).

Strategia didactică
1. Metode şi procedee : exerciţiul, conversaţia, explicaţia, meditaţia religioasă, lectura, observarea dirijată, cântarea religioasă.
2. Mijloace de învăţământ: Planşe David şi Goliat, Cortul Sfânt, Mormântul regelui David, Psaltirea.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi activitate individuală.
Resurse
1. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.
2. Cleopa, Arhimandrit llie, Valoarea sufletului, Editura „Bunavestire", Bacău, 1996.
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999.
4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", laş
5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin- ortodoxă pentru clasa a ll-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2001.
6. *** Psaltirea, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1992.
7. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba lulia. 2006

DEMERSUL DIDACTIC

1
Metode Mijloace Forme de
Nr. Etapele Ob.
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului şi de învăţă- organi- Evaluare
crt. Lecţiei op.
procedee mânt zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- salut elevii şi rostesc împreună cu ei rugăciunea;


- notez absenţele şi organizez managementul clasei pentru începerea activităţii didactice
1. Momentul 2' care urmează să se desfăşoare; exerciţiul Activitate
organizatoric frontală
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii
didactice;

10'
Apoi, le adresez următoarele întrebări:
„ - Cine a fost primul rege al poporului evreu?"
„-... regele Saul."
„ - Ce însuşiri avea regele Saul?"
„-...vitejia, mândria, invidia...."
„ - Cum şi-a manifestat invidia faţă de David?"
„ -... a pus la cale moartea lui."
„ - Ce a făcut David în acea situaţie?"
2. Verificarea „ - ... l-a iertat. Ar fi putut să-l ucidă de două ori, dar nu a făcut-o." Conversa- Activitate Aprecieri
cunoştinţelor „ - David l-a respectat pe regele Saul numai în timpul vieţii?" ţia frontală verbale
„ -... Nu, ci şi după moartea acestuia. L-a îngropat cu cinste pe rege şi i-a dedicat o
cântare de jale (o rugăciune)."
„ - Care a fost pedeapsa regelui Saul pentru faptele sale?"
„ - ... nu a avut o domnie lungă şi binecuvântată de Dumnezeu."
„ - Ce ar fi trebuit să facă Saul pentru a recăpăta milostivirea divină?"
„ - ... să-i pară rău pentru faptele sale şi să-şi ceară iertare."
„ - Care a fost răsplata lui David pentru faptele sale bineplăcute?"
„ - ... David a fost numit rege al poporului evreu."

Pregătirea
elevilor pentru Le spun elevilor că pentru credinţa lui David în Dumnezeu, în timpul domniei sale, atât în Activitate
3. receptarea 2' momentele de măreţie, cât şi în cele de decădere, „Domnul a fost cu David" (2 Samuel explicaţia frontală
noilor 3,10).
cunoştinţe Elevii ascultă cu atenţie.

2
Precizarea Astăzi vom vorbi despre regele David; apoi, voi scrie titlul lecţiei pe tablă.
4. titlului şi a 2' Vom afla aspecte din viaţa lui David, ce calităţi avea el; vom vedea ce importantă este expunerea
obiectivelor pocăinţa în viaţa noastră şi vom încerca, împreună, să formulăm învăţăturile lecţiei de azi.
urmărite Elevii notează data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă ce le spun cu atenţie.

Voi începe cu prezentarea unor aspecte din viaţa lui David.


