You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a C
Profesor: Ghețu V.
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea: Poezia
Subiectul: Ce te legeni... de Mihai Eminescu – Interpretarea textului
Tipul lecției: de dobȃndire de noi cunoştinţe
Obiective cadru:
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
Obiective de referinţă:
1.1 Să identifice informaţiile esenţiale dintr-un mesaj oral;
1.5 Să manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral;
2.1 Să realizeze înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral;
2.4 Să-şi adapteze vorbirea la parteneri şi la situaţia de comunicare
2.5 Să manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare;
3.1 Să identifice ideile principale după citirea globală a unui text;
3.2 Să recunoască modurile de expunere utilizate într-un text;
3.5 Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură, adaptȃndu-se la situaţia
concretă de lectură.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
 Cognitive
 să stabilească asemănări şi deosebiri între textul Ce te legeni... de Mihai Eminescu şi un
text nonliterar dat;
 să argumenteze încadrarea textului Ce te legeni... în categoria operelor lirice;
 să explice semnificaţia titlului poeziei;
 să identifice tema/ temele textului;
 să enumere stările, sentimentele sugerate în text;
 să menţioneze termeni, structuri, versuri care ilustrează temele, stările, sentimentele
enumerate;
 să descrie modul în care trecerea timpului acţionează asupra naturii, a omului, a lumii;
 Afective
 să introducă în propriul sistem de valori cunoștintele acumulate;
 să-și cultive interesul pentru lectură.
Strategii didactice:
a) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
b) Metode și procedee: conversația, explicația, brainstormingul, problematizarea, lectura
selectivă, munca în echipă.
c) Mijloace de învățământ: manualul, tabla, fișe de lucru.
d) Resurse educaţionale:
- capacităţile receptive ale elevilor;
- timp la dispoziţie: 50 de minute;
- sala de clasă.
Bibliografie:
Limba română, manual pentru clasa a V-a – Al. Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sȃmihăian,
Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2006
Poezii – Mihai Eminescu, Editura Corint, Bucureşti, 2002
Metodica predării limbii şi literaturii române – Ioan Derşidan, Editura Universităţii din Oradea,
Oradea, 2004

Scenariul didactic

Evenimente Modalităţi
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
instrucţionale de învăţare
1. Moment -pregătirea materialelor; -pregătirea materialelor;
organizatoric -verificarea prezenţei;
2. Captarea -introducerea se realizează prin -menţionează titlul şi -problemati-
atenţiei precizarea titlului şi autorului autorul textului explorat; zarea
textului explorat în orele precedente; -analizează textul nonlite- Lucru în
-se supune atenţiei un text nonliterar rar şi identifică asemănări perechi
despre codru – se cere identificarea şi deosebiri între acesta şi
asemănărilor şi deosebirilor dintre textul literar eminescian;
acesta şi textul literar Ce te legeni...;
3. Anunţarea -se anunţă subiectul noii lecţii şi -primesc date despre ce vor -explicaţia
subiectului principalele obiective; studia în cadrul lecţiei;
lecţiei şi a - se notează titlul pe tablă; -notează titlul în caiete;
obiectivelor
4. Reactualizarea
cunoştinţelor -se verifică tema rezolvată acasă; -se citeşte tema, se oferă -conversația
dobândite completări, variante, etc.; catehetică
anterior
5. Dirijarea Se urmăreşte următorul scenariu:
învăţării -argumentarea încadrării poeziei -extrag, ghidaţi de -conversația
eminesciene în categoria textelor profesor, particularități euristică
lirice; formă, de structură, de -brain-
-explicarea semnificaţiei titlului; semnificaţii, de limbaj ale stormingul
-identificarea temei/temelor textului; textului; -explicaţia
-discutarea structurii şi -lectura
semnificaţiilor textului: se -contribuie activ la selectivă
analizează interogaţia poetică, se interpretarea textului
enunţă cauza tristeţii codrului, se oferind răspunsuri
explică modul în care timpul pertinente la întrebări,
acţionează asupra naturii, asupra identificȃnd elementele
destinului pesonal, asupra condiţiei cerute, explicȃnd,
lumii, se extrag stări, sentimente argumentȃnd ideile
sugerate în text, se induce ideea afirmate, analizȃnd şi -problema-
corespondenţei om-codru în faţa discutȃnd secvenţial, tizarea
timpului; oferind variante unor
-caracterizarea limbajului poetic; situaţii – problemă;
-extragerea schemei pe tablă se -notează schema în caiete; Schema pe
realizează secvenţial; tablă
6. Asigurarea -fișe de lucru în echipă – după
feed-back-ului rezolvare, se expun răspunsurile în -rezolvă în colaborare Munca în
faţa clasei; sarcinile de lucru; echipă
7. Evaluarea -se cere enumerarea altor titluri de -enumeră titluri de poezii
performanței texte eminesciene; eminesciene;
-aprecierea activității desfășurate -primesc aprecieri, critici,
frontal, în perechi, individual (se note;
desfăşoară şi pe parcursul orei);
8. Asigurarea -prin întrebări, se reiau principalele -participă cu răspunsuri, -conversația
retenţiei şi a idei ale lecţiei; completări şi eventuale
transferului -se dă tema pentru acasă și se întrebări.
discută sarcinile.

