You are on page 1of 7

PROIECT DE ACTIVITATE FINALĂ

Instituția: Grădinița „Paradisul Copilăriei” Tg. Mureș Eleva practicantă: Oltean Larisa-Alexandra/
Data: 15.03.2023 clasa a XII-a B
Grupa: mare (Florile) Prof. coordonator de practică: Cătinean
Iolanda
Ora: 10:00 Prof. metodist: Matache Daniela
Educatoarea: Caraș Veronica
Tema anuală de studiu: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI PE PĂMÂNT?
Tema proiectului tematic:
Tema săptămânală:
Tema zilei: Ridichea uriașă
Tipologia activității: Activitate integrată: ADP+ADE+ALA
Elemente componente ale activității integrate:
• ADP:
Întâlnirea de dimineață: „Bună-i regăsirea, bună-i dimineaţa”
Tranziție: ,, Dacă vreau să fiu voinic... ”
• ALA:
Joc de masă:
Artă:
Științe:
• ADE:
DLC:
DEC:
•ALA:

Domeniul experiențial: DLC (Domeniul Limbă și Comunicare)


Tema activității: Ridichea uriașă (repovestire)
Mijloc de realizare: Repovestire
Tipul de activitate: sistematizarea de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Scopul activității: Exersarea deprinderilor de exprimare orală corectă din punct de vedere gramatical; dezvoltarea
creativității și a expresivității limbajului oral.
Obiective operaționale:

Strategia didactică:
 Metode și procedee didactice: conversația, problematizarea, explicația, povestirea, exercițiul,
 Mijloace didactice: săculeț, personaje din carton, imagini cu aspecte din poveștile cunoscute, cartea de povești
 Forma de organizare: frontală, individuală
Bibliografie:
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă , copiii intră în grupă interpretând cântecul: „Bună-i regăsirea, bună-i
dimineaţa” . Se așează în semicerc pe covor pentru a avea contact vizual în timp ce se salută între ei.
Pentru fiecare zi există un asistent al zilei care ajută la activități și care este mereu primul în rând atunci când se realizează
tranzițiile. Acesta o să fie chemat în față și își va saluta colegi urmând să stabilească câți copii sunt prezenți astăzi și câți
absenți.
Calendarul naturii se va realiza printr-un dialog cu asistentul zilei care îmi va zice în ce zi ne aflăm, luna, anotimpul și
vremea de afară , iar în funcție de răspunsuri, acesta va așeza jetoanele potrivite pe calendar.
Captarea atenției se va realiza prin intermediul „săculețului magic” în care există cele 7 personaje ale poveștii
„Ridichea uriașă”: moșul, baba, nepoțica, cățelul, pisica, șoricelul și ridichea.
Anunțarea temei: Le voi spune copiilor că astăzi vom repovesti povestea „Ridichea uriașă”, vom formula propoziții
corecte, utilizând cuvintele specifice poveștii.
Reactualizarea cunoștințelor: Copiii vor alege dintre mai multe planșe, planșele cu întâmplări din povestea „Ridichea
uriașă”.
Dirijarea învățării: Voi citi povestea cu ajutorul copiilor, care mă vor completa și vor răspunde la întrebări. Voi folosi
imagini sugestive în timpul povestirii.
Obținerea performanței: Voi chema în față câte un copil pentru a începe să spună povestea, pe baza planșelor cu
întâmplări din poveste alese la reactualizarea cunoștințelor. Acesta va aranja în ordine planșele pe tabla magnetică, în timp
ce va povesti ce se întâmplă în fiecare.
În vederea redării întregului conținut al poveștii, vor fi solicitați 3-4 copii, în funcție de modul în care decurge povestirea.
În cazul în care copilul aflat în față nu-și amintește firul poveștii, îi voi întreba pe copiii aflați pe scăunele, reușind
împreună să repovestească povestea.
Apoi copiii vor formula propoziții cu unele cuvinte și expresii din poveste (de exemplu: a smuls, tovarăș, poală etc.).
În final voi pune câteva întrebări copiilor, cum ar fi:
-Cum se numește povestea citită? (Ridichea uriașă)
-Cine sunt personajele acestei povești? (Moșneagul, baba, nepoțica, cățelul, pisica, șoricelul și ridichea)
-Câte personaje există în poveste? Haideți să le numărăm. (Șapte personaje)
-Cine a încercat prima dată să scoată ridichea? (Moșneagul)
-Apoi cine l-a ajutat pe moșneag? ( Baba, nepoțica, cățelul, pisica și șoricelul)