„David a fost unul dintre cei mai vestiţi regi ai Israelului, în tinereţea sa, David a fost Povestirea Activitate
păstor şi era cunoscut ca cel mai iscusit în lupta cu fiarele sălbatice. El s-a născut în sau lectura frontală
Betleem, oraşul în care avea să Se nască şi Domnul nostru Iisus Hristos. David era înţelept
şi cu multă credinţă în Dumnezeu. Deşi era încă tânăr, el a dat dovadă de mare vitejie în
timpul unui război dintre evrei şi un alt popor. Atât duşmanii, cât şi evreii s-au înţeles să nu
se mai lupte, ci să aleagă câte un reprezentant din fiecare tabără să se lupte între dânşii şi,
după lupta lor, să se hotărască izbânda.
Din tabăra duşmană s-a ales un om mare şi puternic, numit Goliat. Dintre evrei, nimeni nu
îndrăznea să se lupte cu Goliat. Tocmai în acel timp a venit la tabără şi David, care a cerut
voie regelui Saul să se lupte cu Goliat. David şi-a luat praştia şi ciomagul şi a plecat către
Comunicarea Goliat. Acesta, văzându-l, i-a zis: .-Cine sunt eu, de vii la mine cu pietre şl ciomag?" David
5. noilor 10' însă îl răspunse: „-Eu vin la tine în numele lui Dumnezeu". Când a spus aceste vorbe,
cunoştinţe David a întărit praştia şi l-a lovit pe Goliat cu o piatră drept în frunte. Ameţit, Goliat a
căzut jos, iar David i-a tăiat capul. Astfel evreii au ieşit biruitori.
După moartea regelui Saul, David a fost uns rege al evreilor. Ca rege, a purtat multe
războaie şi, având multă credinţă în Dumnezeu, în toate a ieşit biruitor.-El a proorocit
despre venirea Domnului nostru lisus Hristos. Din neamul său s-a născut Sfânta Fecioară
Măria. David a scris multe cântări de laudă lui Dumnezeu. Aceste cântări se numesc psalmi
şi se citesc şi astăzi în Biserica noastră."
Copiii ascultă cu atenţie.
Apoi voi prezenta imagini cu David şi Goliat şi le voi cere copiilor să identifice cele două Observarea Planşa
persoane biblice. dirijată David şi Activitate Aprecieri
Elevii privesc imaginile şi identifică persoanele. .. Goliat frontală verbale
Precizare: Explicaţia
Ca rege, David a făcut multe lucruri "deosebite în regatul său. A făcut din oraşul Ierusalim o
frumoasă capitală religioasă. El s-a hotărât să construiască un templu Sfânt de o frumuseţe
unică. Bunele sale Intenţii nu au fost suficiente. El a proiectat Templul Sfânt dar a reuşit
doar să ridice un Cort Sfânt (locaş de închinare).
Le arat imaginea Cortul Sfânt. Observarea Imaginea Activitate
Elevii privesc cu atenţie. dirijată Cortul Sfânt frontală

Îi voi îndruma pe elevi să citească lecţia din manual şi să sublinieze calităţile lui David. Lectura Activitate
Elevii citesc lecţia şi identifică calităţile acestuia. individuală

3
Apoi le voi adresa următoarele întrebări:
01 „ - Unde s-a născut David?"
„ - ... în Betleem.
„ - Ce a fost David în copilărie?"
„ -... păstor de oi."
02 „ - Ce calităţi ale lui David se desprind din fragmentul citit?"
" -... era credincios, viteaz, înţelept, bun." . Conversa- Activitate Aprecieri
„ - Ce l-a ajutat pe David să-l biruie pe uriaşul Goliat?" ţia frontală verbale
„ - ... credinţa sa în Dumnezeu"
„ - Cum credeţi că a dobândit David credinţa mare în Dumnezeu?"
Fixarea şi „ - S-a rugat mult lui Dumnezeu în timpul păstoritului."
6. sistematizarea 20' „ - Dar noi cum putem dobândi o credinţă mare în Dumnezeu?"
noilor „ -... prin multă rugăciune."
cunoştinţe Precizare:
Regele David a fost un om credincios, dar a greşit şl el. David care învinsese pe uriaşul
Goliat a fost învins de un uriaş nevăzut: păcatul. Săvârşirea păcatului atrage pedeapsa. În
urma pedepsei primite regele David şi-a dat seama de gravitatea păcatului. Părerea de rău, Explicaţia Activitate Aprecieri
căinţa i-au cuprins sufletul. El postea, dormea pe pământ, plângea îndelung şi se ruga la frontală verbale
Dumnezeu cerându-i iertare. Pocăinţa lui sinceră i-a adus iertarea şi binecuvântarea
Domnului. Regele David rămâne pentru creştini un model de credinţă, iertare, pocăinţa şi
slujire lui Dumnezeu.
Elevii ascultă cu atenţie. Imaginea
El a murit după 40 de ani de domnie. Observarea Mormântul Activitate Aprecieri
Le arat imaginea Mormântul lui David. dirijată lui frontală verbale
Elevii privesc cu atenţie. David