(Schema lecţiei)

Ce te legeni...
de Mihai Eminescu
Interpretarea textului

 Operă lirică: versificaţie, eul liric, stări, sentimente, limbaj artistic.


 Titlul: sugerează freamăt, agitaţie interioară, nostalgie, îndeamnă la meditaţie.
 Tema: natura, timpul.
 Structură şi semnificaţii
- dialog eul liric – codru
a) Vocea poetului: întrebarea sugerează tristeţea codrului personificat.
b) Vocea codrului:
- cauza tristeţii este trecerea timpului: „Dacă trece vremea mea!”;
- timpul acţionează asupra naturii: „Frunzişul mi-l răreşte”, „Cȃntăreţii mi-i alungă”, „...păsările
trec”;
- timpul influenţează destinul personal: „Ducȃnd... norocul meu”, dar şi condiţia lumii: „Zarea
lumii-întunecȃnd”;
- sentimente, stări: „De ce nu m-aş legăna” – nostalgie;
„...pustiit,/ Vestejit şi amorţit” – lipsa energiei, a entuziasmului;
„...cu doru-mi singurel” – tristeţea singurătăţii.
- poetul se identifică, de fapt, cu stările codrului.
 Limbaj artistic:
- varietate de imagini artistice;
- figuri de stil diverse;
- opoziţii semnatice (antonime).
Fişă de lucru – în perechi

Identificaţi asemănări şi deosebiri între următorul text şi poezia „Ce te legeni...” de Mihai
Eminescu:

„Ocupând un spaţiu geografic de excepţie, între două râuri celebre (Siretul şi Prutul), la
trecerea dintre munte şi deal, Codrul Cosminului a intrat în istorie încă înainte de celebra bătălie a lui
Ştefan cel Mare. O pădure mare de fag cum este astăzi cea de la Codrul Cosminului, aflată în imediata
apropiere a unui centru populat ca Cernăuţiul este o minune şi o binefacere. Ea reprezintă un important
loc de recreere şi deconectare pentru locuitorii oraşului şi asigură în acelaşi timp servicii ecologice şi
funcţionale de neînlocuit: aer curat, ape îmbelşugate şi limpezi, apărare împotriva poluării, atracţie
pentru frumuseţile neobişnuite ale naturii.” („Codrul Cosminului, o pădure monument a romȃnilor” –
sursa: www.bucovina-forestieră.ro).

„Codrul Cosminului...” „Ce te legeni...”


Asemănări

Deosebiri

Fişă de lucru – în echipă

Grupa A: Cum acţionează trecerea timpului asupra naturii?

Grupa B: Cum acţionează trecerea timpului asupra omului?

Grupa C: Cum acţionează trecerea timpului asupra lumii (civilizaţiei)?

You might also like