       Strategia didactică E


Momentele Ob. Timp Conținut științific Metode și Mijloace Forma de V
activității Op. procedee didactice organizare A
L
U
A
R
E
Moment 1 min.  Pentru o bună desfășurare a activității, înaintea sosirii Conversația  - Frontală
organizatoric: copiilor în sală voi aerisi sala, îmi voi pregăti materialele
didactice necesare activității și voi organiza scăunelele în
semicerc.
 Captarea 2 min. În „săculețul magic” copiii vor descoperii 7 personaje: Conversația Săculețul, Frontală
atenției: moșul, baba, nepoțica, cățelul, pisica, șoricelul și ridichea, personaje din
care constituie un indiciu pentru tema despre care vom vorbi carton
astăzi. Voi întreba copiii din ce poveste cred că fac parte
aceste personaje.
Anunțarea  1 min. Le voi spune copiilor că astăzi vom repovesti povestea Conversația Cartea de Frontală
temei și a „Ridichea uriașă”, vom formula propoziții corecte, utilizând povești
obiectivelor: cuvintele specifice poveștii.
 Reactualizare 5 min. „Am adus aici mai multe planșe cu imagini din poveștile pe Conversația Imagini cu Frontală
cunoștințelor: care voi le cunoașteți. Problematizarea aspecte din
O să vă rog să sortați planșele și să așezați pe masă doar poveștile
planșele din povestea Ridichea uriașă.” cunoscute
Copiii aleg planșele specifice poveștii solicitate.
Dirijarea  10  Voi începe să citesc povestea, făcând pauze pentru a le Conversația Cartea de Frontală
învățării: min. pune întrebări copiilor sau pentru a-i lăsa să continue. Explicația povești,
Folosindu-mă de întrebări, voi îndruma copiii spre a se Povestirea imagini
implica la repovestirea acestei povești. De asemenea, în
timpul poveștii le voi prezenta copiilor și imagini sugestive.
Obținerea 15 În cele din urmă, voi chema în față câte un copil pentru a Conversația Imagini Frontală
performanței: min. începe să spună povestea, pe baza planșelor cu întâmplări Problematizarea Tablă Individuală
din poveste alese la reactualizarea cunoștințelor. Acesta va Povestirea magnetică
aranja în ordine planșele pe tabla magnetică, în timp ce va Exercițiul
povesti ce se întâmplă în fiecare. Explicația
În vederea redării întregului conținut al poveștii, vor fi
solicitați 3-4 copii, în funcție de modul în care decurge
povestirea.
În cazul în care copilul aflat în față nu-și amintește firul
poveștii, îi voi întreba pe copiii aflați pe scăunele, reușind
împreună să repovestească povestea.
Apoi copiii vor formula propoziții cu unele cuvinte și
expresii din poveste (de exemplu: a smuls, tovarăș, poală
etc.).
În final voi pune câteva întrebări copiilor, cum ar fi:
-Cum se numește povestea citită? (Ridichea uriașă)
-Cine sunt personajele acestei povești? (Moșneagul, baba,
nepoțica, cățelul, pisica, șoricelul și ridichea)
-Câte personaje există în poveste? Haideți să le numărăm.
(Șapte personaje)
-Cine a încercat prima dată să scoată ridichea? (Moșneagul)
-Apoi cine l-a ajutat pe moșneag? ( Baba, nepoțica, cățelul,
pisica și șoricelul)
Concluzii si 1 min. Le voi spune copiilor că au fost minunați, iar drept Conversația Recompense Frontală
aprecieri/ recompensă pentru că au fost atenți și au povestit frumos
evaluare: povestea vor primi câte o recompensă.

You might also like