Adresez elevilor următoarele întrebări:


„-David s-a născut în Betleem. Cine ştiţi voi că s-a mai născut în Betleem?"
„ -... Mântuitorul Iisus Hristos." conversaţia Activitate Aprecieri
03 „ - David a fost iertat pentru modul în care şi-a ispăşit păcatul. Dar noi creştinii în ce mod frontală verbale
putem dobândi iertarea păcatelor?
„ - prin căinţă şi mărturisirea sinceră a păcatelor la Sfânta Taină a Spovedaniei”.
Împreună cu copiii voi realiza şi interpreta schema cu aspecte din viaţa lui David şi din viaţa
personală:
greşeală - pedeapsă - pocăinţă - iertare
Voi scrie schema pe tablă.
Elevii scriu schema în caiete şi o interpretează. Exerciţiul Activitate Aprecieri
04 Apoi, le cer elevilor să formuleze învăţăturile care se desprind din lecţie. frontală verbale
Elevii formulează învăţături:
1. Greşeala fără pocăinţă atrage pedeapsa. Conversa- Activitate Aprecieri
2. Greşeala urmată de pocăinţă aduce iertare. ţia frontală verbale
Eu voi scrie învăţăturile formulate pe tabla, iar copiii în caiete.

4
Precizare:
Sfinţii părinţi spun că David a păcătuit o singură dată, dar s-a căit toată viaţa pentru păcatul
săvârşit. Acest citat era scris într-o biserică sub icoana care înfăţişa pe regele David în Explicaţia
rugăciune. Un om care nu se spovedise de mulţi ani, intrând în biserică şi citind aceste
cuvinte şi-a spus : „Dar eu greşesc toată viaţa şi nu plâng niciodată."
Elevii ascultă cu atenţie. Meditaţia
Le cer elevilor să mediteze la ce a spus omul şi să-mi răspundă la întrebări: religioasă
Elevii meditează şi răspund:
„ - Să fie acela un caz singular?"
..............
„- Vouă vi s-a întâmplat să fiţi în situaţia acelui om?"
..............
„-Voi ce simţiţi în sufletul vostru după ce faceţi un păcat?" Conversa- Activitate Aprecieri
.............. ţia frontală verbale
„ - Ce operă valoroasă pentru Biserica noastră a lăsat regele David?
„ -... o carte numită Psaltire."
„ - Ce cuprinde Psaltirea?"
„ -... mulţi psalmi."
„ - Ce sunt psalmii?"
„ -... imnuri închinate lui Dumnezeu." Cântarea Casetă audio Activitate Aprecieri
Vom audia un psalm religios. {Psalmul 140 - Doamne strigat-am către Tine...) religioasă frontală verbale
Elevii ascultă cu atenţie acest psalm.
„ - Cum îl putem caracteriza pe regele David? conversaţia Activitate Aprecieri
„ - .... bun, iertător, generos, credincios, viteaz, drept." frontală verbale

La sfârşitul orei voi face aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor expunerea Activitate Aprecieri
7. Aprecierea 1' pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe. frontală verbale
activităţii Elevii care au participat la lecţie vor fi notaţi.
elevilor - Elevii ascultă aprecierile profesorului.

Precizarea şi Voi anunţa şi voi explica tema pentru acasă:


8. explicarea 2' „-Citiţi lecţia şi scrieţi un scurt text despre regele David în care să menţionaţi un lucru care explicaţia Activitate
temei pentru v-a impresionat şi care vă poate fi de folos „. frontală
acasă Elevii notează tema pentru acasă şi ascultă explicaţiile profesorului.

9. 1'
Încheierea Rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală; exerciţiul Activitate
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; frontală

5
Oglinda tablei(caietului)

Regele David

Data ...

greşeală - pedeapsă - pocăinţă – iertare

ÎNVĂŢĂTURI:

 Greşeala fără pocăinţă atrage pedeapsa.


 Greşeala urmată de pocăinţă aduce iertare.

You might also like