You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.11.2022
Instituția de învățământ: Şcoala gimnazială nr. 38 ,,Dimitrie Cantemir’’ CONSTANȚA
Profesor: Epure Daniel
Clasa: a V -a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educație muzicală
Unitatea de învățare: Elemente de limbaj muzical
Tema: Măsurile de două, trei si patru pătrimi
Tipul lecției: Recapitulare

Competențe generale:
1. Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini, prin interpretarea unor lucrări muzicale
2. Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic

Competențe specifice:
C.S 1.1 Exerciții pentru păstrarea unei pulsații constante
C.S 2.1 Exerciții de citire a unui text muzical
C.S 2.2 Executarea unor exerciții ritmic

Premise:
Elevul trebuie să aibă deprinderi de tehnică și stilistică specifice muzicale
Sa cunoasca notiuni legate de teoria muzicii
Obiective operaționale:
O1 Să definesca elemente de limbaj muzical
O2 Să descopere în audiție structura unei lucrări muzicale
O3 Să interpreteze diferite cântece conform structurii acestora
O4 Să recunoasca elementele de limbaj muzical
O5 Să participe cu interes si plăcere la activitate

Strategii didactice

Metode și procedee:

M1- conversația
M2- explicația
M3- demonstrația
M4- exercițiul
M5- cântarea în diferite variante

Material didactic:

m1 - manual - Educatie muzicală – Manual pentru clasa a V-a, autori: Florentina Chifu, Petre Ștefănescu, editura LITERA
m2 - fragment din marșul ,,Treceți batalioane,,
m3 - fragment din valsul „Dunarea albastra” (Johann Strauss fiul)
m4 - laptop

Tipuri de învăţare:

- prin imitaţie
- prin repetiţie
- cognitivă
- afectivă
- motorie

Forma de organizare: frontal / individual


Durata: 50 min
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE TIMP CONȚINUTUL
LECȚIEI ALOCAT INSTRUCTIV-EDUCATIV METODE ȘI MATERIAL FORMA DE EVALUARE
PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE
A. Moment organizatoric:
- se face prezenţa; Conversația
- se pregătesc materialele necesare
desfăşurării lecţiei;
Observare
Activitati Frontal sistematică
introductive B. Captarea atentiei
10 min - se realizează prin audierea unor Explicatia fragmente din
fragmente din marșul ,,Treceți Conversația marșul ,,Treceți
batalioane,, și valsul „Dunărea batalioane,, și
albastră” – Johann Strauss (fiul); valsul „Dunărea
elevii vor avea de identificat albastră” – Johann
măsura în care este scrisa piesa, Strauss (fiul)
după cum se aud timpii
accentuați (măsurile de 2 și trei
pătrimi)

Verificare, - se explică elevilor despre fragmente din


evaluare 5 min importanța recapitulării măsurilor Conversația marșul ,,Treceți Frontal Observare
cunostinte și a duratelor; Exercițiul batalioane,, și sistematică
- se anunță metodele de lucru, Explicația valsul „Dunărea
modalitatea de organizare și albastră” – Johann
sarcinile pe care le au de Strauss (fiul)
îndeplinit
A.Reactualizarea cunostintelor
- se realizează prin întrebari
tematice. Exercițiul
B. Exercitiu ritmic Explicația Tabla școlară Individual - Observare
- elevii au de rezolvat un Demonstrația sistematică
exercițiu, în cadrul căruia vor - Proba practică
completa fiecare măsură cu
Verificare, duratele corespunzătoare - astfel
evaluare încat acestea sa însumeze cate doi
deprinderi 30 min timpi;
- elevii vor nota exercițiul în caiet;
- in final profesorul va realiza o
citire ritmica a exercițiului
rezolvat bătând măsura (cu clasa
si individual);
- elevii vor realiza un exercițiu
ritmic pe baza împărțirii în bare
de măsură a unei desfășurări
ritmice în măsura de două pătrimi
- se vor face aprecieri generale Evaluarea
asupra lecţiei; Exercițiul Frontal profesorului
Fixarea/evaluare 5 min - se remarcă atenţia şi participarea Interevaluare
la lecţie, implicarea afectivă, Autoevaluare
interpretarea corectă şi expresivă

You might also like